Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Nu mai pot achita ratele in germania, care sunt consecintele?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
In primul rand, imi cer scuze daca nu am postat in aria potrivita, rog un moderator sa mute topicul in aria corespunzatoare daca nu se incadreaza in "Dezbateri legislative".
Sa prezint situatia, mi-am cumparat din germania un laptop si cateva electronice care ating suma de ~3000 de euro, am platit cateva rate insa din motive nefericite nu mai lucrez in Germania si nu-mi mai permit sa le platesc. Care sunt consecintele? Precizez ca produsele au fost cumparate prin site-ul Otto.de , iar metoda de plata a fost prin contul bancar deschis in Germania.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Acelasi lucru care se intampla daca nu-ti platesti ratele in Romania . :(

Edited by mihai!, 12 September 2013 - 21:42.


#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Daca locuiesti in Romania, nu te vor mai deranja cu nimic, ai scapat. Daca ai ceva bunuri imobile pe numele tau in Germania, vor fi executate. La fel, daca o sa te reintoeci in Germania sa lucrezi legal, iti vor pune proprire pe salar. Daca nu mai pleci nicaieri, in cel mai rau caz o sa primesti cateva scrisori de amenintare acasa in Ro si cam atat. Daca cumva ai avut giranti prin Germania, sau scos :)

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,955
  • Înscris: 25.01.2007
Tehnic, de cand suntem in ue exista proceduri sa fii executat silit , dar practic e nerentabil pentru ei, asa ca nu prea mai patesti nimic.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu se intimpla absolut nimic, dupa ce o sa li se bounce-neasca citeva scrisori de amenintare o sa te bage la Schufa (o baza de date cu datornicii) si asta o sa fie tot.

Pe de alta parte daca ai muncit legal mai ales daca n-ai muncit tot anul (fie anul trecut, fie anul asta, fie ambii ani) poti sa-ti recuperezi o suma frumusica de la fisc inapoi. Nu stiu exact ce se intimpla in cazul asta si cum sa faci sa-i eviti.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu-i "inca" rentabil, dar data cu adunarea penalitailor, dobanzilor, s-ar putea sa fie rentabil pt firmele de recuperare. Si exista firme specializate in recuperari internationle, nu-s ca ciurucurile de la noi. Chiar daca nu-i rentabil, merita sa actioneze, sa dea o lectie amatorilor de tunuri, sa stie ca cu neamtu' nu tine. Toate chetuielile lor vor fi platite de datornic.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,589
  • Înscris: 13.01.2011
Încearcă totuşi, să nu fi un balast suplimentar la pretigiul şi aşa distrus al României.

Cred că sînt firme de recuperare şi cred că o să devi interesant pentru ei din moment ce penalităţile vor tot creşte.

#8
mad-rat

mad-rat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2013
Poti ajunge in 2 ani sa trebuiasca sa platesti 10000 euro, in functie de penalitati.
Citeste ce scrie la pnelaitati si calculeaza la cat ajunge in 2 ani.

#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
din aceleasi motive le poti vinde si plati magazinului banii....


iar ne facem de cacao p-afara.....

#10
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Ar mai fi ceva de facut, vinzi laptopul si electronicele si platesti ratele/din rate. Asa ar fi normal cel putin...
LE, cephalophodes, ai fost mai rapid!

Edited by serse, 12 September 2013 - 23:13.


#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Penalitatile NU pot depasi suma datorata. Datorezi un leu, penalitatile nu pot trece de 1leu.
Penalitatile sunt si mai greu de recuperat decat datoria in sine.
Nu incercati si la camatari.

Nici o firma de recuperari nu da 'lectii' pe banii ei.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In primul rind nu cred ca limitele astea pot sa fie valabile asa pe tot mapamondul. In al doilea rind penalizari sint una dar cheltuieli efective cu avocati, judecata, executor si alte prostii sint cheltuieli facute si trebuie teoretic sa le platesti si daca sint de 10 ori mai mari.
Doar ca in Germania nu e ca in Romania sa vinda datoriile sau alte prostii, si-ar lua-o pe cocoasa din 1001 motive incepind cu faptul ca sint datele tale personale.

#13
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
asta cu penalitatile nu pot depasii suma aplicata da e adevarat dar ...se aplica asa :
firma x te executa silit aveai de plata 3000  in 2 ani ai facut inca 3000 .... api iti vinde creanta la o alta firma de recuperare y
la firma y ai 6000 mai trece un an 2 ...si ai 12000 ....

valabil si in romania ...
deci daca nu vrei sa ai probleme , le vinzi si te achiti cat de cat cu ei.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu e asa. Raman 'doar' 6000.

Legat de vanzarea datoriilor, de unde crezi ca vin cumparatorii de datorii?
Ca romani nu prea sunt.

Daca trec 2 ani din mom in care ai semnat ceva sau ai dat ultimul leu, te cam apropii de zero nu de 12k.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Scuze, dar de unde le scoti? E vorba de un credit facut in Germania, nu-n Braila sau Galati. ;) Ce treaba au cumparatorii de datorii romani? Cum ai calculat tu ce datorii are omul? Dupa ce legi? Ti-a zis tie Carmen Hara ce scrie-n contract, cand si unde a fost incheiat?

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E in context, usor offtopic.
Omul dinaintea mea vb de lucruri care se intampla in Braila sau Galati si de cum ajungi la 12k.
Ontopic, sa-si plateasca ratele.

#17
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
De locuit nu mai locuiesc in Germania si nu am nici bunuri acolo... Pe produsele respective nu stiu daca mai pot scoate nici jumate din valoarea initiala.
Mai exact care pot fi consecintele aici in Romania daca nu reusesc sa-mi platesc ratele de acolo?

Edited by spuser, 13 September 2013 - 08:59.


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa iti bata obrazul niste coforumisti ca ne strici imaginea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate