Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

coca vs pepsi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,593
  • Înscris: 30.10.2003
Acum cateva luni am luat o cola la sticla de la un tonomat. Suc bah, nene, nu prostiile astea la plastic. Facea pishu peste toate sucurile naturale si nenaturale!
Era gustul ala de cola de demult. Nu stiu cum sa va explic sentimentul, filmuletul asta explica mult mai clar senzatia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5LaVzxHIR4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

 cristian_e, on 03 aprilie 2013 - 13:42, said:

Eu zic ca cola este acra la gust si mai chimizata...Eu merg pe Pepsi, e mai bun ...Incercati varianta de pepsi la sticla nu la pet de plastic, cel la sticla are un gust mai bun..In anii'80 si in primi ani '90 exista numai la sticla si era mai bun. Diferenata o face chiar sticla vs plasticul ce este din petrol si cancerigen pe deasupra...Sub actiunea soarelui, plasticul se descompune in niste compusi cancerigeni...
Tu vorbești de  pericolul pet-ului de plastic cu care este „ambalat” o băutură 100% cu chimicale, dar de băutura, în sine, nu zici nimic.Posted Image
Ca și cum ai vrea să să iei o linguriță de verde de Paris și te-ar preocupa să fie curată lingurița.

Edited by Lolopoco, 03 April 2013 - 18:24.


#75
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Eu prefer Coca-Cola fata de Pepsi. Nu stiu de ce da' mie imi place mai mult. Iar variantele light mi se par o idiotenie. La cate au bagate in ele zaharul e ultima mea grija. :lol: Si nu vreau sa stiu ce pun in ea ca sa o faca dulce. Pepsi Twist e mai bun decat ala normal iar Pepsi Max e oribil. Beau apa de la chiuveta si tot nu beau Pepsi Max. Daca tot e plin de chimicale macar bun sa fie.

#76
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Dintre Cola si Pepsi aleg apa.........

#77
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

 cephalophodes, on 29 martie 2013 - 09:10, said:

1. inainte era pepsi-cola.....dar s-au separat in pepsi (care are reteta veche de cola), si asa s-a infiintat coca-cola......
Complet fals. Pepsi si Coca-Cola nu au fost niciodata o singura companie.
Coca-Cola a aparut prima data in 1886, iar Pepsi-cola cu numele asta a aparut in 1898, complet separat. Deci nici macar ordinea nu e corecta, n-a fost mai intai pepsi-cola si mai apoi coca-cola, ci invers. La niciun moment nu au fost impreuna companiile.The Pepsi-Cola Company a dat faliment in anii 30, apoi a fost preluata de Loft. Mai tarziu The Pepsi-Cola Company s-a unit cu FritoLay si au format PepsiCo, care exista si acum si produce Pepsi si altele.
Coca-Cola Company a fost infiintata in 1892 si a fost vanduta sau mostenita de vreo cateva ori, dar n-a suferit niciodata vreo unire sau vreo despartire.
Retetele pentru Pepsi si pentru Coca-Cola nu s-au vazut niciodata una pe alta si nu au fost produse niciodata de acelasi producator.

#78
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 andrei_im, on 05 aprilie 2013 - 14:52, said:

Complet fals. Pepsi si Coca-Cola nu au fost niciodata o singura companie.
Coca-Cola a aparut prima data in 1886, iar Pepsi-cola cu numele asta a aparut in 1898, complet separat. Deci nici macar ordinea nu e corecta, n-a fost mai intai pepsi-cola si mai apoi coca-cola, ci invers. La niciun moment nu au fost impreuna companiile.The Pepsi-Cola Company a dat faliment in anii 30, apoi a fost preluata de Loft. Mai tarziu The Pepsi-Cola Company s-a unit cu FritoLay si au format PepsiCo, care exista si acum si produce Pepsi si altele.
Coca-Cola Company a fost infiintata in 1892 si a fost vanduta sau mostenita de vreo cateva ori, dar n-a suferit niciodata vreo unire sau vreo despartire.
Retetele pentru Pepsi si pentru Coca-Cola nu s-au vazut niciodata una pe alta si nu au fost produse niciodata de acelasi producator.

posibil....eu asa stiam....dar daca tu stii mai bine..ok atunci...

#79
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Cola nu înseamnă neapărat Coca-Cola. Cola este un tip de băutură (ce conține neapărat gumă de guar, parcă) și de culoarre negru spre albastru, culoarea colei. Sunt atâtea băuturi COLA care nu au nicio legătură cu Coca-Cola sau Pepsi. Pepsi face parte din categoria răcoritoarelor COLA, de asta i se zicea Pepsi-Cola.

#80
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
dupa un alt experiment, par amandoua la fel de acidulate...deci ramane doar gustul si plusul de zahar al coke..

#81
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Imi place mai mult Pepsi dar din pacate sunt nevoit sa-i boicotez si sa consum Coca Cola intrucat Pepsi si-a retras reclamele de pe Youtube. Youtube este una din putinele platforme unde mai este umpic, umpic, de libertate de expresie.

Edited by since2004, 01 May 2017 - 18:47.


#82
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Asta da problema:)

#83
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

 ionutzitaly, on 01 mai 2017 - 18:55, said:

Asta da problema:)
E o problema foarte mare! Googaleste motivul pentru si-a retras reclama, Pepsi si alte companii, mari si fricoase.

#84
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 ionutzitaly, on 01 mai 2017 - 18:55, said:

Asta da problema:)
http://www.chicagotr...0324-story.html

Cica ticalosii de la Pepsi refuza sa-si asocieze numele cu filmulete rasiste. Scandalos!

#85
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Sa zicem ca e dreptul lor sa nu aiba publicitate pe canale xenofobe and shit.  Dar chestia asta trebuie luata cu atentie ca poate ajunge un mod de cenzura, adica tu Ain sau since2004 aveti un canal de jurnalism independent, daca nu-i place sistemului vi-l semnaleaza ca si rasist si adio incasari...

#86
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 beku111, on 04 aprilie 2013 - 07:38, said:

Dintre Cola si Pepsi aleg apa.........
Ar merge si vinul in loc de sau langa apa. :)

#87
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Nu am eu canal, dar sunt canale pe care le urmaresc, absolut decente, ale caror incasari au scazut. Nu tot ce spun cretinetii SJW e rasism si xenofobie. Daca eu spun de exemplu "nu m-as casatori decat cu romanca", cretinii astia m-ar eticheta automat in mod absolut eronat! Sa fareasca sfantul ca o companie sa intre in gura astora ca de frica face orice.

Edited by since2004, 02 May 2017 - 07:45.


#88
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
pepsi este mai aromat, iar coca-cola este mai "taioasa" la gust.
plus ca nu toata coca-cola nu este la fel, gustul depinzand de locul in care este produsa (cea mai naspa era aia facuta la constanta). stiu ca s-au mai inchis unele fabrici, iar cea la doza se face in republica moldova.
si de la tara la tara gustul este diferita. in  romania are 11grame de zahar la 100ml, in occident are 8.5grame de zahar la 100ml.

#89
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In america n-are deloc, are sirop de porumb ca-i mai ieftin.

#90
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
si crezi ca la noi este zahar?
chemical brothers!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate