Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2701
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am o casa de vacanta in zona Maneciu (Prahova) si am cateva izvoare de apa pe teren. Unul mai mare e captat si bagat in casa. Multa vreme am consumat apa aia fara sa imi pun probleme, si chiar ma gandeam ca nu poate fi apa mai buna decat dintr-un astfel de izvor. Si totusi, la analize au iesit nitrati peste 60mg/l. Eu traiam cu impresia ca nitratii sunt numai la campie in zonele unde s-a facut agricultura intensiva. Aici e deal, la cativa km de munte, multe pasuni si livezi, nu imi dau seama cum pot aparea nitrati. Aia de la apa nova unde am facut analiza ziceau de grajduri ca ele pot contamina apa cu nitrati. E posibil? Eu de la grajduri m-as fi gandit mai degraba la nitriti, dar astia sunt aproape absenti.

#2702
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
apele subterane curg ca niste rauri. cine stie la cati km in amonte a fost poluata apa in cazul tau

#2703
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,380
  • Înscris: 29.07.2013

View PostM_ierdnA, on 12 august 2015 - 12:17, said:

Am o casa de vacanta in zona Maneciu (Prahova) si am cateva izvoare de apa pe teren. Unul mai mare e captat si bagat in casa. Multa vreme am consumat apa aia fara sa imi pun probleme, si chiar ma gandeam ca nu poate fi apa mai buna decat dintr-un astfel de izvor. Si totusi, la analize au iesit nitrati peste 60mg/l. Eu traiam cu impresia ca nitratii sunt numai la campie in zonele unde s-a facut agricultura intensiva. Aici e deal, la cativa km de munte, multe pasuni si livezi, nu imi dau seama cum pot aparea nitrati. Aia de la apa nova unde am facut analiza ziceau de grajduri ca ele pot contamina apa cu nitrati. E posibil? Eu de la grajduri m-as fi gandit mai degraba la nitriti, dar astia sunt aproape absenti.

Atata timp cat "la deal" de tine exista latrine, puturi seci, fose septice sau terenuri tratate, in izvorul tau vor aparea poluanti.

#2704
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Atunci intrebarea este, mai gasim in tara asta locuri de unde sa bem apa (netratata) care sa fie si sigura? Si mai e ceva, langa izvorul cu pricina este un loc public unde sunt amenajate cateva izvoare unde oamenii se opresc si iau apa. Si nu putini. Si toti probabil, ca si mine, cred ca apa aia e buna de baut, mult mai buna decat curge pe teava acasa. Cu prima ocazie o sa iau probe sa testez si apa aia ca daca si acolo sunt nitrati trebuie avertizati oamenii cumva.

#2705
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Da, apele de adancime ar trebui sa fie mai sigure. Eu in Bucuresti am putul forat la 50 m / a 2 a panza, iar Apa Nova mi-a zic e ok. Sper sa nu isi batut joc de mine cand mi-au eliberat buletinul de analiza a apei

Mi se pare de-acum normal ca prima panza sa fie poluata :(

#2706
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si eu langa Bucuresti, tot in a doua panza am put, ce-i drept, mai sus la vreo 22m si nitrati am cat cuprinde. Si ca tot am ajuns aici, cam cat poate varia cantitatea de nitrati in timp? Intreb pentru ca am suspiciunea ca la mine a crescut valoarea nitratilor de acum un an cand am facut analiza la apa nova. Am facut un test cu niste benzi din alea colorate si cam arata peste 100mg/l desi in analiza de anul trecut de la apa nova aveam 70-80mg/l. E posibil? La ce trebuie sa ma astept in timp? Sau pur si simplu monitorizez calitatea apei in mod constant?

#2707
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Mai are vreo importanta sa stii ce cantitate de nitrati ai acolo? Oricum nu poti consuma apa aia sau daca vrei sa o consumi, oricum trebuie sa o tratezi

#2708
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pai am un filtru de osmoza inversa, dar nici asta nu retine tot ci numai un procent de 90-95%. Deci vreau sa stiu daca acei 10% sunt in limita acceptabila sau nu. Anul trecut aveam dupa filtru undeva intre 6 si 9 mg/l acum pare sa fie mai mult, undeva la 20, crestere care poate sa fie odata din cauza filtrului in sine si in al doilea rand din cauza ca apa din put contine mai multi nitrati. Valorea initiala de 6-9 eu zic ca e mai mult decat acceptabila, insa valoarea de 20 incepe sa ridice semne de intrebare, mai ales pentru copii.

#2709
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Pentru cazul in care instalatia de alimentare cu apa rece (potabila) din casa este colmatata cu depuneri de rugina si namol scazandu-i debitul ce este de facut ? Exista solutii neotravitoare de trecut prin ea ?
Multumesc

#2710
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Inteleg din Buletinul de Analiza al apei pe care Apa Nova mi l-a emis ca valoarea maxima admisa pentru nitrati este de 50 mg/l, iar pentru nitriti este de 0,50 mg/l

#2711
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
apa care trece printr-o teava cu "depuneri de rugina si namol" numai potabila nu se mai poate numi..
solutia neotravitoare este schimbatul tevii, in rest poti sa torni orice, namolul si rugina sunt destul de "otrava" deja

#2712
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
De unde stii ca e colmatata?E veche de secole?

#2713
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Da, asa e, insa multi considera aceasta limita de 50 mg/l mare si de aia ma gandesc ca pentru copii 20 e cam la limita de sus. Pentru sugari se recomanda sub 10 sau chiar sub 5 mg/l.

#2714
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Intr-adevar acum am vazut ca la americani concentratia de nitrati maxima admisa este de 10mg/l link

#2715
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Esti sigur ca-i rugina si namol? Poate-i depunere de calcar (piatra), mai ales daca are zeci de ani, apa-i dura.

#2716
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate desfunda prin inlocuire. (stau si ma intreb, de ce ai incerca sa desfunzi o teava de apa potabila?)

...aaa, privind pseudonimul am inteles. Posted Image  Inlocuieste tevile.

Edited by MembruAnonim, 12 August 2015 - 16:36.


#2717
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 12 august 2015 - 16:34, said:

Se poate desfunda prin inlocuire. (stau si ma intreb, de ce ai incerca sa desfunzi o teava de apa potabila?)

...aaa, privind pseudonimul am inteles. Posted Image  Inlocuieste tevile.

Dar locatia?Posted Image
inlocuieste tevile!Posted Image

#2718
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Poate ca sunt bucati de rugina+calcar depuse in coturile instalatiei!Posted Image
Acestea nu se pot desprinde asa usor...........

Edited by xmanyacs77, 12 August 2015 - 16:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate