Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

Router Wireless 3G portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

View PostLensFlare, on 09 iulie 2013 - 16:26, said:

Faci hotspot WiFi cu telefonul, la internet te conectezi prin 3G si imparti conexiunea prin WiFi celorlalte dispozitive. 960616 majoritatea smartphone-urilor stiu sa faca asa ceva... ce telefon ai tu?
Da, cred că majoritatea Androidurilor știu, și o fac chiar foarte bine.

View Postbogdan_popescu, on 09 iulie 2013 - 19:19, said:

Mersi, cam scumpe dar asta e pretul, daca face aceeasi treaba ca si un smartphone cred ca o sa iau un smartphone, e Huawei la liber cu 350.

Aaa, stai, ai grijă, multe terminale au modemuri de viteză mică! Doar high-end-urile au viteze mari (măcar 21 mbit/s).

Dar chiar și așa merită, eu unul sunt mulțumit, mai ales că smartphone-ul e smartphone :)

Edited by benis, 09 July 2013 - 22:48.


#20
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Call me old fashioned, dar imi e greu sa-nteleg de ce ar investi cineva vreo 2 bulioane intr-un router 3G cu autonomie de doar 4 ore....

Nu vad rostul, din moment ce la masina ai bricheta iar la "selected hotels" ai net wired/Wi-Fi moka..... Nu mai ramane decat sa faci o mica cercertare pe net pt. hoteluri care ofera net moka/cafenele etc. ....

#21
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostIP-XCENTRIC, on 09 iulie 2013 - 22:50, said:

Call me old fashioned, dar imi e greu sa-nteleg de ce ar investi cineva vreo 2 bulioane intr-un router 3G cu autonomie de doar 4 ore....

Nu vad rostul, din moment ce la masina ai bricheta iar la "selected hotels" ai net wired/Wi-Fi moka..... Nu mai ramane decat sa faci o mica cercertare pe net pt. hoteluri care ofera net moka/cafenele etc. ....

Sa vezi ce distractie e can "Free Wi-Fi" inseamna de fapt 100 MB la viteza de dial-up :)

#22
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postfilip.serban, on 09 iulie 2013 - 22:59, said:

Sa vezi ce distractie e can "Free Wi-Fi" inseamna de fapt 100 MB la viteza de dial-up Posted Image

N-am decat un singur cuvant de zis: Booking.com si review-ul ulterior! .........  Posted Image

#23
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostIP-XCENTRIC, on 09 iulie 2013 - 23:05, said:


N-am decat un singur cuvant de zis: Booking.com si review-ul ulterior! .........  Posted Image

Pai de pe Booking l-am luat. Scria mare si tare Free Wi-Fi, dar nimic de limitarea aia. Despre limitrarea aia aflai cand iti dadea codul de acces imprimat pe o foaie, la receptie ;).

#24
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postfilip.serban, on 09 iulie 2013 - 17:48, said:

Puteti lua orice petarda de telefon cu android minim 2.2 si sa-l faceti hotspot. Mic, elegant si fara stick infipt aiurea. Cu 200-250 de lei rezolvati problema.

View Post960616, on 09 iulie 2013 - 17:59, said:

Cea mai inspirata "chestie" ce am auzit pana acum. La fel si pentru partea de radio. Multumesc de idee

Si cum ma rog va conectati cu tableta la o "petarda de telefon cu android"??

#25
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

View Postboy4ever, on 10 iulie 2013 - 00:37, said:

Si cum ma rog va conectati cu tableta la o "petarda de telefon cu android"??
Presupune ca acea petarda de telefon cu android "stie" hot spot. Discutia ce e drept a deviat putin...cam mult. Nu stiu( eu personal) multi utilizatori de telefonie mobila DIGI. Initiatorul, banuiesc un proaspat posesor al unei cartele de date de la DIGI, intreba de un ruter. Automat am presupus ca este deja client al unei alte retele de telefonie mobila si vroia doar sa beneficieze de serviciile cartelei de date DIGI. Asa am ajuns sa vorbim despre petarde. Cartela de date DIGI poate fi introdusa in acea petarda. Patarda stiind sa faca hot spot... Tableta(din exprimarea initiatorului) "intelege wireless. Deci cam asta ar fi situatia. De asemenea acea petarda cu android SIGUR stie si Tunein Radio... Scuze ca am ajuns sa ne laudam cu ce(petarde de calitate avem). Si sa revenim ontopic: Ruterul din linkul initiatorului merita investitia. Calatorie poate insemna si zborul cu avionul. Sun destule curse decalate. Eu personal schimb macar trei avioane cu 4 ore diferente intre ele. Si nu este wireless gratuit nicaieri. Trebuie sa platesti. Cat sigur nu face. Asa cu un astfel de ruter si o cartela sim din tara respectiva(doar fac linie) sunt super suficiente. Iar discutia despre incarcatoare auxiliare & alte solutii nu isi are sensul. Poate un incarcator solar cand merg prin Sahara. In speranta ca nu am plictisit pe nimeni, sa aveti o zi minunata!

Edited by 960616, 10 July 2013 - 05:32.


#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

View PostIP-XCENTRIC, on 09 iulie 2013 - 22:50, said:

Call me old fashioned, dar imi e greu sa-nteleg de ce ar investi cineva vreo 2 bulioane intr-un router 3G cu autonomie de doar 4 ore....

Nu vad rostul, din moment ce la masina ai bricheta iar la "selected hotels" ai net wired/Wi-Fi moka..... Nu mai ramane decat sa faci o mica cercertare pe net pt. hoteluri care ofera net moka/cafenele etc. ....
Nu toata lumea are masina/calatoreste cu masina si nici nu toata lumea se cazeaza la selected hotels, unii prefera si calatoria toata noaptea cu trenu sau cazarea cu cortu, uneori in locuri neamenajate.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011
Corect, așa ieși mai ieftin cu tot cu banii de cartelă :)

#28
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postboy4ever, on 10 iulie 2013 - 00:37, said:

Si cum ma rog va conectati cu tableta la o "petarda de telefon cu android"??

Adica transformi telefonul intr-un router wireles, a carui conexiune 3G o partajezi prin Wi-Fi cu celelalte dispozitive (tableta, laptop, alte telefoane etc.). Pentru a face chestia asta, iti trebuie un telefon cu Android minim 2.2, iPhone cu iOS minim 4, sau Windows Phone 7 & 8. Pentru Android, te duci la Settings > Wireless & Networks > Tethering & Portable Hotspots. Trebuie setat Access point-ul cu user si parola si cam aia e... Pentru cei care n-aveti shortcut in notification bar pentru hotspot, puteti instala Hotspot Widget din Play. Pentru cei care au iPhone (minim 4 si minim iOS 4) gasiti setarile in Settings > Personal Hotspot. Acolo se seteaza parola si se activeaza. Pentru WP: Settings>Internet Sharing.

In alta ordine de idei, daca folositi telefonul peronal pe post de hotspot, aveti grija ca, indiferent de sistemul de operare folosit, aceasta functie consuma multa baterie. Eu am sugerat ca in locul acelui modem portabil sa cumparati un telefon cu Android minim 2.2 special pentru functia asta. Avantajul este ca in cazul unor telefoane ieftine produse de firmele cunscute (Samsung, HTC), veti putea gasi usor acumulatori de rezerva, sau baterii cu capacitate mai mare. Eu va recomand pe post de hot-spot portabil Galaxy 550 care este mic ieftin si foarte robust.

#29
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ma luati cu teorii si explicatii de parca as fi vreun batut in cap. Ok, faceti voi telefonul hotspot si conectati-va cu tableta. Veti avea o surpriza! Spor!

Deci cand va merge, sa imi spuneti si mie, si imediat imi iau o petarda cu Android 2.2 ;)

#30
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

View Postboy4ever, on 10 iulie 2013 - 12:37, said:

Ma luati cu teorii si explicatii de parca as fi vreun batut in cap. Ok, faceti voi telefonul hotspot si conectati-va cu tableta. Veti avea o surpriza! Spor!

Deci cand va merge, sa imi spuneti si mie, si imediat imi iau o petarda cu Android 2.2 Posted Image
Imi cer scuze. Eu am folosit asa ceva. Doar ca zgarcit fiind, am preferat sa nu platesc internet pe cartela de voce si am cumparat ruterul respectiv. Nu am avut absolut nicio surpriza. N7000 a functionat exact cum a trebuit, iar n8000 la fel. Ba din comoditate, la un prepay cu 100Mega zilnic, online 24/24, N7000 statea ca hotspot si aveam ym, facebook, vreme,skype plus toate "update-urile" efectuate, iar pe N8000, pe tuneinradio, 24/24 Radio Romania actualitati (de sunt departe si vreau sa aud vorba romaneasca). Nu au fost surprize. N8000 desigur conectat wireless la hotspotul N7000. Nu e minciuna si nici reclama. Poate ca trebuia sa ...gasesc surpriza sub capac sau in interior ca la ouale de ciocolata? Scuze dar nu m-am putut abtine. Acum tehnic despre ce surpriza vorbesti?

#31
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Majoritatea Androidelor nu vad retelele ad-hoc! Probabil la telefoanele mai noi, sau de la 4.1 in colo, merge. Insa in general aceasta limitare de la Google impiedica folosirea a majoritatii telefoanelor ca router! Asadar mi s-a parut destul de non-fairplay sa i se recomande cuiva "o petarda de Android 2.2" in locul unui router dedicat. Caci e foarte posibil ca omului sa nu-i mearga si sa dea banii degeaba. Cel mai sigur stiu ca este un iPhone (mai nou de 4.2 parca), care emite Wi-Fi ca un hot-spot normal, nu sub forma unei retele ad-hoc.

Mi s-ar parea interesant si chiar util sa spuna diversi utilizatori de Android la ce telefoane s-au putut conecta prin Wi-Fi. Tableta mea spre exemplu nu vede hot-spotul de pe N8. Insa de pe iPhone 4 l-a vazut. Ba chiar si de pe un SGS3. Deci as vrea sa descopar exact terminalele compatibile, caci si eu sunt in cautarea unui router mobil, si am constatat ca e mai rentabil si mai util sa cumpar un telefon care sa aiba aceasta functie. Totodata insa vreau sa fiu si sigur ca merge.

#32
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

View PostLunaCrystal, on 09 iulie 2013 - 14:08, said:

Eu am un model fara baterie, il mai alimentez de la diverse baterii externe. In rest in general in calatorii tin telefonul drept router wifi, care se pare ca are o autonomie mult mai buna.
Aici depinde si de telefon,
Telefoanele mai ieftine nu au baterie mai mare de 2000 mAh, cat are acel router 3g TP-LINK

#33
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

View PostSunny_Days, on 10 iulie 2013 - 13:30, said:

Aici depinde si de telefon,
Telefoanele mai ieftine nu au baterie mai mare de 2000 mAh, cat are acel router 3g TP-LINK
La N7000 am schimbat "bateria" stok cu una CRAFTMANN Li-ion 3.6V 5000 mAh 18.0Wh. Inestetic dar ...rezultate tehnice multumitoare. Nu stiu posibilitatea schimbarii acumulatorului la ..."petarde". Oricum imi place ideea si voi cumpara curand acea "petarda" recomandata, respectiv Galaxy 550. Am sa revin cu detalii.

#34
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postboy4ever, on 10 iulie 2013 - 13:16, said:

Mi s-ar parea interesant si chiar util sa spuna diversi utilizatori de Android la ce telefoane s-au putut conecta prin Wi-Fi. Tableta mea spre exemplu nu vede hot-spotul de pe N8. Insa de pe iPhone 4 l-a vazut. Ba chiar si de pe un SGS3. Deci as vrea sa descopar exact terminalele compatibile, caci si eu sunt in cautarea unui router mobil, si am constatat ca e mai rentabil si mai util sa cumpar un telefon care sa aiba aceasta functie. Totodata insa vreau sa fiu si sigur ca merge.

Omule, hotspotul Nativ din Android 2.2, 2.3, 4.0.x, 4.1.x, 4.2.x precum si cel de la iOS, WP7 si 8, au conexiunea securizata cu WPA2. Intr-adevar, daca ai tableta cu Android si incerci sa te conectezi la o retea criptata cu WEP (cum e cea ad-hoc), nu vei reusi. Hot-spot-ul nativ nici nu-l poti face altfel decat pe WPA2Eu am avut urmatoarele combinatii si a mers perfect:

Galaxy Fit (2.3) + iPad Gen 1
Galaxy Fit (2.3) + iPad Gen 3
Galaxy Fit (2.3) + Nexus 7
XPERIA U (4.0) + iPad Gen 3
XPERIA U (4.0) + Nexus 7
iPhone 4S + iPad Gen 3
iPhone 4S + Nexus 7
Tin sa precizez ca toate s-au conectat intre ele fara niciun fel de problema. Daca vreti sfaturi, va stau la dispozitie pe privat.

#35
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ti-am trimis PM. Multumesc pentru ajutor.

#36
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
eu unul (din cauza bugetului stramtorat) am comandat asa ceva, inca nu a ajuns ... voi reveni cu pareri si impresii dupa ce va ajunge in posesia mea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate