Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 

Acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
oldFoxy

oldFoxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2013
Trebuie sa schimb acoperisul unei case vechi si desi am cautat destul de mult pe internet nu prea m-am lamurit.
Se pare ca tigla ceramica e mai rezistenta in timp, respira si se comporta mai bine la variatiile de temperatura.
As alege acesta solutie, dar cum casa e veche, as vrea sa mai usurez incarcarea pe structura care si asa e cam subreda si chiar ar trebui sa schimb citeva barne.
Stie cineva daca exista tigle de ceramica mai usoare?
Am facut un calcul la tiglele Tondach si revine la 40 Kg/mp. E bine? E mult?
Tiglele de metal sint rezistente la soare (UV), frig, coroziune etc pe terment lung? Vara te incingi repede sub ele, iarna dardai, nu?
Lindab e marca buna sau doar reclama de ea? Ce marci sint bune/proaste?
Forma tiglei e importanta sau doar estetica?
Stie cineva niste firme SERIOASE de acoperisuri in care as putea avea incredere?

Multumesc

Edited by oldFoxy, 30 April 2013 - 07:02.


#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Exact aceeasi problema o am si eu. Am optat pentru tabla, pentru ca ''zice baietii'' ca sindrila nu e asa de buna. Si acum caut o firma care sa dea tigla jos de pe casa, sa repare lemnaria si sa puna tabla aia. Si desi stau in Cta, nu gasesc, decat carpaci care nu imi ''ofera'' decat preturi imense .

#3
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca se respecta 100% sistemul tiglele metalice sunt o solutie buna, care usureza mult o casa.

daca se foloseste si vata suficienta, min 25cm, atunci nu va fi niciun zgomot de la ploaie.

Tondach au o greutate cam spre 50kg/m2.
tigla metalica spre 5.

Lindab e buna, aia scumpa nu cea mai ieftina, din aceeasi categorie de pret/ calitatea ar fi Rukki, la fel aia mai scumpa nu cea mai ieftina.

Eu am folosit bel 0,4 si e cam slabuta, si Wetterbest de 0,5 de care sunt multumit.

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Daca nu e tigla de beton, poti merge linistit pe ceramica.
Refa acoperisul cu capriori mai solizi si ai rezolvat problema.
Sunt mii de case vechi din lemn si chirpici care au tigla ceramica si inca stau in picioare. Raportat la greutatea zapezii sau solicitarile la vant, diferenta de greutate e insignifianta pentru incarcarile suportate de-o casa.
Sau daca esti chitit pe tabla, ia macar faltuita, aia e adevarata tabla, restul sunt niste kitsch-uri grotesti pentru tari sub-dezvoltate de mana a 7-ea cum e si Romania.

#5
cipriandumitru

cipriandumitru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2015
Stie cineva sa-mi dea o idee legata de ce tip de parazapezi se aplica pe tabla faltuita (sistemul clasic facuta de tinichigii). Am mai cautat pe internet si am gasit sistemul din pozele de mai jos..............cum vi se pare? Stie cineva de unde pot sa cumpar asa ceva (sistemul acesta)?
Cum vi se par parazapezile facute din platbanda sudata sub forma de triunghi?

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   195.14K   26 downloads
  • Attached File  14.jpg   255.07K   24 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate