Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Din Neamt spre Balcic

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Tot aia zice si la MAE
Aparatele anti-radar şi de detectare a radarului
În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor anti-radar.

Adica detectoarele sunt permise. Anti-radar sunt aparate care bruiaza benzile de frecventa respective.

#56
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,208
  • Înscris: 13.07.2005

View Postbonygy, on 08 august 2013 - 13:25, said:

Vrei sa mergi la Balcik? Drum bun!
.....
In plus, semnalizarea de rahat, trebuie sa fii foarte ager la ochi sa observi indicatoarele de directie, multe din ele cred ca erau intoarse de vanturi, GPS-ul nu te prea ajuta.
....
Am anulat intentia de a inopta la bulgari, bine ca nu am dat vreun avans, asa ca full speed spre litoralul nostru.
Asta a fost drumetia noastra auto, cu hotararea de a nu o repeta prea curand...

Pe traseul Vama Veche - Albena - Varna ( si de-acolo mai spre sud) am fost o singura data. Drumul pana in Albena era intr-adevar slab intretinut si semnalizat (varianta Ruse - Shumen - Varna -si de-acolo spre sudul litoralului bulgaresc - este incomparabil mai bine intretinut si semnalizat.
Dar eu n-am avut probleme cu GPS-ul in Bulgaria niciodata.
Ba chiar, hartile Navteq pentru Bulgaria erau mult mai detaliate decat cele pentru Romania (in ultimul an s-au mai miscat sii la noi).

Ma mir ca nu ai vazut intrarea spre Albena - in urma cu 3-4 ani cand am trecut pe-acolo tin minte ca mi-a sarit in ochi desi destinatia mea era cu totul alta.

Cat despre "full speed spre litoralul nostru" .... de gustibus !
Eu zic ca te-ai grabit (atat la stabilirea intinerarului cat si in decizia de retur).
Din punctul meu de vedere, exceptand situatia in care mergi la Mamaia pentru clubbing, litoralul romanesc, din pacate, nu are mare lucru de oferit: mizerie, servicii proaste si preturi mari !
Nu fac apologia Bulgariei (eu trag spre alte insorite meleaguri), dar - lasand la o parte vestitul all-inclusive - acolo poti gasi cazare in conditii foarte bune la preturi absolut decente.
La restaurante se mananca bine si la preturi absolut rezonabile (ex.: in Varna, omlete cu legume, paine proaspat coapta in cuptor (mai degraba un fel de foccacia), cafea si apa minerala pt. 4 persoane - 15 leva / Veliko Tarnovo, centrul istoric / capcana pentru turisti - pizza exceptionala, bere si apa pt. aceleasi 4 persoane = 35 leva).
Si oamenii chiar se straduie sa te multumeasca (mici exceptii exista in cazul marilor hoteluri all-inclusive).
Deci, ca sa aveti un termen de comparatie, daca tot ati batut drumul, merita un week-end.

PS: Am un colaborator, turc din Constanta, care atunci cand are chef de peste sau fructe de mare da o fuga pana-n Balcik sau la Cap Kaliakra ....

#57
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmarr, on 08 august 2013 - 18:27, said:

Ma mir ca nu ai vazut intrarea spre Albena - in urma cu 3-4 ani cand am trecut pe-acolo tin minte ca mi-a sarit in ochi desi destinatia mea era cu totul alta.

Eu zic ca te-ai grabit (atat la stabilirea intinerarului cat si in decizia de retur).

Intrarea spre Albena (probabil ca cea veche daca despre asta era vorba), conform indicatorului din drum, dupa ce am facut stanga, in aproximativ 15 metri m-a intampinat o poarta... dupa cum am spus, asemanatoare celei de la Auschwitz... INCHISA! De unde sa stiu eu ca mai trebuie sa merg cateva sute de metri mai in fata, sa fac giratoriul, orientandu-ma dupa soare/stele/luna/orice altceva decat GPS sau indicatoare inexistente si sa gasesc barierele acelea cu carduri...
Despre GPS... cu 2 saptamani inainte de excursie, am actualizat IGO PRIMO cu versiunea 2013... ma asteptam sa nu am probleme... In Romania a mers impecabil (inclusiv A4 fiind prezenta)... Cum am trecut, m-a ghidat pana in localitate, acolo... gheata la mal.

Nu m-am grabit deloc, acum imi pare rau nu de motorina consumata, ci de timpul pierdut acolo...

#58
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View Postbonygy, on 08 august 2013 - 18:53, said:

Despre GPS... cu 2 saptamani inainte de excursie, am actualizat IGO PRIMO cu versiunea 2013... ma asteptam sa nu am probleme... In Romania a mers impecabil (inclusiv A4 fiind prezenta)... Cum am trecut, m-a ghidat pana in localitate, acolo... gheata la mal.
Pentru a ne lamuri cu totii, te rog sa verifici in GPS din ce an este harta pentru Bulgaria - la setari / about / maps.
Intrarea in Albena "pe din dos" (soseaua directa spre Balcic, ulita Laraz) nu mai este folosita cel putin din 2007 cand am fost acolo prima data.

@marr - nu inteleg de ce ai manca pizza la Veliko Tarnovo - au niste mancaruri la "Saci" (сач) extraordinare, cum nu am gasit in tara (un fel de platou/tipsie de lut, umpluta cu de toate si bagata la cuptor)

Edited by Oxigen1234, 09 August 2013 - 08:47.


#59
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007

View PostOxigen1234, on 09 august 2013 - 08:28, said:

Pentru a ne lamuri cu totii, te rog sa verifici in GPS din ce an este harta pentru Bulgaria - la setari / about / maps.
Eh da... Daca as putea sa scot hartile de Bulgaria, poate ca m-as apuca sa cercetez jucaria...
Dezgustul este mai mare decat curiozitatea de a vedea de cand sunt hartile... sorry

Edited by bonygy, 09 August 2013 - 11:15.


#60
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostLucian_M, on 07 august 2013 - 20:09, said:

Ca fapt divers, tot se mai ciordesc masini pe la bulgari?
Din cand in cand:

http://stirileprotv....la-bulgari.html

#61
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Vama Veche-Kavarna-Albena foarte foarte bun drumul.

Am fost cu gps igo harti 2012-2013 drumul national il stia....cand am intrat in Kavarna oras adio strazi Posted Image

Imediat dupa vama,se schimba lei-leva este un ghiseu fix in vama pentru schimbat si dupa aprox 5-10km dupa vama este o benzinarie unde se poate lua  vigneta.
Eu unul nu am alimentat in bulgaria. In Kavarna e o statiune super faina,merita pierdute cateva ore pe acolo Posted Image

Edited by lucio16, 13 August 2013 - 17:03.


#62
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
In Kavarna e un sat de vacanta si un camping pe malul marii (Karvuna) - ambele parasite, plus cel din Durankulak (Kosmos) - e ceva incredibil, daca ar fi deschise garantat ar fi pline la maximum cu romani, care literalmente se calca pe bataturi la Navodari...
Si restaurantul de la ferma de scoici de la Cap Kaliakra...

Edited by Oxigen1234, 14 August 2013 - 09:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate