Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

help cu un cablaj

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maryus_med

maryus_med

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.08.2007
Vreau sa realizez montajul unui amplificator intitulat fet200. M-am tot chinuit dar nu am reusit sa-i realizez un cablaj corect.Daca ma poate ajuta cineva cu asa ceva.........?

multumesc

Attached Files



#2
crriss

crriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 06.03.2008
arata-ne ce ai reusit sa realizezi, poate e mai simplu sa corectam ce ai gresit decat sa il facem de la zero. sau poate ai gresit si ai sters tot ce ai facut pana acuma si nu ai ce sa ne arati ?  :D

#3
carageae

carageae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2007
Trateaza cu producatorii - poate sunt dispusi sa vanda doar cablajul. Dai niste bani dar macar e facut profi.
Alta idee ar fi sa urmaresti poza si sa incerci sa copiezi ce vezi acolo, dar varianta data de ei e pe dublu placat.
Vezi ca la FET100 in manual e data schema de amplasare a componentelor. Poate fi util.
Sau daca nu tii mortis la schema aia incearca schema atasata.

Attached Files


Edited by carageae, 02 May 2008 - 15:10.


#4
maryus_med

maryus_med

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.08.2007

View Postcrriss, on May 2 2008, 13:22, said:

arata-ne ce ai reusit sa realizezi, poate e mai simplu sa corectam ce ai gresit decat sa il facem de la zero. sau poate ai gresit si ai sters tot ce ai facut pana acuma si nu ai ce sa ne arati ?  :D

In primul rand nu prea am experienta in crearea cablajelor, mai ales ca m-am mai documentat si eu si nu e chiar asa simplu sa realizezi unul (sa ai grija de traseele de masa, de traseele de semnal,etc.), nu doar trebuie sa legi piesele intre ele si gata......nu e asa ???
Iar cand am cerut ajutor pe forum ma gandeam ca poate cineva are acest modul si poate posta o poza a cablajului sau ca a reusit cineva sa creeze un cablaj propriu pentru aceasta schema si ca ar fi dispus sa mi-l arate si mie.......Nu am cerut
sa-l creeze acum cineva pentru mine sau chestii de genul asta...

Multumesc pentru idee d-le carageae, nu e rea deloc.....dar totusi nu as apela la ea.....pentru ca nu mai exista farmecul acela ca si cand ceezi tu ceva
Nu pot adopta schema propusa de tine deoarece sunt un pic ingradit de faptul ca am sursa de alimentare din alt amplif , mai vechi si nu este prea performant (pt 400W) :P

Edited by maryus_med, 02 May 2008 - 16:52.


#5
nios

nios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.04.2008
Bag-o în Cadence Orcad, îți face și cablajul.. suntem în sec. 21!
cadence 16 îl pescuiești în golful piraților din caraibe..

Edited by nios, 02 May 2008 - 16:55.


#6
maryus_med

maryus_med

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.08.2007

View Postnios, on May 2 2008, 16:48, said:

Bag-o în Cadence Orcad, îți face și cablajul.. suntem în sec. 21!
cadence 16 îl pescuiești în golful piraților din caraibe..

ti-as fi recunoscator daca ai fi un pic mai explicit cu locatia de unde pot lua programul asta "fantastic" gratis

#7
nios

nios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmaryus_med, on May 2 2008, 17:58, said:

ti-as fi recunoscator daca ai fi un pic mai explicit cu locatia de unde pot lua programul asta "fantastic" gratis
am incercat dar dacă ai pm dezactivat.. o bunghești tu până la urmă..

o mostră..

Attached Files

  • Attached File  pcb3.JPG   384.36K   78 downloads

Edited by nios, 02 May 2008 - 19:01.


#8
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Dl. nios, ar trebui sa precizati domnului marius_med cine aseaza componentele pe board inainte de rutarea traseelor si cine defineste marimea PCB-ului. Daca nu precizati lucrurile astea o sa aiba impresia ca s-a inventat un program... "minune" dar nu este asa.
In plus, rutarea traseelor in orice program de proiectare PCB lasa de dorit daca nu se intervine ulterior sau in etapele de rutare, lucru care nu este tocmai usor mai ales cand avem o schema complexa. Deci...

Edited by donpetru2007, 02 May 2008 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate