Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

comportament impulsiv

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
michelle_amy

michelle_amy

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2013
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum..si as avea cateva ingrijorari..Prietenul meu actual, cu care locuiesc impreuna de 2 ani, in urma mai multor dificultati financiare si necazuri,nesanse,probleme..care s-au acutizat,reactioneaza foarte urat..in sensul ca nu fata de mine-slava Domnului,ci ..tranteste cu ce are la indemana,se enerveaza,injura permanent.,da cu pumnii in pereti, repeta aceleasi fraze de tipul".de ce mi se intampla numai mie,nu mai pot,nu mai rezist..totul imi merge rau,vreau sa mor".etc:..si imi produce si mie o stare anxioasa..fiind o fosta studenta in psihologie..stiu ca ceva nu e in regula..Asa si-a distrus geamul de la masina..telefonul..etc..tot in urma unei crize de nervi..apoi se calmeaza,.isi cere uneori scuze,culmea ca in viata de zi cu zi e un om calm,calculat. In schimb eu,care am trecut prin mai multe situatii stresante(divort,moartea tatalui,schimbare de tara,de domiciliu)..incerc sa rezist cum pot acestor situatii..dar eu in momente limita incerc sa imi pastrez luciditatea..el in schimb nu...si mi-e frica ca acesti nervi sa nu fie intr-o zi directionati si catre mine..eu incerc tot timpul sa il ajut,..ii spun ca se va rezolva..incerc sa il incurajez, dar ma credeti ca m-am saturat sa il ajut pe el..pe mine cine ma ajuta?

As dori sa stiu daca aceste sunt semne ingrijoratoare sau e doar pe fondul unui stres acut..cand nu sunt motive de stres are un comportament ok, dar e destul sa apara o problema..chiar si rezolvabila..ca trebuie sa isi faca "numarul"..poate asa incearca sa atraga atentia..aceste situatii in 2 ani s-au repetat de cateva ori..dar destul cat sa ma puna pe ganduri.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Serios? a reusit sa te puna pe ganduri?
Las' ca nu mai trece mult si te va confunda cu peretele - sa vezi atunci pe ce ... ganduri o sa te puna.

Pana atunci, pentru tine - sub forma de ajutor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QRjllL-MP0U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pelikanu, 03 August 2013 - 13:51.


#3
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Buna michelle_amy, si bine ai venit pe Softpedia!Este normal ca prietenul tau sa aiba asemenea iesiri dat find faptul ca trece printr-o perioada mai grea.Incearca sa te apropii mai mult de el si  incearca  sa fi alaturi de el in momentele grele, sa il calmezi, si vei vedea ca usor usor va renunta la acest comportament.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007
Lasand deoparte studiile incepute..........instinctul ce te indeamna sa faci ?

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Pe mine instinctul m-ar face sa plec.
Pe principiul decat sa planga mama, mai bine sa planga mă-ta.
Toti avem probleme, da nu ne apucam sa daramam peretii.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Loser. Nu te supara ca spun asta, dar tu ca femeie, trebuie sa alegi un barbat pe care sa te poti baza. Fatalaii astia nu merita nicio sansa. Inca o data, imi cer scuze pt ce am spus si ce voi spune in continuare. Trebuie sa intelegi ca viata este o provocare si nu un joc. Cu totii intampinam situatii aparent fara iesire, stres, neajunsuri, tristene, nesanse, dar si bucurii, zambete, petreceri.
Sa se duca la sala si sa se schimbe. Prompt, fara negociere. Altfel, pe langa tot ce a pierdut, adauga-te si tu, altfel o sa te traga in jos.
Nu sunt las si nici nu te indemn sa fii. Sunt casatorit si stiu ce inseamna sa lupti.cc cand ai pentru ce.

#7
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Foarte multi romani trec prin momente de cacao tocmai din cauza traiului bun din aceasta tara...si mai sunt unii sclavi la stat cu rate in banci etc insa conteaza foarte mult caracterul. Problemele nu-s o scuza. Cunosc n' persoane care au probleme financiare, profesionale insa au taria de caracter sa lasa la oparte aceste probleme si sa-si faca viata mai frumoasa iesind la o plimbare, o bere cu prietenii (o bere nu 10)
Cum spune cineva mai sus. mi-e teama cand o sa te confunde cu peretele sau cu geamul masinii sau ce a mai distrus. Asta e modul lui de a se descarca atunci cand are frustrari iar daca in viitor dintr un motiv sau altul nu va ve-ti intelege(fie ca e vina lui sau a ta) nu iti recomand sa stai in fatza lui...  
Exista si un proverb romanesc ce spune "lupul isi schimba parul dar naravul nu" daca asta e caracterul lui...nu cred ca il poti reeduca... acum vezi tu..ii acorzi o sansa..pana cand vine ziua cand te va lovi si pe tine si atunci stii ce ai de facut

Edited by BlueSoon, 03 August 2013 - 14:10.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostYOUR_GOD, on 03 august 2013 - 14:04, said:

Loser. Nu te supara ca spun asta, dar tu ca femeie, trebuie sa alegi un barbat pe care sa te poti baza. Fatalaii astia nu merita nicio sansa. Inca o data, imi cer scuze pt ce am spus si ce voi

Stim bine si eu si tu ca exemplarele astea sunt cam rare.
Mai multi fatalai decat barbati in anul de gratie 2013.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Post-Diana-, on 03 august 2013 - 14:08, said:

Stim bine si eu si tu ca exemplarele astea sunt cam rare.
Mai multi fatalai decat barbati in anul de gratie 2013.
Da Diana, dar totusi, este bine in viata sa pleci macar de sus...

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostYOUR_GOD, on 03 august 2013 - 14:15, said:

Da Diana, dar totusi, este bine in viata sa pleci macar de sus...

Ca sa ai de unde pica sau cum? :)
Viata e un joc, vorba ta pe threadul alalalt :)
Daca nu suntem atenti la tastele pe care le folosim, s-ar putea sa fie game over inainte de level one.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu ca sa ai de unde pica, dar, vrand-nevrand, se instaureaza rutina si apoi omul intervine cu artificii. Acestea se aplica atat in situatiile pozitive, cat si in cele negative, asemeni celor de fata. In plus, eu nu cred in schimbare. Omul este ca lupul.

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostYOUR_GOD, on 03 august 2013 - 14:21, said:

eu nu cred in schimbare. Omul este ca lupul.

:) Gandim la fel.

#13
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postalexandru_1988, on 03 august 2013 - 13:50, said:

Nu-i nicio ingrijorare. Atata timp cat nu te omoara, o bataie zdravana n-a stricat nimanui. Posted Image
Diferenţa între un cretin şi un om care mai face o glumă constă în a şti când poţi s-o faci şi când nu. Poţi face pe măscăriciul în unele locuri, dar uneori (precum în situaţia de faţă) ar fi cazul să-ţi dai jos nasul roşu şi să te comporţi ca un om normal, nu precum unul care are iq mai mic decât o găină.

Aşa că abţine-te şi fă pe măscăriciul (fii tu, mai exact) în altă parte, nu aici.

#14
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Cam la fel sunt si eu. O data la 3-4 zile am cate-o iesire de-asta nervoasa si injur (situatii,nu oameni) in toate formele si culorile. Dar ce lula, doar traiesc in Romania, am si de ce.

Sfaul meu este sa ai rabdare cu el si odata ce se vor mai rezolva problemele lucrurile se vor imbunatati vizibil.

Edited by Kabul01, 03 August 2013 - 14:40.


#15
GabryNane

GabryNane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 24.08.2012
Si eu sunt la fel.Cate telefoane am spart etc...Care e problema?Posted Image

#16
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ce aveti ma saracele telefoane ?
http://poze.rol.ro/t...tena--8618.html

#17
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
da' unde l-ai gasit pe iritatul asta ?

#18
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
De cele mai multe ori problemele se agraveaza, intr-o viata normala n-ai cum sa scapi de stress. Un barbat, daca nu stie sa-si redirectioneze violenta, ajunge sa fie subjugat de ea. Cel mult tu poti sa-l faci constient de probleme, de schimbat tot singur trebuie sa se schimbe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate