Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Prima Casa doar in LEI

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
271 răspunsuri în acest subiect

#199
genaro3

genaro3

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 19.12.2009
Ideea de baza e ca in viata trebuie sa iti asumi niste riscuri. Nimic nu e sigur, inclusiv banii la cearceaf ii poti pierde. :D
Oricum, cu noul plan de acordare al unei locuinte sistemul imobiliar va fi descurajat intrucat plafonul minim de salarizare pentru a accesa programul este destul de ridicat: 3000 RON.

#200
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
nu stiu ce ce, dar am asa un feeling ca majoritea tuturor care posteaza anti, tare ar mai vrea si ei un credit, dar nu se califica, am eu asa  un feeling.
s-ar califica la unu de vreo 30000 fix cam cat ar fi in opoinia lor valoarea unui ap de 2 camere. dar din cauza noastra a fraierilor dispusi sa platim cica s-ar tine preturile sus. deci nu e vina lui ca doar atat poate produce,  e vina aluia care munceste si-si permite. Pai intreb retoric: " Ce ati avut cu Ceausescu ?".
Si inca ceva valorile astea mari sunt doar in orasele foarte mari stabile economic, unde repet e nevoie de locuinte. in orasele mici da gasiti, preturile sunt cu mult mutl mai mici.
caz concret, Floresti(localitate adiacenta  Clujului, 10 km distanta) preturile sunt duble. si culmea nu se mai  inghesuie nimeni acolo. stiu multe cazuri care ar da cu oricat numai sa se relocheze in oras.  e vorba de centru vs periferie. orasele se extind , dar nimeni nu vrea la periferie, si atunci prefera locuinta veche in detrimentul celei noi+ ca si cele vechi au avantajele lor(raportat la calitatea indoielnica a celor noi in periaoda de boom). personal nu cred ca pentru zona care ma intereseaza pe mine sa mai scada cu mult. doamne ajuta. plus ca asteptarea inseamna chirie. dau 250 e. 12 luni ar insemna 3000 e. daca scad preturile cu 10% , slabe sanse zic eu, pierd 4%, fix pix fata de cat au pierdut altii. castigator nu iesi nicicum, ideea e sa minimalizezi pierderile.

#201
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Pana acum nu am auzit pe nimeni sa se planga, decat cei care se bazau pe 2 salarii cand au facut creditul si au ramas numai cu unul. Eu cand am hotarat sa fac asta m-am bazat doar pe salariul meu minim din ultimii 4 ani si cu tot cu intretinere, naveta, mancare nu cheltuiesc mai mult de 50% din el, fara sa fac sacrificii.

Da, sa ii blamam pe aia care au 2000 ron veniturile totale si se arunca la rate de 8-900 ron lunar.

Pentru o garsoniera de 20.000 euro rata pe 20 de ani este 630 RON, adica cat ai da pe chirie. Daca ai 2000 ron pe luna iti permiti sa pui macar 1000 la rata lunar si cu 1000 sa traiesti decent, asta inseamna ca vei rambursa anticipat in mai putin de 10 ani in loc sa-l faci pe unu cu multi bani pe chirie.

#202
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
lasa-i ma ca nu vor riscuri. mai bine umbla ca tiganu cu cortu, dupa poftele propretarilor :))) nici nu se insoara, daca are partenera vicii ascunse, cine ii ofera lui asigurari ca dupa cativa ani nu i semai lasa pe ici pe colo, nu-si iau masina daca e  modelul nefiabil, nu ma mai duc la munca ca dac am da afara........eheeeeeeeeee daca ar fi olimpiada scuzelor si "automotivarii" ar veni campioni. stiu cazuri d eomani cu initiativa care au prosperat dupa 90, taman ca au riscat, au luat credite si au pus o afacere pe picioare, atunci cand restul preferau confortul unei lefe sigure si dobandita mai mult sau mai putin usor(inca nu incepusera privatizarile, capital de stat, munca ca la stat). cand au venit disponibizarile, au primit compensatorii si si-au achizionat tv-uri color cu teletext si "combine frigorifice" . si apoi d-zeu cu mila. Fara riscuri si sacrifcii nimeni, dar absolut nimeni, nu a reusit sa dobandeasca ceva. taman pretul"cloacelor" cum le denumea un  "erudit expert" au preturi mari datorita chiriasilor. case cumprate mai multe, ar determina nevoie in piata, noi proiecte, locuri munca, si ar scadea pretul cloacelor.

#203
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.861
  • Înscris: 31.10.2002

 unic635, on 13 septembrie 2013 - 14:54, said:

case cumprate mai multe, ar determina nevoie in piata, noi proiecte, locuri munca, si ar scadea pretul cloacelor.

si ti-ar creste si tie malaiu rezultat in urma parazitarii tranzactiilor cu... "unitati locative".

#204
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
ti-am mai explicat ca nu ma ocup, dar mai stii, pe timpu liber, pe viitor....dar daca stau bine sa ma gandesc, as produce mai mult "malai" din alte extra......activitati.

#205
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 12.01.2013
nu inteleg de ce considerati ca toti care spun ca e prostie sa stai toata viata in chirie, si ca daca it permiti, atunci sa iti cumperi o casa, sunt automat agenti imobiliari...

am mai spus de atatea ori: e o prostie sa ii dai unui taximetrist (agent imobiliar) vreo 2000 de euro pentru o munca de cateva minute.

Editat de mirceaiosip, 13 septembrie 2013 - 15:17.


#206
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
mai christige sincer acuma, daca n-ai de dat , n-ai de luat de ce urmaresti topicu asta? sau da-ne o solutie, ca nici pe mine nu ma dau banii afar din casa; cum sa facem sa avem locuinte mai ieftine si credite mai accesibile?

#207
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 12.01.2013

 unic635, on 13 septembrie 2013 - 15:17, said:

mai christige sincer acuma, daca n-ai de dat , n-ai de luat de ce urmaresti topicu asta? sau da-ne o solutie, ca nici pe mine nu ma dau banii afar din casa; cum sa facem sa avem locuinte mai ieftine si credite mai accesibile?
nu ti-a spus deja? in loc sa dai banii la o banca ii dai la un proprietar.Posted Image  
nu conteaza ca in primu caz dupa 30 de ani o sa scapi in sfarsit de rata, pe cand in al doilea o sa ai de platit chirie toata viata...

Editat de mirceaiosip, 13 septembrie 2013 - 15:22.


#208
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013
by the way, agentul prin care am gasit locuinta sta in chirie...... si sincer au si ei o gramada de lucruri d efacut, nu e chiar chestie de 10 minute. nu cred ca se mai castiga  de multa vreme o avere din tranzactii imobiliare. 1000 e comision , dinc ar enu-i ramane niciun sfert lui, plus cheltuieli plus impozite. nu cred ca vinde 2-3 ap pe luna. cas- multi ai dracu :)))

#209
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.830
  • Înscris: 13.08.2008

 mirceaiosip, on 13 septembrie 2013 - 15:20, said:

nu ti-a spus deja? in loc sa dai banii la o banca ii dai la un proprietar.Posted Image  
nu conteaza ca in primu caz dupa 30 de ani o sa scapi in sfarsit de rata, pe cand in al doilea o sa ai de platit chirie toata viata...
Poate intre timp apare o mostenire...

#210
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 12.01.2013

 unic635, on 13 septembrie 2013 - 15:20, said:

by the way, agentul prin care am gasit locuinta sta in chirie...... si sincer au si ei o gramada de lucruri d efacut, nu e chiar chestie de 10 minute. nu cred ca se mai castiga  de multa vreme o avere din tranzactii imobiliare. 1000 e comision , dinc ar enu-i ramane niciun sfert lui, plus cheltuieli plus impozite. nu cred ca vinde 2-3 ap pe luna. cas- multi ai dracu Posted Image))
comisionul e 3% de la cumparator.
e 10 minute cu tot cu deplasarea...
ce cheltuieli a facut ala cu tine? 3 telefoane date si benzina de 50 de lei?
impozite?Posted Image  cere-i sa iti dea factura sa vezi ca nici nu stie cum sa o scrie... (vb serios, efectiv s-au blocat cand le-am cerut asa ceva, si era vorba de o firma mare dintr-un oras mare), atat de mult lucreaza legal...

si ei nu vand nimic, fiindca nu detin nimic. pur si simplu se baga fortat intre vanzatori si cumparatori preluand anuntul si invadand netul cu anunturile lor.

cum ar fi sa iau anuntul cu masina ta de pe autovit, sa il republic eu de vreo 50 de ori, si pe urma sa cer comision de la tine si de la cumparator fiindca v-am pus in legatura?

Editat de mirceaiosip, 13 septembrie 2013 - 15:31.


#211
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006

 vacantamijlocie, on 13 septembrie 2013 - 15:30, said:

Poate intre timp apare o mostenire...
Bun, deci toti sperati la o mostenire intr-un bloc facut de ceausescu :lol:
Decat sa stati ca milogii sa va dea altii mai bine faceti voi ceva sa aveti un acoperis deasupra capului.

#212
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.830
  • Înscris: 13.08.2008

 DarkAngelBv, on 13 septembrie 2013 - 15:35, said:

Bun, deci toti sperati la o mostenire intr-un bloc facut de ceausescu Posted Image
Decat sa stati ca milogii sa va dea altii mai bine faceti voi ceva sa aveti un acoperis deasupra capului.
Nu era vorba despre mine. Poti avea un acoperis deasupra capului si prin ANL, prin inchiriere sau stand cu parintii sau locuind gratis la cunostinte/ contra unor servicii etc. Posted Image

Editat de vacantamijlocie, 13 septembrie 2013 - 15:53.


#213
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.861
  • Înscris: 31.10.2002

 DarkAngelBv, on 13 septembrie 2013 - 15:35, said:

Decat sa stati ca milogii sa va dea altii mai bine faceti voi ceva sa aveti un acoperis deasupra capului.

exact. carne de tun pentru ca aia din sistemu bancar sa aibe 1500E luna in timp ce voi cu 350E/luna sclavi la ei pe plantatie. Posted Image

faceti si voi ceva... da' faceti bre si voi ceva! (asa..ca mine) sclav pana la pense..si dincolo de ea..

#214
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Mai bine sclav pana la pensie cum spui tu si cu un acoperis deasupra capului decat la pensie cu curu gol si la mila copiilor (dar stai, daca nu o sa-ti mai permiti sa-i cumperi pampers? mai bine nu il mai faci, astepti sa treaca criza si dupa aia daca prinzi boom natal faci si tu, ca deh, daca "restul poate" tu esti mai prost??) :lol:

#215
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.529
  • Înscris: 09.07.2013

 mirceaiosip, on 13 septembrie 2013 - 15:30, said:

comisionul e 3% de la cumparator.
e 10 minute cu tot cu deplasarea...
ce cheltuieli a facut ala cu tine? 3 telefoane date si benzina de 50 de lei?
impozite?Posted Image  cere-i sa iti dea factura sa vezi ca nici nu stie cum sa o scrie... (vb serios, efectiv s-au blocat cand le-am cerut asa ceva, si era vorba de o firma mare dintr-un oras mare), atat de mult lucreaza legal...

si ei nu vand nimic, fiindca nu detin nimic. pur si simplu se baga fortat intre vanzatori si cumparatori preluand anuntul si invadand netul cu anunturile lor.

cum ar fi sa iau anuntul cu masina ta de pe autovit, sa il republic eu de vreo 50 de ori, si pe urma sa cer comision de la tine si de la cumparator fiindca v-am pus in legatura?

ai dreptate in multe privinte. in cj e 2%, l-am negociat la 1,5 %. am cautat singur apartamente, am ajuns  tot la mana lor, am evitat agentiile  mari cu orice pret. sincer nici eu nu as fi dat 800 euro, vb ta pentru 2 telefoane si 50 lei. dar am ars 1 plin de carburant cautand singur :))). eu vorbeam doar de agent in sine nu agentie. cat despre net, chiar f greu gasesti fara agentie, si mint cu nerusinar epsotant ca si persoane fizice. dupa ce i-am taiat-o uneia mi-a ras sarcastic in nas, mdaa sper sa va gasitit fara..... oricum cu aitudinea asta ei pierd. nu-s impotriva lor total, dar cum fac unii real estate... d-zeu cu mila, tupeu nesimtire.......samsari daca a venit vorba de autovit. macar aia le cumpar aintai de prin te miri unde.

 christig, on 13 septembrie 2013 - 15:57, said:

exact. carne de tun pentru ca aia din sistemu bancar sa aibe 1500E luna in timp ce voi cu 350E/luna sclavi la ei pe plantatie. Posted Image

faceti si voi ceva... da' faceti bre si voi ceva! (asa..ca mine) sclav pana la pense..si dincolo de ea..

1500 e in banca? fii serios omule. operatorii d ela ghiseu tot pe la 350-500 se invart. apropos esti basist?

 DarkAngelBv, on 13 septembrie 2013 - 16:01, said:

Mai bine sclav pana la pensie cum spui tu si cu un acoperis deasupra capului decat la pensie cu curu gol si la mila copiilor (dar stai, daca nu o sa-ti mai permiti sa-i cumperi pampers? mai bine nu il mai faci, astepti sa treaca criza si dupa aia daca prinzi boom natal faci si tu, ca deh, daca "restul poate" tu esti mai prost??) Posted Image

pana trece criza nu-i mai leaga stramba :))

 vacantamijlocie, on 13 septembrie 2013 - 15:42, said:

Nu era vorba despre mine. Poti avea un acoperis deasupra capului si prin ANL, prin inchiriere sau stand cu parintii sau locuind gratis la cunostinte/ contra unor servicii etc. Posted Image

Ma da cam cam cate vieti aveti  voi? va mai tineti de rezerva?offfffff.......mnoah fiecare se descurca cum poate numai ca incerci pe cat posibil sa-ti faci viata mai comoda mai placuta. acuma depinde si cum e sti crescut, din ce mediu vii, ce esti dispus sa accepti si ce nu. timpul nu iarta pe nimeni. dar cam nasol sa-ti "iubesti " partenera pe silent, ca e mami in camera de vis a vis, sa te calci pe picoare 5-6 insi pe m patrat, iar cu anl-ul..............eheeeeeeeeeee......heheheheheheheeheeeeeeeeee, e putine si emulti.....acolo sunt multe virgule, gratis stai la cunostinte o sapt, doua, o luna.....ca fiecare e cu greutatile lui. acu daca dormi in sura, true e un acoperis de-asupra capului. in new delhi, la periferie sunt cartiere rezidentiale d eluz, 4 pari infipti si o carpa de-asupra sa nu-l bata soarele... deci tot acoperis. hai sa revenim in topic. lei vs euro, sau doar in lei. la ce sa ne asteptam. aici deja s-a deviat la jigniri si chirie vs rate la banci.

#216
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.841
  • Înscris: 18.07.2013
http://www.evz.ro/de...at-1058481.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate