Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Vinetele

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Va salut pe toți!Haideți sa încercăm sa punem la punct o tehnologie de cultivare a vinetelor .La mine este primul an în care cultiv aceasta leguma.Am făcut-o din curiozitate,pana în acest sezon neștiind cum arata  o planta din aceasta specie...Cunoșteam doar fructul ei.Voi avea probabil ceva recolta,dar totul fiind făcut după ureche ,pentru ca nu am găsit informații. I-as ruga pe Iorgu,Macaz,Jumbo,Vasiuca,Pufarin si pe alții care se pricep,sa dezvolte aceasta tema.Ce spuneți?Merita si ruda mai săracă a prințesei numita Tomata putina atenție?Posted Image

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Sa incepem cu inceputul, adica cu un extras din "Tratatul de Legumicultura" - 2003, capitolul vinete.

#3
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am procedat asa: Am cumparat un plic de seminte, am citit instructiunile scrise pe el si perioda de insamantare, semintele le-am pus in alveole si dupa ce au rasarit si am considerat ca sant destul de mature si conditiile meteo sant favorabile dezvoltarii vinetelor am mutat rasadurile la locul definitiv repectand distanta intre plante si randuri scrisa pe plic. Pana acuma metoda a functionat perfect pentru mine.

Edited by pufarin, 08 July 2013 - 16:47.


#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nicio mare filosofie cu vinetele, nu sunt foarte pretentioase, nu sunt la fel de sensibile ca rosiile, pot fi tratate antifungic odata cu acestea, deosebirea e ca sunt mai putin sensibile la boli dar in acelsi timp sunt mai atacate de daunatori, incolusiv colorado...
Si la apa stau cam la fel cu rosiile, se pot uda ceva mai rar parca dar nu mi s-a parut ca udate aproximativ la fel de des samd... se supara prea tare.
In functie de soi si conditii se pot si copili, se pot si rupe flori sau fructe mici pentru a obtine ceva mai putine fructe dar coapte bine, mai timpuriu sau mai bine dezvoltate.

#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Şi eu am pus în grădină doi ani la rând vinete. În primul an s-au făcut foarte mari şi "vineţii", anul respectiv fiind mai ploios.
Anul trecut au fost ca nişte păstăi de fasole obeze: nu le-am prea udat iar ele nu s-au dezvoltat.
Concluzia mea: la vinete (ca şi la ardei) le trebuie multă apă.
Dăunători nu am avut la ele.

#6
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Intreb si eu cunoscatorii...Se copilesc vinetele?

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca le trebuie apa, in fond multor legume le trebuie apa ca sa rodeasca bine, totusi vinetele nu au necesitati speciale fata de alte gorgoaze, nu se compara cu castravetii sau varzoasele si chiar fata de tomate sunt mai putin bautoare, in principiu se pot uda mai rar....
In ce priveste copilitul, depinde mult si de fetilitatea solului, si de apa, si de soi...PRea multe fructe in formare inseamna fructe mai mici si la vinete nu prea e de dorit acest lucru, nu ca ar fi la alte plante insa la vinete chiar nu prea ai ce face cu fructele prea mici.

#8
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pt a le consuma, vinetele nu trebuiesc lasate sa se coaca pe planta, ci la foc.
vanata coapta pe planta e buna, ori de aruncat, ori de adunat samanta.
ma mir, totusi, ca cineva care si cultiva, nu cumpara, poate spune ca vanata trebuie sa fie coapta, atunci cand o culegem pt consum, dimpotriva, trebuie sa fie cat mai frageda.

#9
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 12.11.2008
Nu stiu daca am nimerit in cel mai bun topic dar incerc.
Ma intereseaza niste seminte de vinete, care la noi in zona se numeau 'condurul domnitei'. Erau subtiri, lungi si curbate in forma literei "J", din care cauza semanau cu un pantof. Aveau miezul alb si putine seminte. Am avut candva soiul, dar l-am pierdut. M-as bucura sa la regasec.
Multumesc pentru atentie

Edited by n_priceputu, 09 July 2013 - 08:50.


#10
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pe la noi le spune "pantoful doamnei" si intr-adevar au miezul f dulce si putine seminte, dar asta, desigur, cand sint inca fragede, ca daca le-ai uitat pe vrej, devin tari si absolut necomestibile.
de la astea uitate sau lasate in adins se aduna seminte pt alt an.
de la acest soi si de la altul, care-i spune "contesa", tot adun eu seminte de le an la an, de mult timp in urma, adica semintele de vinete sint singurele pe care nu le cumpar, ci le adun din recolta proprie.
si sint intr-adevar bune, pt ca, eu vanzind si  rasaduri, atat la ghivece cat si fa fir(fara ghiveci), intotdeauna am fost cautat in mod special, de unii clienti, doar pt vanata.
deci, in concluzie, am acest soi si sint dispus sa-l dau si la altii, dar asta la toamna cind se va putea aduna samanta.
ne mai auzim!

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005

 virg72, on 09 iulie 2013 - 07:44, said:

pt a le consuma, vinetele nu trebuiesc lasate sa se coaca pe planta, ci la foc.
vanata coapta pe planta e buna, ori de aruncat, ori de adunat samanta.
ma mir, totusi, ca cineva care si cultiva, nu cumpara, poate spune ca vanata trebuie sa fie coapta, atunci cand o culegem pt consum, dimpotriva, trebuie sa fie cat mai frageda.
Nu stiu cine a zis de vinete  "coapte" la recoltare insa nici nu conteaza asta.
Cred ca ideea era alta, in general la noi vanata se consuma cu precadere in 2-3 moduri, in ghiveciuri, pe grill, musacale samd...felii sau bucati, dar mai ales "coapta" sub forma de salata, adica "pasata" dupa coacere.
Mai ales pentru acest ultim mod de preparare nu prea e valabil criteriul "cat mai fraged", vanata ar trebui sa fie putin mai matura, sa aiba putina textura dupa coacere, sa ramana ceva de ea , cred ca oamenii la asta se refera cand spun "coapta" nu la coacerea aia fiziologica a fructului in care se poate recolta samanta.
DAca incerc sa faci o salata de vinete coapte din vinete foarte crude nu alegi nimic din ele...

#12
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Întrebări pentru cunoscatori:CUM se copilesc vinetele?Operația numita cizelare li se aplica?Se poate palisa cultura și dacă da,atunci cum se conduce planta?Cum știm ca fructele au ajuns la maturitatea de consum?Posted Image Eu unul,neavând experiența,încerc sa aflu de la voi.Pe plicul de semințe aceste informații nu sunt oferite.Posted ImageDin cele postate pana acum,observ ca părerile sunt împărțite.Intr-o postare viitoare, va voi spune cum am procedat eu ,in '"sezonul unu".Posted Image

#13
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
bibule, vezi aici un mic documentar despre vinete (in engleza, dar cu poze bune). Pe scurt este vorba de cultivarea vinetelor in solar; ele sunt conduse pe 2 brate (se poate si pe 3 sau chiar 4, insa depinde si de spatiu, de varietatea de vinete cultivata, de sol si conditii).

Se culeg inainte de maturarea fructelor, altfel ele devin semintoase si implicit mai amarui (zice in documentar, min 4:30).
Daca vrei sa iti traduc ceva de acolo, imi zici de la ce minut incepe ce te intereseaza.

Azi in piata Crangasi din Bucuresti, vinetele se vindeau cu 3 lei / kg, capia mare cu 7 lei (saptamana trecuta erau 10 lei / kg), tomatele 2 - 2.5 lei / kg.

Eu am mers doar pe hibridul Epic (pentru mine in curte, dar si pentru clientii de rasaduri) si toata lumea a fost multumita. Culeg vinetele cand ating circa 500 grame (dupa ce culegi cateva vinete iti dai repede seama - okiometric - cand ajunge fructul la greutatea asta) care intra foarte bine pe ochiul aragazului, ori pe tabla de copt.

Altii preferea Aragon, care face vinete mai babane, cam prea mari pentru gustul meu, insa pana la urma conteaza ce doresc clientii care cumpara de la tine.

Edited by jumborom, 09 July 2013 - 15:45.


#14
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 12.11.2008

 virg72, on 09 iulie 2013 - 09:25, said:

pe la noi le spune "pantoful doamnei" si intr-adevar au miezul f dulce si putine seminte, dar asta, desigur, cand sint inca fragede, ca daca le-ai uitat pe vrej, devin tari si absolut necomestibile.
de la astea uitate sau lasate in adins se aduna seminte pt alt an.
de la acest soi si de la altul, care-i spune "contesa", tot adun eu seminte de le an la an, de mult timp in urma, adica semintele de vinete sint singurele pe care nu le cumpar, ci le adun din recolta proprie.
si sint intr-adevar bune, pt ca, eu vanzind si  rasaduri, atat la ghivece cat si fa fir(fara ghiveci), intotdeauna am fost cautat in mod special, de unii clienti, doar pt vanata.
deci, in concluzie, am acest soi si sint dispus sa-l dau si la altii, dar asta la toamna cind se va putea aduna samanta.
ne mai auzim!

Multumesc pentru raspuns si amabilitate. Te voi contacta la toamna. Pana atunci, poti da cateva detalii despre 'contesa'?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate