Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#919
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Filtrele care se gasesc in dedeman, cele de la atlas filtri, sunt ok? Stau in Buc la bloc. Am doua sub chiuveta (primul cu carbune activ si filtrare pana la 5 microni iar al doilea  este cu granule de carbune activ). Intrebarea ar fi daca are rost sa mai pun inainte de cel de 5 microni unul mai mare de 20 sau 30 microni atata timp cat le folosesc de vreo 5 luni (le-am schimbat o data la 3 luni si urmeaza sa le schimb la 6 luni, nu am probleme debitul..... presiunea este ok) si daca sa mai pun dupa cel cu granule de carbune activ sau eventual inaintea lui un filtru ceramic de 0,45 microni???  

Deci sa raman la 5 microni + CA,  (doua filtre)
sa pun 20microni bumbac + 5microni + CA granule + ceramic 0,45 (sau invers ceramicul cu CA) ...... (4 filtre)
sau incep direct cu cel de 5, urmat de carbune si cel ceramic sau invers (3 filtre)

Cum ar fi mai bine?

Pt. eliminarea calcarului ce parere aveti de filtrele magnetice gen "xcal de la calorserv"...... e bun de ceva daca pun unul dupa filtre inainte de baterie? Mai imi ramane o pelicula alba pe oale sau pahare chiar.... Va rog sa nu mentionati de statii de dedurizare deoarece sunt destul de scumpe...... Ma intereseaza cele magnetice la 70-100 lei..... Cele "xcal" sunt italienesti. Am mai vazut si "dosapol" care este tot un filtru  mai mic(cam cat palma) iar cartusul este cu pudra de polifosfati(tot de la atlas, scrie pe el ca este pt. apa potabila)......... La 200 de lei...... cartusele sunt mai ieftine pe urma, la vreo 20 lei... Ma intereseaza daca chiar o fi pt. apa potabila si daca o fi eficient pt. ca este totusi destul de scump pt. teste (200 lei).

Imi cer scuze daca am repetat ce s-a mai discutat, dar sunt totusi 52 de pagini.............. am citit primele 20 si am vazut ca pt. bloc se recomanda sedimente+CA, iar osmoza inversa nu era indicata(oricum nu ma interesa din cauza pretului) dar as dori un raspuns de la cunoscatori deoarece cam trebuie sa le schimb in vreo saptamana si nu stiu ce sa fac..... (loc mai am sub chiuveta :D)

#920
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Le-am si gasit exact pe net si le-am pus in paint. Deci care dintre cele 3 variante credeti ca ar fi cea mai ok in cazul meu(prima o am deja)  si sa-mi spuneti daca ordinea in care le-am pus este ok.
Sa mai ma luminati va rog si cu filtrul acela magnetic xcal(aquamax) sau varianta de filtru cu polifosfati pudra pt. calcar daca merita........
Credeti ca-si are rostul un filtru contra nitriti/nitrati la bloc(apa nova)?

MS.

#921
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
mai bine incepi cu dedurizarea pt. ca:

 IroN_vW, on 23rd March 2012, 06:49, said:

Mai imi ramane o pelicula alba pe oale sau pahare chiar....
iar ref. la

Quote

cele magnetice
..vezi mai sus.

#922
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 GERULA2006, on 21st March 2012, 15:09, said:

Salut!
Am mai scris aici pe forum acum ceva timp , dar din pacate nu am avut timp sa mai ma ocup. In curind vreau sa ne mutam si trebuie sa rezolv si problema cu filtrele.
Situatia sta in felul urmator: in put am o submersibila care alimenteaza un vas de 250 l si de aici este alimentat hidroforul (putul are un debit f mic). Din hidrofor vor pleca doua conducte.Una spre gradina si una spre casa ( apa rece si apa pentru boiler). Daca nu folosesc citeva zile putul , apa are un miros de ou stricat .
Am vazut ca se folosesc filtre de 50 , 20 si 5 microni plus un filtru de carbune activ.
Ce filtre sa folosesc pentru apa? Unde sa le montez? Unul inaintea hidroforului - cel de 50 - pentru a-l proteja si restul pe conducta care pleaca in casa?Apa spre gradina nu trebuie filtrata.
Imi trebuie filtre cu racorduri de 1 tol. De care corpuri trebuie sa iau ,  de 10 sa 20 ?
Va multumesc!

Vasul tampon zic eu ca e cam mic,
Daca inteleg bine, este vorba de H2S, asta nu rezolvi cu filtre. Va trebui o statie de dozare NaClO sau Xziox (ClO2), urmat apoi de un filtru cu carbune activ cu o capacitate suficienta pt retinerea clorului rezidual. Dozarea in vasul tampon in baza unui debitmetru cu impulsuri cu cititor Reed, care sa masoare debitul.

#923
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 grigguti, on 24th March 2012, 00:15, said:

Vasul tampon zic eu ca e cam mic,
Daca inteleg bine, este vorba de H2S, asta nu rezolvi cu filtre. Va trebui o statie de dozare NaClO sau Xziox (ClO2), urmat apoi de un filtru cu carbune activ cu o capacitate suficienta pt retinerea clorului rezidual. Dozarea in vasul tampon in baza unui debitmetru cu impulsuri cu cititor Reed, care sa masoare debitul.
Pentru inceput vreau sa pun filtre doar pt impuritati si cel de carbune activ. Daca o sa-l folosesc zilnic nu cred ca va avea acel miros.Asa a fost cind foloseam putul zilnic.
Filtrele sin magazinele de constructii sunt bune? Sau sa ma orientez catre firmele care importa.....in care sa am mia mare incredere?
Mersi!

#924
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 GERULA2006, on 24th March 2012, 08:58, said:

Pentru inceput vreau sa pun filtre doar pt impuritati si cel de carbune activ. Daca o sa-l folosesc zilnic nu cred ca va avea acel miros.Asa a fost cind foloseam putul zilnic.
Filtrele sin magazinele de constructii sunt bune? Sau sa ma orientez catre firmele care importa.....in care sa am mia mare incredere?
Mersi!

Iti raspund tie si celor ce mi-au tot trimis PM-uri si nu au primit ceea ce doreau (oferte).
Tratarea apei nu se face dupa ureche !!!
Romanul este priceput la toate si nu face nimic cum trebuie, incetati sa mai faceti lucrurile pe jumatate sau dupa ureche !
Cum este sa mergi la medic, sa te diagnosticheze ca fiind bolnav de peumonie si din tot tratamentul sa iei doar faringosept si sirop de tuse?
Am dat si eu un exemplu ... dar cam asa stau lucrurile ...
Una fara alta nu merge ! Daca tu ai H2S in apa, carbunele activ nu va face mare lucru. Pe moment isi va face treaba, dar are sa fie depasit f repede de situatie si va ceda. Evident, exista varianta in care sa pui o cantitate foarte mare de carbune si sa faca treaba, dar si acesta, fara o spalare in contracurent, adecvata, va ceda.
Deci ne intoarcem la ceea ce recomand tuturor, analiza de apa !, doar asa poti sa iti dai seama ce probleme ai, iar daca tot vorbeam de H2S, chiar si in cazul unei analize de apa, tot nu se poate determina cu exactitate cantitatea existenta pt ca este usor oxidabil si trebuie captat pe loc (ceea ce este inca f greu in Romanica)
Pe de alta parte, filtrele din magazinele de constructii probabil ca sunt bune, sau nu ...
Intreaba-i pe cei ce le vand :))
Am sa ma amuz copios cand vei intreba ce debit de tratare poate avea un CA si vor da din umeri si se vor uita la tine ca la un predicator de ziua a 7-a :))


Multi imi trimit PM-uri si ma "roaga" pe un ton de clienti de restaurant ce isi exprima gratitudinea fata de serviciile prestate prin 10% "bacsis", sa le spun cat costa un filtru de sedimente si unul de carbune la mine ;) , ca sa-si puna si ei in bucatarie ca vor apa potabila. Ii intrebi de unde este apa si spun, "din put" (deja indoiti, au impresia ca vrei sa-i duci de nas si sa-i "incarci") si ma ia durerea de cap. Intreb: de ce vrei sa pui filtre de acest fel, stii tu sigur ca iti vor rezolva problememele? Macar stii care sunt acelea? Si imi raspund nonsalant, pai calcar "la greu".
Cam asa sta situatia !
Este bine ca sunteti constienti ca apa trebuie tratata, dar este gresit !!!
Apa intai trebuie controlata, apoi daca este nevoie, se si trateaza, dar si asta se face cu cei ce stiu cum, nu dupa ureche.
Nu neg, ca sunt si vanzatori de gen Aquahelp ce iti vor face super - mega- oferte din USA si te vor aburi cu tot ce au ei in pe stoc, dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel, in fond totul tine si de orientarea ta in piata si de capacitatea de a cunoaste oamenii. Dar aici si nu numai, vei gasi si oameni ce lucreaza in domeniu si care stiu ce vorbesc, spre exemplu Ovidel-Dej.
In piata sunt firme ce deja au un nume bine ancorat si cu baze solide ce iti pot da consultanta necesara in domeniu, ca tu, consumatorul, sa nu trebuiasca sa cumperi "filtre doar pt impuritati si de carbune activ" crezand ca vei rezolva problemele.
Vezi H2O, Edwards, InservAqua, Ecowater si de ce nu, ma mandresc sa ma numar printre ei si eu cu Aquatech Systems.
Nu trebuie sa cumperi de la primul, cere parerea tuturor, vezi ce argument au la baza, ce iti ofera, de ce si, apoi alege ce e mai bun, ai "un pogon" de internet la dispozitie ca sa verifici preturi, dar intai cere solutia.
Nu trata dupa capul tau, la fel cum nu trebuie sa iei medicatie dupa ureche.

Sper ca nu voi fi inteles gresit si nu se va trezi un administrator "destept" care sa interpreteze ca imi fac reclama, asa cum am mai patit cand am indrumat un user spre Domo pt a cumpara un anume produs.

#925
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011
[quote name='grigguti' date='26th March 2012, 20:47' post='11286399']

Ai mare dreptate, la GERULA2006, i-am dat  solutia tehnica in urma cu mult timp, evident in privat pt ca era prea lunga povestea ca sa o postez. El tot la varianta cu filtre BB a ramas si 50 microni inainte de hidrofor, evident ca e mai ieftina...dar care o sa functioneze o scurta durata de timp si doar pe apa rece...pt ca dupa ce o incalzeste mirosul reapare . Aplicatie cu vas tampon, pompa dozatoare, contor lansator de impulsuri, injector si declorinator  automat, FUNCTIONEAZA FOARTE BINE!
  
Referitor la PM-uri...am primit de la o firma pardon comercianti , tot asa ascunsi sub denumirea de oameni care au o statie de deferizare. Daca erau sinceri nu ma enervam. citez "am o statie de deferizare ......vana siata cu controller blabla si se blocheaza in 4C" caz identic cu ARDELEANU79. La ardeleanu79 i-am explicat in privat si gata cu blocajul. Respectivii s-au gandit sa ceara sfaturi in privat si ulterior sa ma sune de pe nr de la "firma" lor, poate poate reusesc sa isi spele manutele asa simplu . Nu ajut comerciantii de filtre sa isi rezolve problemele. Ajut gratis (aici ardeleanul79 poate sa confirme) persoane care au nevoie de un sfat bun ca sa isi rezolve problemele legate de filtre inainte sa fie acaparati si storsi de bani de "firme fantoma".

#926
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 grigguti, on 26th March 2012, 20:47, said:

Ai mare dreptate, la GERULA2006, i-am dat  solutia tehnica in urma cu mult timp, evident in privat pt ca era prea lunga povestea ca sa o postez. El tot la varianta cu filtre BB a ramas si 50 microni inainte de hidrofor, evident ca e mai ieftina...dar care o sa functioneze o scurta durata de timp si doar pe apa rece...pt ca dupa ce o incalzeste mirosul reapare . Aplicatie cu vas tampon, pompa dozatoare, contor lansator de impulsuri, injector si declorinator  automat, FUNCTIONEAZA FOARTE BINE!

Exista si alternativa mai ieftina ca si investitie initiala dar cu costuri mai mari de intretinere. Se poate pune pompa dozatoare de Xziox cu injectie online si apoi filtru de sedimente pentru retinerea precipitatilor. Avantajul este ca Xzioxul nu genereaza clor rezidual si se poate doza online, efectul fiind instantaneu. Dezavantajul este ca valabilitatea este de 30-45 zile de la osmozarea celor doi compusi din Xziox, dupa care nu-si mai face treaba, deci musai schimb la o luna si jumatate a dozei (cam 30-50 euro). Nu mai iau in calcul ca o astfel de metoda il scapa si de microbiologie si de Fe, Mn, etc.

#927
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile date. Va intreb de varianta ieftina deoarece nu mai am fonduri suficiente de o solutie completa .Vreau o solutie ieftina care sa mearga pentru a ma putea sa ma mut.Apoi pe parcurs ,in functie de bani, voi cumpara cele necesare.Sau este posibil sa ajunga apa curenta in zona. Nu stiu citi useri au o solutie completa in casa din prima.... Sper ca acum ma intelegeti!
In ceea ce priveste filtrul in fata hidroforului am vazut ca nu este indicat , asa ca renunt la el si-l pun dupa. Ma intereseaza in special filtrele pt sedimente deoarece apa ,uneori , vine tulbure. Mirosul apare cind putul este folosit rar. O staie de osmoza in bucatarie as cumpara acum in bucatarie.
Pentru sendimente se folosesc doua filtre de diferite marimi (25 si 5 microni) sau unul singur de 5 microni?
O firma imi recomanda unul singur de 5 .
Multumesc inca odata.

#928
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Daca dupa tot ce am scris mai sus, tu vrei sa cumperi osmoza fara sa fi analizat apa inainte, inseamna ca: ori eu vorbesc o limba doar de mine stiuta ( adica sunt nebun) ori tu ai o problema cu interpretatul :)
Nu te supara, ca o spun prieteneste.
Du-te, Doamne iarta-ma si fa o analiza la apa aia si dupa aia vedem ce e cu ea!



 GERULA2006, on 27th March 2012, 18:44, said:

In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile date. Va intreb de varianta ieftina deoarece nu mai am fonduri suficiente de o solutie completa .Vreau o solutie ieftina care sa mearga pentru a ma putea sa ma mut.Apoi pe parcurs ,in functie de bani, voi cumpara cele necesare.Sau este posibil sa ajunga apa curenta in zona. Nu stiu citi useri au o solutie completa in casa din prima.... Sper ca acum ma intelegeti!
In ceea ce priveste filtrul in fata hidroforului am vazut ca nu este indicat , asa ca renunt la el si-l pun dupa. Ma intereseaza in special filtrele pt sedimente deoarece apa ,uneori , vine tulbure. Mirosul apare cind putul este folosit rar. O staie de osmoza in bucatarie as cumpara acum in bucatarie.
Pentru sendimente se folosesc doua filtre de diferite marimi (25 si 5 microni) sau unul singur de 5 microni?
O firma imi recomanda unul singur de 5 .
Multumesc inca odata.


#929
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 grigguti, on 27th March 2012, 21:26, said:

Daca dupa tot ce am scris mai sus, tu vrei sa cumperi osmoza fara sa fi analizat apa inainte, inseamna ca: ori eu vorbesc o limba doar de mine stiuta ( adica sunt nebun) ori tu ai o problema cu interpretatul :)
Nu te supara, ca o spun prieteneste.
Du-te, Doamne iarta-ma si fa o analiza la apa aia si dupa aia vedem ce e cu ea!

Ca bine zici! Doar ca nu prea intelege.  Oare unde ii aquahelp sa ii dea o oferta extraordinara pt o "ozmoza" fantastica?

#930
sxna

sxna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2012

 ovidel_dej, on 27th March 2012, 21:45, said:

Ca bine zici! Doar ca nu prea intelege.  Oare unde ii aquahelp sa ii dea o oferta extraordinara pt o "ozmoza" fantastica?
Buna
ma intereseaza si pe mine un sistem pentru a filtra apa de la robinet, sa o putem folosi la baut
Sunt din Campia Turzii jud Cluj, am gasit acest produs,http://www.arias.ro/sisteme-cu-osmoza-inversa/cleanway-basic, dar nu stiu cat e de bun sau mai bine zis eficient
cine ma poate ajuta cu un sfat?
Multumesc

#931
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Se pare ca osmoza inversa est la moda!  :wallbash:  Va raciti gura de pomana!

#932
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 cristian_simion, on 27th March 2012, 22:31, said:

Se pare ca osmoza inversa est la moda!  :wallbash:  Va raciti gura de pomana!

Ma dau batut !
Este lipsa de consideratie ( ca sa ma exprim elegant) sa nu citesti ce au scris altii inaintea ta, la cate pagini sunt scrise pana acum in acest sens si mai cu seama avand in vedere si ultima discutie ce atinge acest subiect ...

#933
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Nu o sa pus osmoza fara analiza!!!!!!!!!!!!
Analiza o fac sigur, dar vreau sa am momentan apa in casa sa nu mai ies mereu la put.Si daca tot fac in camin legatura sa pun si filtrele de sedimente, cele care oricum trebuiesc.

#934
sxna

sxna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2012
am citit  ce era scris in celelate pagini,am inteles ca nu e k fara analiza apa, dar chiar nu stiu unde sa o fac in primul rand, in al doilea rand vreau sa pot bea apa de la robinet asa cum faceam in italia, far sa mai cumpar apa din magazin, care pun pariu ca nu e mai buna decat cea pe care as avea la robinet acasa la mine cu un filtru
Problema e , ca nu stiu de care sa cumpar, am copil mic nu vreau lambrii si giardia, si nu i place nici mirosul de clor
Apropo prntru calcar ce sa folosesc ?
Multumesc

#935
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

 sxna, on 27th March 2012, 23:08, said:

Buna
ma intereseaza si pe mine un sistem pentru a filtra apa de la robinet, sa o putem folosi la baut
Sunt din Campia Turzii jud Cluj, am gasit acest produs,http://www.arias.ro/sisteme-cu-osmoza-inversa/cleanway-basic, dar nu stiu cat e de bun sau mai bine zis eficient
cine ma poate ajuta cu un sfat?
Multumesc

Esti sigur ca vrei sa pui osmoza ? Apa din retaua de la Campia e potabila, asta numai daca buletinul lor de analiza, postat , ii real. Toate valorile sunt admise. Eventual in urma lucrariilor care se executa la retea posibil ca turbiditatea sa fie mai mare chiar si clorul. Poti rezolva clorul, turbiditatea cu un filtru pt sedimente si unul cu carbune de calitate.
Produsul de care ai intrebat e ok. Numai ca la acest produs pH-ul o sa il scoti undeva intre 9,8-11. Daca pui un bioceramic scazi pH-ul undeva la 7,8. De UV nu iti mai zic, ca e indicat dupa ultima etapa de filtrare. Gasesti firme specializate filtrarea/tratarea apei si la noi in judet cu preturi mai mici la consumabile.(asta ca sa scapi de cheltuieli inutile) Esti liber sa alegi !

#936
sxna

sxna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2012
Te rog sa pui fisa tehnica.....
asa ceva inseamna pentru sedimente si carbune?
iar cu calcarul ce sa fac, am paharele albe
multumesc pt promptitudine

Edited by gelunechifor, 29 March 2012 - 07:54.
reclama


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate