Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Mare atentie de unde va cumparati seminte

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIulian2828, on 22 iulie 2013 - 18:31, said:

Amin Trestie. Drept ai mai glasuit. La fel de drept e ca eu am lasat un hibrid anul trecut pe curpan de mai avea nitel si se strica. Tot oribil a fost la gust deci cred ca sint si hibrizi nereusiti complet unde s-a pastrat doar productivitatea si rezistenta la boli in detrimentul total al gustului.
Pana prin anii "90 gustul era o componenta principala in procesul de obtinere de noi hibrizi.
Dupa s-a renunta, iar in ultimii ani gustul e iar o componenta pe care trebuie sa o aiba noii hibrizi. Asa cere piata, cele cu gust de fan nu se mai vand si producatorul da faliment.


Dar daca tot ne-ai starnit zi-ne si noua ce incrucisare ai avea in cap? Pe mine ma tot "manca" de o combinatie intre Azoychka si Black Krim. Stiu doar teoria..nu am mai facut. Dar tare as vrea sa vad ce iese.
Poti hibrida orice soi cu alt soi. Nici eu nu am mai facut, doar ce ne-a explicat o profesoara cum se face castrarea si cum se polenizeaza gineceul cu polen luat de la alt soi. Nu-i mare inginerie, doar sa nu-ti tremure mana.
Eu as hibrida chery cu cele negre si invers. As face zeci de astfel de hibridari pe sezon, dar nu mai mult de 3 flori pe planta.
Oricum, e munca de chinez batran ca ies zeci de fructe si trebuie sa le testezi anul urmator sa vezi cum ies, cum se comporta in pamant. Chinez centenar as zice.


Si in alta ordine de idei cu altoitul te-ai jucat vreodata? Asta musai vreau sa fac anul viitor si poate gasesc pe aici pe cineva cu experienta.

Nu am altoit, dar nu vad rostul unei astfel de operatii daca nu ai un hibrid foarte productiv cu seminte foarte scumpe si sa folosesti copilii unei plante (5-10-15) bucati pe post de altoaie pe portaltoi ieftini si rezistenti.


#92
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Pentru negre. Iubesc gustul lor dar sint ceva mai sensibile la boli. Plus sistemul lor radicular nu e cel mai bun. De aia dupa doua-trei buchete isi cam pierd din "benzina". Ma gandeam ca o altoire cumsecade le-ar spori productia si rezistenta. Cel putin la bolile vasculare.

#93
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Un pas neinsemnat pentru cetatean, inca un pas important pentru industrie.

http://m.capital.ro/news/184809


#94
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Unul din colegii mei tocmai si-a petrecut ultimele 4 zile in spital intoxicat cu o substanta de pe rosiile din gradina proprie. Vecinul lui si-a stropit via si niste susbstanta a ajuns si pe tomatele de langa gard. Partea cea mai frumoasa a fost ca la spital nici nu au stiut ce antidot sa-i dea. Cautarea unei toxine in organism poate dura saptamani cand lista de suspecti e imensa. Mori linistit pana sa se stie de ce.
Intrebat cu ce a stropit, vecinul lui a replicat sec :"cu ce mai aveam si eu prin garaj de anii trecuti".
Legatura cu acest topic: a avut mare mare grija de unde a "cumparat" semintele (de la mine daca mai erau dubii). Dar asta nu l-a ajutat cu nimic. Prostia omeneasca e mai "tare" decat plantele modificate genetic.

Edited by Iulian2828, 30 July 2013 - 18:59.


#95
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Trista rau prostia asta. :(
Partea mai buna la povestea ta este ca se inscrie la categoria accidente izolate. Nu se trezesc deodata toti vecinii dintr-o regiune sa stropeasca cu ddt rosiile vecinului. Doar industriile elaboreaza non-accidental strategii de actiune ce pot afecta cu mult mai mult decat 1-2 indivizi.

#96
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Reformulez: "doar industriile si administratia (locala/ centrala) ..."
Am adaugat si administratia pentru ca am primit de dimineata vizita unui agent aero-chimic. Un avion angajat de primarele nostru a trecut de vreo 5 ori pe deasupra gradinii mele imprastiind insecticid anti-tantari. Mai pot acum sa mananc legume din gradina? Care ar putea fi timpul de pauza? :)


#97
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Partea buna e ca se mai stropeste cu solutie antitantari(la mine ,suntem mancati de vii de acestia).Partea rea e ca nu se anunta din timp aceasta actiune.

#98
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Partea si mai buna este ca solutiile pt sanatate publica fac parte din grupa celor foarte volatile cum sunt Fastacul si Decisul. Ala este si motivul pt care tratamentul se face asa de dimineata.
Verifica timpul de pauza la alea doua si stii rezultatul.

#99
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata ceva interesant despre OMG

http://casajurnalist...lui-voiculescu/

#100
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Oare painea aia la care-i face reclama Mencinicopschi este din grau modificat genetic? Cata credibilitate mai poate avea un astfel de om care pe de o parte sustine alimentatia sanatoasa, iar pe de alta serveste interesele oamenilor cu bani?

Edited by RodicaBc, 03 October 2013 - 14:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate