Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Neplata amenzilor rutiere in 30 de zile -> suspendare permis

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
136 răspunsuri în acest subiect

#73
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.154
  • Înscris: 08.12.2008
Sunt de acord cu aceste modificari, dar pana la un punct. Frate, intr-o tara in care salariul mediu e de 350 de euro, daca ma pui sa-ti platesc o amenda de 3500 de euro m-ai terminat. Este foarte posibil sa ajung sa ma imprumut in banca sa platesc. E mult prea mult! Este venitul multor romani pe mai bine de un an. Ok, hai sa zicem 400 de euro. Hai 500. Dar nu lua pielea de pe mine mie si familiei mele. In cazul asta cred ca multi se vor lasa de condus de teama sa nu o pateasca grav. Daca unui un simplu roman cu un Logan care castiga 500 de euro/luna, ii arzi" o amenda de 400 de euro, sunt absolut convins ca ala va fi sfant pe sosele. Dar daca ii dai amenda asta unuia cu BMW Seria 5 care castiga mii de euro pe luna, e egal cu 0. O plateste imediat si va merge exact la fel.
Si daca lucrurile vor sta asa, ma vad practic nevoit... sau mai bine zis obligat sa fac ceva ce tara asta imi interzice, dar nu am incotro: sa dau spaga. Pentru multi asta va fi singura solutie. Daca aceasta lege trece va urma o noua perioada in care politistii isi vor trage niste viloaie si masini ultimul tip.
Cred ca s-a ajuns aici din cauza baietilor smecheri si de bani gata, care merg cu viteza prea mare, trec pe rosu, nu acorda prioritate si care culmea, nici nu platesc. Ei ajung sa modifice legile si p-limea ca noi plateste. Hai, ca e frumoasa Romania!

Apropo de politistii care stau la panda. A fost la o televiziune in seara asta invitat un nene din politie... nici n-am fost curios sa aflu cine e, care ne-a spus ca este o jignire sa spui ca politia sta la panda in tufis pentru ca nu mai sta de foarte mult mult. Motivul? Politia romana are 462 de radare mobile. Na, mai poti sa mai vorbesti cu acest om care propune legi, despre legi?

Editat de LauCalin, 13 septembrie 2013 - 00:12.


#74
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

 LauCalin, on 13 septembrie 2013 - 00:08, said:

Daca aceasta lege trece va urma o noua perioada in care politistii isi vor trage niste viloaie si masini ultimul tip.
Cred ca s-a ajuns aici din cauza baietilor smecheri si de bani gata, care merg cu viteza prea mare, trec pe rosu, nu acorda prioritate si care culmea, nici nu platesc. Ei ajung sa modifice legile si p-limea ca noi plateste. Hai, ca e frumoasa Romania!

S-a ajuns aici din cauza polițiștilor care încă n-au apucat să își tragă vile și mașini. Ce chipiul lor, s-or făcut polițiști degeaba? Sunt mai proști ei ca Văru Fănică care din radar și-a făcut casă în 2 ani?

#75
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.411
  • Înscris: 13.01.2011

 korr41, on 12 septembrie 2013 - 05:36, said:

"Ministrul de Interne a adaugat ca este constient de faptul ca soferii nu il vor aplauda pentru aceste modificari ale legislatiei"

In mod sigur! In schimb si el si mama lui nu vor trebui sa mai treaca pe la macelarie mult timp!!! Posted Image


Asta este din ciclul: ,,nu vrem camere la bac ''...

... daaa, sigur, evident...

#76
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.220
  • Înscris: 22.05.2003
Mie imi place la nebunie argumentul asta firav:
- daca sunt sarac si merg cu 100 in localitate, sa ma opreasca si sa imi dea nitica amenda.
- daca am masina spalata, si fac acelasi lucru... atunci sa sustin din amenda 2-3 scoli!

Nu stiu cum se face, dar in ultima vreme va oprite de radar in marea majoritate masini obisnuite, ba chiar unele care cu greu sparg bariera sonica!
Nu uitati, ca pe langa amenda, sunt si punctele, iar daca nu casti ochii, ramai rapid fara carnet.

Problema la noi e ca politia vaneaza victime si norma de amenzi, dar victimele au devenit mult prea destepte:
- statii CB
- detectoare de radar (uimitor, dar nu sunt inutile)
- se semnalizeaza cu flash-uri
- vin tare din urma apps de smartphone

E usor pentru politie sa dea vina pe viteza, dar adevarul este ca pe drumurile aglomerate, daca mergi legal, se urca masinile pe tine!

Scopul politiei ar fi sa fluidizeze traficul si sa taie extremele (in sus si jos).
Problema la noi e ca daca tu mergi "blana" pe un drum european in camp cu 100 Km/h, toti fac coada in spatele tau sa te depaseasca si e normal sa fie asa!
Masinile pot mai mult si e relativ safe, adica nu vezi din 2 in 2 km masini in decor!

Daca insa bagi niste amenzi draconice, atunci chiar vom merge toti cu maxim 10 Km/h si toata lumea va fi frustrata:
- smecherii tot se vor risca
- si oamenii obisnuiti se vor risca, dar mai putin. La drum lung e adesea "inuman" sa respecti regulile de viteza.
- statul va "detecta" o scadere la buget de la amenzi
- statul va vedea ca se consuma mai putin combustibil; e bine pt mediu, dar nu pentru buget!

Si aceste reguli, de condus pe drumurile publice, trebuie sa fie practice!
Daca ne tot gandim la betivi si copiii de pe ulita satului, cred la betivi actioneaza legea lui Darwin, iar la copii, parinti ar trebui sa le bage bine in cap ca nu au ce cauta pe sosea!

Eu la 50 Km/h prim multele sate de pe DN-urile romanesti, (cand cred ca e radar) simt ca obosesc; ma plictisesc de groaza si imi scade concentrarea.
Astept sa gasesc un "iepure" cu CB, ca sa ma tin dupa el!

#77
ironikbn

ironikbn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 09.10.2012

 LauCalin, on 13 septembrie 2013 - 00:08, said:

Sunt de acord cu aceste modificari, dar pana la un punct. Frate, intr-o tara in care salariul mediu e de 350 de euro, daca ma pui sa-ti platesc o amenda de 3500 de euro m-ai terminat. Este foarte posibil sa ajung sa ma imprumut in banca sa platesc. E mult prea mult! Este venitul multor romani pe mai bine de un an. Ok, hai sa zicem 400 de euro. Hai 500. Dar nu lua pielea de pe mine mie si familiei mele. In cazul asta cred ca multi se vor lasa de condus de teama sa nu o pateasca grav. Daca unui un simplu roman cu un Logan care castiga 500 de euro/luna, ii arzi" o amenda de 400 de euro, sunt absolut convins ca ala va fi sfant pe sosele. Dar daca ii dai amenda asta unuia cu BMW Seria 5 care castiga mii de euro pe luna, e egal cu 0. O plateste imediat si va merge exact la fel.
Si daca lucrurile vor sta asa, ma vad practic nevoit... sau mai bine zis obligat sa fac ceva ce tara asta imi interzice, dar nu am incotro: sa dau spaga. Pentru multi asta va fi singura solutie. Daca aceasta lege trece va urma o noua perioada in care politistii isi vor trage niste viloaie si masini ultimul tip.
Cred ca s-a ajuns aici din cauza baietilor smecheri si de bani gata, care merg cu viteza prea mare, trec pe rosu, nu acorda prioritate si care culmea, nici nu platesc. Ei ajung sa modifice legile si p-limea ca noi plateste. Hai, ca e frumoasa Romania!

Apropo de politistii care stau la panda. A fost la o televiziune in seara asta invitat un nene din politie... nici n-am fost curios sa aflu cine e, care ne-a spus ca este o jignire sa spui ca politia sta la panda in tufis pentru ca nu mai sta de foarte mult mult. Motivul? Politia romana are 462 de radare mobile. Na, mai poti sa mai vorbesti cu acest om care propune legi, despre legi?

poate se laneaza programul "Prima amenda" si o sa poti lua credit garantat de stat =))))

#78
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007

 LauCalin, on 13 septembrie 2013 - 00:08, said:

Sunt de acord cu aceste modificari, dar pana la un punct. Frate, intr-o tara in care salariul mediu e de 350 de euro, daca ma pui sa-ti platesc o amenda de 3500 de euro m-ai terminat. Este foarte posibil sa ajung sa ma imprumut in banca sa platesc. E mult prea mult! Este venitul multor romani pe mai bine de un an. Ok, hai sa zicem 400 de euro. Hai 500. Dar nu lua pielea de pe mine mie si familiei mele. In cazul asta cred ca multi se vor lasa de condus de teama sa nu o pateasca grav. Daca unui un simplu roman cu un Logan care castiga 500 de euro/luna, ii arzi" o amenda de 400 de euro, sunt absolut convins ca ala va fi sfant pe sosele. Dar daca ii dai amenda asta unuia cu BMW Seria 5 care castiga mii de euro pe luna, e egal cu 0. O plateste imediat si va merge exact la fel.
Si daca lucrurile vor sta asa, ma vad practic nevoit... sau mai bine zis obligat sa fac ceva ce tara asta imi interzice, dar nu am incotro: sa dau spaga. Pentru multi asta va fi singura solutie. Daca aceasta lege trece va urma o noua perioada in care politistii isi vor trage niste viloaie si masini ultimul tip.
Cred ca s-a ajuns aici din cauza baietilor smecheri si de bani gata, care merg cu viteza prea mare, trec pe rosu, nu acorda prioritate si care culmea, nici nu platesc. Ei ajung sa modifice legile si p-limea ca noi plateste. Hai, ca e frumoasa Romania!

Apropo de politistii care stau la panda. A fost la o televiziune in seara asta invitat un nene din politie... nici n-am fost curios sa aflu cine e, care ne-a spus ca este o jignire sa spui ca politia sta la panda in tufis pentru ca nu mai sta de foarte mult mult. Motivul? Politia romana are 462 de radare mobile. Na, mai poti sa mai vorbesti cu acest om care propune legi, despre legi?
bine spus, nu mai punem la socoteala ca poti sa si gresesti. cine nu a gresit la volan? pai poti sa treci pe rosu si din greseala: daca esti in alt oras unde nu cunosti si semaforul e putin ascuns, trafic putin, ai toate sansele sa treci pe rosu din greseala. mai ales cum este semnalizarea rutiera la noi. daca ai norocul sa prinzi un semafor d-ala jegos si in care mai bate si soarele, nici nu-ti dai seama daca merge sau nu.
oricum, daca se ajunge sa iei 3500 E amenda, majoritatea nici nu vor avea de unde sa plateasca.

Editat de rich1974, 13 septembrie 2013 - 08:14.


#79
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.558
  • Înscris: 06.02.2006
Eu as propune suspendare permis pentru semnalizare lipsa, minim jumatate din soferii din Bucuresti ar sta pe bara. Si de asemenea, sa intre in vigoare noul cod numai dupa ce sunt omologate camerele video auto (alea pe care si le poate folosi orice sofer), iar garcea sa poata opri numai daca este dotat cu dispozitiv audio/video care sa mearga non stop si sa ii inregistreze si besinile pe care le da in asteptarea cremenalilor, iar daca este prins cu spaga=inchisoare minim x ani direct. Oricum, orice om e predispus greselii, iar daca o comiti o data la cuantumul asta de amenzi...cam vinzi masina sa platesti amenda.

#80
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
pai tocmai asta este, ca se poate intampla sa gresesti, tu in general, conducand corect.

#81
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

 rich1974, on 13 septembrie 2013 - 09:18, said:

pai tocmai asta este, ca se poate intampla sa gresesti, tu in general, conducand corect.

chiar si asa, esti constient ca vina este a ta, indiferent de frustrare

problema nu este legea, ca multi ne-am adapta si n-am avea probleme, problema (problemele) sunt cei care oricum nu o vor respecta pentru ca fie platesc amenzile, fie dau spaga fie ca aia de ieri, nu-i pasa ca circula fara permis si 2. abuzul legii in absenta dovezilor clare (trage pe dreapta, la semafor ai trecut pe rosu, permis suspedat, singur in masina, tu versus garcea, end of story)

#82
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.234
  • Înscris: 04.03.2013
Problema prima data suntem noi, apoi legea, daca noi am respecta codul rutier ei nu ar avea ce sa ne faca, noi acum ne smiorcaim pe threadul asta ca ce ? Ca nu mai putem merge pe Magheru cu 90 ca ne lasa fara permis si ne ustura gaoaza de amenda ? Ca nu mai putem sa zburdam cu 250 pe autostrazi ? Da stiu, bla bla ca masinile pot, masinile pot dar noi murim odata, ele se pot repara, omul nu, hai sa fim cinstiti cu noi insine, pe noi romanii ne doare in penis de lege, toata lumea stie asta, suntem campioni la motive, daca te uiti la soferi opriti pentru viteza este ca si cum te-ai uita la circ, noi suntem campionii lumii la eludat legea, nici nu iese bine si noi deja ne gandim cum sa o fentam, poate ca ar trebui sa ne implicam mai activ, sa fim mai corecti, si apoi sa le dam peste nas la politisti, dar daca tu te chinui sa respecti legea si esti injurat pentru asta, sa nu va mirati ca o sa stati cu BMW acasa, sau veti merge fara permis, dar atunci intram in sfera de penal.

#83
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
bai omule, tu nu-i baga pe toti intr-o oala, nu compara pe un meltean care merge cu 90 printre blocuri si face slalom printre masini cu unul care a fost prins in localitate cu 66 km/h sau nu a vazut un semafor de la trecere de pietoni care este mascat de vreun copac.
esti penibil, zau!

#84
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.568
  • Înscris: 06.06.2013

 rich1974, on 13 septembrie 2013 - 10:33, said:

bai omule, tu nu-i baga pe toti intr-o oala, nu compara pe un meltean care merge cu 90 printre blocuri si face slalom printre masini cu unul care a fost prins in localitate cu 66 km/h sau nu a vazut un semafor de la trecere de pietoni care este mascat de vreun copac.
esti penibil, zau!

Faza e ca politia in loc sa anunte primaria ca pomul mascheaza semaforul si se pot intampla accidente, ei se pun la panda dupa pom.

#85
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
eu vreau sa spun ca, mai ales la noi in romania, e foarte usor sa gresesti. semnalizarea este proasta, marcaje pe multe sosele nu sunt, trecerile de pietoni sunt neluminate sau puse pe drumurile europene...ce faci daca iei o amenda d-asta mare si nu ai cu ce plati, intri la inchisoare?
pai daca vrea unul sa te faca, iti intra in fata pe o trecere d-asta de pietoni pe un drum european cand iti vine unul cu faruri (kit xenon montat pe faruri de halogen) si te opreste politia ca nu ai dat proritate pietonului. ti-o iei sau nu?

Editat de rich1974, 13 septembrie 2013 - 10:49.


#86
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.154
  • Înscris: 08.12.2008
O alta problema eu zic ca este si faptul ca drumurile europene trec prin foarte multe sate. Ok, acum sa o dam si pe-a dreapata, nu ii poti interzice unui carutas sa circule cu caruta prin sat, sau unui biciclist, sau unui tractorist. Insa nu poti sa nu-i impui si lui niste reguli simple dar car pot avea un efect covarsitor pentru toti cei care conduc? Si anume sa le semnalizeze. Iar un simplu semn reflectorizant poate ca nu e suficient. Sa puna 3 de exemplu: un triunghi reflectorizant si doua buline rosii. Pentru ca mai trebuie spus un lucru: de foarte multe ori cei de la sate care merg cu tractorul, cu caruta sau cu bicicleta sunt beti manga si chiar si in timpul unei depasiri vezi cum nu tine banda si vine peste tine. Am patit de cateva ori asta cu niste tractoristi si cu unul cu caruta. La 60 km/h mi-a venit brusc in fata. Era suficient numai putin sa ating acea caruta si il bagam in spital pe carutas.
Pe de alta parte, tot acesti indivizi intra pe drum fara sa se asigure. Si de multe ori se intampla asta si in apropierea satelor, acolo unde sunt lucrari agricole Este horror sa mergi cu 90-100 km/h si brust sa vezi cum la nici 100 de metri se baga in fata ta o combina agricola sau un tractor care evident ca nu e semnalizat in nici un fel.

#87
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
curect, biciclistii ar trebui obligati sa poarte veste reflectorizante.
faptul ca drumurile europene trc prin sate este un fapt, nu ai cum sa schimbi asta, multe ar trebui sa se faca in tara asta...

politia nu se ia de pietoni, carutasi, biciclisti fiindca nu are ce sa le ia. tu, cu masina, esti victima sigura fiindca daca ai avut ceva bani sa bagi benzina, ai si ceva pentru o amenda sau o spaga.

#88
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 436
  • Înscris: 09.11.2008
E ceva cu care nu sunt de acord.
Cine reprezinta pericol public, cei care incalca anumite reguli (de exemplu cei care depasesc viteza) sau cei care fac accident?
Eu cred ca cei care fac accidente reprezinta realul pericol public.
De ce exista toleranta asa de mare fata de cei care fac accidente si intoleranta asa mare fata de cei care desi poate incalca regulile de circulatie stiu sa conduca si nu fac accident? Stiti ce as face eu? As desfiinta toate amenzile si suspendarile pentru diverse abateri dar as fi foarte dur fata de cei care fac accidente. Cine face accident rutier permisul suspendat pe viata si amenda in functie de ce venit are. De exemplu daca are salariul minim pe economie amenda 10 000 euro. Daca are un venit foarte mare amenda si de cateva sute de mii de euro. Ca sa stie si jigodia care face accident ca ii este suspendat permisul pe viata si va trebui sa isi vanda casa ca sa plateasca amenda. Pentru cine trece pe rosu sau depaseste viteza dar nu face accident sanctiuni simbolice ca nu sunt ei pericolul public atat timp cat nu fac accidente (sunt unii vitezomani care stiu sa conduca sunt altii care nu stiu). A, nu poti conduce fara sa nu faci accident si ti-e frica ca o sa iti ia permisul pe viata? De cand a devenit condusul o obligatie sau vreun drept al omului (dreptul de a conduce e normal sa-l aiba cine stie sa conduca nu orice sofer care vrea si el permis ca are toata lumea permis).

Editat de mga2, 13 septembrie 2013 - 14:07.


#89
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.910
  • Înscris: 25.01.2007
10.000 de euro? si ne mai miram ca guvernu' ne calca in picioare cand noi singuri ne chinuim sa ne gasim taxe aberante...

#90
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Daca nu esti in stare sa conduci fara sa faci accident si nu vrei sa platesti minim 10 000 euro atunci va trebui sa renunti la masina (ceea ce e un lucru foarte bun ca si-asa e aglomeratie mare pe strazi ).

Soferul trebuie sa inteleaga ca orice greseala de trafic va insemna vinderea casei ca sa isi plateasca amenda. Daca in urma masurilor astea renunta 50% din soferi sa mai conduca masina e un lucru extraordinar. Cine vrea sa mai conduca trebuie sa stie ca orice greseala de trafic ar face care sa duca la provocarea unui accident va insemna plata unei amenzi imense, in felul asta unii ar renunta sa mai conduca sau ar conduce foarte prudent si mie nu mi-ar fi frica ca intra un sofer incompetent in mine. Singurii care nu sunt de acord cu asta sunt soferii incompetenti, cine stie sa conduca n-are de ce sa ii fie frica.

Editat de mga2, 13 septembrie 2013 - 14:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate