Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Putin ajutor - o sursa in comutatie .

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#235
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Salut , daca esti dragut ,  Ai proiectat cablaj pentru sursa sau l-ai gasit pe undeva pe net ?

Ma bate gandul sa incerc si eu .

Cat despre sursa mea , cea cu ir 2153 merge superb :) nimic de reprosat . doar ca Am realizat-o fara protectie la scurt .

Zilele astea testez o alta sursa facuta exact pe schema initiala careia incerc sa ai adaug si protectia .. .vedem ce trosnituri or iesi . In orice caz ... becu pe alimentare , e sfant :)) . tarziu am realizat asta ... of .

#236
liljon

liljon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2008
Salut, cablajul l-am facut dupa schema, in paint.

Daca nu uiti de bec, nu trozneste nimic ;).

Spor la treaba si succes !

#237
vlad_mocan

vlad_mocan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2009

View PostGabaGN, on 13 ianuarie 2014 - 10:03, said:

Scuze de raspuns intarziat , schimb jobul si e harababura timpul meu .
Am facut sursa din primele pagini ale topicului , cu ir2153 , mi-am mers din prima si nu am avut probleme cu ea ... chiar ma surprinde ca nu are paraziti desi am facut-o pe o placa de test , fara cabluri ecranate , si cu un tda 7294 , din nou pe placa de test si fara ecranare ... si nu are sunet de fond , merge perfect .
Versiunea de 1600 W vreau sa o fac pe un ir2153 + IRF 460 +ETD49 la 70khz ar duce 1500W , deci eu as urca la 80-90khz .
Schema e asta :
Attachment SMPS_FULL.jpg
Iar schema provine de aici :
http://www.diysmps.c...M-design)/page2
In postul 16 zice de treaba cu ETD 1500W .

Buna voua,
Nu stiu daca mai e valabil,sau daca mai e de actualiate ,as vrea sa constriesc si eu sursa cea cu ir2153+ir2110,poate ma ajuta pisicamatache,mi-ai iesit toate sursele cu ir2153,ma innebunesc ca nu-mi iasa protectiile si de aceea vreau sa fac ceva pe ir2110.Nu stiu cum la altii le iasa protectiile mie imi rezista la cateva scurturi dupa care trage dupa el in special ir-ul.
ms. mult si sporr sa aveti.

#238
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Pffff ... nu am mai avut timp sa ma ocup de ea ... Dar ca idee ... la sursa initiala scopul protectiei era sa opreasca alimentarea, si facea asta intr-un mod mai ciudat ... si anume scurcircuita IR2153 ... daca se arde inseamna ca ramane sub tensiune un mosfet , deci nu se opreste IR-ul bine ... ori e "defect" ori ai vre-un condensator care il tine inca putin alimentat .

#239
vlad_mocan

vlad_mocan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2009
Ms GabaGN ptr. raspuns, stiu care sunt cele doua protectii, dar eu pe toate le-am facut cu rezistenta in MOS, de acolo culegeam curentul ptr. comanda.
Azi fiind mai liber(Duminica), stiu ca nu e bine dar din lipsa de timp, serviciul, m-am apucat de treaba si am facut protectia cu traf.Ce sa spun sunt foarte multumit deocamdata, am facut la scurturi direct pe traf si pana acum se comporta super ok.Mai trebue sa-i pun si partea de diode si conzii, sper ca si dupa aceasta sa fie ok.
O sa revin cu detalii cand o sa mai am putin timp liber.
  O seara faina sa aveti

#240
vlad_mocan

vlad_mocan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2009
Salutare,
Stiu ca multi au realizat sursele fara protectie(IR2153),si avand ceva timp zilele astea, am realizat un cablaj care se poate adapta foarte usor la sursele existente.
Mie mi-a placut foarte mult cum lucreaza protectia asta.Nu stiu daca e o problema ,eu am pus si traful pe placuta, poate e cineva in masura sa ma corecteze.
Urmatoarea sursa vreau sa o fac pentru un AV800, si-mi va trebui o tensiune de 90v x 2.As vrea sa o fac cu IR2153,IR2110,am vazut ca a realizat schema asta un coleg,as putea trage din ea undeva la 2kilovati?,ma poate ajuta cineva cu schema pentru tensiunile mele?

Attached Files



#241
vlad_mocan

vlad_mocan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2009
Salutare,

Nu am mai avut timp sa intru, va rog sa verificati cablajul de la protectie, este un pic gresit, o sa il refac in cel mai scurt timp,

Bafta!

#242
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
cam asa arata al meu....

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate