Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3043
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Te-ai uitat in sectorul de AC Input. Trebuie sa te uiti putin mai jos, la AC Grid-tie Output si ai sa vezi ca "Grid sell current range on AC1 (selectable range): 0 to 20 A". Deci poti sa selectezi zero output grid.

#3044
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postvast, on 17 decembrie 2017 - 19:54, said:

Te-ai uitat in sectorul de AC Input. Trebuie sa te uiti putin mai jos, la AC Grid-tie Output si ai sa vezi ca "Grid sell current range on AC1 (selectable range): 0 to 20 A". Deci poti sa selectezi zero output grid.
Ai dreptate, o sa ma uit mai atent.
sa vad si ce pret ,la panou de control dacă este nevoie  etc

Edited by goctav2000, 17 December 2017 - 20:18.


#3045
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Azi am trecut iar de 10kwh consumati in cea mai scurta zi din an si cu multi nori. Dar nu asta e ideea, ce vreau sa spun e ca trebuie sa consumi tot ce poti produce, nu ca trebuie sa produci tot ce poti consuma. Asta este esenta off sau on-grid-ului. Multi nu inteleg de ce am facut-o, astazi am aflat, a venit un vecin si mi-a cumparat UPS-ul sa-l puna pe o baterie auto, plumb, de 200Ah ca a picat curentul de N ori si era sa-i bubuie IAR centrala pe lemne. Ori eu le-am zis, "Pe bune? Habar n-am, mie inca nu!"
Si inca ceva, un mult "La multi ani" din partea mea si "Sarbatori fericite!" tuturor si sa ne auzim/citim sanatosi si la anul ce vine!

Va salut si va respect,
Daniel

Attached Files

  • Attached File  Prod.jpg   35.56K   42 downloads


#3046
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Nu toti offgrid erii au aceleasi prioritati. De exemplu mie ami este sufficient sa acopar consumul necesar si atat. Ca potentiali kwh se duc pe apa sambetei dupa ce am bateriile pline nui bai. Daca miam facut toate treburile pe timp de productie  nu stau colea cu rezistenta sa sug tot posibilul. Mai las echipamentele sa se relaxeze si ele.

Sa ai bafta la energie si sarbatori fericite langa cei dragi.

De asemenea tuturor colegilor, Craciun fericit si un an nou plin de energie.

#3047
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
A venit acum ceva timp o firma de instalatii bransamente la vecinul meu si i-am intrebat de injectia energie in retea. Seful lor a spus ca el are la casa de la tzara deja facut si procedura este cam asa: trebuie bransament separat pentru productie, enel nu stie ce e aia contor dublu-sens (si nici nu vrea sa stie, cred); BMS-ul pentru acest tip de bransament ajunge undeva pe la 6000ron, cu tot felul de tzacaneli de testare si verificare a energiei furnizate. Apoi, panourile trebuie instalate cu o firma autorizata si cu proiect si autorizatie de constructie si o droaie de documente (nu se uita enelul la tine fara ele). In final, pretul primit pe un kWh injectat este cel fara toate taxele adaugate (0.1-0.2 ron). Deci, trebuie sa injectez intre 3-5kwh ca sa scot banii de 1kwh consumat.
Vreau sa inteleg, de ce merita sa fac asta ?

Daca vreti informatii mai multe, mi-a lasat nr de tel.

Edited by topcat36, 23 December 2017 - 10:26.


#3048
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Deocamdata cel mai rentabil este on grid fara injectie in retea.Sunt invertoare accesibile ca pret care stiu sa faca asta.
Sa vedem ce o mai fi la anul.
Sarbatori fericite tuturor!!

#3049
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@topcat36 : merita daca ai consum mare si produci mult cand e soare. Scapi de baterii. Deocamdata merg pe principiul scris de @rinaldoparaipan dar si cu baterii pentru cand am surplus. Detin ultima varianta de invertor de la chinezi cu limitare export dar si cu limitare din baterii. Foarte important pentru mine in perioada asta cu zile scurte si noroase, Detin si prima generatie cu limitare dar fara limitare din baterii, o sa-l folosesc la vara fara baterii, conectat la 2 panouri pe direct.

Edited by Compf_99, 23 December 2017 - 14:32.


#3050
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Am instalat in iulie la cineva din Suceava modelul de 2kW generatia a doua.
S-a redus factura la mai putin de jumatate.Avantajul este ca acolo e cineva acasa pe timpul zilei si consuma tot ce pot da panourile.
In primavara o sa ii montez si baterii.

Edited by rinaldoparaipan, 23 December 2017 - 14:51.


#3051
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@rinaldoparaipan : in perioada asta jalnica cu soare putin si zile scurte eu nu fac mare branza dar cum se "zbarleste" vremea ajung sa acopar si 90% din consum, mai exact platesc 20-50 lei la 2 luni dar la un consum estimat la 300-400 lei la 2 luni. Eu am varianta si cu wifi cu inregistrarea productiei online la un site chinezesc. Acum nu are sens sa ridic poze cu ce produc, e patetic, cum isi revine vremea si creste ziua o sa postez cateva grafice. Va doresc o Craciunita jucausa ! Mosul are treaba cu cei mici.

Edited by Compf_99, 23 December 2017 - 15:58.


#3052
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Post19geo52, on 07 decembrie 2017 - 18:48, said:

....Am folosit generator de 600w pe benzina la care am dat jos motorul termic si am atasat la ax un  motor de cc 12v ....
E si asta o varianta.... :) Pe principiul aparatelor de sudura vechi, care erau invers: aveau un motor de c.a (eventual trifazat) si un dinam (gen c.c.) Insa tfe sa cumperi ceva carbuni de rezerva, ca o sa trebuiasca schimbati periodic.

#3053
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
@compf: cred ca poti acum (dupa ce a "mers o perioada ok") sa pui si pe forum "limitatorul" nostru de curent. Cu mentiunea ca nu pot deocamdata sa mai fac unul la fel pentru alti colegi din lipsa de timp si de o anumita piesa care a fost unicat. Dar va veni si vremea cand o sa mai fac.

#3054
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@addysoftware: nu-l mai folosesc deoarece stie sa faca asta invertorul nou, repet ala vechi o sa-l pun direct la 2 panouri, daca cineva de pe forum este interesat de limitatorul facut de tine (limitare cu cat sa traga din baterii) eu il cedez cu drag. A fost, este, un proiect reusit dar noul invertor are si functia de limitare din baterii. Daca este cineva interesat astept PM. Multumesc mult @addysoftware . Sper sa ajunga Craciunita si la tine maine seara :) .

Edited by Compf_99, 23 December 2017 - 18:33.


#3055
mangeorge09

mangeorge09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.08.2010
Buna.Ce impresie ave -ti de acest invertor on grid 2,5 Kw SolarMax 3000C ?? Oare surplusu de la panouri nul transfera in retea ? Multumesc anticipat.

#3056
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Categoric ca il  livreaza in retea deoarece e  un invertor o grid, nimic mai mult.

#3057
sorinmociofan

sorinmociofan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2014
http://www.anre.ro/r...ea-a-3-a&page=1

scuze, sunt nou pe forum (e prima postare), desi am urmarit forumul de ceva vreme pt ca sunt interesat, la fel ca majoritatea dintre voi, sa imi instalez pe casa panouri fotovoltaice, si tot speram, si inca mai sper, sa se adopte o lege/un ordin prin care sa ni se permita noua, muritorilor de rand, sa injectam en.el. in retea si sa luam un pret decent pe ea

eu cred ca orice pret care va fi sub minimul oferit producatorilor mari (Cei care primesc certificate verzi) va putea fi atacat in Instanta pt discriminare (livram aceeasi "marfa", nu se poate ca unii sa primeasca, dau un exemplu, 400 lei/MWh, prin vanzarea certificatelor verzi "pe piata libera", pret pe care tot noi, consumatorii il suportam prin facturile de curent de la Enel, IAR ALTII, adica noi fraierii de rand, sa primeasca doar 180 - 190 lei/MWh)

am mai facut un pic de research si am dat peste un document extrem de interesant semnat de organizatia Greenpeace, care spune franc celor de la ANRE ca in forma actuala, Romania ar avea un tarif mai mic decat media UE cu 70% !!! Pentru asta probabil ar merita sa fie sesizata si Comisia Europeana, sa vada ce se intampla la noi in tara ...

http://www.greenpeac...oane_fizice.pdf

#3058
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
ANRE in sus ANRE in jos, asta e o capuasa in sistem si sau o interfata pentru capuse, sunt si la altii, dar in UE nu se practica, ar trebui sesizata comisia europeana pentru a lua masuri in vederea desfiitatarii acestei agentii.

ANRE si ANRP sunt doua vaci de muls, un soi de priza si un soi de pusculita gratis pentru unii.

#3059
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postcavit, on 29 decembrie 2017 - 12:25, said:

ANRE si ANRP sunt doua vaci de muls, un soi de priza si un soi de pusculita gratis pentru unii.
Din pacate noi suntem vacile de muls. Ei sunt boii, ca le lipsesc cojones.

#3060
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Are si off-gridul partile lui bune:La Moara Vlasiei a picat reteaua de mai bine de o ora.Dau curent la doi vecini, fiindca au centralele full de lemne.
Conditia a fost:doar centrala, fiindca nici eu nu stau prea bine cu tensiunea pe baterii.
http://free-energy-m...tabela=data_log
In schimb am aprins luminile in toata casa, asa de-al dracu'Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate