Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cate calorii ardem in 5km?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
Salutare la toata lumea.Stie cineva sa-mi spuna asa in "mare" vorbind, cate calorii ardem daca parcurgem o distanta de 5km?Ma refer mers normal,poate chiar un pic sprint.Viteza medie de mers normal a omului este cam 5km/h din cate stiu.Am testat asta si am observat ca la un mers normal parcurg o distanta de 5km aproape in 45-50 min.Mers continuu fara opriri.Deci cate calorii ardem intr-o ora de mers continuu?
Multumesc,

Edited by MarshaL-, 10 July 2013 - 18:29.


#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 10.02.2011
5 km e putin.Posted Image

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in jur de 400

Edited by alexpet, 10 July 2013 - 18:42.


#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
asta e de discutat.
unu care fuge zilnica va arde mai putine calorii ca si unu care fuge odata la pasti si odata mai putin.

#5
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Nu se poate calcula exact ca depinde si de greutatea omului respectiv. Dar in jur de 100-150 calorii asa. Iar in conditiile in care un croissant are 350-400 calorii... e nasol. Oricum, alergatul si miscarea fizica intens e buna dar nu are aceeasi eficienta in termeni de slabire ca abtinerea de la dulciuri, produse de patiserie, carbohidrati etc. Adca daca mananci "normal" eventual si fastfuduri si bagi 3-4 ore de alergat posibil sa ai rezultate mai putin semnificative decat daca nu ai face deloc miscare dar nu ai mai manca prostii.

#6
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Vreo 250-300.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
calculeaza singur aici http://calorii.onede...-consumate.html
mie mi-a dat aprox 400 de calorii prezumand ca ai 90kg

#8
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ia ce zice goagal :
30 de minute de sex pot arde până la 350 de calorii
decat sa fug 5 km, mai bine acasa Posted Image

Edited by D3an, 10 July 2013 - 19:41.


#9
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
va multumesc.AM facut si eu un calcul la 90 kg cate am la 50 min de mers cu viteza de 4,5km/h mi-au iesit 330 calorii arse Posted Image
Doresc sa slabesc sa ajung la 80 maxim 85 kg.SI am inceput prin eliminarea definitv a painii.De cca 5 zile de cand nu mai pun paine in gura,si de cand am inceput sa fac miscare cate 5km pe zi ma simt mai bine si mai usor.
Cred ca painea este cel mai mare "dusman".Ai mei imi spun ca nu e bine sa slabesc asa dintr-odata sa scot painea definitv ca nu e bine cica.Unii zic ca max 200-300 gr de paine e ok daca mananci pe zi.Mie unu mi-e frica sa mai mananc si alea 200 gr de paine.Ma ajuta mult si faptul si faptul ca e vara si ca manac f mult pepene.Din cate am inteles pepenele e f bun pt corp,si "pacalesc" si foamea dupa ce mananc o felie de pepene Posted Image
La iarna nu stiu ce m-oi face fara pepene ca sa pacalesc foamea....

Edited by MarshaL-, 10 July 2013 - 20:59.


#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Tu inlocuiesti painea cu pepene. In esenta e tot aia. Ambele sunt glucide. Ma rog, pepenele mai are fibre, care comparat cu painea alba care nu prea are e mai ok.

Decat sa pierzi 1h pe zi cu mersul, mai bine mananci 300 cal. mai putin pe zi (daca alea provin din paine, e foarte bine). Vezi ca pepenele ala in cantitati f. mari poate ingrasa, pt ca are mult zahar (ma rog, nu-i zaharul ce-l gasesti in magazin, dar tot zahar e). Adica decat sa mananci 2500 calorii si sa mergi o ora, mai bine mananci 2300 si faci altceva in ora aia, daca doar scaderea in greutate e scopul tau. Ce vreau sa spun nu vreau sa fie inteles pe dos: nu te indemn sa nu faci miscare, ci iti spun doar ca miscarea daca e combinata pe cealalta parte cu mai multa mancare, e degeaba.

Mergi 1h pe zi pentru sanatate, pentru o forma fizica mai buna, pentru tonus, nu pentru slabire. Pentru slabire concentreaza-te pe alimentatie. Mananca legume, fructe proaspete care contin fibre ca te ajuta la digestie (poate de asta zic unii ca nu-i bine sa renunti la paine). Eu am renuntat acum cativa ani la paine complet si am tinut-o asa cred ca mai bine de un an. Acum mananc aproximativ 2 felii de paine pe zi, dimineata (paine integrala, neagra). Nu e painea dusmanul, ci poate faptul ca mananci prea multa si ca in combinatie cu ea mananci si alte lucruri care nu te ajuta prea mult gen unt, branzeturi grase, mezeluri.

Alergarea e mai eficienta pentru consumat calorii decat mersul. Daca alergi 1h pe zi e clar mai bine decat sa mergi 1h pe zi.

#11
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
scuza-ma dar cum sa te ingrase pepenele?Eu din cate stiu pepenele e cca. 80% apa.Daca gresesc corectati-ma.Apa te ingrasa?Posted Image

Edited by MarshaL-, 10 July 2013 - 21:09.


#12
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

 MarshaL-, on 10 iulie 2013 - 20:50, said:

Daca vrei sa intrebi de curiozitate e una, dar daca vrei sa slabesti cu ajutorul mersului pe jos nu poate fi considerata decat o gluma.
Asta cu cate calorii consumi in 5km e ca si cum as intreba eu cati muschi pun intr-o zi. Siteurile alea unde calculati voi sunt ca sa fie, ele nu iau in considerare particularitatile fiecarui individ. Daca unii au impresia ca pentru 5km de mers pe jos arzi 300-400 de calorii inseamna ca nu au incercat niciodata sa slabeasca.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Alergi o jumatate de ora si consumi dublu decat daca ai merge pe jos o ora.

#14
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013

 alexpet, on 10 iulie 2013 - 18:41, said:

in jur de 400
Cam asa, dar depinde varsta si greutate.

Edited by Sharazano, 10 July 2013 - 21:29.


#15
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
beneficii pepene pentru sanatate

http://www.eva.ro/di...icol-26924.html

#16
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Eu as avea grija la fructele in exces, mai ales pepenele, daca obiectivul tau este sa slabesti. Ca sa obtii acele beneficii pentru sanatate, ar trebui sa consumi pepene in cantitati foarte mari. Atat timp cat ai o dieta pusa la punct o sa ai rezultate.

Au convins-o ei pe Nadia sa ne arate cat de "buna" e margarina, nu e greu sa scrii un articol. Sa stii ca cele mai mari ineptii in legatura cu dieta pe acel site si pe forumul sau le-am citit!

#17
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Si Cola are 89% apa, 10% zahar si 1% arome si colorant. Daca bagi 2 L pe zi, consumi aproximativ 200g de zahar, ceea ce inseamna 800 calorii. Cam asa e si cu pepenele. 100g de pepene inseamna vro 30 calorii. Daca mananci o felie mai serioasa, inseamna cam 1 kg, deci 300 calorii. E foarte usor sa mananci 1 kg de pepene. Dupa aia trebuie sa mergi 1h sa "dai jos" pepenele ala. De astea ziceam ca nu e indicat la dieta, la fel cum nici strugurii nu-s indicati, nici bananele si alte fructe f. dulci.

Aud multe diete de gen "mananc toata ziua numai fructe si slabesc". Depinde ce fructe. Merele (daca nu-s f. dulci) sunt bune, capsnune, kiwi, citrice - astea merg fara probleme. Capsunele bineinteles fara frisca sau alte "creme" desigur.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mersul, chiar si 5km, e cam inutil.
Incearca sprint, alergat, bicicleta..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate