Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#937
sxna

sxna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2012

View Postsxna, on 29th March 2012, 08:28, said:

Te rog sa pui fisa tehnica.....
asa ceva inseamna pentru sedimente si carbune?
iar cu calcarul ce sa fac, am paharele albe
multumesc pt promptitudine


Sistem de filtrare a apei cu  3 trepte de filtrare. Este un sistem care se monteaza sub chiuveta de bucatarie iar robinetul se fixeaza pe chiuveta aditional.



Contine 3 stadii de filtrare

1 filtru 5 microni din fibre rasucite ;
1 filtru din granule de carbon si invelis de coconut ;
1 filtru de 1 micron pentru impuritati;
Trusa / garnitura standard de instalare ;
Manualul utilizatorului .

#938
sxna

sxna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2012
asa ceva ar merge pntru apa din campia turzii?
Sistem de filtrare a apei cu 3 trepte de filtrare. Este un sistem care se monteaza sub chiuveta de bucatarie iar robinetul se fixeaza pe chiuveta aditional.



Contine 3 stadii de filtrare

1 filtru 5 microni din fibre rasucite ;
1 filtru din granule de carbon si invelis de coconut ;
1 filtru de 1 micron pentru impuritati;
Trusa / garnitura standard de instalare ;
Manualul utilizatorului .

#939
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postsxna, on 29th March 2012, 22:19, said:

asa ceva ar merge pntru apa din campia turzii?
Sistem de filtrare a apei cu 3 trepte de filtrare. Este un sistem care se monteaza sub chiuveta de bucatarie iar robinetul se fixeaza pe chiuveta aditional.



Contine 3 stadii de filtrare

1 filtru 5 microni din fibre rasucite ;
1 filtru din granule de carbon si invelis de coconut ;
1 filtru de 1 micron pentru impuritati;
Trusa / garnitura standard de instalare ;
Manualul utilizatorului .


EXACT! Carbunele sa fie de calitate. Duritatea apei nu stiu cat e la Campia.

Edited by ovidel_dej, 29 March 2012 - 21:25.


#940
cgusa

cgusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2009
salutare tuturor,
am si eu o intrebare? pentru apa calcaroasa, nu are impuritati, doar calcar, care este cea mai buna solutie? magnetii aceia puternici au vreo legatura sau au vreun efect?

multumesc anticipat!

#941
sxna

sxna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2012
multumesc
nu stiu cat e duritatea dar toate paharele imi raman cu alb sau cand fierb imi ramane inel alb pe oala
deci ce as putea lua macar la bucatarie
multumescinca o data

#942
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postsxna, on 30th March 2012, 09:35, said:

multumesc
nu stiu cat e duritatea dar toate paharele imi raman cu alb sau cand fierb imi ramane inel alb pe oala
deci ce as putea lua macar la bucatarie
multumescinca o data

Statie pt dedurizare ,care ii indicat sa o folosesti pt toata apa care iti intra in casa ( sa nu mai dai bani aiurea pe calgon)

View Postcgusa, on 30th March 2012, 09:01, said:

salutare tuturor,
am si eu o intrebare? pentru apa calcaroasa, nu are impuritati, doar calcar, care este cea mai buna solutie? magnetii aceia puternici au vreo legatura sau au vreun efect?

multumesc anticipat!

  Uita de "magnetii aceia puternici" s-a mai discutat acest subiect. Ai nevoie de o statie pt dedurizare (dedurizator)

#943
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Va salut
Am o problema cu putul de apa (e sapat pana pe la 60 m, al treilea strat).
Analiza chimica a iesit bine (fisier analiza1) in conditiile in care in zona apa de la primele doua straturi e foarte proasta din acest punct de vedere.
Am facut analiza microbiologica si a iesit prost (fisier analiza2).
Am tratat apa din fantana (am aruncat in fantana pastile de cloramina si apoi si Quick Javel la ceva timp dupa). Am repetat analiza. Din nou a iesit prost (fisier analiza3).
Se pare ca nu exista o comunicare a straturilor superioare cu cel inferior pentru ca nivelul apei in fantana, adus la acelasi reper, e mai ridicat cu cca 1 m fata de celelalte doua fantani, sapate la primele doua straturi, aflate in zona (la o distanta de cca 50 m).
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi, solutii?
Multumesc anticipat,
Cristi

Attached Files


Edited by crampoia, 30 March 2012 - 13:36.


#944
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postcrampoia, on 30th March 2012, 14:24, said:

Am facut analiza microbiologica si a iesit prost (fisier analiza2).
Cu UV scapi de microbiologie.

Edited by scheleton, 30 March 2012 - 20:21.


#945
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postcrampoia, on 30th March 2012, 13:24, said:

Va salut
Am o problema cu putul de apa (e sapat pana pe la 60 m, al treilea strat).
Analiza chimica a iesit bine (fisier analiza1) in conditiile in care in zona apa de la primele doua straturi e foarte proasta din acest punct de vedere.
Am facut analiza microbiologica si a iesit prost (fisier analiza2).
Am tratat apa din fantana (am aruncat in fantana pastile de cloramina si apoi si Quick Javel la ceva timp dupa). Am repetat analiza. Din nou a iesit prost (fisier analiza3).
Se pare ca nu exista o comunicare a straturilor superioare cu cel inferior pentru ca nivelul apei in fantana, adus la acelasi reper, e mai ridicat cu cca 1 m fata de celelalte doua fantani, sapate la primele doua straturi, aflate in zona (la o distanta de cca 50 m).
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi, solutii?
Multumesc anticipat,
Cristi

Statie dozare cu Xziox, cu dozare on-line, fara tanc de stocare. Nu Cl ca necesita timp mult de contact cu apa infestata pt a putea steriliza.
Uv-ul pe care Ovidel (de buna credinta) ti l-a propus, e ok, dar trebuie musai sa tii cont de duritate ca altfel iti colmateaza tubul de quatz (teaca) si in acelasi timp, sterilizarea este doar locala fara a avea nici un efect asupra microbiologiei ce se poate dezvolta dupa punctul de instalare al UV-ului.
In plus, poate faci si restul de analize fizico-chimice, ca nu doar nitratii, nitritii si pH-ul sunt importante. Mai uita-te si la Mn, Fe, Al, DTh, oxidabilitate, conductivitate si turbiditate (cea din urma, doar daca e un put folosit, altfel te minte)

Edited by grigguti, 31 March 2012 - 20:47.


#946
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Multumesc Ovidel si grigguti pentru sugestii.
Din cele descrise de mine (parametrii chimici buni, izolare buna a stratului productiv) cred ca infectarea panzei freatice s-a facut in timpul forajului (scule sau, mai rau, apa folosita pentru noroi si spalare).
Nu a-si putea sa tratez cauza si nu efectul? Respectiv sa incerc sa curat fantana si ceva din strat?
Daca reusesc, ar fi mult mai comod si ieftin pentru mine.
Va salut,

#947
bobman

bobman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2005
Salutare,
Poate este offtopic dar m-am gandit ca aici ar fi mai bine sa postez.
Am cumparat o casa la rosu in Domnesti Ilfov si vreau sa o termin; incepand bineinteles cu alimentarea cu apa.
Scuze anticipat daca scriu vreo ineptie dar sunt novice in domeniu. Am inceput sa ma documentez de nevoie, pentru ca sunt prea multi "cunoscatori" care iti vand mizerii.
Pentru o solutie cat mai sanatoasa si optima financiar cred ca trebuie sa aleg intre:
- un put mai scurt si instalatie dedurizare, filtrare, etc. mai costisitoare (impuritati mai multe)
- un put mai adanc si instalatie dedurizare, filtrare, etc. mai economica (impuritati mai putine)
Imi dau seama ca variantele sunt teoretice si nu se poate raspunde tehnic, dar avand in vedere ca un metru liniar de put este ~80EUR atunci conteaza daca putul e de 40m sau de 80m (sunt si unii "meseriasi" mai ieftini care spun ca il fac in cateva ore si eu doar vin cu o cana sa degust apa  :deadtongue: ).
Pe de alta parte, nici sa termin filtrele sau sa schimb frecvent consumabilele, doar pentru a face un put mai scurt, nu e o idee buna.
Majoritatea vecinilor din zona au puturile intre 40m si 70m si stiu ca nici unii nu o consuma pentru ca e dura (prefera sa cumpere apa imbuteliata, dar fructele si legumele le spala totusi cu apa din put).
In zona, panza freatica e destul de sus si se ajunge la al 3-lea strat pe la 60m. Un plus ar fi ca fosele lor sunt infundate (inclusiv a mea) - adica nu se scurge apa menajera in pamant.
Din ce-am citit aici cred ca ar trebui sa evit osmoza, asta insemnand ca apa pe care o aduc sus sa nu fie prea dura.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc,
Bogdan

#948
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postbobman, on 1st April 2012, 01:56, said:

Salutare,
Poate este offtopic dar m-am gandit ca aici ar fi mai bine sa postez.
Am cumparat o casa la rosu in Domnesti Ilfov si vreau sa o termin; incepand bineinteles cu alimentarea cu apa.
Scuze anticipat daca scriu vreo ineptie dar sunt novice in domeniu. Am inceput sa ma documentez de nevoie, pentru ca sunt prea multi "cunoscatori" care iti vand mizerii.
Pentru o solutie cat mai sanatoasa si optima financiar cred ca trebuie sa aleg intre:
- un put mai scurt si instalatie dedurizare, filtrare, etc. mai costisitoare (impuritati mai multe)
- un put mai adanc si instalatie dedurizare, filtrare, etc. mai economica (impuritati mai putine)

Imi dau seama ca variantele sunt teoretice si nu se poate raspunde tehnic, dar avand in vedere ca un metru liniar de put este ~80EUR atunci conteaza daca putul e de 40m sau de 80m (sunt si unii "meseriasi" mai ieftini care spun ca il fac in cateva ore si eu doar vin cu o cana sa degust apa  :deadtongue: ).
Pe de alta parte, nici sa termin filtrele sau sa schimb frecvent consumabilele, doar pentru a face un put mai scurt, nu e o idee buna.
Majoritatea vecinilor din zona au puturile intre 40m si 70m si stiu ca nici unii nu o consuma pentru ca e dura (prefera sa cumpere apa imbuteliata, dar fructele si legumele le spala totusi cu apa din put).
In zona, panza freatica e destul de sus si se ajunge la al 3-lea strat pe la 60m. Un plus ar fi ca fosele lor sunt infundate (inclusiv a mea) - adica nu se scurge apa menajera in pamant.
Din ce-am citit aici cred ca ar trebui sa evit osmoza, asta insemnand ca apa pe care o aduc sus sa nu fie prea dura.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc,
Bogdan


Am vut un montaj in Domnesti saptamana trecuta :)
Nu sunt probleme f mari ... dar:
1. nu inteleg, ai deja un pt sau nu?
2. adancimea forajului o calculezi in functie de debitul necesar de apa si de debitul pe care ti-l ofera straturile acvifere. pt o casa de locuit (resedinta) cu pana la 10 persoane, in zona mentionata de tine, un foraj in al 2-lea strat acvifer (aprox 40 m) este suficient. duritatea are sa fie intre 25-30 grade (aici poti avea variatii totusi) fara pb de NO2, NO3, NH4. problemele normale cu microbiologia, care oricum sunt inerente in orice foraj.
3. osmoza nu este de evitat. este o metoda de filtrarea a apei f buna, insa trebuie folosita acolo unde si cum trebuie, altminteri risti sa faci mai mult rau decat bine. cu alte cuvinte este ca si "sarea in bucate".
4. un put mai adanc, dar accesibil ca pret, aprox 80m inseamna probleme cu Fe, Mn si altele. deci este gresita ideea conform careia intr-un put mai adanc vei avea neaparat apa mai buna. bineanteles ca daca vei face un foraj in panza de siguranta, sau in apropierea ei, ai mari sanse sa ai apa buna, dar costul forajului este cam cat toata casa ...
5. sedimentele sunt date de modul in care este forat putul de apa, daca este bine executat, nu ai probleme si un filtru de bun simt, de 25 microni este suficient.
daca insa forajul a fost executat prost si filtrele sunt situate in nisip fara sa fie pus un strat cum trebuie de material filtrant (pietris sau margaritar cum i se spune mai popular), poti pune ce filtru vrei tu ca intr-un final vei ajunge tot la alt foraj. la fel de importanta este pompa de extractie a apei si pozitionarea sa. In principiu, hidrostaticul in zona respectiva este undeva la 5-6 metri. in acest caz o pompa cu simplu circuit este suficienta (ex. Dab 151 MP de la Romstal, are o curba de functionare f buna). Daca ai cumva ghinionul sa coboare hidrodinamicul mai jos de 8 m, atunci trebuie o pompa dublu circuit de aspiratie (cu ejector). in principiu fereste-te de pompele submersibile ca sunt f puternice si poti termina putul. In oricare din cazuri, aspiratia pompei trebuie situata intre filtrele putului (daca s-a executat corect si ai doua) sau deasupra filtrului daca ai unul singur.
Daca e put din tuburi de beton nu trebuie pozitionata aspiratia la mai putin de 2,5 m fata pe fundul putului si pe cat posibil nu in dreptul imbinarii tuburilor pentru ca in timp migreaza si pe acolo va trage nisip, noroi, etc

View Postcrampoia, on 31st March 2012, 22:07, said:

Multumesc Ovidel si grigguti pentru sugestii.
Din cele descrise de mine (parametrii chimici buni, izolare buna a stratului productiv) cred ca infectarea panzei freatice s-a facut in timpul forajului (scule sau, mai rau, apa folosita pentru noroi si spalare).
Nu a-si putea sa tratez cauza si nu efectul? Respectiv sa incerc sa curat fantana si ceva din strat?
Daca reusesc, ar fi mult mai comod si ieftin pentru mine.
Va salut,

din pacate o astfel de operatiune nu se poate face sub un control total. oricum, admitand ca ai putea incerca o sterilizare a putului, nu reusesti sub nici o forma sa intervii asupra stratului acvifer pentru ca acesta este in continua miscare.
cele mai cunoscute modalitati de "curatare" a putului sunt cu T Sin de la farmacie. calculezi cat apa ai in put si adaugi pastilele. insa dai ai incercat deja cu jvel si rezultatul s-a lasat asteptat, atunci nu prea ai ce face. vei ajunge tot la o metoda de sterilizare de suprafata. statie de dozare sau UV.

#949
bobman

bobman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2005
Multumesc pentru raspuns. Am aflat multe informatii utile.

View Postgrigguti, on 1st April 2012, 12:33, said:

Am vut un montaj in Domnesti saptamana trecuta :)
Nu sunt probleme f mari ... dar:
1. nu inteleg, ai deja un pt sau nu?
Nu am put. Sunt in cautarea unei firme (echipe) care stie sa foreze un put bine. Mi se pare foarte important modul in care urmeaza sa fie forat putul - lucru confirmat si de tine. Multi zic ca trebuie facut cu tubulatura Valrom, ca fantele sa nu fie facute cu cutter-ul manual ci sa fie din fabrica, ca trebuie izolate f bine straturile ca sa nu infestezi panza de unde extragi, etc.
Vineri am fost la tragul de la Romexpo si am gasit pe unii care vindeau aparatura de foraj. Acolo am intalnit si o echipa din Ploiesti care facea foraje si imi spuneau foarte increzatori ca au zeci de lucrari in zona unde am casa si ca trebuie sa cobor la minim 60m ca sa fie buna apa (tot de la ei am si pretul de 80EUR pe ml).
Peste tot dau de recomandari extreme, de genul:
- Nu dom'le, facem noi un put cu cativa baieti zdraveni in cateva ore la un 20m si veniti la sfarsit cu o cana sa gustati apa, sau
- Noi recomandam forarea unui put la o adancime cat mai mare pentru ca aia e apa de la munte, cea mai pura si cea mai buna, .... sanatate curata dom'le
Deja gasirea unei firme bune care sa faca un put cum trebuie pare "mission impossible".
Aveti recomandari de firme specializate care stiu sa faca un put cum trebuie la un cost rezonabil?

View Postgrigguti, on 1st April 2012, 12:33, said:

2. adancimea forajului o calculezi in functie de debitul necesar de apa si de debitul pe care ti-l ofera straturile acvifere. pt o casa de locuit (resedinta) cu pana la 10 persoane, in zona mentionata de tine, un foraj in al 2-lea strat acvifer (aprox 40 m) este suficient. duritatea are sa fie intre 25-30 grade (aici poti avea variatii totusi) fara pb de NO2, NO3, NH4. problemele normale cu microbiologia, care oricum sunt inerente in orice foraj.
E de bine atunci. Aveam indoieli daca la 40m e suficient.
Nu se poate dimensiona debitul necesar si in functie de diametrul forajului? De ex. daca debitul stratului e mic faci un foraj mai larg (probabil si mai scump)?

View Postgrigguti, on 1st April 2012, 12:33, said:

3. osmoza nu este de evitat. este o metoda de filtrarea a apei f buna, insa trebuie folosita acolo unde si cum trebuie, altminteri risti sa faci mai mult rau decat bine. cu alte cuvinte este ca si "sarea in bucate".
4. un put mai adanc, dar accesibil ca pret, aprox 80m inseamna probleme cu Fe, Mn si altele. deci este gresita ideea conform careia intr-un put mai adanc vei avea neaparat apa mai buna. bineanteles ca daca vei face un foraj in panza de siguranta, sau in apropierea ei, ai mari sanse sa ai apa buna, dar costul forajului este cam cat toata casa ...
Am inteles. Mi se pare foarte util. Toti pe care i-am auzit au spus ca un put e cu atat mai bun cu cat e mai adanc.

View Postgrigguti, on 1st April 2012, 12:33, said:

5. sedimentele sunt date de modul in care este forat putul de apa, daca este bine executat, nu ai probleme si un filtru de bun simt, de 25 microni este suficient.
daca insa forajul a fost executat prost si filtrele sunt situate in nisip fara sa fie pus un strat cum trebuie de material filtrant (pietris sau margaritar cum i se spune mai popular), poti pune ce filtru vrei tu ca intr-un final vei ajunge tot la alt foraj. la fel de importanta este pompa de extractie a apei si pozitionarea sa. In principiu, hidrostaticul in zona respectiva este undeva la 5-6 metri. in acest caz o pompa cu simplu circuit este suficienta (ex. Dab 151 MP de la Romstal, are o curba de functionare f buna). Daca ai cumva ghinionul sa coboare hidrodinamicul mai jos de 8 m, atunci trebuie o pompa dublu circuit de aspiratie (cu ejector). in principiu fereste-te de pompele submersibile ca sunt f puternice si poti termina putul. In oricare din cazuri, aspiratia pompei trebuie situata intre filtrele putului (daca s-a executat corect si ai doua) sau deasupra filtrului daca ai unul singur.
Daca e put din tuburi de beton nu trebuie pozitionata aspiratia la mai putin de 2,5 m fata pe fundul putului si pe cat posibil nu in dreptul imbinarii tuburilor pentru ca in timp migreaza si pe acolo va trage nisip, noroi, etc
Multi imi recomandau pompa submersibila. De ex. o varianta vazuta la un vecin este pompa submersibila si vas de acumulare la suprafata.
Am inteles solutia cu pompa cu simplu/dublu circuit. Se recomanda si un vas de acumulare la suprafata (am inteles ca lungeste viata pompei si asigura si un debit constant de apa in casa)? Se dezvolta bacterii? Trebuie succedat si vasul de un alt filtru?

Repet, sunt novice si daca spun prostii rog sa ma corectati.
Incep sa citesc topicul de la 0.

Multumesc.

#950
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postbobman, on 1st April 2012, 13:29, said:

Multumesc pentru raspuns. Am aflat multe informatii utile.


Nu am put. Sunt in cautarea unei firme (echipe) care stie sa foreze un put bine. Mi se pare foarte important modul in care urmeaza sa fie forat putul - lucru confirmat si de tine. Multi zic ca trebuie facut cu tubulatura Valrom, ca fantele sa nu fie facute cu cutter-ul manual ci sa fie din fabrica, ca trebuie izolate f bine straturile ca sa nu infestezi panza de unde extragi, etc.
Vineri am fost la tragul de la Romexpo si am gasit pe unii care vindeau aparatura de foraj. Acolo am intalnit si o echipa din Ploiesti care facea foraje si imi spuneau foarte increzatori ca au zeci de lucrari in zona unde am casa si ca trebuie sa cobor la minim 60m ca sa fie buna apa (tot de la ei am si pretul de 80EUR pe ml).
Peste tot dau de recomandari extreme, de genul:
- Nu dom'le, facem noi un put cu cativa baieti zdraveni in cateva ore la un 20m si veniti la sfarsit cu o cana sa gustati apa, sau
- Noi recomandam forarea unui put la o adancime cat mai mare pentru ca aia e apa de la munte, cea mai pura si cea mai buna, .... sanatate curata dom'le
Deja gasirea unei firme bune care sa faca un put cum trebuie pare "mission impossible".
Aveti recomandari de firme specializate care stiu sa faca un put cum trebuie la un cost rezonabil?

Lucrez de ceva timp in domeniul tratarii apelor primare insa dupa atatia ani crede-ma ca NU RECOMAND PE NIMENI cu exceptia Foradex-ului, daca reusesti sa te apropii de ei. oricum ar fi, incearca sa colaborezi cu o firma, nu cu intreprinzatori particulari, sa iti dea neaparat documentatia tehnica a putului si un breviar al forajului cu studiul, debitul acestuia, cu grosimea statului izolator dintre straturile acvifere, cu granulatia pietrisului, etc
daca iti da asa ceva, atunci poate fi un loz castigator.
oricum sper ca nu te gandesti la anunturile de pe stalpi, gen foram puturi de mica, medie si mare adancime :) :thumbdown:
adancimea este importanta, insa ai grija ca ei castiga din metri forati, deci cu cat mai adanc, cu atat mai bine.
o firma buna lucreaza intotdeuna cu harta apelor. cere sa vezi debitul in fiecare panza. parerea mea este in continuare ca al-doi-lea strat este ok. oricum tratarea apei trebuie sa o faci in oricare din ele, adancimea pana in 200 m nu este o garantie. daca ai o duritate mai mica ai fier mai mult, sau altele.



E de bine atunci. Aveam indoieli daca la 40m e suficient.
Nu se poate dimensiona debitul necesar si in functie de diametrul forajului? De ex. daca debitul stratului e mic faci un foraj mai larg (probabil si mai scump)?


Am inteles. Mi se pare foarte util. Toti pe care i-am auzit au spus ca un put e cu atat mai bun cu cat e mai adanc.
da, daca depasesti 200 metri, deci ramai la 40

Multi imi recomandau pompa submersibila. De ex. o varianta vazuta la un vecin este pompa submersibila si vas de acumulare la suprafata.
Am inteles solutia cu pompa cu simplu/dublu circuit. Se recomanda si un vas de acumulare la suprafata (am inteles ca lungeste viata pompei si asigura si un debit constant de apa in casa)? Se dezvolta bacterii? Trebuie succedat si vasul de un alt filtru?

pompa submersibila este buna numai la adancimi mari de extractie, unde hidrodinamicul scade sub 16 metri si unde debitul de apa este mare. pt o casa normala nu ai nevoie de asa ceva, avand in vedere riscurile.
solutia cu vas de acumulare de apa (vas tampon) este f buna. un vas de 1m3 te poate ajuta f mult in tratamentul ulterior al apei si pe alocuri poate scadea din costul echipamentelor prin posibilitatea subdimensionarii acestora fara riscuri majore. dezvoltarea microbiologiei in cdrul unui astfel de vas este inerenta, dar si fara el tot vei avea asa ceva, deci nu ai de ce sa fugi ca nu scapi. ulterior trebuie hidrofor/grup pompare si in functie de calitatile apei se stabileste metoda de tratare.
varianta cel mai des intalnita in zona este:
hidrofor pt extragerea apei din put, filtru sedimente, statie dedurizare,  debitmetru cu impulsuri, pompa dozatoare, injector de hipoclorit de sodiu sau alt agent de sterilizare, electrovana cu automatizare de deschidere/inchidere a fluxului de apa in vas, vas tampon, al 2-lea hidrofor, filtru cu CA. (asta este doar o simulare ce poate suferi modificari radicale in plus sau minus in functie de calitatile apei)
daca ai put bine executat, atunci scapi de primul hidrofor si poti merge cu submersibila pe care se adauga un vas de expansiune si apoi restul circuitului.


Repet, sunt novice si daca spun prostii rog sa ma corectati.
Incep sa citesc topicul de la 0.
citirea topicului de la 0 este laudabila, vei avea multe de aflat si iti vor fi de mare folos. vei gasi in paginile anterioare si ceva informatii postate tot de mine cu privire la straturile acvifere, cu siguranta te vor ajuta.
sa ai spor ! (vei avea nevoie :)))

Multumesc.

Edited by grigguti, 02 April 2012 - 11:40.


#951
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

View Postgrigguti, on 1st April 2012, 12:33, said:

...din pacate o astfel de operatiune nu se poate face sub un control total. oricum, admitand ca ai putea incerca o sterilizare a putului, nu reusesti sub nici o forma sa intervii asupra stratului acvifer pentru ca acesta este in continua miscare.

Am tratat fantana plus zona de strat din jurul fantanii folosind solutie (Quick Javel) si nu doar pastile aruncate in fantana (nu au efect, ramane stratul infestat).

Am procedat asa:
1) lasat apa sa curga (aveam in fantana o pompa submersibila) de trei ori volumul fantanii
2) am colectat in niste butoaie de plastic o cantitate de apa egala cu volumul fantanii + ceva in plus
3) am scos pompa din fantana si am lasat sa se stabilizeze nivelul pentru circa o zi
4) am tratat apa din butoaie -Quick Javel (de doua ori concentratia recomandata pe ambalajul lor)
5) cu un furtun (lungime mai mare decat adancimea fantanii cu cca 5 m, am folosit furtun transparent pe care il folosesc meseriasii sa dea nivelul) am inceput sa introduc apa tratata in fantana cu furtunul incepand de la fundul fantanii (l-am lasat la fundul fantanii pentru cca 20% din apa tratata)
6) am inceput sa retrag usor furtunul din fantana (cu apa tratata curgand pe el) avand grija ca in momentul in care am iesit din apa sa misc furtunul ca sa spal bine peretii fantanii
7) ajuns la gura fantanii am lasat sa curga restul apei in fantana pana mi-au mai ramas cca 30 l apa tratata
8) cu restul de apa tratata am spalat pompa si furtunul ei pe exterior
9) am bagat pompa in fantana si am pornit-o cu refularea bagata in fantana pentru cca o ora
10) am lasat in pauza o zi apoi am sleit fantana cu pompa ( pompat  la canalizare 5 volume de fantana)

Rezultatele analizei apei (recoltata dupa o luna de la tratament) sunt bune:

Attached Files



#952
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011
Grigguti
             Statia dozare cu Xziox, cu dozare on-line, fara tanc de stocare.

  Am o intrebare: ai testat dozarea cu  Xziox?
  Cu sau fara omogenizare?

Edited by ovidel_dej, 02 April 2012 - 20:33.


#953
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Dar clorul rezidual?

View Postcrampoia, on 2nd April 2012, 17:21, said:

Am tratat fantana plus zona de strat din jurul fantanii folosind solutie (Quick Javel) si nu doar pastile aruncate in fantana (nu au efect, ramane stratul infestat).

Am procedat asa:
1) lasat apa sa curga (aveam in fantana o pompa submersibila) de trei ori volumul fantanii
2) am colectat in niste butoaie de plastic o cantitate de apa egala cu volumul fantanii + ceva in plus
3) am scos pompa din fantana si am lasat sa se stabilizeze nivelul pentru circa o zi
4) am tratat apa din butoaie -Quick Javel (de doua ori concentratia recomandata pe ambalajul lor)
5) cu un furtun (lungime mai mare decat adancimea fantanii cu cca 5 m, am folosit furtun transparent pe care il folosesc meseriasii sa dea nivelul) am inceput sa introduc apa tratata in fantana cu furtunul incepand de la fundul fantanii (l-am lasat la fundul fantanii pentru cca 20% din apa tratata)
6) am inceput sa retrag usor furtunul din fantana (cu apa tratata curgand pe el) avand grija ca in momentul in care am iesit din apa sa misc furtunul ca sa spal bine peretii fantanii
7) ajuns la gura fantanii am lasat sa curga restul apei in fantana pana mi-au mai ramas cca 30 l apa tratata
8) cu restul de apa tratata am spalat pompa si furtunul ei pe exterior
9) am bagat pompa in fantana si am pornit-o cu refularea bagata in fantana pentru cca o ora
10) am lasat in pauza o zi apoi am sleit fantana cu pompa ( pompat  la canalizare 5 volume de fantana)

Rezultatele analizei apei (recoltata dupa o luna de la tratament) sunt bune:


View Postovidel_dej, on 2nd April 2012, 20:30, said:

Grigguti
             Statia dozare cu Xziox, cu dozare on-line, fara tanc de stocare.

  Am o intrebare: ai testat dozarea cu  Xziox?
  Cu sau fara omogenizare?

Sigur, folosim asa ceva inca din 2009. Rezultatele sunt f bune pe H2S si microbiologie. Dozare directa prin injector in conducta. Pe Fe si Mn totusi, prefer hipocloritul; e mai ieftin.

#954
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Va salut
Am o intrebare pt specialistii (la propriu) care au facut spalari si instalatii de spalare la instalatiile de osmoza inversa,referitor la reactivii folositi.
Membranele sunt de tipul Toray TM720-430 de 8 inch

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate