Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Ochelari de soare cu dioptri.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
polap

polap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 16.11.2009
Va salut!Nu stiu daca s-a mai discutat acest subiect pe aici insa sper sa obtin niste lamuriri.Treaba sta in felul urmator...as dori sa achizitionez o pereche de ochelari de soare cu dioptri .Am fost la un cabinet oftalmologic ,mi s-au dat explicati [perechea de lentile 189 de lei ]in  plus ,am vazut cateva rame de ochelari pe care se pot monta lentilele respective doar ca destul de neplacute. ..si tinand cont ca rama face cam totul....alte rame nu aveau si  mi s-a spus ca pot aduce eu o pereche de ochelari de soare normali si se vor monta pe ei fara probleme lentilele respective ,cu conditia sa se poata "casca" locasul pentru introducerea lentilei .Si desi am cautat peste tot ochelari de soare care sa permita acest lucru ..adica sa aiba un surubel langa lentila pentru a desface locasul nu am gasit.Astept de la voi niste pareri .Multumesc aniticipat!

#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 07.08.2011
Mergi la altii,nu trebuie sa se desfaca rama ca sa puna lentila.
Se poate pune lentila pe orice rama,aia sunt amatori Posted Image

#3
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
salut,

cred ca ce cauti este http://www.vseyewear...up-glasses.html
Exista si rame mai finute care vin cu "obloane" direct din fabrica. Oricum, tot aiurea sunt.

Port de un an lentile heliomate si sunt foarte multumit. Mai ales daca ai ceva ochi estetic pentru ochelarul tau chiar atragi privirile oamenilor. Atata doar la condus nu te prea ajuta, desi poti rezolva chiar si acolo montind o lampa cu ultraviolete in habitaclu pentru ca lentilele sa se inchida; dar la cat conduc eu nu am montat o astfel de lampa. Eu am luat Zeiss penultimul model (imi scapa numele). Arata foarte bine pe tenul si in rama mea. Daca esti foarte sensibil la lumina se recomanda ca lentila sa nu aibe aplicate straturi anti-reflex - altfel nu se inchide la capacitate maxima. Eu am si anti-reflex pe lentile si tot zic ca merita banii.

#4
polap

polap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 16.11.2009
Eu as vrea o pereche de ochelari cu lentile de soare dar cu dioptri  ...dar as fi deschis si la alte optiuni cum ar fi cele heliomate ..cam la ce pret as ajunge cu o astfel de pereche ?si lentilele expuse la soare se inchid complet ..sau doar partial ? la intrarea intr-o umbra sa zicem redevin ochelari normali ?
Mersi !

M-am mai documentat intre timp si despre acestea si parca tot as ramane la lentilele pentru soare cu dioptri...

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am alt vis. Ochelari cu dioptrie reglabila. Cand am spus asta unui optician, a spus ca numai in Star Trek.

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Star Trek e un film vechi. Intre timp filmul a devenit realitate: http://lmgtfy.com/?q=adjustable+lens+glases

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta e chiar pe bune ? Invarti de ceva rozete si se schimba dioptriile ? Asta chiar ar fi tare.

Edited by Ion_de_la_Raion, 20 May 2013 - 21:28.


#8
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Si daca nu vrei sa invarti de rotite ai "la dispozitie" ochelarii cu lentile progresive.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Alea cum sint ? De unde schimba alea ? Ca ma gandesc ca nu au de unde stii cand e focalizat.

Ontopic, am vrut si eu mai demult ochelari de soare cu dioptrii, dar mi-au spus ca nu se pot face lentile care sa nu fie plane, pentru ca ochelarii de soare "jmecheri" au o forma curba, care acopera ochii si iau forma capului pana la ureche, iar lentilele trebuie sa fie plane.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt un ochelarist TARE. Adica am -9 si -10 de pe la 13 ani. Acum ma apropii de 50 ani. Ca meserie sunt inginer electronist si inca mai repar si proiectez la greu.
Morala. Am facut toata introducerea ca sa vedeti ca vorbesc in cunostiinta de cauza.
Pana in 1993, cand ajungeam vara la mare sau iarna la munte unde soarele se reflecta pe nisip,  sau pe zapada, practic lacrimam de durere...
Dar prin 1993, cand un coleg avea un coleg la o  firma de optica IOR, acum falimentata, mi-a facut primele heliomate.. Si am scapat. .
Despre lentile progresive. Sunt la a 2-a pereche. Dar ma jur ca mi-e mai comod cand repar ceva sa imi scot bicicleta si practic sa imi bag nasul in montaj.
Asa ca la urmatoarea nu o sa imi mai fac progresive..
Asa ca ...concluzia e clara..
A, si prin natura jobului trec frecvent de la lumina intensa la intuneric sau invers destul de rapid. Iar heliomatii isi fac datoria cu brio.

Edited by Prien, 20 May 2013 - 21:52.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine e mai nasol. Uneori vad bine, alteori defocalizat, uneori bine cu un ochi, alteori cu celalalt, depinde de cantitatea de lumina, de starea de sanatate (de ex. cand sint racit), de oboseala, de alti factori pe care nu i-am putut identifica. Uneori vad cristal, alteori cu dubluri. Am facut teste cu aparatul ala care determina dioptriile cu laser, ala da aceleasi valori, dar cert e ca nu vad mereu la fel, am zile si zile. Si nu stiu ce poate fi. O pereche de ochelari care sa ajusteze automat ar fi o idee, dar stiu ca nici asta nu e o solutie. In realitate oamenilor nu li se schimba dioptriile inainte si inapoi de pe o zi la alta. Am o pereche de ochelari heliomat si antireflex, dar nu-mi plac. In primul rand ma impiedic cand merg cu ei pe ochi si in al doilea rand, nu-mi place sa vad lumea printr-un filtru de culoare. Ciudat, dar ochelarii de soare imi plac, dar astia de vedere heliomat nu-i suport, pentru ca ochelarii de soare trebuie sa ma apere de soare si fac asta, pe cand cei de vedere (heliomat si antireflex) ar trebui sa ma faca sa vad lumea perfect si nu fac asta.

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ochelarii de vedere sunt permanenti, cu lentile heliomate si alte filtre si pentru sofat, drumetii, mare folosesc o pereche de Goggle ce au suport pentru lentile de vedere si au lentile colorate polarizate si grad intunecare 3 (4 este interzis la volan), am vazut si de la Polaroid si alte marci mai bune, dar la cat ii folosesc pe aceia nu a meritat diferenta de pret.

Pentru reteta mea exista posibilitatea sa-mi faca lentile de vedere cu dioptii, in functie de marca, material, filtre aplicate pretul pleca de la 150 de lei pana la 900 lei pentru cele cu polarizare, UV si material usor.

#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De ce nu incerci si sistemul cu clip-on? E foarte practic: ai nevoie de ochelari de soare, pac, ai atasat si lentilele de soare, peste ochelarii de vedere.
De prefera sa fie sistemul cu magnet (pentru ca sunt diverse sisteme).

#14
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Sotul meu are ochelari de soare cu dioptrii (-4; -3,5). Lentilele sunt Hoya, de culoare verde. Rama este de ochelari obisnuiti. Lentilele au fost comandate la Germanos, din pacate nu mai stiu cat au costat.

#15
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

 dorinacirstea, on 11 iunie 2013 - 10:45, said:

Sotul meu are ochelari de soare cu dioptrii (-4; -3,5). Lentilele sunt Hoya, de culoare verde. Rama este de ochelari obisnuiti. Lentilele au fost comandate la Germanos, din pacate nu mai stiu cat au costat.

Seamana dar n-au legatura, firma se numeste German optik.

#16
Maniacmars

Maniacmars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2014
Salut,

Acesta e un subiect care m-a preocupat si pt care am facut multe cautari. Am -0.75 la ambii ochi si aveam nevoie de o pereche de ochelari de soare pt alergare, bicla, ski, dar si zilele insorite in general.
In final, am aflat despre Rudy Project, modelul Maya. L-am gasit la Medical Optik, pe bdul Mihalache in Bucuresti, la pretul de ~700 de lei(doar ramele). Mai departe, in functie de reteta si de preferinte, pretul lentilelor variaza.
Ochelarii sunt usori, ajustabili(bratele si suportul care sta pe nas) si arata f bine. In plus, exista vreo 10 forme de lentile din care se poate alege.

http://medicaloptiklounge.com/
http://www.rudyproje...o-lens.html?s=0

Sper sa va fie de folos!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate