Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

licenta taxi

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
vreau sa cumpar o licenta de taxi ...intrebarea este urmatoarea:
trebuie sa am o firma autorizata in domeniul transport persoane pt a o putea achizitiona? ar mai fi varianta in care sa obtin atestatul de sofer taxi...sau o pot detine pe persoana fizica?

#2
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Din cate stiu nu.Dar,costa extrem de mult o licenta,indiferent ca o cumperi cu banii jos sau o inchiriezi (platesti lunar).Nu se merita dupa parerea mea investitia in zilele de astazi,cand e plin Bucurestiul de taxiuri.

#3
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
cam 5000 euro...e vb de Ploiesti.

#4
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 lacusta75, on 12 septembrie 2013 - 15:59, said:

vreau sa cumpar o licenta de taxi ...intrebarea este urmatoarea:
trebuie sa am o firma autorizata in domeniul transport persoane pt a o putea achizitiona? ar mai fi varianta in care sa obtin atestatul de sofer taxi...sau o pot detine pe persoana fizica?
nu trebuie firma autorizata in domeniul transportului de persoane
iti trebuie un atestat de coordonator auto, nu conteaza ca ai o singura masina pe firma respectiva, iti cer un coordonator auto pentru asta
la pf, aici in constanta ai voie doar cu un sofer pe masina, din cauza asta multi le trec pe firma sa poata baga 2 soferi pe masina
daca nu ma insel si la pf iti trebuie coordonator auto

#5
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
din lege reiese ca firma care poate detine o licenta taxi trebuie sa fie autorizata in acest sens (transport persoane in regim taxi)
sau ca si sofer atestat pt transport taxi....o sa trec maine pe la ARR si ma lamuresc aia. azi am sunat mai tarziu si nu raspundea nimeni acolo.

#6
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
N-ai treaba cu ARR, de ceva timp nu mai elibereaza licente taxi pt ca nu mai cere legea. E adevarat ca ARR organizeaza concursul pt persoana desemnata si elibereaza atestatul, dar cam la atat se rezuma implicarea ARR-ului. Ceea ce vrei tu se numeste autorizatie taxi, nu licenta, iar aceasta autorizatie e eliberata de primarie. Daca vorbim de un srl, atunci trebuie sa ai ca obiect de activitate taximetria, sa existe o persoana desemnata angajata la firma, sa detina un autoturism ( cel care urmeaza sa faca taxi ) in proprietate si apoi mergi la primarie sa autorizezi firma. Autoturismul nu trebuie sa aiba o vechime mai mare de 5 ani de la data primei inmatriculari.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011
Eu stiu ca in Bucuresti licentele sint nominale si nu se pot vinde, se sta la rand pana se elibereaza una, nu stiu de unde esti tu...

#8
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Din cate stiu eu, nu se pot vinde nicaieri autorizatiile. Pot fi insa cedate de alte firme. Procedura nu e chiar simpla, dar e realizabila.

#9
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
merci de raspunsuri...m-am edificat. se pot transfera ,dar mai greu.sau deloc(in unele judete)
smecheria este alta. autorizatia e valabila 5 ani si ai dreptul la o singura prelungire pt alti 5 ani respectand aceleasi conditii ca la inceput.
ai sanse sa cumperi doar 5+4 sau 5+3 ani si nu ai facut nicio afacere. dai 5000 de euro pr 1 sau 2 ani de folosinta

#10
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Te-ai edificat si nu prea. Autorizatia este valabila 5 ani, cu posibilitatea de prelungire pe inca 5 ani pt aceeasi masina. Asa cum ti-am spus si in alt mesaj, o masina bagata la taxi prima oara nu are voie sa aiba o vechime mai mare de 5 ani, dupa care o poti reautoriza pt inca 5 ani, cu conditia ca la sfarsitul perioadei masina sa nu depaseasca 10 ani de la prima inmatriculare. Presupunand ca ai o masina noua, poti face cu ea taxi 5+5 ani, total 10. Dupa aceasta perioada, scoti masina de la taxi, dar o schimbi cu alta. Autorizatia pe firma nu se pierde. Nu confunda autorizatia masinii cu cea eliberata pt firma, sunt doua acte diferite.

#11
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
cred ca gresesti putin sau faci o mica confuzie....legea impune masinii o anumita vechime,corect.
cand te autorizezi pt taxi,evident,cu masina cu tot,obtii acea licenta valabila 5 ani+alti 5 prelungire. masina o poti schimba oricand cu alta, daca indeplineste conditiile. intra unul in tine si o dai la remat...asta nu inseamna ca nu poti trece alta masina in locul celei avariate.
problema e ca licenta expirata 5+5 ani nu se va mai reinoi niciodata...
vrei noi licente,astepti ca primaria sa organizeze(elibereze) altele.

#12
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Nu gresesc. Conform legii ( aici nu stiu sigur daca tine de legea taximetriei sau de o hotarare de consiliu local ), numarul de taxiuri dintr-un oras se calculeaza in functie de numarul de locuitori: 4 taxiuri / 1000 oameni. Din moment ce ti-ai autorizat firma ca operator de transport la primarie si ai masina care face taxi, exceptand cazurile prevazute de lege, nu exista riscul sa pierzi autorizatia de operator decat daca primaria ajunge la concluzia ca numarul de locuri trebuie restrans. Si chiar si in acest caz, se face o lista cu niste criterii, se acorda punctaje de departajare si vor pierde autorizatiile firmele cu punctaj slab.
Autorizatia pe firma se vizeaza la 5 ani, autorizatia pe masina se elibereaza pt 5 ani, dar se vizeaza anual.
Repet, nu mai exista licente.

#13
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
cred ca suntem prosti amandoi la anumite aspecte.

#14
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Adica?

#15
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
cred ca incurcam anumiti termeni,autorizare,licenta.
firmele se autorizeaza pt activitati de transport la minister...
asta-i alta socoteala
primariile acorda licente taxi care,evident,nu sunt pe viata.
hai s-o lasam moarta ca oricum am renuntat la ideePosted Image
noi sa fim sanatosi!Posted Image

#16
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ok, o lasam moarta. Pt mine tot aia e Posted Image
Am vrut sa te ajut cu informatii, nu era intentia mea sa fiu considerat prost pt ca tu nu esti foarte lamurit cum stau lucrurile.
Insa, daca ai timp, mergi intr-o zi la primarie sau, mai usor, mergi cu orice taxi si vezi ca scrie autorizatie si nu licenta ( soferul este obligat sa aiba la el toate actele ). Licenta de executie era eliberata de ARR, dar de vreo 3 ani nu mai e cazul. Treaba cu ministerul nu are nici o legatura in contextul asta.
Si nu, pt activitati de taximetrie nu te autorizezi la minister ci la primaria locala.

LE. Daca intri pe site-ul primariei Ploiesti ( acolo ziceai ca locuiesti, nu? ) te lamuresti imediat. Citeste ce scrie ( informatie publica si accesibila oricui ) in link si numara de cate ori apare termenul "autorizatie": http://www.ploiesti....izatii_taxi.pdf

Edited by prisonbreak, 13 September 2013 - 20:36.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011
Încă un aspect de luat în calcul la cheltuieli...

Cât aştepţi la rând, ca trece un an sau mai mult, eşti obligat să faci reviziile dar după regulile pentru transportul de persoane, nu reţin dar parca la fiecare şase luni, scuze dacă greşesc, adica mai des decât în mod obişnuit, pe banii tăi, atâta timp cât aştepţi licenţa.

#18
AvengerRO

AvengerRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.09.2012
Salutare

Am un fin care este angajat taximetrist la plan si mi-a zis ca era mai bine daca era pe licenta lui.
As vrea sa il ajut sa isi ia o licenta si ulterior sa imi recuperez de la el in rate ajutorul.
Dar inainte sa ii spun lui ca vreau sa il ajut,as vrea sa aflu cam cat costa si care ar fi modalitatea cea mai buna.
Am inteles ca trebuie sa cumpar firma care detine licenta(apropo sa fie pe Bucuresti).Ar trebui sa cumpar si masina(cazanul) pe care este licenta(autorizatia)?

Edited by AvengerRO, 10 September 2015 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate