Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#973
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 Lyvyoo, on 18th April 2012, 21:43, said:

Am observat uneori in cana cu apa filtrata cateva particule foarte mici, dintr-o materie stralucitoare. Ca si cum as fi scapat sclipici de la sotie :)  In apa de la retea nu erau.

E posibil sa fie argintat CA-ul si sa mai scape astfel de particule? Cat de toxice pot fi?

Este vorba de  Everpure Claris, filtrul fiind cu rasina schimbatoare de ioni de hidrogen (e si partial dedurizator).

Ce debit maxim supota filtrul?

#974
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ei precizeaza apropo de debit (de dragul marketingului sau nu) ca "The other benefit the DUOBLEND valve provides is it keeps the percentage of blended water constant independent from the pressure and flow fluctuation so that the adjusted hardness level in blended water stays the same."  

Concret:

Capacity: Varies based on PPM and bypass levels
Maximum Flow: 0.5 gpm (1.9 Lpm)
Qty. per Case: 1
Micron Rating: 5.00
Working Pressure: 29 - 116 psi (2 - 8 bar)
Max. Temp: 39 - 86°F (4 - 30°C)

Edited by Lyvyoo, 22 April 2012 - 13:51.


#975
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 Lyvyoo, on 22nd April 2012, 13:51, said:

Ei precizeaza apropo de debit (de dragul marketingului sau nu) ca "The other benefit the DUOBLEND valve provides is it keeps the percentage of blended water constant independent from the pressure and flow fluctuation so that the adjusted hardness level in blended water stays the same."  

Concret:

Capacity: Varies based on PPM and bypass levels
Maximum Flow: 0.5 gpm (1.9 Lpm)
Qty. per Case: 1
Micron Rating: 5.00
Working Pressure: 29 - 116 psi (2 - 8 bar)
Max. Temp: 39 - 86°F (4 - 30°C)

Respecti debitul acesta?

#976
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 grigguti, on 23rd April 2012, 21:18, said:

Respecti debitul acesta?
Nu stiu daca inteleg ce vrei sa spui....

Cu alte cuvinte, ma intrebi daca am reglat robinetul de intrare al apei in apartament (nu am separat pt filtru) la un nivel care sa impinga apa in filtru cu o presiune corespunzatoare unui debit de 1.9 lpm la iesire? Presupui ca la mine ar curge 3-5l/min sa zicem, ceea ce ar duce la desprinderea anumitor particule de prin filtru?

#977
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Dar pentru un buletin de analiza a apei de la robinet in oras astia percep taxa...de ce ? Doar platesc ceea ce beau si am dreptul sa stiu ce primesc, nu ? Sau traiesc pe alta lume...

#978
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Moldoveanul, on 24th April 2012, 00:09, said:

Dar pentru un buletin de analiza a apei de la robinet in oras astia percep taxa...de ce ? Doar platesc ceea ce beau si am dreptul sa stiu ce primesc, nu ? Sau traiesc pe alta lume...
Daca vb. de ApaNova, analizele le fac ei, si publica periodic valorile aici.

Apropo, vad ca in unele zone din B duritatea a ajuns sa sara de 9, ceea ce nu se intampla pana acum.

Edited by Lyvyoo, 23 April 2012 - 23:20.


#979
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Eu sunt din Suceava si nu exista un site cu asa ceva. Dar mai exact ce analize la apa trebuie sa cer ? Care sunt cele mai importante ?

#980
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 Lyvyoo, on 23rd April 2012, 21:49, said:

Nu stiu daca inteleg ce vrei sa spui....

Cu alte cuvinte, ma intrebi daca am reglat robinetul de intrare al apei in apartament (nu am separat pt filtru) la un nivel care sa impinga apa in filtru cu o presiune corespunzatoare unui debit de 1.9 lpm la iesire? Presupui ca la mine ar curge 3-5l/min sa zicem, ceea ce ar duce la desprinderea anumitor particule de prin filtru?
Printre altele, da

#981
tzepx

tzepx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.04.2007

 grigguti, on 13th April 2012, 19:33, said:

Nu cumva este scurgerea de pardoseala, are garda?

Multumesc mult de raspunsuri. Nu e miros de la scurgeri (chiuveta/cabina dus/pardoseala), toate au "garda" - daca asta e termenul (dop de apa).

Am confirmarea ca e de la tevi (depuneri?): am pus inainte de hidrofor un t, cu doi robineti: unul spre fantana/furtun sorb, unul cu niplu. In prima faza vroiam sa aduc un furtun de la un vecin, dar pana la urma pe robinetul cu niplu am conectat un furtun pana la un butoi. Butoiul l-am umplut cu apa din fantana pe la robinetul de gradina, de dupa hidrofor.
Tot in butoi (200l de apa) am pus si 3 litri (poate prea mult?) de inalbitor pe baza de clor (scria pe sticla ca merge si la masina de spalat, ca elimina bacteriile, mucegaiurile, etc, nu ataca plasticul). Dupa maxim 5 minute, apa din butoi a devenit cafenie! ceea ce poate avea doua cauze: reactie Cl cu Fe sau reactie Cl cu bacterii. Cum analizele chimice au iesit bune, inclusiv la Fe, am ramas cu a doua varianta - bacteriile.
Bun: apa, asa cafenie cum era, am incarcat-o in instalatia din casa (cred ca ~20-30l?), si am lasat-o cateva ore. Apoi am incarcat instalatia cu apa din fantana pana a iesit curata la fiecare robinet. Proba a venit a doua zi dimineata: de la toate robinetele, inclusiv vasele de toaleta, a curs apa cafenie pentru cateva secunde, apoi curata, cu un usor miros de clor si atat!. A treia zi dimineata, apa foarte putin colorata pentru cateva secunde, si FARA MIROS!

Sunt cateva zile de cand o folosesc, nu am mai pus clor in instalatie, si nu miroase nici a oua stricate nici a clor, si nu are nici culoare.

Din ce am citit aici pe forum, ca pasi urmatori, trebuie sa torn (arunc direct pastile?) cloramina direct in fantana, sa las sa actioneze, eventual sa spal peretii fantanii cu aceeasi cloramina dizolvata separat intr-o galeata. Apoi sa golesc fantana de cateva ori. In marile magazine de bricolaj din Iasi nu am gasit, si am trecut si pe la cateva metalo-chimice care mi-au recomandat var nestins. Clormamina de farmacie inteleg ca e prea slaba in concentratie pentru o fantana.

Voi ce recomandati, ca pasi de urmat si ca solutie? Unde se mai gaseste clormamina? Si ce efecte are asupra unei fose septice si a terenului de drenaj acest volum de apa clorurata (6 tuburi de apa de fi0,6 = ~1,7mc de apa)?

Multumesc anticipat!

#982
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
De unde putem concluziona ca a fost vorba de bacterii coliforme ...

Edited by scheleton, 13 May 2012 - 13:41.


#983
p1noch1o

p1noch1o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.05.2012
salut,
as vrea sa-mi pun un filtru pentru apa pe care o folosesc un bucataie. stau la bloc in bucuresti.

am citit aproape tot topicul si am concluzionat asa pentru situatia mea:
- filtru sedimente
- filtru cu carbune activ

pentru carbunele activ:
- sa fie din coaja de nuca de cocos
- sa fie impregnat cu Ag
- sa fie granular, nu spartura, nu bloc si mai cu seama nu pudra
- cartusul sa aiba la capetele de iesire sistem de oprire a pudrei (sunt ca niste felii de filtru de melamina turnata sub presiune sau polipropilena

este suficient unul mixt iar o instalatie cu 2 filtre este ideala - sediment urmat de carbune activ.

Ma intereseaza sa pot beneficia de robinet separat (nu vreau sa spal vasele cu apa filtrata)
Ma intereseza o oferta concreta astfel:
- sistemul filtrare
- kit montaj
- servicii montaj
- garantie
- pret consumabile


Ma puteti ajuta, eventual pe PM ?

Multumesc anticipat

#984
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Ai citat ( a se citi inteles) bine!
Totusi, ideea era sa fie un topic de informare nu de vanzari, nu ca mi/ne-ar prinde rau un client, dar totusi...

Edited by scheleton, 10 May 2012 - 22:33.


#985
p1noch1o

p1noch1o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.05.2012
:)

ar fi pacat sa se schimbe... mie mi-a fost extrem de util

#986
mithunela

mithunela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2008
Buna seara, am citit integral topicul nu o data, de cel putin 3 ori.
Am nevoie de filtrarea apei de la robinet din Craiova. Am inteles ca pentru asta nu e nevoie decat de filtrarea sedimentelor si filtrare cu carbune activ bun, de calitate. Nimeni, insa nu vrea sa puna punctul pe i si sa numeasca aceste filtre ”de calitate”.
Va rog mult, spuneti-mi care sunt acele filtre de calitate care se gasesc in Romania. Marcile americane vehiculate ori nu se gasesc in tara noastra ori nu respecta criteriile enumerate de domnul grigguti...
Multumesc anticipat!

#987
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Adica ce nu au 3M Cuno, Everpure etc?

#988
mithunela

mithunela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2008
”Everpure precoat filters use a pleated membrane and a finely-powered filter media. When the cartridge in initially flushed with water during startup, the carbon powder hydraulically coats the fabric membrane evenly.”

Deci, Everpure foloseste carbunele activ sub forma de pulbere, cea mai nerecomandata forma…

La, 3M Cuno nici macar nu am reusit sa gasesc informatii despre tehnologia folosita, iar pretul este oricum prohibitiv…

La Matrikx, carbunele activ este, clar, sub forma de bloc…

Gresesc?

#989
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 mithunela, on 12th May 2012, 19:30, said:

Buna seara, am citit integral topicul nu o data, de cel putin 3 ori.
Am nevoie de filtrarea apei de la robinet din Craiova. Am inteles ca pentru asta nu e nevoie decat de filtrarea sedimentelor si filtrare cu carbune activ bun, de calitate. Nimeni, insa nu vrea sa puna punctul pe i si sa numeasca aceste filtre ”de calitate”.
Va rog mult, spuneti-mi care sunt acele filtre de calitate care se gasesc in Romania. Marcile americane vehiculate ori nu se gasesc in tara noastra ori nu respecta criteriile enumerate de domnul grigguti...
Multumesc anticipat!

De inteles era asa: apa de retea din Bucuresti (Apa Nova) se trateaza eficient cu cele enumerate de tine. Alte ape, spre exemplu cea din Ploiesti, desi e tot Apa Nova, necesita si alte operatiuni, in acest caz dedurizare.
Deci la baza sta cunoasterea calitatilor apei de folosit.
Ca si filtre, ca sa revin la intrebare, totul depinde de buget pana la urma. Sunt producatori de astfel de filtre destui, unii au reprezentanta in Romania. Ideea este ca la inceput iti stabilesti criteriile ce stau la baza alegerii, deci sedimente si CA granular, preferabil ca Ag. De aici restul e "google-ala" apoi buget.

 Lyvyoo, on 12th May 2012, 22:53, said:

Adica ce nu au 3M Cuno, Everpure etc?

Cuno ultima oara aveau CA bloc, Everpure inteleg ca aveau pulbere. Eu am enumerat conditiile ideale. Cei doi oricum sunt producatori de renume si produsele merita atentie.

#990
mithunela

mithunela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.08.2008
Multumesc pentru raspuns!
Intradevar, ar trebui cunoscuti parametrii apei de la robinet, insa o analiza nu am facut. Poate este cineva din Craiova care are aceste informatii?
Cei de la Compania de Apa Oltenia fac publice niste rapoarte dar acesti parametrii variaza de la o zona a orasului la alta, in plus, sunt facute in regie proprie...

Despre filtrele Blue Filters ce parere aveti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate