Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Mare atentie de unde va cumparati seminte

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Multumim de "predica" Parinte. Acid da adevarat'.
Ca sa cultivi soiuri in scop comercial trebuie sa ai cumparatori care cer asa ceva si care nu urla ca e 6Ron/kg si nu 2.
La piata primul lucru pe care il face cumparatorul de rand e sa "pipaie" rosia. Doamne fereste sa fie moale!
Cu alte cuvinte, gena LSL a aparut ca o necesitate la cererea cumparatorilor si din motive economice. Nu e vreo consipatie mondiala a producatorilor cum crede Cipica.
De altfel eu nu stiu de vreo lege care sa ne interzica sa crestem soiuri si o bucata de pamant undeva ori are oricine ori poate sa o cumpere.
Asa ca nu vad de ce atata tam-tam.

Edited by Iulian2828, 14 July 2013 - 22:43.


#38
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postparintele, on 14 iulie 2013 - 12:50, said:

Pai mai cipri, daca iti spun ca habar nu ai ce vorbesti si ca bati campii tocmai pentru ca nu ai minime cunostinte, asta insemana ca nu am bun simt?
Asta e adevarul, trebuie sa ti-l spuna cineva in fata pentru ca altfel nu cred ca intelegi acest lucru, de ce sa ma ascund dupa cuvinte?
Un altfel de ton ii face pe oamenii ca tine sa creada ca au in fata doar "o alta opinie" iar aici nu e vorba de asa ceva, eu nu am o alta opinie , o interpretare a aceluiasi adevar, eu iti spun ca esti total pe langa si nu cunosti lucruri elementare, deci te plasezi total in afara subiectului.
  Imi psui ca sunt "nesimtit" , nu ma deranjeaza chestia asta, e parerea ta, dar ti-ai pus intrebarea daca nu cumva sa vorbesti despre lucruri despre care nu ai habar e o dovada de "bun simt"???

E ca si cum m-as apuca eu acum sa am pareri despre orice , cum ar fi antrenamentul atletilor de inalta performanta, motoare cu reactie sau cine stie ce altceva...am o parere, adevarat, e dreptul meu, dar oare ar trebui sa ma supar pe un inginer care imi spune franc, in fata, ca n-am nicio legatura cu subiectul???

Revenind la subiect, chiar nu am vrut sa fiu "nesimtit, asa sunt eu, mai direct.. Ai inteles total gresit de unde vin, daca erai un "pasionat" al agriculturii probabil ma citeai si alte topicuri si probabil ca stiai cam unde ma plasez... Inca o dovada ca nu prea ai legatura cu agricultura si nu cunosti domeniu ci doar ai o parere "politica", principiala, legata de viata in general ...
Asadar, ca sa te lamuresti, eu nu cultiv sau cresc pentru vanzare, o fac de placere si pentru nevoile personale... In al doilea rand tocmai ca sunt de multe ori adeptul rasei sau soiului dar asta nu inseamna ca sunt absurd si nu vad si aprtile bune si partile mai putin bune ale fiecarui lucru.
Asadar, in ce priveste subiectul acesta, nimeni si nimic nu o sa te impiedice sa cultivi soiuri doar ca...
Aici intervine habarnismul tau si al multor altora....soiul e una, hibridul e alta, modificarea genetica e cu totul altceva... soiul are niste avantaje si niste slabiciuni, la fel si hibridul, fiecare are locul lui si costurile sale, e dreptul si obligatia ta sa alegi ce cumperi sau ce cultivi...  Trebuie sa te gandesti ca inainte de a critica sau solicita, trebuie sa si sustii productia aia, oamenii nu vor produce in pierdere si nu vor risca doar ca sa ai tu comfort psihic, vor produce daca vor vinde si isi vor acoperi costurile...
Singurul mod in care unele lucruri vor disparea e unul natural, nu interdictia unora va face asta ci PIATA...

Ti-am dat ceva exemple , iti mai dau unul, poate o sa intelegi...
Un prieten cultiva legume... discutam cu el si ii ziceam de parerea mea, proasta, despre hibrizi de rosii spre exemplu... il intrebam daca nu s-a gandit sa isi diversifice oferta cu soiuri mai putin pretabile la comercializare in piata (nu sin, fructele sunt moi si se fac zob la transport, nu rezista decat 2 -3 zile dupa recoltare, etc...)
Mi-a exemplificat experienta lui personala de anul trecut...a cultivat si altceva decat restul lumii...adica a avut cherry, a avut niste rosii super bune , gustoase, scumpe, la care a muncit triplu pt a avea fruct uniform, buchete omogene, etc...
LA fel a facut cu ardeii... a incercat tipuri de ardei gras scumpe si super spectaculoase...
Esec total, cererea a fost zero sau oamenii nu credeau ca sunt produse local sau credeau ca a bagat tot felul de porcarii in rosii si asa mai departe...s-a chinuit sa le dea , le-a dat abia abia la gramada cu marfa cea mai proasta pe care o avea, pentru gatit sau conserve sau alte cele, la gramada cu marfa de calitatea a doua -a treia gen ardei capia din samanta oprita samd...ce a mai avut socru-sau prin gradina , adica ciurucuri....

E un simplu exemplu despre cum piata accepta sau refuza , dicteaza ciclul urmator de productie... Orice propuneri, idei si argumente i-am dat omului mi-a explicat ca nu merita, isi cam baga picioarele si "iti da" tie fix ce soliciti, adica marfa de calitate mediocra, marfa usor de produs, care aduce plus valoare MAXIMA ...
A incercat o data,de doua, de 3 ori si s-a lamurit ca visele astea ale tale sunt total sterile si lipsite de sustinere...
Asadar ca sa ai opinie si sa pretinzi altora sa faca si sa dreaga, trebuie pe de o parte sa stii ce pretinzi, iar tu nu stii nimic practic, vorbesti din auzite, pe de alta sa si pui banul jos pentru ca ala care produce si-o fura odata, de doua, a treia oara trebuie sa fie bou cu acte sa insiste doar ca sa aiba motiv sa munceasca triplu si sa se chinuie apoi sa isi scaota banii...

Si cu asta am incheiat polemica, intelegi, ok, nu intelegi, ramane ca sunt eu nesimtit si te-am ofensat pe nedrept, lucru pentru care imi prezint scuzele de rigoare.....

Sper totusi ca poti alsa la o parte "convingerile" astea formate din auzite, ca vei incerca sa te si documentezi din surse corecte nu de la protestanti de meserie, eventual a vei incerca sa si produci sau sa cumperi ceea ce ptetinzi ca "ar trebui" sa faca altii...DUPA ce vei face lucrurile astea, vom putea sa purtam o discutie pe argumente , asa cum spui ca iti place tie...Deocamdata, cu tot respectul, nu avem ce discuta... Politica , adica ce ar trebui sa faca omenirea , incepand cu legumicultorii, se face pe alta arie...
   Draga tatucule, se pare ca ai citit post-ul meu dar nu ai inteles nimic din el. Un singur lucru te intreb: daca pe piata nu ar exista decat soiuri ce crezi ca ar cumpara oamenii?! Hai sa nu vorbim fara pic de ratiune. Da? Te rog frumos, pentru un tatuc ar trebui mai multe argumente. Cultivi hibrizi, modificate (nu tu, am inteles ca tu cultivi numai pentru tine) daca ai mentalitatea necesara. Daca nu, ori te bagi pe o nisa si iti cauti cumparatori, ori, daca nu gasesti cumparatori, ai doua optiuni: 1. stai in banca ta, pana la urma nu este obligatoriu sa traiesti din rosii sau 2. cultivi c---t si le dai oamenilor c---t, pentru ca asta ti-e mentalitatea si din asta poti face bani ( nu  a ta, am inteles ca tu nu cultivi dcat pentru tine). Mai mult decat atat, ca totul este o chestiune de alegere, ca noi, ca societate trebuie sa alegem cum ne este mai bine la toti si nu numai cum ii este bine producatorului nu am ce sa iti spun. Degeaba imi spui ca oamenii  aleg c-----e, daca nu ar exista c-----e ar alege soiurile. Sau crezi ca oamenii n-ar mai manca rosii?! Pana n-au aparut c-----e n-au mai mancat oamenii rosii?! Oricum discutia nu era despre asta ci despre faptul ca au aparut acele seminte pe care le cultivi dar din care nu poti pastra seminte anul viitor. Si cum Romania este o tara a nimanui bineinteles ca lucrul asta nu este "semnalizat" corespunzator si oamenii au inceput deja sa-si puna intrebarea daca sa pastreze seminte pentru la anul sau nu. Ma refer la astia de au 4 clase si cultiva pamantul pentru uz prporiu. Astia care n-au studii de specialitate dar care au tot cultivat in decusul anilor.

Edited by scaiba, 15 July 2013 - 08:38.
Iaca am scos niºte litere în plus...


#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Bine mai cipri, continu a sa visezi la o piata in care ar exista NUMAI ce vrei tu... oricum nu intereseaza pe nimeni ce vrei tu si cumperi oricum altceva....

#40
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postparintele, on 15 iulie 2013 - 13:21, said:

Bine mai cipri, continu a sa visezi la o piata in care ar exista NUMAI ce vrei tu... oricum nu intereseaza pe nimeni ce vrei tu si cumperi oricum altceva....

Da, mi-ai inchis gura!

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
deci eu una nu te inteleg draga Cipri.

in primul rand majoritatea taranilor nu isi fac rasadul, il cumpara si sunt in cunostinta de cauza ca-s hibrizi si nu trebuie tinute semintele...oricum nu ii intereseaza semintele intrucat anul urmator cumpara rasad. cei care isi fac singuri rasadurile oricumpara seminte (de cele mai multe ori hibrid ca produc mult si sunt rezistente) sau au seminte din mosi-stramosi (despre care nu putem banui ca ar fi hibrizi :) )

pe de alta parte exista oameni care cresc legume in sistem aproape bio si au 20-30 de soiuri la vanzare...e adevarat ca nu-s 1 leu kilu! dar daca vrei astfel de produse le poti avea.

#42
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postanknic, on 15 iulie 2013 - 17:07, said:

deci eu una nu te inteleg draga Cipri.

in primul rand majoritatea taranilor nu isi fac rasadul, il cumpara si sunt in cunostinta de cauza ca-s hibrizi si nu trebuie tinute semintele...oricum nu ii intereseaza semintele intrucat anul urmator cumpara rasad. cei care isi fac singuri rasadurile oricumpara seminte (de cele mai multe ori hibrid ca produc mult si sunt rezistente) sau au seminte din mosi-stramosi (despre care nu putem banui ca ar fi hibrizi Posted Image )

pe de alta parte exista oameni care cresc legume in sistem aproape bio si au 20-30 de soiuri la vanzare...e adevarat ca nu-s 1 leu kilu! dar daca vrei astfel de produse le poti avea.
Draga Anknic,

stiu foarte bine ca, in momentul de fata am de unde alege. Discutia a plecat de la un viitor posibil in care s-ar putea sa nu iti mai poti produce singur rasadurile pentru ca semintele obtinute din legumele pe care le-ai cultivat nu mai sunt bune de asa ceva. Bineinteles ca nu este asa acum dar ar putea fi. Parerea mea este ca acum este momentul sa discutam despre acest subiect si nu atunci cand vei da cu tunul ca sa mai gasesti seminte normale pentru ca atunci va fi prea tarziu.
P.S. eu imi produc singur rasadurile din seminte primite acum 4 ani de la bunica sotiei. Habar nu am daca sunt soiuri sau hibrizi si nici nu ma intereseaza atat timp cat sunt gustoase dar sigur nu sunt modificate genetic si sigur le pot folosi semintele si anul viitor. Ce pot sa-ti spun este ca am experimentat acum 2 ani, din cauza de coropisnita care mi-a mancat cam jumatate din tomate, niste rasaduri primite de la o colega al carui tata cu asta se ocupa - legumicultura (la scara mica e adevarat, adica are un solar si produce omul ce produce acolo printre care si rasaduri si merge cu ele la piata). Le-am cultivat, le-am ingrijit ca si pe celelalte care imi ramasese si-apoi nu le-am mai cules pentru ca nu aveau nici un gust in comparatie cu celelalte care cresteau la un metru de ele. Asa ca stiu si eu cat de cat asa cam despre ce vorbesc, nu sunt chiar tabula rasa asa cum cred unii pe aici. Vezi tu, intri pe forumul despre rosii si, care mai de care pune poze cu niste rosii ca din reviste care produc 20 de tone la planta. Bun, dar internetul nu-ti transmite si gustul, nu-ti trimite si mirosul, nu-ti transmite o compozitie chimica sa poti vedea cate tone de chimicale contine o rosie din asta.  Bineinteles ca cei din orase vor cumpara rosiile astea, mi se pare normal atat timp cat ei au si uitat deja ce gust aveau rosiile odata si uite asa, usor, usor, cu tehnica pasilor marunti, vom ajunge sa consumam rosii cu gust de castraveti si nici macar nu ne vom da seama de lucrul asta. Pentru ce?! Pentru ce trebuie sa te jigneasca unul si altul daca iti spui parerea despre lucrul asta? Pentru ca ei se considera capitalisti si pentru ca in capitalism ar trebui sa conteze numai profitul?! Sa o dam naiba de sanatate doar pentru asta?! Imi pare rau ca nu ma intelegi si imi pare rau ca, in Romania, nu exista discutii publice pe astfel de teme mult mai importante decat amantul Biancai Dragusanu. Subiecte care ne afecteaza zi de zi si care trec neobservate.

#43
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Cipri, esti foarte revoltat pentru lucruri asupra carora nu ai si nu vei avea vreodata un control. Discutiile la scara asa mica nu vor rezolva vreodata o problema globala daca ea exista.
Frica ta este ca vor disparea soiurile. Eu iti garantez ca nu are cum sa se intample vreodata. Asa ca fii mai linistit si pastreaza-ti nervii pentru probleme reale.
Spor iti doresc!

Iulian

#44
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostIulian2828, on 16 iulie 2013 - 11:43, said:

Cipri, esti foarte revoltat pentru lucruri asupra carora nu ai si nu vei avea vreodata un control. Discutiile la scara asa mica nu vor rezolva vreodata o problema globala daca ea exista.
Frica ta este ca vor disparea soiurile. Eu iti garantez ca nu are cum sa se intample vreodata. Asa ca fii mai linistit si pastreaza-ti nervii pentru probleme reale.
Spor iti doresc!

Iulian
Frica lui este reala si bazata pe experienta altora.

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Frica lui este bazata pe NECUNOASTERE...habar nu are ce e aia hibrid, cine si de ce il cultiva, ce e aia OMG, cine si de ce o face, care sutn adevaratele neajunsuri ale acestor categorii de plante samd..El stie doar ca exista SI astfel de lucruri, ca exista o tendinta ca din ce in ce mai multi cultivatori sa se axeze pe astfel de culturi , din ratiuni foarte bine intemeiate si deci propune sa se interzica de teama ca peste 50 de ani omenirea nu va mai avea "soiuri"...
Daca ar intelege ce inseamna toate lucrurile care acum ii sunt straine ar sti ca de fapt exista banci de seminte care pastreaza soiuri si mai mult exista o groaza de cultivatori individuali sau firme care produc soi si seminte de soi...
Ar sti ca fiecare categorie merge inainte linistita si ca temerile sale sunt neintemeiate... Iar pretentiile ca toata lumea sa cultive numai soiuri sau numai ce crede el ca e bine inseamna de fapt ingradirea dreptului fiecarui cultivator, mic sau mare, sa aleaga in propriul beneficiu...
  Genul asta de abordare nu e cu nimic mai pozitiv decat mizeriile pe care le fac aia cu propunerile lor legislative in materie de protejare a hibrizilor OMG de culturi cerealiere, oleaginoase samd..

Si nu  mai intelege un lucru colegul nostru, ca aici multi dintre noi, foarte multi, FACEM ceea ce el striga in gura mare...adica ne preocupam de soiuri de tomate, fasole, etcetc...cumparam, schimbam intre noi, experimentam in diferite zone din tara samd...

E atat de simplu.

#46
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostIulian2828, on 16 iulie 2013 - 11:43, said:

Cipri, esti foarte revoltat pentru lucruri asupra carora nu ai si nu vei avea vreodata un control. Discutiile la scara asa mica nu vor rezolva vreodata o problema globala daca ea exista.
Frica ta este ca vor disparea soiurile. Eu iti garantez ca nu are cum sa se intample vreodata. Asa ca fii mai linistit si pastreaza-ti nervii pentru probleme reale.
Spor iti doresc!

Iulian

    Eu nu sunt revoltat pentru ca nu eu imi castig existenta din cultivare de rosii. Altii ar trebui sa fie revoltati pentru ca, daca se va intampla ca marile concerne sa controleze productia de seminte, ei vor fi primii afectati. Da, producatorii, cei care traiesc din asta. Eu, atat timp cat imi castig existenta din altceva, si, in acelasi timp, cultiv o gradinita de legume pentru uz propriu nu am de ce sa fiu revoltat sau  sa ma simt amenintat (desi, este clar ca si eu voi fi influentat pentru ca nu poti produce singur tot ce iti trebuie pe cativa metrii patrati sau nu-i poti spune copilului sa nu manance rosii in ianuarie daca el le vede la raft). In acelasi timp ma aflu pe un forum care prin definitie este un loc in care iti spui parerile si mi se pare normal sa fiu revoltat cand cineva isi incepe  expunerea parerii cu: "habar nu ai ce vorbesti". Expresia asta nu poate fi o introducere pentru o discutie normala ci o concluzie.
   P.S. Nu ai cum sa garantezi pentru ca asa cum eu nu pot avea controlul acestor lucruri, nici tu nu-l poti avea

#47
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postparintele, on 16 iulie 2013 - 12:50, said:

Frica lui este bazata pe NECUNOASTERE...habar nu are ce e aia hibrid, cine si de ce il cultiva, ce e aia OMG, cine si de ce o face, care sutn adevaratele neajunsuri ale acestor categorii de plante samd..El stie doar ca exista SI astfel de lucruri, ca exista o tendinta ca din ce in ce mai multi cultivatori sa se axeze pe astfel de culturi , din ratiuni foarte bine intemeiate si deci propune sa se interzica de teama ca peste 50 de ani omenirea nu va mai avea "soiuri"...
Daca ar intelege ce inseamna toate lucrurile care acum ii sunt straine ar sti ca de fapt exista banci de seminte care pastreaza soiuri si mai mult exista o groaza de cultivatori individuali sau firme care produc soi si seminte de soi...
Ar sti ca fiecare categorie merge inainte linistita si ca temerile sale sunt neintemeiate... Iar pretentiile ca toata lumea sa cultive numai soiuri sau numai ce crede el ca e bine inseamna de fapt ingradirea dreptului fiecarui cultivator, mic sau mare, sa aleaga in propriul beneficiu...
  Genul asta de abordare nu e cu nimic mai pozitiv decat mizeriile pe care le fac aia cu propunerile lor legislative in materie de protejare a hibrizilor OMG de culturi cerealiere, oleaginoase samd..

Si nu  mai intelege un lucru colegul nostru, ca aici multi dintre noi, foarte multi, FACEM ceea ce el striga in gura mare...adica ne preocupam de soiuri de tomate, fasole, etcetc...cumparam, schimbam intre noi, experimentam in diferite zone din tara samd...

E atat de simplu.

    Da domnu' o sa ma duc sa fac facultatea in agricultura si apoi imi dau doctoratul in tomate ca sa pot discuta cu domnia dumneavoastra care face si desface totul in domeniul soiurilor. Este atat de simplu. Nu trebuie sa stu nimic despre rosii ca sa imi dau seama ca introducerea unor tomate (ca sa nu zic soiuri ca ma certi) ale caror seminte nu sunt bune de produs alte rosii este o introducere contra firii naturii sau ca sa imi dau seama ca, oricat de mult te-ai chinui tu un mic agricultor, pana la urma se va ajunge ca unul, sau doua sau trei mari concerne sa detina toata productia de seminte exact cum coca cola detine o mare parte din piata sucurilor. Tu esti de acord cu asta, eu nu. Asta este diferenta dintre noi. Ce cunoastere imi trebuie aici?!  Tu vorbesti pentru maximizarea profitului, pe mine ma doare in cur de profit, ma intereseaza siguranta si garantia sanatatii. E atat de simplu.   Ce cunoastere imi trebuie aici?
Vorbesti de ingradirea drepturilor producatorilor de a alege in propriul beneficiu. Sunt de acord cu tine, trebuie sa aiba acest drept dar nu uita ca intr-o democratie (lucru catre care tindem dar habar nu avem ce inseamna) drepturile fiecarui om trebuie sa se opreasca acolo unde ele afecteaza drepturile altor persoane. Tu, nu trebuie sa ai dreptul de a-mi afecta dreptul la sanatate. Este atat de simplu. Pentru ca n-am vazut pe nicaieri prin piata sau pe la supermarket sa scrie: rosia asta este un hibrid, rosia asta este modificata genetic, pentru rosia asta am pus cu 10% mai mult azotat decat doza normala recomandata, rosia asta am cules-o verde si-am injectat-o cu, dracu s-o ia, ca sa ajunga rosie la tine. Nu toata lumea vinde rosii. Toata lumea are cele mai curate rosii si nu iti afecteaza cu nimic sanatatea.   Da, producatorii au drepturi, noi nu trbuie sa avem drepturi? Trebuie sa traim 20 de ani ca niste cobai ca sa vedem apoi daca acele modificari genetice ne pot afecta sanatatea?

#48
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
consumatorul trebuie informat despre calitatea produselor, inclusiv a semintelor. Ar trebui si informat despe tratamentele aplicate.

#49
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Prea vrea toata lumea informatii...informatii...si iar informatii.
Cu cat esti mai informat cu atat te duc(i) mai usor catre acceptarea "relelor informatii"...
Mai va amintiti de scandalul E-urilor,scandalul substantelor care accelereaza coacerea...sau o incetinesc,"codex alimentarius"...sau chiar scandalul..."micilor"(bicarbonat)...
Ce vehementa...si acum deja s-a cam uitat.
Mancati ce vreti.
Daca se face referendum,votam ce credem ...dar stiti prea bine ca facem ce vor ei.Dixit.
Stima.

#50
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View Postcipri1981, on 16 iulie 2013 - 13:55, said:

Pentru ca n-am vazut pe nicaieri prin piata sau pe la supermarket sa scrie: rosia asta este un hibrid, rosia asta este modificata genetic, pentru rosia asta am pus cu 10% mai mult azotat decat doza normala recomandata, rosia asta am cules-o verde si-am injectat-o cu, dracu s-o ia, ca sa ajunga rosie la tine. Nu toata lumea vinde rosii. Toata lumea are cele mai curate rosii si nu iti afecteaza cu nimic sanatatea.   Da, producatorii au drepturi, noi nu trbuie sa avem drepturi? Trebuie sa traim 20 de ani ca niste cobai ca sa vedem apoi daca acele modificari genetice ne pot afecta sanatatea?

Ti-a spus frumos Jumborom care iti garantez eu ca stie despre ce vorbeste ca nu exista actualmente GMO pe piata de tomate.
Incep sa-i dau dreptate Parintelui cu toate ca imi mentin calmul - doecamdata. Intelege odata un lucru elementar: Seimtele hibrizilor sint apte sa germineze si DA fructifica si fac tomate nu corcoduse.
Nu sint folositi deoarece plantele  astfel obtinute nu sint la fel de rezistente la boli si daunatori ca parintii lor. Adica sint mai apropiate de SOIURILE/hibrizii din care au provenit.
De aceea nu se folosesc semintele din hibrizi. Nu pentru ca nu se fac rosii din ele.
Si vreau sa mai intelegi inca un lucru elementar: toate soiurile cu care ne laudam azi au fost candva hibrizi. Rosia originala e mica, verde - negricoasa si plina de solamina adica extrem de toxica. Vrei ce va natural nemodificat manaca de aia Posted Image.
Daca faci rosii si cultivi mai multe soiuri vei observa ca ocazional cate una nu seamana cu suratele ei de pe curpan. Afla ca ala e un hibrid obtinut in cel mai natural mod posibil. Am mari dubii ca l-ai aruncat pe principiul ala.
De altfel dragul meu, polenizarea incrucisata e cel mai superb mod de a obtine urmasi mai buni si mai sanatosi. Numai ca la tomate e facuta de producatori pentru ca nu se intampla in natura decat foarte accidental. Prin polenizare incrucisata se pastreaza cele mai bune caracteristici din doua plante distincte. Spre ex daca inrucisezi doua SOIURI, unul nedeterminat si unul determinat, vei obtine din semintele astfel un HIBRID intotdeuna NEDETERMINAT deoarece aia e gena dominanta. Problema e sa faci aceste caracteristici sa tina mai multe generatii.
Incearca sa studiezi mai mult problema inainte sa intri in panica ca ne preia pe toti Monsanto.
Nu sugerez sa mergi la facultate pentru asta da nu are ce sa-ti strice Posted Image

Edited by Iulian2828, 16 July 2013 - 15:07.


#51
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postdrgroza, on 16 iulie 2013 - 15:05, said:

Prea vrea toata lumea informatii...informatii...si iar informatii.
Cu cat esti mai informat cu atat te duc(i) mai usor catre acceptarea "relelor informatii"...
Mai va amintiti de scandalul E-urilor,scandalul substantelor care accelereaza coacerea...sau o incetinesc,"codex alimentarius"...sau chiar scandalul..."micilor"(bicarbonat)...
Ce vehementa...si acum deja s-a cam uitat.
Mancati ce vreti.
Daca se face referendum,votam ce credem ...dar stiti prea bine ca facem ce vor ei.Dixit.
Stima.
Mananc ce gasesc si nu ce vreau.

#52
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostIulian2828, on 16 iulie 2013 - 15:06, said:

Ti-a spus frumos Jumborom care iti garantez eu ca stie despre ce vorbeste ca nu exista actualmente GMO pe piata de tomate.
Incep sa-i dau dreptate Parintelui cu toate ca imi mentin calmul - doecamdata. Intelege odata un lucru elementar: Seimtele hibrizilor sint apte sa germineze si DA fructifica si fac tomate nu corcoduse.
Nu sint folositi deoarece plantele  astfel obtinute nu sint la fel de rezistente la boli si daunatori ca parintii lor. Adica sint mai apropiate de SOIURILE/hibrizii din care au provenit.
De aceea nu se folosesc semintele din hibrizi. Nu pentru ca nu se fac rosii din ele.
Si vreau sa mai intelegi inca un lucru elementar: toate soiurile cu care ne laudam azi au fost candva hibrizi. Rosia originala e mica, verde - negricoasa si plina de solamina adica extrem de toxica. Vrei ce va natural nemodificat manaca de aia Posted Image.
Daca faci rosii si cultivi mai multe soiuri vei observa ca ocazional cate una nu seamana cu suratele ei de pe curpan. Afla ca ala e un hibrid obtinut in cel mai natural mod posibil. Am mari dubii ca l-ai aruncat pe principiul ala.
De altfel dragul meu, polenizarea incrucisata e cel mai superb mod de a obtine urmasi mai buni si mai sanatosi. Numai ca la tomate e facuta de producatori pentru ca nu se intampla in natura decat foarte accidental. Prin polenizare incrucisata se pastreaza cele mai bune caracteristici din doua plante distincte. Spre ex daca inrucisezi doua SOIURI, unul nedeterminat si unul determinat, vei obtine din semintele astfel un HIBRID intotdeuna NEDETERMINAT deoarece aia e gena dominanta. Problema e sa faci aceste caracteristici sa tina mai multe generatii.
Incearca sa studiezi mai mult problema inainte sa intri in panica ca ne preia pe toti Monsanto.
Nu sugerez sa mergi la facultate pentru asta da nu are ce sa-ti strice Posted Image

1. pastreaza-ti calmul, faptul ca te vei enerva te va afecta numai pe tine si sigur nu va avea un efect in impunerea punctului de vedere.
2. Nu am spus nicaieri ca hibrizii nu produc seminte viabile, ba chiar am spus ca eu cultiv rosii din semintele proprii si ca nu ma intereseaza daca sunt hibrizi atat timp cat au gust. Ce nu imi place mie la hibrizi este ca, de obicei,  au fost alesi cei  care produc mult dar nu au gust. E o chestiune de gust, daca vrei. Pot a vea si eu gusturile mele, sau afectez drepturile producatorilor?  
3. Monsanto au patentat gena care fac ca plantele care o detin sa produca seminte  sterile dar au declarat ca nu o vor folosii. Esti sigur ca nu o vor folosii?! Infine, nu putem fi siguri dar  sigur nu sunt de acord sa o foloseasca.
4. Ce te face sa fi sigur ca, daca bagi o gena in rosie, gena aia va face doar ca rosia sa se mentina frumoasa mai multa vreme si nu mai multe?
5. In final, daca va enervati asa repede cand altii au pareri diferite fata de ale voastre de ce nu va laudati pe mess unul la altul, in privat si nu va va deranja nimeni. Eu credeam ca asta este un forum pe care oricine respecta anumite reguli isi poate expune o parere personala. Faptul ca va enervati voi este irelevant.

#53
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcipri1981, on 16 iulie 2013 - 19:07, said:

Ce nu imi place mie la hibrizi este ca, de obicei,  au fost alesi cei  care produc mult dar nu au gust. E o chestiune de gust, daca vrei. Pot a vea si eu gusturile mele, sau afectez drepturile producatorilor?  
4. Ce te face sa fi sigur ca, daca bagi o gena in rosie, gena aia va face doar ca rosia sa se mentina frumoasa mai multa vreme si nu mai multe?

Cred ca a fost o neintelegere la mijloc, nici tu nu te supara ca unii sunt mai temperamentali! Nu ca zbieretele ar ajuta la ceva, dar se intampla :)

Si eu evit hibrizii din aceleasi motive ca si tine. Nu cred ca cei care produc acei hibrizi i-au ales special pe cei fara gust, chiar cretini nu-s nici aia, doar ca in procesul de hibridizare nu le poti avea pe toate, si gust si rezistenta, etc. Asa ca pe ei ii intereseaza in primul rand aspectul si rezistenta pentru ca asta e, pana la urma, cererea pietei! Daca mergi in piata si pui pe taraba, alaturi, o naveta de tomate hibride frumoase, uniforme, tari, sa le mananci cu ochii, nu alta si o ladita de rosii de gradina-soiuri, mai molcute, mai diforme unele, mai mari, mai mici, o sa vezi ca 90% din cumparatori aleg hibrizii! Iar in lumea de azi, cand rosia e cultivata in Spania si o mananci tu in Romania...e normal sa se dezvolte hibrizi rezistenti la pastrare.

Nu stim sigur ce face gena aia, deocamdata nu s-a demonstrat ca face rau, asta pentru ca probabil trebuie sa treaca o generatie ca sa constatam daca sunt sau nu efecte negative ale OGM...Pana atunci, unii resping aceste OGM-uri, altii n-au nici o treaba, e alegerea fiecaruia. Ca exista discutii in contradictoriu pro si contra...nici asta nu e rau, progresul nu se naste din acceptarea  automata a tot ce spun ceilalti

#54
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe de alta parte eu in continuare nu pricep care e problema.

1. fiecare produce ce poate si...ce cere piata.
2. exista multe site-uri care vand seminte de soiuri. riscul de a disparea soiurile cred ca nu e pregnant in urmatoarea suta de ani!

la ora asta in piata gasesti rosii hibride la 2 lei kilul si daca vrei soi gustos gasesti pe net (cred ca la 5-6 lei kilul). asa ca exista de toate pt.toate gusturile si buzunarele.

iar daca vrei sa mananci rosii de 5-6 lei kilul dar nu iti permiti decat din alea de 2 lei kilul...parerea mea e ca nu producatorul e vinovat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate