Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Putin ajutor - o sursa in comutatie .

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#1
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Va salut ... Apelez la dvs deoarece cunostintele mele in a creea asa ceva sunt minime , poate prea minime . Am gasit pe internet o schema , postata .
Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu proiectarea unui cablaj ( sper ca m-am exprimat corect ) adica ... doar documentul pdf ... Pentru ca mai departe ma descurc cu transpunterea lui pe placuta si corodarea etc .


Daca cineva este dispus sa ma ajute , va rog eu mult :( .  

Am atasat schema sursei . va multumesc

Attached Files



#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Pare o sursă pt. un amplificator de putere...
Cablajul nu e așa ușor de proiectat, nu ai toate datele. De ex. transformatorul trebuie realizat de tine și în funcție de gabaritul lui se dimensionează și placa.

#3
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Salut in ideea asta as rebobina unul deja existent , intr-o sursa de calculator , eventual sau as putea lua unul din partea de alimentare a unui monitor ... dar nu stiu cat de potrivit ar fi acesta din urma .
Detin o sursa de pc defecta ... o chinezarie ... poate mai fac rost ... si de alta . Mare parte din piese le pot recupera usor din alte montaje , insa ceea ce nu am am sa comand de pe net . iti multumesc si astept si eventuale sfaturi . stima

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Poti sa folosesti:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Breadboard_counter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Multumesc de sugestie nu detin asa ceva , la marimea aceea , si mi se pare mai ok cand lucrez cu tensiuni mari sa fie facuta treaba cum trebuie .

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Breadboard la surse de putere?  no way...

Transformatorul e componenta de bază a sursei, nu poți folosi orice miez. Fiind o sursă tip convertor forward, miezul nu trebuie să aibă întrefier, ca cele din monitoare. Contează și frecvența maximă de funcționare, inductanța specifică. etc.

#7
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Eu am folosit pentru un SMPS auto , cu succes .

#8
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Ma intereseaza si pe mine o sursa in comutatie , cat mai simpla si o singura tensiune de 48V si vre-o 10 A maxim. daca stiti vre-o schema , sau ceva asemanator , va rog sa dati un link sau sa o postati .
Va multumesc , si scuze initiatorului ca ma bag peste topicul lui .

#9
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Eu ma refeream la traful din sursa de alimentare a monitorului .. este tot un traf de sursa de comutatie ...  :(  .

@ gaba on ... poti folosi schema mea pusa mai sus in primul post .. totul e sa ai un cablaj pt ea ... pentru tensiune mai mare doar modifici numarul de spire din traf .

Rvenind la problema cablajului ... ma paote ajuta cineva cu proiectarea lui ? va rog

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
http://forum.softped...iectare-cablaj/
http://forum.softped...j/#entry4506794
http://forum.softped...iectare-cablaj/
http://forum.softped...cb/#entry254759

#11
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
@ Wzzz Acelea sunt doar niste link - uri in care alti utilizatori au aceeasi problema ... insa nu am inteles nimic :(

#12
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sunt amintite si programe in care poti sa realizezi cablajul .

#13
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Am inteles ca am nevoie de tot pana la primarul transformatorului ... ce ma intereseaza in mod special :
1. cum aflu cate spire am nevoie in primarul si secundarul transformatorului ?
2. traf de susrsa de calculator merge ?
3. pot varia tensiunea de iesire intro limita foarte restransa ? sa zicem un +-5V (practic sa compensez sarcina mai mare pe scurta durata ) ?
4. ce imi plimiteaza puterea sursei ? traful sau mosfeturile (in cazul celor 10 A) ?

Eu cablajul am de gand sa il fac pe hartie milimetrica , cu trasele cat mai paralele , si minim de 1 mm (2 pe linia de forta) ... dar am de cautat inca piese . Apropo ... ce e T1 ?

#14
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Tiristor

#15
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
vre-un model anume sau merg alea mai vechi ? cred ca mai am ceva 106 sau 206 ... daca bine tin minte... sunt bune?

M-am lamurit ... 1A 400V si merge orice mai mare.... cu traful ma poate lamuri cineva?

#16
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View PostGabaGN, on 02 august 2013 - 13:53, said:

Am inteles ca am nevoie de tot pana la primarul transformatorului ... ce ma intereseaza in mod special :
1. cum aflu cate spire am nevoie in primarul si secundarul transformatorului ?
2. traf de susrsa de calculator merge ?
3. pot varia tensiunea de iesire intro limita foarte restransa ? sa zicem un +-5V (practic sa compensez sarcina mai mare pe scurta durata ) ?
4. ce imi plimiteaza puterea sursei ? traful sau mosfeturile (in cazul celor 10 A) ?

Eu cablajul am de gand sa il fac pe hartie milimetrica , cu trasele cat mai paralele , si minim de 1 mm (2 pe linia de forta) ... dar am de cautat inca piese . Apropo ... ce e T1 ?

1.Nu-ti recomand deocamdata sa calculezi/bobinezi un traf comutatie;dupa ce capeti ceva experienta,poti incerca.
2.Merge si chiar recomand;cu un traf din sursa ATX,poti obtine cca 300W.Ai nevoie de putere mai mare,folosesti doua,trei,etc. Cu alti mosfeti si alta comanda.
In cazul tau incearca cu unul;primarul il conectezi ca in schema,secundarul,functie de tensiunea dorita la iesire,folosesti infasurarile pt 5V sau 12V
3.sursa cu IR2153,are umplere fixa,nu se poate stabiliza tensiunea pe iesire.Aceasta va fi proportionala cu tensiunea de alimentare,invers proportionala cu consumul sarcinii.
4.Puterea e limitata de traf,mosfeturi,integrat.Cu un traf ATX si mosfeti IRF840,obtii fara probleme 300W;chiar mai mult cu radiatoare adecvate,sau ventilare fortata. Cu doua trafuri si alti mosfeti,sau cate doua IRF840,obtii 600W.
Cablajul cel mai simplu se poate face prin zgariere sau frezare.Ca aici... http://danyk.cz/menic230_6.html

Edited by pisicamatache, 02 August 2013 - 22:06.


#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPower211, on 01 august 2013 - 10:11, said:

Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu proiectarea unui cablaj...

Cablajul nu este deloc complicat in cazu' sursei, dar cum s-a spus, trebuie sa cunosti dimensiunile trafo-ului.
Sfatul meu este sa realizezi o sursa clasica deoarece este mai simpla si scade riscul electrocutarii.

#18
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Va multumesc tuturor pentru implicare . .. Sursa ce vreau sa o fac o voi folosi pentru un amplificator audio ... 2 x 200 w .
Ca si transformator a am unul dintr-o sursa de Monitor ( partea de alimentare ) este tot in comutatie ,... adica ... e tot un chopper .  M-am gandit sa il re- bobinez pe el . Credeti ca e ok ? M-am gandit ca primarul sa il las asa cum este sa modific doar secundarul .... Posted Image .....

Inainte de toate insa am nevoie de un cablaj care sa imi permita sa pun atati tranzistori cat e nevoie sa imi duca acel amplificaotr 2x 200 w . Din cate am inteles initial sursa din schema , cu doar 2 tranzistori ar fi capabila sa ma multumeasca .  Rog cei avizati in domeniu si cu experienta sa ma sfatuiasca Posted Image

Legat de sursa clasica ... cu traf sanatos din cupru cred ca banuiti de ce am renuntat la ea  .  

Va multumesc pentru raspunsuri astept sfaturi si pareri in continuare , inca nu am facut rost de cablaj . Posted Image


@ edy_wheazel vezi ce bine e de tine ... macar tu poti spune ca e simplu cablajul :( ca stii sa il faci ! La mine ... e complicat .

Edited by Power211, 03 August 2013 - 06:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate