Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Este sau nu Secure Firewallul din XP?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
InfinityGuy

InfinityGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.11.2005
Am un prieten care baga mana in foc pentru firewall-ul din XP si mi-a propus un pariu: <_<

Un sistem Windows XP SP 2, updatat la zi cu firewall activat + Firefox fara nici un fel de software aditional de securitate (no fw, no anti spyware, no av), el pariaza ca e sigur (e relativa chestia cu sigur), ideea e ca n-o sa fie penetrabil de viermi troieni. (bineee acuma nu ma pun sa rulez fisiere gen "britney_speras.jpg.BAT")

eu ma cam indoiesc ca e asa dar nu prea am argumente.

Voi ce ziceti? sa accept sau nu pariul.

#2
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

View PostInfinityGuy, on Nov 24 2005, 13:32, said:

Am un prieten care baga mana in foc pentru firewall-ul din XP si mi-a propus un pariu: <_<

Un sistem Windows XP SP 2, updatat la zi cu firewall activat + Firefox fara nici un fel de software aditional de securitate (no fw, no anti spyware, no av), el pariaza ca e sigur (e relativa chestia cu sigur), ideea e ca n-o sa fie penetrabil de viermi troieni. (bineee acuma nu ma pun sa rulez fisiere gen "britney_speras.jpg.BAT")

eu ma cam indoiesc ca e asa dar nu prea am argumente.

Voi ce ziceti? sa accept sau nu pariul.

Castigi pariul 1000%
Nu se poate sa nu agate ceva de pe internet oricat de cuminte ar fi... Un firewall si un antivirus este obligatoriu pentru un PC care navigheaza pe internet...

#3
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postgepeto, on Nov 24 2005, 17:35, said:

Castigi pariul 1000%
Nu se poate sa nu agate ceva de pe internet oricat de cuminte ar fi... Un firewall si un antivirus este obligatoriu pentru un PC care navigheaza pe internet...
si eu ziceam asa... insa de mai bine de 3 saptamani am WinXP SP2 cu LiveUpdate activat. In plus am mai instalat EZ Trust Antivirus (asta are free-trial 1 an :D ).

eu cred ca vei pierde pariul (presupunand ca nu folosesti Internet Explorer sau ca dai click pe Poze.Super.Cool.jpg.scr)

daca nu downloadezi executabile cred ca poti renunta si la antivirus ;)
(timp de 4 ani nu am avut antivirus pe calculator decat cu mici exceptii de de max o saptamana la fiecare cateva luni cand mai scanam cu un antivirus online sau cu clamwin, insa foloseam sygate personal firewall)

Edited by Garfield, 24 November 2005 - 18:29.


#4
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View Postgepeto, on Nov 24 2005, 17:35, said:

Castigi pariul 1000%

huh ?

on-topic...eu folosesc firewallul din xp si n-am probleme, dar nu e asa sigur,...

#5
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Firewall-ul din XP sp2 este relativ sigur, a fost conceput ca un firewall "de-a gata", clientul Microsoft instaleaza XP-ul si nu  trebuie sa configureze reguli firewall-ului. Aceasta caracteristica comporta insa si un dezavantaj: suportul pt setari avansate este extrem de firav.
Mai grave poate sunt celelalte lipsuri ale firewall-ului din XP sp2, acesta NU ANUNTA cand un program de pe 127.0.0.1 incearca sa se conecteze la net, el "vede" doar ce se conecteaza la PC gazda, nu si ce iese. Apoi, detectarea (lipsa) a modificarilor programelor ce deja au reguli de trecere/blocare, lipsa unor minime capacitati anti-troian, fac din acest firewall unul indicat utilizatorului incepator si in nici un caz power-userului.
Ori unui utilizator cu un PC limitat ca resurse si constrans sa ruleze cat mai putine aplicatii.
In nici un caz acest firewall nu poate inchide portile de intrare unui hacker (nu kinderi teribilisti, ci un profesionist din cei putini si nestiuti), un firewall dedicat face cu greu fata pe o perioada mare de timp, altminteri saracia asta de firewall XP sp2, no way...

Edited by eXXocet, 25 November 2005 - 00:00.


#6
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Firewall-ul din XP sp2 este relativ sigur, a fost conceput ca un firewall "de-a gata", clientul Microsoft instaleaza XP-ul si nu trebuie sa configureze reguli firewall-ului. Aceasta caracteristica comporta insa si un dezavantaj: suportul pt setari avansate este extrem de firav.
Mai grave poate sunt celelalte lipsuri ale firewall-ului din XP sp2, acesta NU ANUNTA cand un program de pe 127.0.0.1 incearca sa se conecteze la net, el "vede" doar ce se conecteaza la PC gazda, nu si ce iese. Apoi, detectarea (lipsa) a modificarilor programelor ce deja au reguli de trecere/blocare, lipsa unor minime capacitati anti-troian, fac din acest firewall unul indicat utilizatorului incepator si in nici un caz power-userului.
Ori unui utilizator cu un PC limitat ca resurse si constrans sa ruleze cat mai putine aplicatii.
In nici un caz acest firewall nu poate inchide portile de intrare unui hacker (nu kinderi teribilisti, ci un profesionist din cei putini si nestiuti), un firewall dedicat face cu greu fata pe o perioada mare de timp, altminteri saracia asta de firewall XP sp2, no way...
Cam asta am vrut sa zic si eu dar imi era prea lene sa scriu atat :P

#7
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View PostSE7EN, on Nov 25 2005, 00:05, said:

Cam asta am vrut sa zic si eu dar imi era prea lene sa scriu atat :P
:coolspeak:  :D

#8
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

View PostGarfield, on Nov 24 2005, 18:26, said:

si eu ziceam asa... insa de mai bine de 3 saptamani am WinXP SP2 cu LiveUpdate activat. In plus am mai instalat EZ Trust Antivirus (asta are free-trial 1 an :D ).

eu cred ca vei pierde pariul (presupunand ca nu folosesti Internet Explorer sau ca dai click pe Poze.Super.Cool.jpg.scr)

daca nu downloadezi executabile cred ca poti renunta si la antivirus ;)
(timp de 4 ani nu am avut antivirus pe calculator decat cu mici exceptii de de max o saptamana la fiecare cateva luni cand mai scanam cu un antivirus online sau cu clamwin, insa foloseam sygate personal firewall)


Repet: chiar cu un antivirus bun si firewall, navigarea pe internet nu este 100% sigura. Tu ai un antivirus pus, dar pariul era ca:"folosind doar firewall-ul din XP"  fara alte programe, poti sa scapi neatins de virusi, troieni etc. Nu exista asa ceva...
Nimeni nu este sigur pe internet; gandeste-te ca zilnic apar tot felul de virusi, troieni sau alte animalutze pe care, in acea clipa, programele antivirus nu le pot detecta.

#9
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View PosteXXocet, on Nov 24 2005, 23:58, said:

Apoi, detectarea (lipsa) a modificarilor programelor ce deja au reguli de trecere/blocare, lipsa unor minime capacitati anti-troian, fac din acest firewall unul indicat utilizatorului incepator si in nici un caz power-userului.

Hmm, relativ ... as spune mai degraba ca un power user care stie cu ce se mananca securitatea se va descurca lejer si cu firewall-ul de SP2.
Folosesc numai fw-ul de SP2 de pe vremea cand era in faza beta ... n-am avut niciodata probleme, in conditiile in care ma conectez la greu pe diverse retele wireless sau unprotected networks (aeroporturi, hoteluri, i-cafe, etc.).
S-a vorbit de limitarile lui, de exemplu faptul ca nu monitorizeaza conexiunile outbound ... corect, de asta nu l-as recomanda unui utilizator obisnuit. Dar in combinatie cu alte programe de monitorizare (MS Antispyware, Spybot S&D, plus un rootkit scanner) mi se pare varianta ideala pentru un power user care vrea ceva rapid si care sa nu genereze o groaza de alerte.
Pe alte sisteme/servere bineinteles ca folosesc mai multe "flavors" de fw, de la Sygate pana la Checkpoint ... pentru laptopul meu in schimb este suficient SP2, atata vreme cat navigarea la Internet se face cu un respect sanatos pentru conduita on-line.

my 2 cents

#10
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postgepeto, on Nov 25 2005, 11:02, said:

Tu ai un antivirus pus, dar pariul era ca:"folosind doar firewall-ul din XP"  fara alte programe, poti sa scapi neatins de virusi, troieni etc. Nu exista asa ceva...
Nimeni nu este sigur pe internet; gandeste-te ca zilnic apar tot felul de virusi, troieni sau alte animalutze pe care, in acea clipa, programele antivirus nu le pot detecta.
da. si ? la antivirus nu am primit pana acum nici o alerta... si am mai spus ca in trecut foloseam extrem de rar un antivirus.. nici o problema. De cele mai multe ori utilizatorul este cel care instaleaza tot felul de programe care produc diverse bucurii... :nonobad:

Sunt si eu dispus sa pariez ca WinXP cu update la zi cu firewallu activat il pot folosi fara sa am probleme cu virusi/troieni/spyware !

#11
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View PostGarfield, on Nov 25 2005, 12:24, said:

da. si ? la antivirus nu am primit pana acum nici o alerta... si am mai spus ca in trecut foloseam extrem de rar un antivirus.. nici o problema. De cele mai multe ori utilizatorul este cel care instaleaza tot felul de programe care produc diverse bucurii... :nonobad:

Sunt si eu dispus sa pariez ca WinXP cu update la zi cu firewallu activat il pot folosi fara sa am probleme cu virusi/troieni/spyware !
not quite ... hai sa iti dau un exemplu: daca ai update-urile la zi, dar te apuci si faci browsing cu IE pe cateva site-uri XXX cu ActiveX enabled pentru not signed ActiveX controls, poti sa fii sigur ca prinzi si un troian pe drum.

Repet, pe langa FW-ul de SP2, care iti ofera protectia inbound (unsolicited packets), mai ai nevoie si de protectie la nivelul de executie al user-ului. Asta inseamna un browser bun si configurat corect, spyware/malware monitor in background si ceva cunostinte despre ce inseamna safety activity on-line (fara site-uri, mailuri, programe dubioase).

#12
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View PostPreTXT, on Nov 25 2005, 12:55, said:

not quite ... hai sa iti dau un exemplu: daca ai update-urile la zi, dar te apuci si faci browsing cu IE pe cateva site-uri XXX cu ActiveX enabled pentru not signed ActiveX controls, poti sa fii sigur ca prinzi si un troian pe drum.
stai oleaca.. eu am inteles ca fara alte programe de securitate (antivirus, alt firewall, anti-spyware...). in rest pot folosi ce programe vreau eu (cum ar fi Firefox)

si daca cineva viziteaza situri xxx cu Internet Explorer sau ruleaza fisiere "fisiere gen britney_speras.jpg.BAT",  atunci nu e nevoie de antivirus, antispyware, firewall ci de un antiuserdobitoc...

#13
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005
Singurul calculator care este 100% sigur este ala care nu este conectat la retea. :smoke:

#14
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View PostGobi, on Nov 25 2005, 19:24, said:

Singurul calculator care este 100% sigur este ala care nu este conectat la retea. :smoke:

Dar care foloseste CD-uri cu troieni & stuff de la prietenii cu net :P

#15
InfinityGuy

InfinityGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.11.2005

View PostGarfield, on Nov 25 2005, 18:57, said:

stai oleaca.. eu am inteles ca fara alte programe de securitate (antivirus, alt firewall, anti-spyware...). in rest pot folosi ce programe vreau eu (cum ar fi Firefox)

si daca cineva viziteaza situri xxx cu Internet Explorer sau ruleaza fisiere "fisiere gen britney_speras.jpg.BAT",  atunci nu e nevoie de antivirus, antispyware, firewall ci de un antiuserdobitoc...

fara IE (Ie e cel mai raspandit troian) ;) deci numai cu firefox

#16
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View PostInfinityGuy, on Nov 26 2005, 13:14, said:

fara IE (Ie e cel mai raspandit troian) ;) deci numai cu firefox

Da, daca folosesti Firefox nu vei mai contacta virusi (Welchia, Netschi, gripa aviara etc), cai troieni, troiene de zapada si iti va creste si penisul (mai ales daca esti femeie).
In plus te alaturi puternicei comunitati Firefox-free, Drugs-free, Jobs-free.

#17
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

View PostInfinityGuy, on Nov 26 2005, 13:14, said:

fara IE (Ie e cel mai raspandit troian) ;) deci numai cu firefox
http://secunia.com/s...?search=firefox

no comment

#18
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View PostPreTXT, on Nov 28 2005, 11:38, said:

tu ai avut curiozitatea sa vezi linkurile alea sa citesti descrierea la vulnerabilitati ? in cateva zile maxim sunt reparate...

Edited by Garfield, 28 November 2005 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate