Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#1009
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Mă interesează și pe mine (la nivel principial) care ar fi "pașii" ce trebuiesc parcurși în cazul în care se dorește dedurizarea apei dintr-o sursă de tip fîntînă/puț, pentru utilizare rezidențială. Bănuiesc că aceștia ar putea fi:
1. efectuarea unor analize ale apei, din care să rezulte (pe lîngă ceilalți parametri necesari) duritatea apei în discuție
2. stabilirea consumului mediu zilnic
3. alegerea metodei/aparatului de dedurizare... aici sînt complet "în ceață", dacă nu și mai rău  :confuzzled:
Mulțumesc anticipat pentru orice informație utilă.  :worthy:

#1010
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postgrigguti, on 20th May 2012, 20:51, said:

Conferentiare,
UV-ul fara dedurizator va avea probleme. Duritatea va cristaliza pe tubul de quartz (teaca) si va bloca trecerea radiatiilor UV.
Filtru sedimente, dedurizator, UV si periodic sterilizarea retelei cu Xziox.

De amoniac scapi cu filtru pt sedimente? De duritate nu zicea nimic ( daca gresesc imi cer scuze) E clar ca duritatea compromite teaca de la UV.

View Postraduk, on 21st May 2012, 11:06, said:

Mă interesează și pe mine (la nivel principial) care ar fi "pașii" ce trebuiesc parcurși în cazul în care se dorește dedurizarea apei dintr-o sursă de tip fîntînă/puț, pentru utilizare rezidențială. Bănuiesc că aceștia ar putea fi:
1. efectuarea unor analize ale apei, din care să rezulte (pe lîngă ceilalți parametri necesari) duritatea apei în discuție
2. stabilirea consumului mediu zilnic
3. alegerea metodei/aparatului de dedurizare... aici sînt complet "în ceață", dacă nu și mai rău  :confuzzled:
Mulțumesc anticipat pentru orice informație utilă.  :worthy:

Pasul 1 si 2 sunt OK. Pasul 3 ... alegerea echipamentului potrivit se face in functie de rezultatele de la pasul 1 si 2. Sa postezi buletinul de analiza ca sa ne dam cu parerea inainte sa pici pe mana unei firme care sa iti puna N echipamente. Bafta!

#1011
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postovidel_dej, on 21st May 2012, 20:36, said:

Sa postezi buletinul de analiza..
ovidiu, n-ai inteles: radu cred ca vrea sa se apuce el sa monteze astfel de echipamente, si vroia sa stie cam cum se procedeaza sau care ar fi ordinea..
(raduk, sper ca am inteles bine ..?)

#1012
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postraduk, on 21st May 2012, 11:06, said:

Mă interesează și pe mine (la nivel principial) [...]

View Postovidel_dej, on 21st May 2012, 20:36, said:

[...] Sa postezi buletinul de analiza [...]
Ce anume nu este clar în doleanța mea?  :confuzzled:


View Postscheleton, on 21st May 2012, 21:26, said:

[...] (raduk, sper ca am inteles bine ..?)
Tu... "DA".  ;)

#1013
liviu-daniel

liviu-daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgrigguti, on 13th May 2012, 09:42, said:

Nu cunosc
buna ziua , se pare "fara sa lipsesc respectul celorlalti" ca dv. sunte-ti un expert in "filtrarea apei" asi dori sa imi pun si eu intr-un apartament un filtru pentru apa potabila, am citit aproape toate postarile anterioare si cred ca primul pas ar fi efectuarea unei analize a apei. dar ce sa cer ? ca sunt atatea si au niste preturi la laboratoarele astea. Precizez ca sunt din Galati. Si apoi cu aceasta analiza poate m-a indrumati d-le grigguti pentru a face o alegere potrivita. Va multumesc.


View Postliviu-daniel, on 22nd May 2012, 13:53, said:

buna ziua , se pare "fara sa lipsesc respectul celorlalti" ca dv. sunte-ti un expert in "filtrarea apei" asi dori sa imi pun si eu intr-un apartament un filtru pentru apa potabila, am citit aproape toate postarile anterioare si cred ca primul pas ar fi efectuarea unei analize a apei. dar ce sa cer ? ca sunt atatea si au niste preturi la laboratoarele astea. Precizez ca sunt din Galati. Si apoi cu aceasta analiza poate m-a indrumati d-le grigguti pentru a face o alegere potrivita. Va multumesc.
atasez un buletin de analiza care l-am gasit pe site-ul apa canal Galati nu stiu daca e pe bune sau cat de actual este.

Attached Files



#1014
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 21st May 2012, 19:36, said:

De amoniac scapi cu filtru pt sedimente? De duritate nu zicea nimic ( daca gresesc imi cer scuze) E clar ca duritatea compromite teaca de UV.

Destinatia apei este menajera. Ce treaba are apa menajera cu amoniacul, care de fapt cred ca este amoniu?

View Postliviu-daniel, on 22nd May 2012, 14:04, said:

buna ziua , se pare "fara sa lipsesc respectul celorlalti" ca dv. sunte-ti un expert in "filtrarea apei" asi dori sa imi pun si eu intr-un apartament un filtru pentru apa potabila, am citit aproape toate postarile anterioare si cred ca primul pas ar fi efectuarea unei analize a apei. dar ce sa cer ? ca sunt atatea si au niste preturi la laboratoarele astea. Precizez ca sunt din Galati. Si apoi cu aceasta analiza poate m-a indrumati d-le grigguti pentru a face o alegere potrivita. Va multumesc.



atasez un buletin de analiza care l-am gasit pe site-ul apa canal Galati nu stiu daca e pe bune sau cat de actual este.

Nu sunt expert, sunt doar inginer.
Atasamentul face referire la calitatile fizico-chimice si microbiologice maxim admise in apa potabila, nu la analiza apei din retea.

#1015
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postgrigguti, on 22nd May 2012, 15:34, said:

Destinatia apei este menajera. Ce treaba are apa menajera cu amoniacul, care de fapt cred ca este amoniu?
Da domnu, vroia apa menajera! Cat de "amoniac" ,, graba scz. toti gresim.

#1016
d65

d65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2009

View Postgrigguti, on 20th May 2012, 19:51, said:

Conferentiare,
UV-ul fara dedurizator va avea probleme. Duritatea va cristaliza pe tubul de quartz (teaca) si va bloca trecerea radiatiilor UV.
Filtru sedimente, dedurizator, UV si periodic sterilizarea retelei cu Xziox.


Va multumesc pt raspunsuri.

#1017
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 22nd May 2012, 19:20, said:

Da domnu, vroia apa menajera! Cat de "amoniac" ,, graba scz. toti gresim.

Deci, pt apa menajera revenim la ce spuneam, filtru sedimente, dedurizator (ce-i drept, daca duritatea depaseste 5 DTh) si UV.
Pt apa potabila, cum spuneai, clorinarea e ok pt reducerea amoniului.

#1018
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004
Buna ziua,
Am o problema cu apa din fantana ce alimenteaza casa: daca iau apa intr-o galeata dupa cateva ore incepe sa aiba um miros destul de puternic, foarte neplacut. Pana acum am citit doar despre inversul problemei. Am efectuat analiza apei in august anul trecut, in afara de duritate si parametrul de oxidabilitate restul este OK. Pentru fenomenul descris mai sus poate fi de vina acest parametru? Daca da cum pot sa scad oxidabilitatea? Am atasat buletinul de analiza. Precizez ca apa din fantana trece printr-un filtru de 90 microni si 25 microni, ajunge intr-un vas tampon de unde hidroforul al doilea o trece printr-un filtru de 5 microni si prin dedurizattor, de unde ajunge in instalatie.
Apa o folosim in mod constant si pentru baut. Va multumesc in avans pentru ajutor.

Peter

Attached Files



#1019
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postbakucsp, on 23rd May 2012, 13:57, said:

Buna ziua,
Am o problema cu apa din fantana ce alimenteaza casa: daca iau apa intr-o galeata dupa cateva ore incepe sa aiba um miros destul de puternic, foarte neplacut. Pana acum am citit doar despre inversul problemei. Am efectuat analiza apei in august anul trecut, in afara de duritate si parametrul de oxidabilitate restul este OK. Pentru fenomenul descris mai sus poate fi de vina acest parametru? Daca da cum pot sa scad oxidabilitatea? Am atasat buletinul de analiza. Precizez ca apa din fantana trece printr-un filtru de 90 microni si 25 microni, ajunge intr-un vas tampon de unde hidroforul al doilea o trece printr-un filtru de 5 microni si prin dedurizattor, de unde ajunge in instalatie.
Apa o folosim in mod constant si pentru baut. Va multumesc in avans pentru ajutor.

Peter

Apa luata direct din fantana capata miros sau doar dupa ce trece prin dedurizator?

#1020
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004

View Postovidel_dej, on 23rd May 2012, 17:27, said:

Apa luata direct din fantana capata miros sau doar dupa ce trece prin dedurizator?

Da, capata. Practic asa este de mai demult (inainte de dedurizator) doar ca n-am apucat sa scriu de problema.

Peter

#1021
mariusiustin

mariusiustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2012
Buna ziua,

Locuiesc la curte, unde am un put cu apa. In urma unei analize de laborator a apei, a rezultat o concentratie de 273 mg/l azotati, limita admisa fiind intre 35-50 .
Nivelul apei in sol este la 14 m, nu se folosesc ingrasaminte in zona si nu am identificat alte surse de poluari cu azotati.
Este cineva de specialitate pe aici, care sa ma poata ajuta cu ceva idei, pentru reducerea acestor azotati in limitele normale ?

Multumesc,

#1022
liviu-daniel

liviu-daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2012

View Postovidel_dej, on 23rd May 2012, 18:27, said:

Apa luata direct din fantana capata miros sau doar dupa ce trece prin dedurizator?
O OPINIE DESPRE ACESTE FILTRE? MULTUMESC.      
Attached File  filtru_frigider.pdf   2.47MB   40 downloads

Edited by scheleton, 26 May 2012 - 12:40.


#1023
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postmariusiustin, on 25th May 2012, 11:23, said:

Buna ziua,

Locuiesc la curte, unde am un put cu apa. In urma unei analize de laborator a apei, a rezultat o concentratie de 273 mg/l azotati, limita admisa fiind intre 35-50 .
Nivelul apei in sol este la 14 m, nu se folosesc ingrasaminte in zona si nu am identificat alte surse de poluari cu azotati.
Este cineva de specialitate pe aici, care sa ma poata ajuta cu ceva idei, pentru reducerea acestor azotati in limitele normale ?

Multumesc,
Panza freatica nu poate fi controlata. Langa tine nu se folosesc in prezent, dar poate se foloseau in urma cu cativa ani. Daca e vorba de nitrati amoniu, se pot aduce la valoarea 0. Sigur sunt si nitriti in apa (eliminarea nitritilor e cam scumpa).

#1024
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postliviu-daniel, on 26th May 2012, 12:55, said:

O OPINIE DESPRE ACESTE FILTRE? MULTUMESC.      
Attachment filtru_frigider.pdf
Sincer nu am lucrat cu asa ceva. Iti pot da o parere personala. Descrierea mi se pare un pic aberanta. Sa filtrezi apa pe un diametru de 90mm la o finete de 1 micron si sa realizezi un consum de 7500 L ii imposibil atata timp cat retele de apa (magistrale si coloanele interioare ale locuintelor) sunt un dezastru. Pretul pare ok, daca filtrul reuseste sa scoata tot ce e trecut in descriere.

#1025
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 26th May 2012, 12:58, said:

Panza freatica nu poate fi controlata. Langa tine nu se folosesc in prezent, dar poate se foloseau in urma cu cativa ani. Daca e vorba de nitrati amoniu, se pot aduce la valoarea 0. Sigur sunt si nitriti in apa (eliminarea nitritilor e cam scumpa).

NO2-ul il oxidezi in vas tampon cu o turbosuflanta pt statii de epurare (sau faci o arteziana), il transformi in NO3 si il tratezi cu "ozmoza SUA"

#1026
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postgrigguti, on 26th May 2012, 15:12, said:

NO2-ul il oxidezi in vas tampon cu o turbosuflanta pt statii de epurare (sau faci o arteziana), il transformi in NO3 si il tratezi cu "ozmoza SUA"

Sa inteleg ca ar trebui barbotat cu aer ca la instalatiile de oxigenare pentru acvarii, sau ceva in acest gen ?

Edited by keta, 26 May 2012 - 14:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate