Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Ultimul gand original

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
In timp ce urmaream mai devreme o discutie ce avea ca tema principala gandirea libera, mi-a sarit la un moment dat in fata o intrebare retorica ce suna cam asa:

Care a fost ultimul vostru gand original; neinfluentat de suvoiul informational ce ne asalteaza zilnic?

Si am stat si m-am gandit, nu prea mult, e-adevarat, si inca nu am reusit sa-mi gasesc vreunul. Fiind vorba aici de fapt si de educatia care ni se face de catre societate, cu tinta clara de a ne forma ca "buni" cetateni, dar mai ales de modul in care ni se face educatia, discutia despre originalitatea gandurilor noastre si rolul pe care ar trebui sa-l aibe acestea in viata noastra, parca parca devine un subiect de discutie interesant si chiar obligatoriu.

Pentru inceput as recomanda ca starter vizionarea unui clip scurt despre John Taylor Gatto.

http://www.johntaylo...dia/jtgvid1.htm

Sau mi pe larg, il puteti urmari pe Gatto aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OkT0k57tAHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Cand dumneata vei gasi ceva original gandit/facut in ultimii ani, vei avea toata admiratia mea. Pana atunci cercetam ceea ce vedem, ceea ce citim, vedem si auzim, ca sa aflam ca acel lucru a fost inspirat de undeva. Vorbim despre ultimii ani, bineinteles.

#3
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Seara inainte sa dorm aud niste beaturi de trance prin minte, dar pana dimineata le uit din pacate. In somn, mi-e prea lene sa le retin. Cine stie ce muzica as putea sa compun daca vreau.

Edited by echo3, 26 July 2013 - 20:16.


#4
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postecho3, on 26 iulie 2013 - 20:15, said:

Seara inainte sa dorm aud niste beaturi de trance prin minte, dar pana dimineata le uit din pacate. In somn, mi-e prea lene sa le retin. Cine stie ce muzica as putea sa compun daca vreau.

intreaba-ti vecinii. S-ar putea ca ei sa stie :D

#5
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
Spun si eu ceva daca-mi permiti. Gand original e o sintagma si un posibil subiect, dar nu acopera vreo utilitate
directa si etica, in sensul ca poti sa ai un gand original ca sa-l eviscerezi pe unul cu vreo metoda noua...
Ar trebui vorbit in teremeni gand bun - gand rau, care poate fi al tau sau indus, original sau „expirat”.

Edited by Jo_Malbun, 26 July 2013 - 20:47.


#6
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostBilly, on 26 iulie 2013 - 19:57, said:

In timp ce urmaream mai devreme o discutie ce avea ca tema principala gandirea libera, mi-a sarit la un moment dat in fata o intrebare retorica ce suna cam asa:

Care a fost ultimul vostru gand original; neinfluentat de suvoiul informational ce ne asalteaza zilnic?

Si am stat si m-am gandit, nu prea mult, e-adevarat, si inca nu am reusit sa-mi gasesc vreunul. Fiind vorba aici de fapt si de educatia care ni se face de catre societate, cu tinta clara de a ne forma ca "buni" cetateni, dar mai ales de modul in care ni se face educatia, discutia despre originalitatea gandurilor noastre si rolul pe care ar trebui sa-l aibe acestea in viata noastra, parca parca devine un subiect de discutie interesant si chiar obligatoriu.


Până la urmă depinde ce înțelegi prin gând original. Adică eu pot să îmi formez un gând original prin studierea mai multor lucruri ajungând la o nouă concluzie ce nu s-a mai zis.

#7
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postdan-s, on 26 iulie 2013 - 21:13, said:

Până la urmă depinde ce înțelegi prin gând original. Adică eu pot să îmi formez un gând original prin studierea mai multor lucruri ajungând la o nouă concluzie ce nu s-a mai zis.

S-a mai spus, desi te-ai gandit la acel lucru, cineva deja a facut asta cu mult inaintea ta. Asta nu inseamna ca cineva trebuie sa se simta descurajat pentru ca a aflat ceva ce altii deja stiau de foarte mult timp. Putine ganduri devin realitate oricum si vei avea atentia altora doar odata ce ai inceput sa realizezi ceva. Asa se formeaza personalitatea, asa suntem diferiti. Daca privesti din afara si te compari cu tot, ai putea crede ca esti exact la fel ca ceilalti, dar nu e deloc asa.

@Billy - Nu poti avea alt tipar decat cel pe care il vezi in jurul tau. Asa s-au format culturile lumii si tot asa se distrug odata cu accesul tot mai larg la informatie. Gandurile ne apartin, indiferent de cine sau ce suntem influentati. Suntem pusi in situatii diferite si actionam in functie de cum credem noi de cuviinta. Nu inseamna ca trebuie sa ne indepartam de anumite repere morale doar de dragul de a face ceva original. Dar asta nu inseamna  ca actiunile noastre sunt mai putin insemnate daca se incadreaza intr-un tipar si nici nu avem vreun motiv de a ramane in acel tipar.

Sa inteleg ca in sfarsit vezi de ce individualismul nu e cel care ne duce in situatia actuala ?

Edited by Ovidiu93, 26 July 2013 - 21:32.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu exista asa ceva. Experienta de viata sta la baza oricarui rationament si apoi demers. Fara aceasta, nu exista nimic.

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Daca vii cu ceva original in spatiul public, esti executat fara judecata.
Acum mai putin.
Nu numai atit, dupa un timp, vin altii cu ideea ca fiind ceva original.

de exemplu ca timpul nu exista si este o forma de energie ce ne da impresia de temporizare consumarea ei.
Pina acum nu am fost executat.
Ca sa se hraneasca altii cu ideea.

#10
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostYOUR_GOD, on 26 iulie 2013 - 21:34, said:

Nu exista asa ceva. Experienta de viata sta la baza oricarui rationament si apoi demers. Fara aceasta, nu exista nimic.

Asta nu inseamna ca nu poti, ca pe baza a ceea ce spui tu acolo, sa emiti un gand original, o viziune originala.  Si nu neaparat experienta sta la baza oricarui rationament, te contrazic cu tarie aici. Sper ca intelegi de ce, si nu e apa de ploaie, teorie de pahar.


View Postdan-s, on 26 iulie 2013 - 21:13, said:


Până la urmă depinde ce înțelegi prin gând original. Adică eu pot să îmi formez un gând original prin studierea mai multor lucruri ajungând la o nouă concluzie ce nu s-a mai zis.

Ia incearca tu sa pui in practica un gand, original sau nu, in relatie cu fata aia dupa care oftezi. :)

View PostJo_Malbun, on 26 iulie 2013 - 20:45, said:

Spun si eu ceva daca-mi permiti. Gand original e o sintagma si un posibil subiect, dar nu acopera vreo utilitate
directa si etica, in sensul ca poti sa ai un gand original ca sa-l eviscerezi pe unul cu vreo metoda noua...
Ar trebui vorbit in teremeni gand bun - gand rau, care poate fi al tau sau indus, original sau „expirat”.

buahahahahaaa!!!

Daca original se poate referi la un context, o comunitate, un moment, (chiar daca sunt 85% sanse ca "gandul" ala sa mai fi fost emis de cineva, deci cam pa-pa cu originalitatea) impartirea bun-rau este si mai ingusta, mai limitata. Iar un gand original, chiar poate acoperi o utilitate, poate servi mult mai bine decat bun sau rau. ;)


View PostBilly, on 26 iulie 2013 - 19:57, said:

In timp ce urmaream mai devreme o discutie ce avea ca tema principala gandirea libera, mi-a sarit la un moment dat in fata o intrebare retorica ce suna cam asa:

Care a fost ultimul vostru gand original; neinfluentat de suvoiul informational ce ne asalteaza zilnic?

Si am stat si m-am gandit, nu prea mult, e-adevarat, si inca nu am reusit sa-mi gasesc vreunul. Fiind vorba aici de fapt si de educatia care ni se face de catre societate, cu tinta clara de a ne forma ca "buni" cetateni, dar mai ales de modul in care ni se face educatia, discutia despre originalitatea gandurilor noastre si rolul pe care ar trebui sa-l aibe acestea in viata noastra, parca parca devine un subiect de discutie interesant si chiar obligatoriu.

Pentru inceput as recomanda ca starter vizionarea unui clip scurt despre John Taylor Gatto.


Am crezut ca e vorba de John Galt si vroiam sa vad si eu cine e. :D

Billie, original pentru cine? Pentru mine, pentru o situatie? Cum poti sa faci cu adevarat diferentierea intre gand original si gand influentat de ceva, media, informatii, etc. Cum il testezi ca e original? E foarte posibil si ti se para ca toate gandurile tale sunt originale, dar nu le impartasesti pentru ca exista riscul sa ti se demonstreze ca nu e deloc original pentru perioada, sau pentru situatie.

#11
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013
Nici atita imaginatie nu aveti sa dati din voi macar unul. Eu as putea sa dau cel putin zece, dar nu-mi obosesc neuronii cu voi.

#12
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postpierre_de_timp, on 27 iulie 2013 - 15:14, said:

Daca original se poate referi la un context, o comunitate, un moment, (chiar daca sunt 85% sanse ca "gandul" ala sa mai fi fost emis de cineva, deci cam pa-pa cu originalitatea) impartirea bun-rau este si mai ingusta, mai limitata. Iar un gand original, chiar poate acoperi o utilitate, poate servi mult mai bine decat bun sau rau. Posted Image
Am adus în discutie conditia bine-rau din ratiuni selective observand ca Billy are thread-uri sa zic asa mai „eco” ce apar sub forma unor mici revolutii conceptuale. Din motivele care s-au aratat mai sus grosul gandurilor sunt second hand, oricum cred ca e complicat sa cuantificam ceva corect si verificabil. Un gand poate fi complex si sa contina o mica istorie sau poate fi doar scanteia unei idei. Probabil ganduri hilare originale putem avea toti, dar nu cred ca despre asta e vorba.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpierre_de_timp, on 27 iulie 2013 - 15:14, said:

Asta nu inseamna ca nu poti, ca pe baza a ceea ce spui tu acolo, sa emiti un gand original, o viziune originala.  Si nu neaparat experienta sta la baza oricarui rationament, te contrazic cu tarie aici. Sper ca intelegi de ce, si nu e apa de ploaie, teorie de pahar.
Poti crea o poezie, sau poti fi primul om care is bate singur un cui in cap, dar fiecare dintre actiunile acestea sunt dicatate de deprinderi...de insusirea de cunostinte.
Da-mi exemplu de un gand original.

#14
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostDr_Hais, on 27 iulie 2013 - 15:46, said:

Nici atita imaginatie nu aveti sa dati din voi macar unul. Eu as putea sa dau cel putin zece, dar nu-mi obosesc neuronii cu voi.

Sunt sigur ca ai putea.

View PostFrom 27 iulie 2013 - 15:14:

E foarte posibil si ti se para ca toate gandurile tale sunt originale, dar nu le impartasesti pentru ca exista riscul sa ti se demonstreze ca nu e deloc original


View PostJo_Malbun, on 27 iulie 2013 - 15:57, said:

Am adus în discutie conditia bine-rau din ratiuni selective observand ca Billy are thread-uri sa zic asa mai „eco” ce apar sub forma unor mici revolutii conceptuale. Din motivele care s-au aratat mai sus grosul gandurilor sunt second hand, oricum cred ca e complicat sa cuantificam ceva corect si verificabil. Un gand poate fi complex si sa contina o mica istorie sau poate fi doar scanteia unei idei. Probabil ganduri hilare originale putem avea toti, dar nu cred ca despre asta e vorba.

Zdrang! Vezi ca ti-a scapat din mana si s-a spart. Vrei sa ii canti in struna lui billie? Cum adica threaduri "eco"? Daca nu le printezi, toate sunt eco. 100% reciclabile.

#15
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postpierre_de_timp, on 27 iulie 2013 - 16:12, said:

Zdrang! Vezi ca ti-a scapat din mana si s-a spart. Vrei sa ii canti in struna lui billie? Cum adica threaduri "eco"? Daca nu le printezi, toate sunt eco. 100% reciclabile.
Spune-le mai umaniste ca si idei. Nu pot sa-i cant in struna decat pe vreo 5 la suta, poate mai putin.

Vedem diferit lucrurile.

#16
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostYOUR_GOD, on 27 iulie 2013 - 16:09, said:

Da-mi exemplu de un gand original.

Ce mi se pare mie important (chiar foarte important) in legatura cu gandurile, pentru ca acestea sa aiba macar un inceput de originalitate, este obligatoriu sa ... rumegam input-urile, sa filtram informatia inca din prima faza, sa procesam informatia constientizand cand o facem si sa ne umplem mintea cu cat se poate de multe intrebari inainte de a elibera un gand nou, "prelucrat", definitvat ori concluzionat ca final.

Gandurilor carora le punem prea repede eticheta de cetitudine ori concluzie ori veridicitate sunt de obicei cele mai straine de propria noastra uzina ganditoare.

Si cred ca mai este ceva important in procesul asta al gandirii ... este acel moment de care aminteam ceva mai sus, pe scurt, cel al filtrarii; acela este momentul in care efectiv punem bazele insasi propriei soarte. Lasa un gand (indiferent de ce este el initiat) sa persiste in minte si ai toate sansele ca el sa revina din nou si sa te "locuiasca" mai mult timp decat prima data. Proceseaza mai des acel gand, revenit si lasat mereu sa intarzie in minte, si nu peste multa vreme se va transfoma in vorbe si apoi in fapte; repeta faptele si iti vor devenit obiceiuri, o a doua natura; repeta obiceiurile si iti vor deveni soarta. Aceasta este calea de la alegere (a gandului) si soarta; ne-o facem singuri.

Asadar, se pare ca gandurile cele mai rumegate sunt si cele originale iar gandurile originale vor face din noi niste oameni cu o soarta originala. Preluand nemestecate gandurile altora, acceptandu-le fara nici un fel de procesare vom trai o viata banala, lipsita d original si lipsita deci de ... placerea diferentei.

#17
Dr_Hais

Dr_Hais

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.07.2013
May billy, ce are de-aface gindul (original) cu certitudinea?

Si cu asta am incheiat aici.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, cum poti gandi, fara a apela la experienta anterioara. Bebelusii nu au acea experienta anterioara despre care vorbesc eu. Ei pot fi originali, dar nu pot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate