Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Bacalaureat (BAC) 2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2158 replies to this topic

#55
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

View Postpax0xFF, on 03 decembrie 2013 - 15:28, said:

Am și eu o întrebare: în lista cu operele pentru bac apare uneori un "sau". Trebuie citite ambele sau una din ele?
"Sau". Poate cadea una din alea 2. Trebuie studiate amandoua.

#56
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.08.2013

View PostMehico, on 08 decembrie 2013 - 19:09, said:

Stiti cumva in site sau ceva unde pot gasii toate formulele care se folosesc in exercitiile care sunt in programa de bac?Vreau sa ma apuc de recapitulare ...si mi-ar usura mult munca....

La ce materie?

#57
Mehico

Mehico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.01.2012
Matematica

#58
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.08.2013
Poate de ajuta http://variante-mate...laureat/formule

#59
lorena-93

lorena-93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.09.2011

View Postcandreifx, on 08 decembrie 2013 - 19:51, said:

"Sau". Poate cadea una din alea 2. Trebuie studiate amandoua.

Pana anul trecut nu se preciza opera, ci autorul sau curentul!
Si nu cred sa fie ceva schimbat ceva anul asta, pentru ca programa scolara este prea incarcata si la unii autori nu prea este timp de studiat in detaliu mai multe opere. Asa ca, cel putin pana anul trecut, erau clase intregi care nu faceau decat o opera la autor.

Noi de ex la Barbu am discutat 30 min Din ceas dedus si 30 min Ryga Cripto si am aprofundat Din ceas dedus (bine... eu am ales sa invat pt bac Ryga pt ca mi s-a parut mai usoara).

Asa ca daca in programa din 2014 apare "sau", acel "sau" are chiar valoare de "sau" nicidecum de "si" Posted Image deci, parerea mea, invatati 2 opere la un autor doar daca sunteti fan literaturaPosted Image

Dupa cum este si in modelul din 2014 - text narativ studiat, aparținând lui M. Sadoveanu.- nu precizeaza opera, ci poti alege orice roman sau nuvela pe care ai studiat-o la clasa de la Sadoveanu

Edited by lorena-93, 11 December 2013 - 23:41.


#60
Mehico

Mehico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.01.2012
Bate bacul la usa si pe aici bate vantul.......In alti ani era full topicul

#61
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.08.2013
O să fie full, începând din aprilie-mai :lol:

#62
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Nu cred; poate cu 1-2 săptămâni înainte de examen și cu o zi înainte de fiecare proba o să apară cei care au nevoie de subiecte, doar se știe că pe SP apar prima dată :D

#63
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
@Corupt , Nu-mi da idei , ca poate asa presimt ca vor aparea niste subiecte pe aici exact atunci cand trebuie . Sa vezi atunci nebunie , presa, trafic pe forum SP de crapa tot , elevi ce  vor iesi de la bac si vor plange nu au fost subiectele de SP si ca din cauza aia nu vor lua nici acum bacul si poate , de fapt mai mult ca sigur ma trezesc si cu politia la usa , si nu cu aia comunitari .

Edited by qew, 17 December 2013 - 15:08.


#64
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
@qew fii cuminte. Posted Image

@Corupt - se stie ca si anu` trecut a ajuns subiectul de examen prea departe si in dimineata examenului au schimbat subiectele. ( nu degeaba toata lumea stia morometii - de uman vorbesc - si cand-colo e simbolismul )
Dar hai sa nu intram in alte detalii...

Edited by Den2009, 20 December 2013 - 16:50.


#65
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Eu nu cred în teoria aceasta.

#66
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

View PostCorupt, on 20 decembrie 2013 - 16:52, said:

Eu nu cred în teoria aceasta.

atunci ce explicatie ai pentru situatia creata ?!?

P.S.: Sarbatori fericite ! Posted Image

Edited by Den2009, 23 December 2013 - 07:41.


#67
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Explicatia e super simpla : se fac 10 variante , si se trage la sorti dimineata inainte de examen . Foarte putini oameni stiu ce contin toate cele 10 variante , asa ca toate asa-zisele informatii ce apar inainte  sunt in  99,9% simple presupuneri .  In concluzie nimeni nu poate sa stie ce va pica 100% .

#68
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
De acord cu Qew.
Și când am dat noi, toți ziceau că e anul lui nu știu care (Caragiale parcă) și erau 99.9% siguri că va fi proză, dar a picat poezie.

#69
afsfagdhd

afsfagdhd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.12.2013
Hey, sunt noua pe aici.Eu sunt profil uman-filologie si dau bac-ul la romana, istorie si geografie.M-am apucat sa invat la toate.Problema e la romana ca nu stiu cum sa fac sa retin comentariile pana la vara.Daca stiti vreo idee, spuneti.Multumes anticipat.
Sarbatori fericite si un nou in care sa trecem cu bine peste bac.

#70
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
O idee ar fi:
- citești opera
- citești/înveți o schemă după care să faci ce se cere. Exemplu: Introducere cu date despre autor, operă etc. Momentele subiectului, părerea criticilor, comparații, ideea poetică, figuri de stil etc (am combinat proza cu poezie :P) Nu mai știu punctele care trebuie atinse, dar poți să-ți întrebi profesorul sau să cauți pe net.
- citești câteva comentarii realizate de alții (net, cărți) ca să ai sursă de inspirație
- iți faci unul propriu nu ca să îl înveți pe de rost pe urma ci ca atunci când ești la examen să nu fie prima dată când faci așa ceva, să fii obișnuit/ă.

Tot ce scrii să argumentezi pe baza textului. Dacă zici că e roman balzacian atunci zici și de ce (încearcă să formulezi încât să îți iasă mai mult scris) cu exemple din opera pe care ai ales-o.

#71
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Se pot invata comentariile pe de rost la opere intr-un an? Sunt in clasa a 10a si nu am citit nicio opera pentru(nici una nu sunt genul meu) si nici nu cred ca voi citi..chiar daca citesc pana in a 12a uit..asa ca m-am gandit ca poate este mai rentabil sa invat pe de rost in a 12a toate operele, cine a facut sau face asta? este o metoda buna?

#72
UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 01.06.2013

View Postalex244, on 27 decembrie 2013 - 19:37, said:

Se pot invata comentariile pe de rost la opere intr-un an? Sunt in clasa a 10a si nu am citit nicio opera pentru(nici una nu sunt genul meu) si nici nu cred ca voi citi..chiar daca citesc pana in a 12a uit..asa ca m-am gandit ca poate este mai rentabil sa invat pe de rost in a 12a toate operele, cine a facut sau face asta? este o metoda buna?

Nu, nu este deloc o metoda . SI eu sunt tot a 10-a si deja m-am apucat sa fac comentariu la 4 opere. Eu zic ca aproximativ 2-3 ore vizualizand comentariile facute  este suficient si sa o tii in acest ritm pana la finalul liceului :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate