Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mare atentie de unde va cumparati seminte

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

Da domnu' o sa ma duc sa fac facultatea in agricultura si apoi imi dau doctoratul in tomate ca sa pot discuta cu domnia dumneavoastra care face si desface totul in domeniul soiurilor.

NU, trebuie sa pui mana pe carte, sa inveti ce e aia soi, ce inseamna hibridare, incrucisare, corceala, ii spui cumvrei, sa inveti ce inseamna modificare genetica IN LABORATOR... Trebuie apoi sa intelegi cum functioneaza viata , respectiv inmultirea fiintelor vii...
Cand o sa inveti lucrurile astea vei intelege ce enormitati spui.

In rest, asa cum iti spuneam MULTI din cei care scriem pe aici sustinem SI soiurile traditionale, sau mai putin traditionale pe la noi, si sanatatea, ca de aia ne cultivam si ne crestem o parte din hrana, samd...
Dar, asa cum iti spuneam, probabil ca tu ai dreptate , in fond nu e nevoie sa stii nimic ci doar sa ai pareri despre ce nu stii.

O singura rugaminte as avea, ti-a mai editat scaiba un mesaj in care folosesti niste vorbe ce nu onoreaza o persoana cat de cat civilizata...Toti mai scapam cate o vorba mirositoare uneori insa in cazul tau deja devine obicei si chiar nu e ok. Corecteaza tu, rogu-te, aceste mici scapari, chair n-ar fi ok sa primesti un report pe un asemenea subiect.

Edited by parintele, 17 July 2013 - 22:15.


#56
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

 parintele, on 17 iulie 2013 - 22:14, said:

NU, trebuie sa pui mana pe carte, sa inveti ce e aia soi, ce inseamna hibridare, incrucisare, corceala, ii spui cumvrei, sa inveti ce inseamna modificare genetica IN LABORATOR... Trebuie apoi sa intelegi cum functioneaza viata , respectiv inmultirea fiintelor vii...
Cand o sa inveti lucrurile astea vei intelege ce enormitati spui.

In rest, asa cum iti spuneam MULTI din cei care scriem pe aici sustinem SI soiurile traditionale, sau mai putin traditionale pe la noi, si sanatatea, ca de aia ne cultivam si ne crestem o parte din hrana, samd...
Dar, asa cum iti spuneam, probabil ca tu ai dreptate , in fond nu e nevoie sa stii nimic ci doar sa ai pareri despre ce nu stii.

O singura rugaminte as avea, ti-a mai editat scaiba un mesaj in care folosesti niste vorbe ce nu onoreaza o persoana cat de cat civilizata...Toti mai scapam cate o vorba mirositoare uneori insa in cazul tau deja devine obicei si chiar nu e ok. Corecteaza tu, rogu-te, aceste mici scapari, chair n-ar fi ok sa primesti un report pe un asemenea subiect.

  Dupa cum iti spuneam chiar nu cred ca trebuie sa stii cum se obtine un hibrid ca sa iti dai seama ca, in general rosiile obtinute din hibrizi, si care sunt comercializate,  nu sunt gustoase. Chiar nu trebuie sa stii cum se introduce o gena intr-o planta ca sa iti dai seama ca, daca se incepe cu asa ceva, la cat de prost este reglementat domeniul, acest lucru afecteaza diversitatea si ca nimeni nu poate garanta ca o anumita modificare genetica nu poate avea si efecte nedorite fara un studiu pe termen lung. Studiu peste care se sare ceea ce ne transforma in cobai fara voia noastra, asa doar de dragul profitului.  Daca tu ai inredere in moralitatea celor care au gasit gena care poate sa fie introdusa intr-o planta ca sa produca seminte sterile si esti sigur ca nu o vor folosi este treaba ta. Eu nu am.  Oricum, o rosie ale carei gene sunt modificate (aici exclud hibrizii pentru ca aia se obtin numai din rosii deci nu pot avea decat gene de rosii), in sensul ca le sunt introduse gene de la alte plante, ar trebui sa nu se mai numeasca rosie. Pentru ca nu mai este rosie, chiar daca arata ca o rosie ea are gene diferite deci este alta planta, dar intentionat le numesc tot rosii pentru ca oamenii sa nu realizeze ce mananca. Chiar daca nu exista rosii modificate genetic in Romania, exista alte plante de cultura care sunt modificate genetic si se cultiva fara probleme sub denumirea plantei originale. Deci la fel va fi cu toate legumele daca se va ajunge aici.  
   Cat despre vorbele mele urate, imi cer scuze fata de cei pe care i-am jignit cu ele,  nu a fost intentia mea sa jignesc pe cineva, dar sa stii ca din punctul meu de vedere, rosiile care se comercializeaza pe piata cam aia sunt, ce a reeditat colegul pentru ca majoritatea nu au gust si majoritatea sunt tratate cu chimicale peste doza recomandata.

#57
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@cipri, nu jignesti numai prin afirmatii directe ci si indirect, nu toti care producem mai mult sau mai putin cantitativ, e cea ce a sters "colegu", unii chiar producem cat mai aproape de "eco".
si sa-ti mai vand un pont: poti baga cate chimicale vrei, la tomate mai ales, nu o sa aiba niciodata gustul pe care-l au atunci cand le hranesti cu gunoi de grajd, fie el sau mai ales, hibrid.
si pana la urma, cel mai vinovat e cumparatorul care nu stie sa cumpere, pt ca, da, sant si cumparatori care nu stiu sa cumpere.

#58
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 virg72, on 18 iulie 2013 - 08:33, said:

si pana la urma, cel mai vinovat e cumparatorul care nu stie sa cumpere, pt ca, da, sant si cumparatori care nu stiu sa cumpere.

De unde naiba sa cunosti rosiile care-s frumoase pe dinafara si crede pe dinauntru sau tratate chimic?

#59
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai daca te duci la piata si te opresti la standul care are rosii perfect identice, ferme si stralucitoare...

#60
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 anknic, on 18 iulie 2013 - 08:58, said:

pai daca te duci la piata si te opresti la standul care are rosii perfect identice, ferme si stralucitoare...
Asta-i doar un indiciu, insa nu-i definitoriu.

#61
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

 virg72, on 18 iulie 2013 - 08:33, said:

@cipri, nu jignesti numai prin afirmatii directe ci si indirect, nu toti care producem mai mult sau mai putin cantitativ, e cea ce a sters "colegu", unii chiar producem cat mai aproape de "eco".
si sa-ti mai vand un pont: poti baga cate chimicale vrei, la tomate mai ales, nu o sa aiba niciodata gustul pe care-l au atunci cand le hranesti cu gunoi de grajd, fie el sau mai ales, hibrid.
si pana la urma, cel mai vinovat e cumparatorul care nu stie sa cumpere, pt ca, da, sant si cumparatori care nu stiu sa cumpere.
1. Si cu ce i-am jignit eu pe cei care produc: "cat mai aproape de eco"?
2. Da stiu, nu este o noutate.
3. Cumparatorul nu este informat, de aia nu stie sa cumpere. Nu-i spune nimeni daca rosiile respective au fost tratate cu o doza recomandata de chimicale sau cu o doza mai mare. Despre gust, nu are ce face pentru ca el nu poate gusta rosia inainte sa o cumpere.

#62
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai omule, tu chiar nu intelegi ca esti pe langa? In primul rand ca treaba cu genele alea "bagate" si care provin de la alte specii nu se applica decat in cazul unor ALTe culturi decat legumele...Se aplica acolo unde se cultiva milioane de Ha si unde e nevoie de o gena de la o alta planta sau chiar animal si care da rezistenta la o anumita boala... aia e ALTA dezbatere.
La legume e vorba de altceva, in general de hibrizi vs soiuri...
La legume genetica de laborator intra in discutie deocamdata ca subiect SF, cercetari ale unor laboratoare, universitati samd...care modifica genetic pentru aport de diverse micro sau macroelemente care , spun ei, intr-un viitor oarecare, ar putea servi drept "medicamente" , curative dar mai ales preventive, pentru anumite afectiuni sau carente.
In rest, modificari genetice la legume si fructe, atat de putine ca sunt chiar exceptii...
N-are nicio treaba ACEST subiect, de la ce s-a plecat, propunerea legislativa a EU samd... cu ce spui tu aici...
D'asta iti spun ca n-ai habar de domeniu s vorbesti vorbe , sa fie bine sa nu fie rau, sa fie diversitate, sa fie educatie a publicului samd..

Ca principii da, ai dreptate, sunt valabile doar ca multi suntem de acord cu ele, si nu numai noi...Problema e cum interpretezi tu niste fractii de adevar, nestiind ca e corect si ce e aberatie, si problema mai e acel pericol iminent care NU EXISTA in practica.

Poti continua sa spui acelasi lucru de inca 100 de ori, iti repet, ca sa porti o discutie argumentata pe un subiect TEHNIC trebuie sa ai habar de domeniul ala...

ACuma ai priceput ce ti-am zis? e super simplu...

Rosiile alea nu au gust si sunt de plastic pentru ca daca nu ar fi de plastic n-ai putea tu sa mananci rosii in februarie... Au acel gust si acea textura pentru ca daca ar fi altfel , adica ar folosi alte tipuri care dau fructe mai gustoase, cu o alta textura, nu le-ar putea produce in toiul frigului, ar costa 10 euro kilu si n-ar cumpara decat seicii arabi, n-ar putea fi transportate samd...
De ce produc si micii sau marii producatori acuma, vara, rosii similare, fara gust ?
Partial din aceleasi motive, nu se transporta, se strica in 24 de ore, se inmoaie, se "bat", produc mult mai putin deci ar fi scumpe si n-ar face fata concurentei de pe piata, cei ca tine vor "calitate" dar daca trebuie s-o plateasca de 3-5 ori mai mult cumpara tot plastic...ASTA E REALITATEA. , iti pot confirma colegii care produc sa si vanda...
De ce baga "chimicale"?
Pentru ca nu poti produce pentru vanzare 200 de plante...trebuie si un volum oarecare si nu ai cum efectiv sa muncesti atatea rosii...Tu ai muncit vreodata mai mult de 200 de fire de rosii? ai idee ce inseamna?
Una e sa ai 100 de fire din care dracu stie cate si cat produc, si alta e sa produci ca sa poti justifica munca si investitia...
Cum fertilizezi tu atatea plante, cum le aperi de boli, ce s-ar intampla daca un astfel de om pentru ca nu stropeste cu chimicale pierde tot, la anul mai baga banii? CARE bani?

Vorbesti ca sa te afli in treaba... Stai tu linistit ca daca acea calitate S-AR CERE cu adevarat si oamenii AR PLATI , multi ar produce calitate...nu e nimeni nebun sa investeasca in 1000 de plante , chimicale si alte alea cand ar putea sa cultive 300 bio si sa poata trai din asta....

Nu stii ce vorbesti, doar ai senzatia ca stii, daca tu ai 100 de fire in gradina nu inseamna ca se poate...inseamna doar ca TU poti, la fel cum pot si eu, si multi de aici, sa ne cultivam pentru noi...Cine nu poate ori plateste ori cumpara ce isi permite ...Sa-i lasam pe astia in cauza sa hotarasca daca vor sa plateasca 10 lei kilu de rosii, vor sa nu manance deloc legume implicit rosii sau aleg acest compromis asa cum e el, cu chimicale, fara gust, etc...

Ce dracu o fi asa greu de priceput nu inteleg..

Edited by parintele, 18 July 2013 - 15:01.


#63
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

 parintele, on 18 iulie 2013 - 15:00, said:

Ce dracu o fi asa greu de priceput nu inteleg..
M-ai criticat pe mine si ai inceput tu sa vorbesti urat?! Rusine!
In principiu ai dreptate. Exact la fel are dreptate si un hot care fura pentru ca-i este foame. Mai mult pe subiectul asta eu nu mai am ce spune. Mi-am spus parerea, cine intelege ceva din ea bine, cine nu. Sa fie sanatos. Cu asa gandire, omenirea chiar isi merita regimul alimentar.

#64
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Fara vrajeala...:

Ieri ma solicita la garda pentru un pacient care acuza dureri abdominale(stomac).Era dupa amiaza.
Aflu ca noaptea mancase rosii cu salam.Multe rosii.Omu venise din Italia si era "poftit".Avea 24 de ani.
Si sotia mancase...mai putin,dar acuza si ea usoare dureri tot in regiunea stomacului.
Dupa ceva tratament de ameliorare cer precizari despre rosii...evident!
Si barbatul...si sotia,afirmau netagaduit ca mancasera rosii cu "plastic".Si deh!, plasticul cade greu la stomac.
Dimineata,deja ii cam durea stomacul,s-au uitat la cele doua rosii ramase,au taiat cu un cutit
si surpriza!...au observat sub coaja tomatei..."plastic alb"...!
Le era ciuda ca luasera marfa de la o femeie care vindea in afara pietei si care afirma
ca are cele mai gustoase rosii din zona la vanzare...
Chestia este ca erau insotiti de copilul lor de circa 6 ani si care bineinteles era la curent cu patania.
Ca o fi fost de la salam sau poate de la "plastic"...cine stie!?

Da' rosii cu "plastic"...da-o 'ncolo!

#65
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@cipri1981:
Nu-i niciun bai dacă te mai scapă vreo vorbă pe lângă, spre deosebire de timpul vostru care-i preţios, al meu este gratuit.
Voi edita de câte ori te scapă, când voi considera că-i prea mult te voi ruga frumos să încerci a nu o mai face.

Interesant ar fi să observi însă cui anume îi povesteşti de tomatele fără gust: tocmai celor care au consumat mult timp pentru a-şi produce la ei în grădină, fiindcă piaţa nu le mai poate satisface pretenţiile.
Întemeiate, zic şi eu ca şi tine.
Cei cu care schimbi vreo vorbă aici sunt de aceeaşi parte a baricadei; ei realizează în plus că pentru cei mulţi lucrurile au o logică şi un firesc al lucrurilor.
Da' cei mulţi nu-s aici, aici sunt cei aleşi Posted Image
Nu-i vina nimănui că nu ai aflat încă cum funcţionează economia de piaţă; realitatea-i că mere pe cantitate şi nu pe calitate, da' bineînţeles că ai votat de multe ori şi recunoşti un truism...

Dacă timpu-ţi va permite, ceteşte rogu-te topicul ăsta.
Şi vei afla şi cum îţi poate ploua în gură instant.

Oricând poţi ieşi din sistemul comod şi alege pentru tine, transpiri şi plăteşti de behăi, da' merită Posted Image

#66
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Adevarul e Cipica ca chiar nu te certi cu cine trebuie. Dar noi sintem oameni intelegatori (mai putin eu care ma aprind destul de usor).
Aici sint oameni care cultiva soiuri (eu, ank, claudia, parintele, etc) si printre noi Jumborom, un cultivator de hibrizi cu un bagaj enorm de cunostiinte si bolnav de logoree de la care multi de pe aici am invatat "meserie". Si care printre altele desi e comercial duce o batalie constanta in a chimiza cat mai putin recoltele.
Dar uite, mie dupa cum am zis imi plac oamenii care isi pun si faptele unde le sint vorbele.
Ma ofer sa iti trimit GRATIS cate 10 semite din cele 72 de SOIURI pe care le detin in momentul de fata. DA, ai citit bine 72. Si majoritatea sint vechi tare si am niste raritati care iti lasa gura apa. Printre cele mai ravnite si mai scumpe.
Singurul lucru care il cer de la tine este sa te angajezi public ca le vei tine in cultura cel putin 3 ani si ca vei da seminte tuturor celor interesati din prietenii tai. Mai mare contributie la longevitatea soiurilor decat atat nu imi pot imagina. Asa o sa iti aduci contributia prin FAPTE mai mult decat prin VORBE. Eu nu imi retrag oferta pana la fianlul sezonului cand voi pune surplusul meu de seminte pe topicul de donatii. Si la capitolul donatii sint cateva persoane si pe aici care pot confirma ca eu imi pun faptele unde am pus vorba Posted Image

Edited by Iulian2828, 18 July 2013 - 21:47.


#67
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ce 72 de soiuri mai Iuliane? Eu, care cat de cat am habar(fata de altii sunt ghiocel in materie de gradinarit) si pentru care aceste plante sunt printre preferate, nu prea reusesc sa gestionez aproape niciodata asa cum ar trebui mai mult de 10 soiuri...si din unele am 5-6-10 fire...CA sa mai poti sa stii ce si pe unde ai , sa cunosti fiecare soi, sa-l recunosti pe "tipare", ca fiecare soi poate fi incadrat in niste mici categorii dupa cum se dezvolta, sa stii cum il gestionezi macar cu copilitul si defoliatul samd...  trebuie ordine si disciplina si al dracului de mult timp... Stim toti care avem prin gradina cateva soiuri ...
72 e overkill pentru aproape oricine daca vrei sa si ingrijesti plantele asa cum au nevoie....chiar si 20-25 e jale maxima....

#68
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Cipi, sper ca te-ai convins ca noi nu suntem 'contra' ta, suntem cu tine...doar ca avem o viziune ceva mai realista...incercam sa intelegem esenta fenomenului si 'mecanismele economice' ce duc la situatia actuala, dar si sa 'descifram' care sunt tendintele de viitor, nu numai cu ce ne confruntam azi ci mai ales cu ce ne vom confrunta maine...
Daca am putea pune un pic 'batista pe tzambal' in argumentare, fara atacuri inutile la persoana, sunt convins ca discutia ar putea fi mult mai 'fructuasa', si utila...asa ca imi permit sa va rog pe toti...un pic de retinere in 'disputa inutila' si mai multa rationalitate in ceea ce discutam...
Va roaga 'guru'...ca sa pot si eu zice ceva, fara a genera o 'furtuna intr-un pahar cu apa...'
:-)

#69
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

 parintele, on 18 iulie 2013 - 21:31, said:

Ce 72 de soiuri mai Iuliane? Eu, care cat de cat am habar(fata de altii sunt ghiocel in materie de gradinarit) si pentru care aceste plante sunt printre preferate, nu prea reusesc sa gestionez aproape niciodata asa cum ar trebui mai mult de 10 soiuri...si din unele am 5-6-10 fire...CA sa mai poti sa stii ce si pe unde ai , sa cunosti fiecare soi, sa-l recunosti pe "tipare", ca fiecare soi poate fi incadrat in niste mici categorii dupa cum se dezvolta, sa stii cum il gestionezi macar cu copilitul si defoliatul samd...  trebuie ordine si disciplina si al dracului de mult timp... Stim toti care avem prin gradina cateva soiuri ...
72 e overkill pentru aproape oricine daca vrei sa si ingrijesti plantele asa cum au nevoie....chiar si 20-25 e jale maxima....

Eu iti garantez ca se poate. Trebuie doar multa rabdare, dorinta si mai presus de toate sa fii tot timpul dispus si doritor sa inveti. E imi dedic zilnic minim 30 de minute studiului. Despre soiuri, hibrizi, tratamente, si orice altceva din domeniu. Eu nu am mai mult de 3 fire decat din soiurile super testate si de care am fost super multumit. Dar din majoritatea am cate doua fire.
Anul viitor trec bariera si intru in randul celor care cultiva mixt hibrizi/soiuri. Si iti promit ca fac asta doar din dorinta de a chimiza cat mai putin.

#70
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
N-am citit toate paginile astea de discutii, am vazut doar 2 min din primul film. Da' stau si ma intreb, cu ce dracului hranesti 7 miliarde de guri? Cu productie bio, eco, non GMO, cu poze idilice in care gainile stau fericite pe pasuni, porcii alearga veseli si vacutzele sunt mov si cresc in Alpi? Wtf? Treziti-va frate, daca inca in Europa mai merge cum mai merge cu povesti de eco si blabla, in alte parti nu mai merge, proteina e cheia, cui dracului ii pasa cum o produci?

Parere personala, toata mascarada asta cu GMO, non GMO e un mare rahat, nu vi se pare absurd ca nu ai voie sa cultivi in EU GMO dar ai voie sa importi? Adica eu sa zicem ca am "tz" hectare la dispozitie, pe care ma apuc sa pun soia, e musai s-o pun non GMO, ca asa vrea EU. Scot un rahat de recolta si ce fac cu ea? Nu mi-o cumpara nimeni ca e scumpa si din Brazilia vin vapoare intregi cu srot soia cu tot cu GMO de care EU nu mai zice nimic. Bullshit.

Si in final, as dori un argument stiintific care zice ca GMO e naspa.

Multumesc.

#71
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012

 IDC, on 18 iulie 2013 - 22:08, said:

N-am citit toate paginile astea de discutii, am vazut doar 2 min din primul film. Da' stau si ma intreb, cu ce dracului hranesti 7 miliarde de guri? Cu productie bio, eco, non GMO, cu poze idilice in care gainile stau fericite pe pasuni, porcii alearga veseli si vacutzele sunt mov si cresc in Alpi? Wtf? Treziti-va frate, daca inca in Europa mai merge cum mai merge cu povesti de eco si blabla, in alte parti nu mai merge, proteina e cheia, cui dracului ii pasa cum o produci?

Parere personala, toata mascarada asta cu GMO, non GMO e un mare rahat, nu vi se pare absurd ca nu ai voie sa cultivi in EU GMO dar ai voie sa importi? Adica eu sa zicem ca am "tz" hectare la dispozitie, pe care ma apuc sa pun soia, e musai s-o pun non GMO, ca asa vrea EU. Scot un rahat de recolta si ce fac cu ea? Nu mi-o cumpara nimeni ca e scumpa si din Brazilia vin vapoare intregi cu srot soia cu tot cu GMO de care EU nu mai zice nimic. Bullshit.

Si in final, as dori un argument stiintific care zice ca GMO e naspa.

Multumesc.
Omenirea se poate hrani doar cu o agricultura sustenabila...dar notiunea de sustenabil e ceva mai greu de inteles...
Referitor la GMO, EU neavand suficiente argumente contra a impus doar o centura sanitara de siguranta, pentru a nu permite raspandit era necontrolata, nu si consumul, de consumat esti liber atata vreme cat esti in cunostinta de cauza...e ca la carnea de cal, liber la consum, dar sa fie etichetata corespunzator...
Exista zone pe pamant cu restrictii mult mai mari decat EU...de ex Australia sau SUA in ceea ce priveste importul si cultivarea de material biologic de import...
Dar noi aici vorbim despre hibrizi si soiuri, nu despre GMO...e alta gasca-n alta traista!

Edited by subway_guru, 18 July 2013 - 23:23.


#72
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
"Omenirea se poate hrani doar cu o agricultura sustenabila...dar notiunea de sustenabil e ceva mai greu de inteles..."

Ca bine ziceti...

"SUSTENABILITATE (‹ engl. sustainable) s. f. Calitate a unei activități antropice de a se desfășura fără a epuiza resursele disponibile și fără a distruge mediul, deci fără a compromite posibilitățile de satisfacere a nevoilor generațiilor următoare. Conferința mondială asupra mediului de la Rio de Janeiro din 1992 a acordat o atenție deosebită acestui concept, care implică stabilirea unui echilibru între creșterea economică și protecția mediului și găsirea de resurse alternative. Când se referă la dezvoltarea economică de ansamblu a unei țări sau regiuni, este de obicei preferat termenul sinonim dezvoltare durabilă. "
http://dexonline.ro/...itate/paradigma

Dupa Wikipedia:
"Sustenabilitatea este capacitatea de a îndura"
Super misto...spus.

Iar sustenabil:

"sustenábil, -ă adj. 1. (despre probe, argumente, idei etc.) Care poate fi susţinut. 2. Care poate fi îndurat, suportat.

Edited by drgroza, 19 July 2013 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate