Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

coca vs pepsi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 onlyone, on 29 martie 2013 - 00:24, said:

mie cele 2 gusturi mi se par foarte diferite.
gustul coca cola este unic, pepsi parca era mai bun pe vremea lu ceausescu decat acum. acum e nasol rau.

http://www.bevreview...-pepsi-natural/

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
ii deosebire si intre cola autohtona si aia din Germania.

#39
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Shitt dude mi-am adus aminte de coca cola la sticla de prin anii 90, sau de american cola, parca erau mai bune, mai dulci decat actualele.

#40
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
cola este mai acidulat. Pepsi parca are un acid mai... "fin". E greu de explicat :D

#41
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
bun:

1. coca cola= este foarte acidulat, este mai dulce, are un gust de cola normal

2 pepsi- nu este atat de acidulat precum cola, nu este atat de dulce, are un gust mai pronuntat de cola fata de coke...

atat am observat.....referitor la acid, dupa consumarea a 1/2 din continut, sticla de coca cola are mai mult acid decat pepsi...deci, asa am dedus ca, coke este mai acidulat..
coke datorita excesului de zahar, imi face dintii de zici ca am mancat caramele....si pepsi face la fel, dar dupa un consum mai indelungat...
pepsi este mai light ca gust...

pepsi face mai putina spuma cand il torni intr-un pahar fata de cola....si daca nu ma-nsel este si diferenta de culoare la spuma......unul din cele 2  produse are spuma mai deschisa decat celalalt....

Eu asta am observat...acum, la gust, e fi si pH-ul de vina...dar eu asa le simt..
.
.Posted Image

Edited by cephalophodes, 29 March 2013 - 00:59.


#42
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Fiecare are gustul sau specific. Se simte diferenta si intre Coca-Cola si Cola-Cola Zero. Degeaba ne tot mint ei ca nu se cunoaste diferenta intre cele 2.  Gustul nu pot sa il explic. In orce caz, nu are nici una aroma de portocale.Posted Image

Edited by ovidiu_ms, 29 March 2013 - 01:00.


#43
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
am iesit....topicul este ramas in mainile voastre....Argumentati!

 ovidiu_ms, on 29 martie 2013 - 00:59, said:

Fiecare are gustul sau specific. Se simte diferenta si intre Coca-Cola si Cola-Cola Zero. Degeaba de tot mint ei ca nu se cunoaste diferenta intre cele 2.  Gustul nu pot sa il explic. In orce caz nu are aroma de portocale.

coca cola zero n-are zahar, ci zaharina sau alti compusi care inlocuiesc zaharul....d-aia e acea diferenta de gust....asa e si intre pepsi si cola...

poate facem un experiment cu carnea.....cola vs pepsi...si vedem dupa 1-2-3-4-5 zile care este mai nasoala (adica, care macereaza carnea mai repede)

#44
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

 cephalophodes, on 29 martie 2013 - 01:02, said:

poate facem un experiment cu carnea.....cola vs pepsi...si vedem dupa 1-2-3-4-5 zile care este mai nasoala (adica, care macereaza carnea mai repede)
S-au facut niste experimente Cola vs...... Am vazut pe you-tube acum 1-2 luni.

#45
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

 cephalophodes, on 29 martie 2013 - 00:09, said:


asta pentru ca de cand cele 2 companii s-au separat, coca cola intotdeauna s-au chinuit sa scoata acelasi gust de Pepsi-cola, sau mai bun.....

reteta e tinuta ascunsa....
Ce-au facut cele 2 companii? S-au separat? De cine?

 cephalophodes, on 29 martie 2013 - 00:22, said:

2. cola are o nuanta mai pronuntata de cola...
Si care e nuanta de cola?
Coca-Cola e mai deschis la culoare decat Pepsi Cola.

Eu prefer Pepsi, ca au reclame mai bune si vreau sa ii sustin sa faca reclame bune in continuare. Dar daca e sa beau Cola neacidulat si Pepsi neacidulat(adica dupa o zi sa zicem) nu fac diferenta dintre ele daca nu beau din amandoua. Adica daca-mi da cineva Cola si-mi zice ca-i Pepsi, daca e neacidulat, il cred. De unde deduc ca diferenta e in acid.

#46
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Pepsi e mai acidulat si mai putin dulce.

#47
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ma cephalophodes, tie nu-ti convine ca are lumea pareri diferite fata de tine? :lol:

#48
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Simt cum prind aripi, nu alta! imi iau zborul si ma infig cu trompa cat mai adanc in .. subiect.

?Oare?

cum facem diferenta intre balega de vaca si cea de cal. Simplu, una are paiele mai fine decat cealalta.
Cola si Pepsi-cola... eheee, aici e aici. Nu faci nicio diferena ca e acelasi kkt.

#49
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 cephalophodes, on 29 martie 2013 - 01:02, said:

poate facem un experiment cu carnea.....cola vs pepsi...si vedem dupa 1-2-3-4-5 zile care este mai nasoala (adica, care macereaza carnea mai repede)
mitul carnii a fost spulberat la mythbusters impreuna cu celelalte mituri despre cola, unul mai tampit ca altul... gen ala ca dizolva dintii si oasele si alte tampenii

#50
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Pepsi, din punctul meu de vedere, are gust de dero.

#51
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 andrei_im, on 29 martie 2013 - 01:09, said:

Ce-au facut cele 2 companii? S-au separat? De cine?

Si care e nuanta de cola?
Coca-Cola e mai deschis la culoare decat Pepsi Cola.

Eu prefer Pepsi, ca au reclame mai bune si vreau sa ii sustin sa faca reclame bune in continuare. Dar daca e sa beau Cola neacidulat si Pepsi neacidulat(adica dupa o zi sa zicem) nu fac diferenta dintre ele daca nu beau din amandoua. Adica daca-mi da cineva Cola si-mi zice ca-i Pepsi, daca e neacidulat, il cred. De unde deduc ca diferenta e in acid.

1. inainte era pepsi-cola.....dar s-au separat in pepsi (care are reteta veche de cola), si asa s-a infiintat coca-cola......

2.fiecare spune ca pepsi este mai acidulat.....faceti asa cum zic eu: luati 2 sticle (pepsi si coke)...puneti in pahar si vedeti care are spuma mai multa si in care din cele 2 pahare ramane suc mai putin...ce-a cu suc mai putin, are si acid mai putin..........repetati cand aveti sticla de suc golita la 1/2...

3 spuneti ca, pepsi are gust de dero.....asta pentru ca la coke, exista mai mult zahar care mascheaza acest gust de "dero/chimicale"

 onlyone, on 29 martie 2013 - 02:13, said:

mitul carnii a fost spulberat la mythbusters impreuna cu celelalte mituri despre cola, unul mai tampit ca altul... gen ala ca dizolva dintii si oasele si alte tampenii

stiu si eu de cola+ carne, dar ce au folosit??? pepsi sau coke?? amandoua au avut exact acelasi efect?? adica ma refer la ritmul de descompunere al fibrelor musculare...

 Ann0nyym0us, on 29 martie 2013 - 01:13, said:

Ma cephalophodes, tie nu-ti convine ca are lumea pareri diferite fata de tine? Posted Image

nu, dar vreau sa intelegeti ce am dedus eu.......eu beau regulat pepsi...(inainte nu faceam diferenta intre cele 2)....

dar dupa ce am baut numai pepsi, atunci cand am baut coke, am simtit o mare diferenta.....fiecare are plusuri si minusuri....

cu cat o bautura este mai acidulata, gustul de dulce ii este mai "sters ca intensitate"......dar ia ganditi-va la coke, este si dulce si foarte acidulata=> ca are zahar in ea cu tona.....

de pepsi nu pot sa zic de bine...ei nu au prea mult zahar, dar presupun ca au bagat indulcitori chimici in loc de zahar, poate asa se explica gustul mai light...

deci, beti coke si pepsi, doar dupa masa, si nu pe stomacul gol......pepsi-cola a fost conceputa drept medicament....avea o actiune digestiva,...ca si acum..

sunt unii care bag in ei cu baxurile, si ce-i prost e ca, unii o fac pe stomacul gol...

Edited by cephalophodes, 29 March 2013 - 09:11.


#52
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 edy_wheazel, on 29 martie 2013 - 00:47, said:

ii deosebire si intre cola autohtona si aia din Germania.

Mai e diferenta uriasa intre sucurile la 0.33/../2.5 si cele din fast-food.
Nu prea beau cola sau pepsi, dar am incercat cu fanta de portocale, la B.K/KFC/McD. avea gust puternic, la magazin, cel de 2l zici ca era mai mult apa decat suc.

#53
mariuspizdocea

mariuspizdocea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.06.2010
cephalophodes te-ai facut de cacao cu afirmatia: "inainte era pepsi-cola.....dar s-au separat in pepsi (care are reteta veche de cola), si asa s-a infiintat coca-cola". Coca cola a fost introdusa in 1886 pe cand Pepsi a fost introdus in 1893 cu denumirea de Brad's Drink, din 1961 se numeste Pepsi

#54
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 mariuspizdocea, on 29 martie 2013 - 11:36, said:

cephalophodes te-ai facut de cacao cu afirmatia: "inainte era pepsi-cola.....dar s-au separat in pepsi (care are reteta veche de cola), si asa s-a infiintat coca-cola". Coca cola a fost introdusa in 1886 pe cand Pepsi a fost introdus in 1893 cu denumirea de Brad's Drink, din 1961 se numeste Pepsi

eu asa stiam..ce-i drept n-am cautat pe google...posibil sa ma fi inselat, dar eu m-am referit de cand este in tara noastra...ca de atunci o stiu ca "firma"....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate