Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Avortul post-nastere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

Poll: Avort post nastere (28 member(s) have cast votes)

Ati fi de acord cu avortul post-nastere?

  1. Da. (10 votes [35.71%] - View)

    Percentage of vote: 35.71%

  2. Nu. (17 votes [60.71%] - View)

    Percentage of vote: 60.71%

  3. Nu stiu. (1 votes [3.57%] - View)

    Percentage of vote: 3.57%

Vote

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdan-s, on 02 septembrie 2013 - 10:29, said:

Diana,  în momentul în care devii părinte îți asumi niște responsabilități.

Da, iti asumi responsabilitati.
Dar a-ti asuma responsabilitate nu inseamna ca trebuie sa te pedepsesti pe viata pe tine, pe cel de langa tine, pe toata lumea din jur si pe amaratul ala care se naste.
E ca si cum ai zice, ma duc pana la magazin, daca imi da unu in cap, ma arde cu flacara, imi smulge parul din cap si ma terorizeza, accept cu placere.

Voi va ganditi ca parintii aia sunt compromisi pe viata?
Va puneti voi in locul lor?
Unora va e usor sa vorbiti ca nu aveti copii sau care aveti, ii aveti sanatosi. Dar sa va vad ce ati face daca v-ati trezi cu un copil cu probleme grave-grave.

View Postandreim77, on 02 septembrie 2013 - 10:31, said:

deci pe tine te defineste trupul, nu sufletul....?

Lasa-ma cu poezia, te rog.
Incearca sa fii obiectiv, scoate capu pe fereastra, e o lume a dracu de dura afara.

#20
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Post-Diana-, on 02 septembrie 2013 - 10:22, said:

Nu cred ca vreun om de pe lumea asta, are dreptul sa judece un parinte care a avut nesansa de a aduce pe lume un copil grav malformat si care nu are cum psihic si fizic sa-l creasca.
Zilele trecute am vazut la stiri o femeie care a nascut un copil fara membrele superioare si inferioare.
La echografii, nu s-a vazut nimic din cauza neglijentei si inconstientei/ignorantei unor medici cretini.
Femeia era devastata.
Copilul ala ce sanse are sa supravietuiasca? Ce sanse are sa se integreze, sa manince singur, sa se stearga singur la fund? ZERO SANSE, da?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZXlCeKBWfaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostFCBK, on 02 septembrie 2013 - 10:29, said:

Am ajuns la topicul asta din meniul de sus, care-mi arata noile postari, dar sincer nu cred ca are ce cauta un asemenea subiect pe aria respectiva. Din cate stiu eu, religiile crestine/sau in general, condamna avortul.
Fiind pe aria pe care suntem, e foarte posibil sa apara o sumedenie de postari care n-au de-a face deloc cu moralitatea/logica unei asemenea actiuni cu cu "Doamne, doamne a zis ca nu...", care contribuie fix cu 0, ca si continut.

Mi s-ar parea foarte periculoasa o asemenea lege, nu cred ca-si va gasi locul vreodata pe undeva.
Sunt de acord ca unii copii mai degraba nu s-ar naste/n-ar mai prinde ziua de maine din cauza conditiei in care se afla, dar unde trasam limita?
De ce nu ai putea expune aceeasi regula si pe copiii autisti de care-ti dai seama ca sunt asa abia pe la 2-3 ani sau varste inaintate?

Mi se pare mult mai OK sa bage o lege prin care daca nu ti-ai facut X testari ( chestie ce sa acopere tot felu de boli si malformatii congenitale ), indiferent de varsta mamei, sa nu ai unda verde de a naste, decat sa bagi legi pe baza faptului ca X la sute din copiii cu down nu-s diagnosticati.
E locul potrivit, deoarece cred ca aici sunt mai putine sanse sa patrunda useri care au tendinta sa ia in deradere subiectul (uite ca am cazut si eu in pacatul asta, tiiii!). Si e o arie dedicata si spiritualitatii, nu numai religiei, iar moderatorul e unul pe placul meu.

#22
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostOn_my_way, on 02 septembrie 2013 - 10:32, said:

Deocamdata eu ma abtin sa-mi spun parerera pe tema asta, am vrut sa spun ca in cazul in care Savulescu ala ar reusi sa fie luat in seama cu adevarat, parerea ta si a celor ce gandesc ca tine n-ar conta, iar acei copii ce nu se vor incadra in standardele pe care el considera ca trebuie sa le indeplineasca un copil pt. a fi considerat fiinta umana nu vor beneficia de niciun drept.

Din p.m.v. fiecare-i liber sa faca ce vrea cu viata sa. Chiar sa-si ia zilele. Insa, a indrazni sa ucizi pe un altul, fie el si copilul tau handicapat, este crima.

#23
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Sa incep si io sa postez poze si videouri cu nefericiti care traiesc intr-o mizerie crunta fara picioare/maini? Pe cat pariu ca de astia is 10.000 de cazuri la cate unul care a ajuns sa fie mediatizat si cica " o duce bine".
Terminati cu prostiile.

#24
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View Post-Diana-, on 02 septembrie 2013 - 10:35, said:

Lasa-ma cu poezia, te rog.
Incearca sa fii obiectiv, scoate capu pe fereastra, e o lume a dracu de dura afara.
Raspunde la intrebare, te defineste trupul?

#25
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Dupa parerea lui Savulescu, Lucian Blaga ar fi trebuit sa fie omorat, ce spuneti de asta? :)

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postandreim77, on 02 septembrie 2013 - 10:38, said:

Raspunde la intrebare, te defineste trupul?

Si trupul.
Nu stiu ce viata ai tu, dar eu traiesc si in spatele butoanelor de la laptop. Trupul imi trebuie al dracu de tare.

#27
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Post-Diana-, on 02 septembrie 2013 - 10:35, said:


Da, iti asumi responsabilitati.
Dar a-ti asuma responsabilitate nu inseamna ca trebuie sa te pedepsesti pe viata pe tine, pe cel de langa tine, pe toata lumea din jur si pe amaratul ala care se naste.
E ca si cum ai zice, ma duc pana la magazin, daca imi da unu in cap, ma arde cu flacara, imi smulge parul din cap si ma terorizeza, accept cu placere.

Voi va ganditi ca parintii aia sunt compromisi pe viata?
Va puneti voi in locul lor?
Unora va e usor sa vorbiti ca nu aveti copii sau care aveti, ii aveti sanatosi. Dar sa va vad ce ati face daca v-ati trezi cu un copil cu probleme grave-grave.



Lasa-ma cu poezia, te rog.
Incearca sa fii obiectiv, scoate capu pe fereastra, e o lume a dracu de dura afara.
Secolul XXI: un secol în care idolatrizăm sexualitatea și egoismul și în care nu avem habar de responsabilitate

#28
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostOn_my_way, on 02 septembrie 2013 - 10:45, said:

Dupa parerea lui Savulescu, Lucian Blaga ar fi trebuit sa fie omorat, ce spuneti de asta? Posted Image

Ce diformitate grava avea?

Intr-un fel de paranteza, am vazut ieri povestea unei fetite care avea arsuri de 90%. Mama a parasit-o la putin timp dupa incendiu. Ma gandeam sincer ca, daca ar fi fost copilul meu, as fi preferat ca medicii sa o lasa sa moara.

Despre ea e vorba:

[ http://img.thesun.co.uk/aidemitlum/archive/01527/BATH-532_1527186a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.blogcdn.com/www.parentdish.co.uk/media/2012/06/rexfeatures1736573j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostFCBK, on 02 septembrie 2013 - 10:38, said:

Sa incep si io sa postez poze si videouri cu nefericiti care traiesc intr-o mizerie crunta fara picioare/maini? Pe cat pariu ca de astia is 10.000 de cazuri la cate unul care a ajuns sa fie mediatizat si cica " o duce bine".
Terminati cu prostiile.
O duc prost că nu au avut părinți care să îi iubească ci au fost înconjurați de oameni ce i-au văzut ca pe o povară. Ia un copil normal din punct de vedere fizic și să îl pui într-un mediu în care toți îl consideră anormal și o povară și să vezi ce va fi cu acel copil la maturitate.

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdan-s, on 02 septembrie 2013 - 10:49, said:

Secolul XXI: un secol în care idolatrizăm sexualitatea și egoismul și în care nu avem habar de responsabilitate

Da, asta e secolul in care traim, trebuie sa ne adaptam.
Daca ne-am adapta mai multi, ar fi si mai bine.
Despre responsabilitate, NU esti in masura sa imi explici mie cum sta treaba, am mai multa responsabilitate decat tine, cu siguranta.

#31
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View Postdan-s, on 02 septembrie 2013 - 10:49, said:

Secolul XXI: un secol în care idolatrizăm sexualitatea și egoismul și în care nu avem habar de responsabilitate
Hai sa fim seriosi, in secolele trecute se aruncau si se ucideau copiii deformati fara problema, mai ales cand trebuia sa faci cate 5-8 sau si mai multi ca sa speri ca macar 2 ajung la maturitate, crezi ca stateau oamenii de ingrijit si aia cu malformatii/boli serioase? Tocmai ca fix in secolul asta s-a trezit lumea sa fie politically correct, din prea multa comoditate, as zice io.

#32
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostFCBK, on 02 septembrie 2013 - 10:29, said:

Mi se pare mult mai OK sa bage o lege prin care daca nu ti-ai facut X testari ( chestie ce sa acopere tot felu de boli si malformatii congenitale ), indiferent de varsta mamei, sa nu ai unda verde de a naste, decat sa bagi legi pe baza faptului ca X la sute din copiii cu down nu-s diagnosticati.
Si sa fie alocati bani pt. ca mamele sarace sa poata face si ele astfel de teste, pt. ca altfel ele nu si-ar face testele din doua motive, cred eu: fie pt. ca n-ar constientiza importanta lor, fie pt. ca n-ar avea bani sa o faca. Sau chiar din amandoua.

#33
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View PostOn_my_way, on 02 septembrie 2013 - 10:53, said:

Si sa fie alocati bani pt. ca mamele sarace sa poata face si ele astfel de teste, pt. ca altfel ele nu si-ar face testele din doua motive, cred eu: fie pt. ca n-ar constientiza importanta lor, fie pt. ca n-ar avea bani sa o faca. Sau chiar din amandoua.
Ar trebui sa fie gratuite by default, si pentru sarace si si pentru femeile care au bani.

#34
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostRiver_Song, on 02 septembrie 2013 - 10:50, said:

Ce diformitate grava avea?

Intr-un fel de paranteza, am vazut ieri povestea unei fetite care avea arsuri de 90%. Mama a parasit-o la putin timp dupa incendiu. Ma gandeam sincer ca, daca ar fi fost copilul meu, as fi preferat ca medicii sa o lasa sa moara.

Despre ea e vorba:


Inteleg ca e greu pt. mintea noastra sa mai vada ceva uman intr-o asemenea persoana. Eu cred ca as fi incercat sa aflu care-i dorinta ei. Pana la urma, sunt atatia oameni sanatosi fizic, insa din diverse motive devin apatici si doresc sa o termine cu viata, iar altii de langa ei se lupta sa le readuca pofta de viata. Pt. care merita sa lupti, pt apatici sau pt. fetita aia (in caz ca vrea sa traiasca, desigur)?

View PostFCBK, on 02 septembrie 2013 - 10:55, said:

Ar trebui sa fie gratuite by default, si pentru sarace si si pentru femeile care au bani.
Daca ar fi suficienti bani, de acord.

Edited by On_my_way, 02 September 2013 - 10:59.


#35
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Discuța asta nu se încadrează deloc la taifasuri agreabile.

Eu nu mi-aș putea ucide copilul nou-născut. Indiferent de gravitatea malformațiilor. În cel mai rău caz, l-aș plasa într-un centru de plasament pt. copii cu handicap.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
De unde stii cum sufera cineva care s-a nascut in suferinta? La fel de bine as eutanasia idiotii, ca sufera de prostie. Unde tragi linie intre viata si moarte, intre malformatie tratabila si netratabila? Medical? Vor sta oamenii cu nou-nascuti la rand pentru ca medicul sa decida cine moare si cine traieste?
Este usor sa spui da sau nu, pe forum. In viata reala insa, problema aproape ca nu are rezolvare, dat fiind caracterul subiectiv al acesteia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate