Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Antiseismic Residence West

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Are cineva vreo idee despre acest cartier ? Ei zic multe, bune si frumoase, dar nu am gasit nimic, nicaieri despre ei. As fi interesat dar vazand multele probleme din alte cartiere rezidentiale, as prefera sa intreb inainte. Pana la urma as plati o viata pentru ceva care ar trebui sa imi placa, nu pentru vreo teapa. Multumesc !
http://www.vanzariap...ice.ro/proiect/

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vezi si tu ce firma sunt astia (nu apare pe site! sau poate nu vad eu), de cand activeaza, ce cifra de afaceri, ce profit, a cui este, ce'zice google despre nenea ala a cui e firma, ce alte firme mai are/a avut, care e situatia lor si asa mai departe.

Ps. Equilibrum investment.
Vad ca pe 2008-2011 au fost pe minus. Asta nu inseamna ceva rau neaparat rau dar eu zic sa te interesezi f bine despre situatia lor, a patronului si a altor firme ale lui.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,989
  • Înscris: 14.10.2008
Cum, antiseismic? Nu mai stiu cu ce sa fraiereasca prostii, pe cei ce tremura de frica Vrancei in blocurile din Bucale ce ar putea avea soarta Casatei. Posted Image

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ps2. Vezi si daca asta e firma. Sa nu fi gasit eu date eronate.

#5
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Am cautat pe mai multe site-uri si chiar asa se numeste cartierul. De aceea am si deschis acest post. Am crezut ca sunt eu nebun cand am vazut numelePosted Image  . Nu am gasit nimic despre ei pe internet, nu am vazut nicaieri discutii legate de acest cartier. Imi pare ciudat si de aceea am zis ca intreb, sa cer pareri. Mi-au fost de ajutor opiniile colegilor de forum in privinta catorva rezidentiale, mi-au deshis ochii si am vazut ce probleme exista la apartamentele noi. Si mie imi pare o denumire penibila dar ....asa au ales ei Posted Image

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Suna si intreaba ce e cu ei. Ce firma, a cui. Unde au au mai facut, daca au facut. Du-te acolo, bate la usa, intreaba cum e cu blocul respectiv, ia o bormasina si da-le o gaura intr-un zid pe casa scarii :D
Cauta si o grinda.
Le zici ca esti de la inspectoratul in constructii :)

Te uiti si tu dupa crapaturi,'ii imtrebi cat i-a'ajuns caldura?

Daca au contracte la curent si la celelalte pe numele lor...

Daca s-a respectat comtractul.

Daca n-a'mai facut nimic, mergi mai departe.

#7
gabriel94

gabriel94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2013
Cred ca pot sa iti raspund cel mai bine la aceasta intrebare deoarece mi-am luat un apartament in acel bloc (spun bloc fiindca momentan este doar 1 bloc construit celalat e in constructie).
Mi-e mi sa parut ok dar acum depinde ce cauti. Fiindca tre sa iei in considerare locatia in primu rand.
Doi nu exista locul perfect decat daca dispui de sume colosale ca sa iti iei teren pe la uniri etc...si sa iti faci o viluta Posted Image

Oricum lasand vorba lunga deoparte incep cu avantaje si dezavantaje.
Ceea ce vezi pe site la dimensiuni sunt dimensiunile construite nu exact suprafata utila. De exemplu la apartamentul cu suprafata de 78.90 m care e pe site la 51, are ca suprafata utila 63 (fara terasa sau curte bagata aici). Eu la asta m-am uitat findca e spatios si pe viitor ma bate gandu sa mut putin zidul de la bucatarie si sa o inchid astfel obtin 2 camere. Iar bucataria o fac open space cu sufrageria. De in caz de bebe.
Pozele care le vezi cu constructile sunt reale. Adica chiar e din caramida construit, zidurile sunt groase baia e spatioasa. Centrala (da asta am observat ca fiecare ap nou in orice complex are in zilelele astea) Are apa curenta canalizare gaz curent si internet (acum 4 zile am bagat internetu merge bine). Si ai un loc de parcare asigurat care ti-l da tie in proprietate (eu consider asta foarte important ca sa nu am certuri pe viitor sau sa stau sa platesc lunar vreo suma ca in cartierul latin). Ai scoli si gradinite cam la 2-3 strazi departare.

Dezavantaje:
In primul rand ramane drumul din prelungirea ghencea. Eu lucrez la anumite ore in care nu am de a face cu traficul intes de dimineata asa ca pt mine e parfum. Dar am fost de cateva ori sa duc sotia la munca si credema nu exagerez cand zic ca cu ratb sau masina faci aproape 1 ora pana la unirii. Ma rog exista varianta rapida mergi cu ratb pana la 41 si dupaia te duci in sus pana la metrou la Lujerului. Asa face sotia cam 40 min pana la munca. Eu cu masina am facut o ora si un sfert (dar de a trebuit sa traversez pe la uniri unde am prins iara bara la bara...). Daca ai rabdare 2-3 ani minim pana termina astia de facut statia de metrou faci 20 min maxim pana la metrou si dupaia ajungi unde vrei:D ( Si da pt cei care sunt pesimisti se va finaliza linia de metrou fiindca s-a aprobat de la guvern linia pantelimon si timisoara, celelalte mai au de asteptat Posted Image ).
Ps. stiu ca cica se va largi strada candva ( stiu ca au mutat stalpi pe o buna parte din prelungirea ghencea dar cum vad ca nimeni nu mai lucreaza la crearea a 2 banzi pe sens, am dubi cand va fi si finalizat in REALITATE acest proiect).

Doi din cauza ca se tot construieste in PROSTIE as putea spune drumu are 3 parti unde e taiat din sosea efectiv o fasie de vreo 20 cm asa..au acoperito ei cu nisip da cand trec camioanele tot tre cu a-ntaia sau a doua sa treci pe acolo cu masina.
Tot drumu acela tre sa il faci pe jos daca nu ai masina pana la 122 (statia de ratb e cam la 15 min de mers pe jos asa la pas lejer pt o fata 10 pt mine) Iar marele dezavantaj este ca pe o buna parte nu sunt stalpi de lumina inca pusi. Si seara e cam bezna. (dar la fel daca ai rabdare se va rezolva)

Cat despre costuri. Totul e contorizat ai contoar pt gaz si apa si curent. Cat consumi atat platesti.

Momentan nu imi vin prea multe in minte asa ca daca vrei alte informatii intreaba. Stiu ca e greu sa te decizi la ceva, si eu am cautat 1 an apartament, ma rog la inceput cam asa si asa dar din septembrie pana acum 1 luna jumate am vazut n apartamente si cartiere rezidentiale, iar unele erau Posted Image , sau aveau tot felul de costuri de intretinere.... Posted Image , asa ca bafta la cautat .
Daca te ajuta cu ceva mie mi-a placut ideea cum va arata in viitor complexul ( nu are blocurile construite una langa alta sa ma uit la vecinu in casa, sau sa fac 50 manevre sa ies din parcare din cauza ca sunt puse una langa alta) Si mai ales ca zona e in continua dezvoltare totul e noi si lumea pare ok pe acolo (sa zicem ca am preferat sa fac o investitie pt viitor). Dar mai ales fiindca apartamentele la parter au gradina in proprietate privata. Si pot face ce vreau pe bucatica mea de verdeata.

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
La faza cu costurile ma refeream mai mult la cat de bine e facuta izolatia. Ca mai sunt si blocuri f prost izolate. Foarte prost insemnand sa-ti inghete apa intr-o camera neincalzita (nu tot apartamentul ci doar camera aia).

#9
gabriel94

gabriel94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2013
Sincer e ok izolatia. Dar ia in considerare ca la mine ap e pe colt... si se simte ca am 2 ziduri in afara.. dar dau drumu la centrala si e ok. Oricum pe departe de a ingheta in casa. Si in plus momentan am doar 1 vecin langa sus si in dreapta nu sau mutat inca...

#10
gabriel94

gabriel94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2013
Am in sfarsit un update daca va intereseaza cu izolatia. Zilele astea cand au fost 30-33 grade afara la pranz in casa erau 22-23 grade. Iar acum cateva luni cand seara erau 2-3 grade (cand a dat valul de frig) in casa erau 19 grade.

Nu puteam sa zic sincer nimic despre izolatie ca nu stiam cum va fi cu caldura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate