Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Router tp link cu stick digi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Am un router TP Link MR3420 (din ala mai patratos) care are si mufa usb pentru 3G.Problema e ca desi in fisa lui scrie ca merge si cu stickuri 3G ZTE,in realitate eu unul nu am reusit sa il fac sa mearga si pe 3G.Si am incercat si impreuna cu alti cativa prieteni care cat de cat se pricep ceva mai bine la chestii din astea....
Mai exact am un stick de la Digi modelul ZTE MF190 si cand imi cade netul as vrea sa il bag prin router sa am net in toata casa....In router nu am gasit setarile pentru Romania,implicit pentru Digi.Am tot incercat tot felul de combinatii cu operatori din alte tari dar nu am reusit nimic....Pe Goagal nu am gasit nimic in combinatia asta si ce am mai gasit pentru altele nu au mers la mine.....
Aveti vreo idee cum sa-l fac sa mearga???Eventual daca a mai avut sau are cineva modelul asta de router.....
Va multumesc anticipat!

Astia sunt inculpatii (pozele sunt luate de pe net pentru exemplificare):

Attached Files



#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fa-i un update de firmware.

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
I-am facut,dar in afara ca mi-a sters toate setarile nu s-a schimbat absolut nimic....

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 george_eu25, on 23 martie 2013 - 18:51, said:

.
In router nu am gasit setarile pentru Romania,implicit pentru Digi.

Am tot incercat tot felul de combinatii cu operatori din alte tari dar nu am reusit nimic...
1: nici nu e nevoie sa le gasesti. optiune de configurare manuala pentru dial number si APN
nu ai? imposibil sa nu fie, pana si porcaria de Edimax 3G-6200N are asa ceva in meniu. sau
daca nu exista setari prestabilite, nu stii ce sa faci? creeaza un profil nou, atata timp cat vede
stick-ul de internet router-ul ala al tau, setarile, salvarea noului profil si conectarea sunt joaca
de copii.

2: pai poti sa mai incerci mult si bine, baga mare. rar s-au vazut setari de la doi operatori diferiti
care sa functioneze si la unu' si la celalalt.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Pai am incercat In toate felurile posibile...
La dial number la stick e trecut *99#  iar la APN e trecut "internet"....Am scris exact la fel la router si nimic.Faza e ca la router trebuie sa selectezi si o tara,iar cand selectezi tara iti baga automat si un opertaor....Altfel nu vrea!Uite pun niste poze la rand cu setarile pana la pasul cu 3G.... Mai departe de ala cu wifi nu am treaba.

Attached Files



#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
la nr de telefon ar trebui sa ai ceva de genul *99***1# (unde acel 1 reprezinta numarul setului de setari de internet salvate pe modem, in loc de 1 este posibil sa fie alta valoare).
Uite de exemplu cum e la orange:
http://www.orange.ro...nternet-ro.html

La authentication Type pune PAP.

Sfatul meu ar fi sa nu mai faci setarile din modul quick setup.
Eu am impresia ca ai bagat niste IP-uri aiurea pe acolo.
In afara de setarile de 3G (APN) nu trebuia sa mai setezi nimic pe la restul optiunilor.

Poti sa-mi explici si mie de ce ai ales quick setup->static IP? alea de acolo sunt setari pt. cablu.

Asa arata setarile, asigura-te ca ai setat 3G ca si conexiune primara si scoate cablul din mufa WAN.

Attached Files



#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Pai nu am nici un ip gresit din moment ce pe LAN si pe WIFI imi functioneaza perfect!Nu e si normal sa fie IP-uri statice din moment ce e retaua prin cablu de acasa!
Legat de nr de care ziceai tu,eu am bagat stickul de digi in calculator,i-am dat pe setari si exact cum scria acolo am scris si eu la router....
Ce nu am facut eu intr-adevar,nu am scos cablul din mufa....Peste tot unde am citit despre setari la tipul asta de routere.scria ca 3G intra automat cand cade reteaua LAN.Asa ca am bagat stikul direct fara sa mai scot cablul.Si la optiuni ai setare ca primar LAN si secundar 3G....
Ai cumva si numarul care se baga acolo pentru digimobil???Ca eu i-am dat o cautare pe goagal da nu am gasit ....
Oricum,multumesc de ajutor!

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Alte idei sau indrumari????

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 03.02.2005
Asa ca un sfat: dezactiveaza verificarea PIN-ului. (pune carteala intr-un telefon si anuleaza PIN verify)

Eu am reusit cu un alt model de router tpt pentru 3G (MR3020)  sa-l fac sa mearga cu un ZTE model MF 667, dupa ce am anulat verificarea PIN-ului cartelei la start-up.
Din cate vad, in lista de modem-uri compatibile pentru acest model de router, varianta de modem care o ai tu: MF190 nu este.
3G/4G USB Modem Compatibility List for TL-MR3420
Uita-te in log-urile router-ului, poate este vreo eroare pe acolo, legata de nerecunoasterea modemului.
Din cate vad si altii au probleme cu aceasta combinatie: TL-MR3420 does not recognizes ZTE MF190

#10
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
http://dan-blog.ro/setari-activare-digi-net-mobil-rds.html uite aici ce setari trebuie sa faci,acelasi lucru trebuie facut si in router.

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sollutia eu zic ca e simpla. trebuie dezactivat zte autorun via putty si comanda specifica. apoi va functiona.

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Mai pe intelesul unui "muritor" de rand in ale calculatoarelor???Am facut,in limita a cat ma pricep,cam ce a sugerat fiecare din voi si tot nu merge!!!Am descarcat si alta versiune de soft,am luat si un fisier bin pentru modem....Ce dracu nu am facut?????Si tot nu merge!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate