Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 

Imperiul Balcanic ( 1866-1920 )

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostSucreBolivar88, on 12 mai 2013 - 19:55, said:

In comparatie cu natiile vecine se pare ca noi nu prea am avut cea ce se cheama ideologie imperiala.

Fata de aceste experiente noi ne putem ancora doar de cateva fire si anume :
1 Experienta imperiala alaturi de bulgarii celui dea l doilea  tarat bulgar care initial sa dovedit unul vlaho bulgar, conducatori ca Fratii Asan si ionita Kaloian fiin vlahi
2 Unele ipoteze sustin ca Basarab intemeietorul ar fi avut origini cumano-tataresti fiind un descendent indepartat al lui Gengis Han
bineinteles daca ignoram istoria noastra adevarata ai dreptate: tangential, prin cumani gen Asen si Basarab
avem tendinte imperiale. IN ambele cazuri, Taratul Vlaho-Bulgar si Valahia Basarabilor s-au nascut
din aspiratiile unor elite cumane.

Insa adevarata noastra istorie incepe cu cei 24 de imparati latinofoni de la dreapta Dunarii ai Imperiului Romania,
care au condus pe o perioada de 400 de ani destinele imperiului roman.
Si atunci, din aceasta perspectiva, istoria noastra arata complet diferit.

Ancorati intr-o astfel de traditie ingropata din ignoranta si prostie
aspiratiile noastre moderne ar trebui sa fie complet altele.

Edited by iaricamari, 12 May 2013 - 21:28.


#20
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Iaricamari. Cred ca te referi la seria imparatiilor iliri din secolele III-IV, asa este numita de istorici, dar cel putin pentru unul dintre ei, acest atribut nu este valabil deoarece despre el se scrie ca a fost dac, el este Galerius, coimaparat al imperiului roman, odata cu reforma administrativa al lui Diocletian prin care practic impartea imperiul in patru mari prefecturi, Galerius a  primit sub administratia sa zona Balcaniilor,

#21
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostSucreBolivar88, on 12 mai 2013 - 23:04, said:

Iaricamari. Cred ca te referi la seria imparatiilor iliri din secolele III-IV
de fapt ma refer la imparatii latinofoni din perioada 197-615.
Septimius Severus era de fel nordafrican, dar e primul imparat promovat
din randul militarilor de pe limesul dunarean care va lansa moda asta
a imparatilor latinofoni din Balcani.

View PostSucreBolivar88, on 12 mai 2013 - 23:04, said:

cel putin pentru unul dintre ei, acest atribut nu este valabil deoarece despre el se scrie ca a fost dac, el este Galerius
normal ca era dac, precum de altfel Constantin cel Mare, Iustinian samd.

In definitiv toti acesti imparati s-au nascut sau au trait in Dacia.
Capitala Daciei era pe vremea aia la Serdica (astazi se numeste Sofia si e capitala Bulgariei).
Iar Dacia pe vremea aia avea granita nordica pe Dunare. Dincolo, pe partea stanga a Dunarii
traiau animalele, primitivii, barbarii, bizonii, si alte creaturi ciudate.
Cica aici traiau prin vagauni si netotii.

Edited by iaricamari, 12 May 2013 - 23:46.


#22
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 23:44, said:

normal ca era dac, precum de altfel Constantin cel Mare, Iustinian samd.

In definitiv toti acesti imparati s-au nascut sau au trait in Dacia.
Capitala Daciei era pe vremea aia la Serdica (astazi se numeste Sofia si e capitala Bulgariei).
Iar Dacia pe vremea aia avea granita nordica pe Dunare. Dincolo, pe partea stanga a Dunarii
traiau animalele, primitivii, barbarii, bizonii, si alte creaturi ciudate.
Cica aici traiau prin vagauni si netotii.
Apropo de Constantin cel Mare si Dunare. Cum iti explici construirea de catre Constantin a unui pod peste Dunare. Investitie serioasa, de altfel. Mai ales ca, fiind in zona Corabia, podul acesta era mai lung decat cel de la Drobeta, al lui Traian.

With an overall length of 2437 m, 1137 m of which spanned the Danube's riverbed,[3] Constantine's Bridge is considered the longest ancient river bridge and one of the longest of all time.[4]
http://en.wikipedia....Bridge_(Danube)

Ce nevoie avea Constantin de acest pod? Comert cu netotii despre care presupui ca s-ar fi aflat la N. de Dunare, nu cred ca ar fi facut. Iar daca Dunarea era hotarul iar de dincolo de ea veneau barbarii, nu-ar fi construit un pod ca sa le faciliteze acestora navalirea spre sud.

Fane, ai legatura.

Edited by ego_zenovius, 13 May 2013 - 06:03.


#23
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 27.05.2010

View Postiaricamari, on 12 mai 2013 - 23:44, said:


Cica aici traiau prin vagauni si netotii.
Citind postul tau tind sa cred ca ai un pic de dreptate si tu.

#24
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Nu am introdus seria imaparatilor latinofoni pentru ca nu am considerat ca acestia sunt romani, dar si pe mine ma surprins ca nu am auzit nimic de dacul  Galerius la orele de istorie, varianata oficiala este ca Lactatius cel care a scris despre Galerius il ura pentru ca a persecutat pe crestini si de asta la facut dac. Dar nu inteleg cum isi permit uni fie ei si istorici sa contrazica unn text de valoare istorica acolo scrie clar ca Galerius era dac si vin niste asa zisi istorici si zic " a nu, nu este adevarat ce a scris Lactatius este adevarat ce spunem noiPosted Image "

#25
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 25.09.2012

View Postcriztu, on 11 mai 2013 - 15:27, said:

...si regi ai Romaniei din chiar dinastia imperiala a Germaniei - Hohenzollern.

Critza, Hohenzollernii nostri aveau un stramos comun cu imparatii Hohenzollerni ai Reichului pe la 1200, toamna. :ciocan:

Nu faceau parte din dinastia imperiala :ciocan:

View PostSucreBolivar88, on 12 mai 2013 - 19:55, said:

In comparatie cu natiile vecine se pare ca noi nu prea am avut cea ce se cheama ideologie imperiala.

Ungurii l-au avut in perioada lui Ludovic cel Mare in timpul careia sa realizat vasalizarea tariilor romane sa extins influenta in Neapole si in Bulgaria, apoi aceasta perioada imperiala a atins apogeul in timpul lui Matei Corvinul :Ungariei medievale fiind acum adaugate: Moravia, Lusacia si o parte a Sileziei si Bosnia.

Bulgarii au avut un imperiu timpuriu in secolul X sub conducerea tarilor Simeon si Samuel, apoi dupa infrangerea catastrofala din 1014 de catre bizantini la sfarsitul secolului XII-lea a renascut al doile-a tarat bulgar nimicit in secolul XIV de catre otomani.

Serbia a avut si ea o perioada in care Stefan Dusan si-a extins dominatia in Balcani incorporand Albania, Macedonia, si o parte din Bulgaria si Grecia de astazi. Imperiul sarb a avut o viata scurta si ea fiind vasalizata si apoi ocupata efectiv de otomani spre mijlocul secolului XV.

Fata de aceste experiente noi ne putem ancora doar de cateva fire si anume :
1 Experienta imperiala alaturi de bulgarii celui dea l doilea  tarat bulgar care initial sa dovedit unul vlaho bulgar, conducatori ca Fratii Asan si ionita Kaloian fiin vlahi
2 Unele ipoteze sustin ca Basarab intemeietorul ar fi avut origini cumano-tataresti fiind un descendent indepartat al lui Gengis Han
3 Pozitia exeptionala al Lui Mircea cel Batran care la inceputul secolului XV isi asuma rolul de arbitru in balcanii cuprinsi de razboiul civil otoman.
4 Domnia lui Stefan cel Mare, care strange relatiile cu ramasitele bizantine din Crimeea stabilind si relatii maritale fiind astfel un continuator al traditiilor politice bizantine. Prin politica sa externa si prin victoriile sale largeste orizontul politic al tarii sale, relatiile cu Venetia si hanatul lui Uzun Hasan din Asia anterioara dovedesc ca Moldova lui Stefan a manevra si is coordona miscariile intr-un mod in care doar Iancu de Hunedoara stapan peste resursele regatului maghiar o putea face.
5 Mostenitori ai traditie bizantine direct de la Constantinopol si Athos, domnitorii romani ai Muntenie si Moldovei au reprezentat un refugiu vital pentru ortodoxie, pana ce la inceputul secolului XVII dupa trecerea vremurilor tulburi si inscaunarea dinastiei romanovilor acest rol de continuator al Bizantului ( a treia Roma ) a ajuns apanajul Rusiei.
6 Perioada moderna si contemporana nastera statului roman si intregirea ei ( 1859-1918 ), staul natonal al romaniilor creste teritorial si demografic devenind un pol destabilitate in europa de sud est.

Tu esti atat de praf la subiectul istorie incat pui in paralel evenimente si fenomene medievale cu cele moderne sau contemporane.

#26
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postkyrre, on 13 mai 2013 - 06:48, said:

Citind postul tau tind sa cred ca ai un pic de dreptate si tu.
Are dreptate Fane? In ce sens?

View PostSucreBolivar88, on 13 mai 2013 - 08:44, said:

Nu am introdus seria imaparatilor latinofoni pentru ca nu am considerat ca acestia sunt romani, dar si pe mine ma surprins ca nu am auzit nimic de dacul  Galerius la orele de istorie, varianata oficiala este ca Lactatius cel care a scris despre Galerius il ura pentru ca a persecutat pe crestini si de asta la facut dac. Dar nu inteleg cum isi permit uni fie ei si istorici sa contrazica unn text de valoare istorica acolo scrie clar ca Galerius era dac si vin niste asa zisi istorici si zic " a nu, nu este adevarat ce a scris Lactatius este adevarat ce spunem noiPosted Image "
Nu ai introdus pe imparatii latinofoni pt ca ai considerat ca acestia au fost romini.....deci dac vorbeau romineste nu i-ai trecut la latinofoni. Mi se pare corect.
Tu consideri ca de fapt acel Galeriu nu a fost dac, dar a mintit un cronicar.E posibil daca acel Lactatius a fost crestin.Cronicarii crestini au scris minciuni cu nemiluita despre necrestini.

#27
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postmojo-jojo, on 13 mai 2013 - 09:04, said:

Critza, Hohenzollernii nostri aveau un stramos comun cu imparatii Hohenzollerni ai Reichului pe la 1200, toamna. Posted Image





Tu esti atat de praf la subiectul istorie incat pui in paralel evenimente si fenomene medievale cu cele moderne sau contemporane.
Ma rog...  eu am enumerat din punct de vedere cronologic, nu am facut paralele Posted Image

#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostSucreBolivar88, on 11 mai 2013 - 12:18, said:

Este vorba de o carte a unui istoric maghiar : Rafay Erno, ea urmareste ascensiunea statului roman de la 1866-pana la 1920, El descrie cum statul roman a dus intre acesti ani o politica agresiva fata de toti vecini sai , in afara de Serbia, de la care a anexat teritorii: Turcia - Dobrogea, Bulgaria-Cadrilater- , Ardeal- Austro-Ungaria, Bucovina - Austro-Ungaria, Rusia-Basarabia.
El vede in aceste actiuni un plan stabilit si realizat de elita politica romaneasca, el spune ca acest plan a inceput deja in 1848 cand statul roman nici nu existase, aminteste ca deja in 1848 Cezar Boliac visa o Romanie intinsa intre Tisa si Nistru.
Punctul sau de vedere mi se pare interesant pentru ca este o contrapondere  la istoria noastra scrisa cu un anumit iz patetic compatimitor
Există un grăunte de adevăr în teoria istoricului maghiar.

Probabil, dacă ar fi adevărat, planul românilor nu are nicio legătură cu românii obişnuiţi.

După căderea Constantinopolului, în ţările valahe de la nord de Dunăre a avut loc o invazie de nobilime greacă.
Sunt urme de pătrundere a acestei nobilimi şi înainte de 1453.
Noi îi ştim ca şi greci dar aceştia erau împărţiţi în greci, vlahi balcanici, armeni, etc...
Invazia s-a făcut civilizat prin alianţe şi căsătorii aşa cum cereau cutumele vremii.

În opinia mea au existat 3 etape.
Etapa imediată de după 1453 până pe la Mihai Viteazu şi Şerban Vodă.
Deci cam 150 de ani.

Etapa Fanariotă.

Ar mai fi şi etapa de după fanarioţi când oraşele mai mari au fost invadate de bogătani vlahi, armâni, greci, etc...
Practic, cam orice mare capitalist sau erudit român din sec 19 şi începutul lui 20 are o legătură cu un sud dunărean.
Normal că sunt şi excepţii.

Bănuiala mea fantezistă mă face să cred că a existat o lojă masonică care a uneltit în acest sens.

Un lucru puţin ştiut este că Ministerul Învăţământului din România a finanţat şcoli de la sud de Dunăre pt. învăţământ în limba română la sfârşitul sec 19 şi sec 20.
Lucru care i-a înfuriat destul de mult pe naţionaliştii greci care au văzut în vlahi un duşman.

Edited by paradigmatic, 13 May 2013 - 11:09.


#29
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Interesanta opinie, deci ideea imperiala romaneasca provine de la elitele aromane, grecesti, deci este o mostenire a Bizantului.
Crearea unui stat nici nu are cum sa fie opera intregului popor ci al elitelor economice si politice. Invazia aromanilor a existat i orase si culmea nu doar in teritorul romaniei de astazi ci si in Ungaria de astazi, orase ca Eger si Miskolc poarta inca amprenta aromaniilor bogati care au ridicat biserici impunatoare dar cu titmpul ori sau asimilat ori au migrat altundeva.

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostSucreBolivar88, on 13 mai 2013 - 12:09, said:

Interesanta opinie, deci ideea imperiala romaneasca provine de la elitele aromane, grecesti, deci este o mostenire a Bizantului.
Numeric pusă problema, această invazie de la sud de Dunăre nu a fost atât de mare.
În termeni de capital sau de avuţie, mercenarii capitalişti de la sud au adus în ţările valahe multă valoare.

#31
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSucreBolivar88, on 12 mai 2013 - 19:55, said:

In comparatie cu natiile vecine se pare ca noi nu prea am avut cea ce se cheama ideologie imperiala.

Ungurii l-au avut in perioada lui Ludovic cel Mare in timpul careia sa realizat vasalizarea tariilor romane
E vorba de Louis de Anjou, deci nu "ungurii". Iar sistemul de vasalitate e altceva decat imperiu. Nu stiu cate taxe plateau valahia si moldova catre sultanul angevin.

View PostSucreBolivar88, on 13 mai 2013 - 08:44, said:

ma surprins ca nu am auzit nimic de dacul  Galerius la orele de istorie, varianata oficiala este ca Lactatius cel care a scris despre Galerius il ura pentru ca a persecutat pe crestini si de asta la facut dac. Dar nu inteleg cum isi permit uni fie ei si istorici sa contrazica unn text de valoare istorica acolo scrie clar ca Galerius era dac si vin niste asa zisi istorici si zic " a nu, nu este adevarat ce a scris Lactatius este adevarat ce spunem noi "
Istoria de la scoala are o logica a ei - anume sa iti creeze un reflex de identitate.
Ar fi conflictiv sa ti se spuna ca soldatii romani si-au luat limba-n gura cu vaduvele dace din carpati timp de 165 de ani, asa iesind poporul rumun, ca sa constati ca 25 de ani mai tarziu, dacii inca nu se mixasera cu romanii, ba dimpotriva i se scula la cate un Galerius sa se razbune pt ce patisera strabunicii lui.
Mai grav, ai pe sora lu Justinian I, Bigleniza, mama lu Justin II, la 560ad. Ei, cum sa te mai creada studintele ca dacii s-au romanizat, cand bulangista asta de Bigleniza inca poarta nume dacic, dar dacic din ala de scorbura din bordei din catun de vagauna barbarica.
Ca sa vezi cum functioneaza indoctrinarea: "istoricii" prezinta cazul lui Daizus Comozoi, gandac dac, ai carui fii Justus si Valens, ii pun piatra de mormant la 180. Iata romanizarea - zice propaganda - tatal cu nume dac, copiii isi asuma identitatea romana. Normal ca trebuie sa taca despre Bigleniza sau Maximinus Daza sau Disabulos.

Una peste alta, imperiul este o entitate care nu tine seama de etnie. Stalin era georgian, bossu imperiului sovietic. de ce etnie era imperiul sovietic?

Edited by criztu, 13 May 2013 - 14:24.


#32
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Bigleniza? de ea nu am auzit :) dar in orice caz istoria noastra oficiala are multe lucruri absurde, mania asta de a romaniza totul cat mai repede si cat mai profund este daunator pentru ca dorind sa accentueze mostenirea romana istoria oficiala trece in umbra cealalta componenta cea dacica.
Legat de imperiu, eu zic ca si pe sistemul de vasalitate se construieste un imperiu, avem exemplul lui Henric al II-lea Plantagenetsau imperiul romano-german sau mai toate statele din europa medievala.
Taxe in sensul de tribut anual probabil nu se platea Ungariei dar domnul avea alte responsabilitati de exemplu trebuia sa ofere ajutor armat regelui cand acesta avea nevoie, bine, practic situatia se schimba de la situatie la situatie

#33
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSucreBolivar88, on 13 mai 2013 - 15:11, said:

in orice caz istoria noastra oficiala are multe lucruri absurde, mania asta de a romaniza totul cat mai repede si cat mai profund este daunator pentru ca dorind sa accentueze mostenirea romana istoria oficiala trece in umbra cealalta componenta cea dacica.
E, aici ajungi la imperialismul formal al elitelor romanesti din epoca nationalismului - emularea Imperiului Roman de regatul Romaniei (ca toti ceilalti din epoca nationalismului de altfel).

Ai cultul personalitatii la regii Romaniei (de la care e preluat de comunisti), care emuleaza cultul figurii imparatului roman.
Ai cultivarea originii pure de la imperiul roman de regiune superior, iar nu de la regatul barbar al Daciei - asta include relatinizarea lb.romane (vezi cum 'aer' inlocuieste 'vazduh', 'animal' inlocuieste 'jivina', etc.).
Ai aparat si cladiri administrative in stil neo-clasico-romano-imperial, care sa ne alinieze la imperiile francez englez austriac

Edited by criztu, 13 May 2013 - 15:59.


#34
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostSucreBolivar88, on 13 mai 2013 - 15:11, said:

Bigleniza? de ea nu am auzit Posted Image dar in orice caz istoria noastra oficiala are multe lucruri absurde, mania asta de a romaniza totul cat mai repede si cat mai profund este daunator pentru ca dorind sa accentueze mostenirea romana istoria oficiala trece in umbra cealalta componenta cea dacica.
nu stiu de unde o scoti pe asta?
Caci perceptia mea este inversa.

Adica oriunde dai de ceva romaneasc exista o aroganta si infatuare pe baza unei fictive
descendente din daci.

dacomania face parte chiar din teoria continuitatii daco-romane, unde emfaza
este pe autohtonii daci si cuplarea lor cu romanii. Dar elementul autohton este esential, adica dacii.

Caci fara daci cum ne putem certa cu ungurii?
Caci aici e baiul cand pui pe dac in centrul lumii romanesti: ungurul.

Numai ca Istvan se poate pretinde la fel de dac ca si bulgarul ori sarbul samd.
Si atunci ce te faci?

Tot pe autohtonie o dai?

Caci fi cinstit: esti obsedat de autohtonie, de primul venit, de blahblahblahblah....
adic vax pane.

View Postcriztu, on 13 mai 2013 - 13:54, said:

Mai grav, ai pe sora lu Justinian I, Bigleniza, mama lu Justin II, la 560ad. Ei, cum sa te mai creada studintele ca dacii s-au romanizat, cand bulangista asta de Bigleniza inca poarta nume dacic, dar dacic din ala de scorbura din bordei din catun de vagauna barbarica.\
si asa ajungi la Dacii din Albania,
(ei spun Dacaj iar sarbi Dacici)
[ http://i.nona.net/locmap_DACAJ_19.5425556X42.0525X19.8785556X42.2925.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 15.12.2012

View Postego_zenovius, on 13 mai 2013 - 05:59, said:

Ce nevoie avea Constantin de acest pod? Comert cu netotii despre care presupui ca s-ar fi aflat la N. de Dunare, nu cred ca ar fi facut. Iar daca Dunarea era hotarul iar de dincolo de ea veneau barbarii, nu-ar fi construit un pod ca sa le faciliteze acestora navalirea spre sud.

Fane, ai legatura.
cred ca am mai discutat subiectul asta de cateva ori.

cum am mai spus-o podul avea o valoarea militara, strategica.
Se afla chiar la varsarea Oltului in Dunare.

iar cum teritoriul dintre Carpati si Dunare trebuia securizat
(adica NO MAN'S LAND ori PE AICI NU SE TRECE ori TARA NIMANUI
ori CAMP DINAMITAT ori SARMA GHIMPATA, CANI DE CONSERVE, DINAMITE, etc)
podul permitea romanilor sa aiba acces rapid cand imbecilii/primimtivii/netotii/etc
ar fi indraznit sa faca incursiuni).

Apropo, pe partea bulgara se afla localitatea Oescus, centru important militar roman
unde se intalneau drumuri importante romane. Adica pozitia strategica explica totul.

Attached Files



#36
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Un studiu de caz al expansionismului romanesc ar putea fi Dobrogea, desii a stat doar o scurta perioada in timpul lui Mircea cel Batran sub stapanire romaneasca totusi la sfarsitul secolului XIX a devenit componenta a Romanie, aici se afla o majoritate islamica formata din turci si tatari iar drepturiile istorice asupra ei le avea Bulgaria din a carui stat a facut parte mai multe secole. Totusi scurta stapanire al lui Mirce a fost destul pentru a fi legitimat anexarea, trebuie sa ne amintim cum a ajuns Dobrogea la Romania, a fost o moneda de schimb pentru cele trei judete din sudul Basarabiei anexate de Rusia, trebuie totusi sa mentionam ca am fost ajantajati de acest schimb Dobrogea era mai mare din punct de vedere teritorial oferind un litoral mai larg Roamaniei decat ofereau cele 3 judete.
Dupa anexare era cumva necesar sa legitimam miscarea asa ca sa recurs la... istorie, aveam dreptul la Dobrogea in virtutea stapanirii sale de catre Mircea cel Batran, elementul demografic fiind in defavoarea noastra am recurs la istorie. Cu acest argument istoric am putea emite pretentii si asupra Pocutiei si a Ucrainei pana la Nipru Posted Image. in scurt timp cu ajutorul colonistilor romanii si aromanii situatia demografica sa schimbat, a fost desavarsita romanizarea unei provincii intregi in doar cateva decenii intregi. Se poate spune oare ca asemenea actiuni tradeaza o politica imperiala?

Edited by SucreBolivar88, 14 May 2013 - 12:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate