Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Intrebare site-uri pt. biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
A cumparat cineva pise sau diferite articole de ciclism sau chiar biciclete de pe site-uri straine cum ar fi Ebay, Amazon, etc. Va rog spuneti cum se procedeaza ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu bicicletele cred ca e un pic mai complicat. Cu ce incape intr-un pachet normal nu-i nici o problema, ca la orice alta chestie cumparata. Singurul lucru trebuie vazut bine la ebay inainte de a cumpara daca trimit in Romania si cit costa transportul concret. La amazon n-ai probleme, nu poti termina comanda fara sa pui exact adresa unde sa fie trimis si sa-ti spuna exact suma totala.

#3
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
De pe wiggle.co.uk am cumparat o bicicleta. A venit prin DHL in doua cutii mari.
De pe bike-disocunt.de niste cauciucuri, camere, scule si cateva componente. A trimis tot prin DHL dar cumva a fost preluat de posta. Mi se pare ca alesesem cea mai ieftina optiune.
De pe bike24.com tocmai a ajuns un colet cu alte componente, expediat si primit prin DPD.
Un prieten si-a luat o bicicleta de la evanscycles.

In general si magazinele prefera prin curieri, dai putin mai mult dar macar ai un tracking number, iti vin la tine la usa.

In principiu nu sunt probleme la magazinele din europa ca cele de mai sus sau ebay sau amazon, de.uk, fr etc. Orice comanda vei face, oriunde, trebuie sa aiba un pas final, inainte de plata unde sunt defalcate chetuielile pe produs, tva si transport, daca nu-ti convine dai Cancel si gata.
Cam peste tot se plateste cu cardul cand se face comanda. Toate au perioada de returnare, de ex bike24 14 zile de la primirea comenzii(cred!) iar wiggle 365 de zile. Binenteles, produsele trebuie sa fie in aceeasi stare, nu te dai cu bicicleta 1 an de zile si apoi o trimiti inapoi uzata.
Fiecare site are pagina cu shipping si return policy. Daca chiar nu ti-e clar ii intrebi pe e-mail.

Ca idee, unele magazine, ca de ex wiggle ofera anumite beneficii in functie de valoarea comenzilor din ultimul an. Pentru bicicleta aceea, acum am 12% reducere la orice produs plus transport gratuit. Nu le fac reclama lor in mod special, dar un magazin astfel dedicat e diferit de Amazon, ca de ex, unde nu conteaza de cat cumperi.

Pentru magazinele in afara UE e mai complicat si scump si nu stiu daca se merita. Pe langa pretul afisat, mai adaugi TVA, respectiv 24% pt Romania, apoi iti vin la vama unde in functie de bunadispozitie a vamesului sunt impozitate mai mult sau mai putin.

Edited by PhaseZ, 18 August 2013 - 16:21.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,068
  • Înscris: 06.09.2008

View PostPhaseZ, on 18 august 2013 - 16:18, said:

...Pentru magazinele in afara UE e mai complicat si scump si nu stiu daca se  merita.
Pe langa pretul afisat, mai adaugi TVA, respectiv 24% pt Romania, apoi iti vin la vama unde in functie de bunadispozitie a vamesului sunt impozitate mai mult sau mai putin.
Ajungi la pret prea mare..
Doar din UE are sens imo

Edited by sirgoofy, 18 August 2013 - 16:42.


#5
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006

View PostPhaseZ, on 18 august 2013 - 16:18, said:

De pe wiggle.co.uk am cumparat o bicicleta. A venit prin DHL in doua cutii mari.
De pe bike-disocunt.de niste cauciucuri, camere, scule si cateva componente. A trimis tot prin DHL dar cumva a fost preluat de posta. Mi se pare ca alesesem cea mai ieftina optiune.
De pe bike24.com tocmai a ajuns un colet cu alte componente, expediat si primit prin DPD.
Un prieten si-a luat o bicicleta de la evanscycles.

In general si magazinele prefera prin curieri, dai putin mai mult dar macar ai un tracking number, iti vin la tine la usa.

In principiu nu sunt probleme la magazinele din europa ca cele de mai sus sau ebay sau amazon, de.uk, fr etc. Orice comanda vei face, oriunde, trebuie sa aiba un pas final, inainte de plata unde sunt defalcate chetuielile pe produs, tva si transport, daca nu-ti convine dai Cancel si gata.
Cam peste tot se plateste cu cardul cand se face comanda. Toate au perioada de returnare, de ex bike24 14 zile de la primirea comenzii(cred!) iar wiggle 365 de zile. Binenteles, produsele trebuie sa fie in aceeasi stare, nu te dai cu bicicleta 1 an de zile si apoi o trimiti inapoi uzata.
Fiecare site are pagina cu shipping si return policy. Daca chiar nu ti-e clar ii intrebi pe e-mail.

Ca idee, unele magazine, ca de ex wiggle ofera anumite beneficii in functie de valoarea comenzilor din ultimul an. Pentru bicicleta aceea, acum am 12% reducere la orice produs plus transport gratuit. Nu le fac reclama lor in mod special, dar un magazin astfel dedicat e diferit de Amazon, ca de ex, unde nu conteaza de cat cumperi.

Pentru magazinele in afara UE e mai complicat si scump si nu stiu daca se merita. Pe langa pretul afisat, mai adaugi TVA, respectiv 24% pt Romania, apoi iti vin la vama unde in functie de bunadispozitie a vamesului sunt impozitate mai mult sau mai putin.

Iti multumesc frumos pt. informatii

#6
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006

View PostPhaseZ, on 18 august 2013 - 16:18, said:

De pe wiggle.co.uk am cumparat o bicicleta. A venit prin DHL in doua cutii mari.
De pe bike-disocunt.de niste cauciucuri, camere, scule si cateva componente. A trimis tot prin DHL dar cumva a fost preluat de posta. Mi se pare ca alesesem cea mai ieftina optiune.
De pe bike24.com tocmai a ajuns un colet cu alte componente, expediat si primit prin DPD.
Un prieten si-a luat o bicicleta de la evanscycles.

In general si magazinele prefera prin curieri, dai putin mai mult dar macar ai un tracking number, iti vin la tine la usa.

In principiu nu sunt probleme la magazinele din europa ca cele de mai sus sau ebay sau amazon, de.uk, fr etc. Orice comanda vei face, oriunde, trebuie sa aiba un pas final, inainte de plata unde sunt defalcate chetuielile pe produs, tva si transport, daca nu-ti convine dai Cancel si gata.
Cam peste tot se plateste cu cardul cand se face comanda. Toate au perioada de returnare, de ex bike24 14 zile de la primirea comenzii(cred!) iar wiggle 365 de zile. Binenteles, produsele trebuie sa fie in aceeasi stare, nu te dai cu bicicleta 1 an de zile si apoi o trimiti inapoi uzata.
Fiecare site are pagina cu shipping si return policy. Daca chiar nu ti-e clar ii intrebi pe e-mail.

Ca idee, unele magazine, ca de ex wiggle ofera anumite beneficii in functie de valoarea comenzilor din ultimul an. Pentru bicicleta aceea, acum am 12% reducere la orice produs plus transport gratuit. Nu le fac reclama lor in mod special, dar un magazin astfel dedicat e diferit de Amazon, ca de ex, unde nu conteaza de cat cumperi.

Pentru magazinele in afara UE e mai complicat si scump si nu stiu daca se merita. Pe langa pretul afisat, mai adaugi TVA, respectiv 24% pt Romania, apoi iti vin la vama unde in functie de bunadispozitie a vamesului sunt impozitate mai mult sau mai putin.

Ce bicicleta ai cumparat ? Si eu vreau sa cumpar una pt. tururi prin tara. Vreau mai multe amanunte te rog, sau daca poti sa vorbim pe un messenger.
multumesc !

#7
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Aceasta
http://www.boardmanb...cx/cx_comp.html

E ok pentru sosea, drumuri pietruite, proaste de pietris sau forestiere. Desi nu e la fel de comoda ca un MTB, se descurca pe un off-road usor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate