Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Am nevoie de ajutorul ciclistilor experimentati! #1 intrebare.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
GabrielSurpanu

GabrielSurpanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.03.2013
1. In opinia dvs. care sunt dezavantajele legate de sanatatea dvs. atunci cand mergeti cu bicicleta?

Multumesc,
Gabriel Surpanu

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Întrebarea este mult prea vagă și, zic eu, formulată greșit. Pentru mine personal, dezavantaje legate de sănătate nu există, însă riscuri da.
Și nu prea văd ce dezavantaje ar putea exista, atâta timp cât nu există condiții medicale pre-existente ce pot fi agravate de acest sport. Iar dacă există așa ceva, atunci biciclistul trebuie să fie conștient de ele și să urmeze recomandările medicului.

#3
GabrielSurpanu

GabrielSurpanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.03.2013

View Postalexcrist, on 23 martie 2013 - 01:05, said:

Întrebarea este mult prea vagă și, zic eu, formulată greșit. Pentru mine personal, dezavantaje legate de sănătate nu există, însă riscuri da.
Și nu prea văd ce dezavantaje ar putea exista, atâta timp cât nu există condiții medicale pre-existente ce pot fi agravate de acest sport. Iar dacă există așa ceva, atunci biciclistul trebuie să fie conștient de ele și să urmeze recomandările medicului.

Salut AlexCrist,

Inteleg.
Intrebarea trebuie sa fie generala.
Da sunt riscuri care duc direct la agravarea sanatatii.
Voi reformula intrebarea, sa fie mai clara.

Multumesc pentru opinie.

Gabriel Surpanu

1. In opinia dvs. care sunt riscurile care conduc la agravarea sanatatii dvs. atunci cand mergeti cu bicicleta?
Multumesc,
Gabriel Surpanu

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut,

O propunere : Nu mai face cate un subiect (topic) pentru fiecare intrebare. Are acelasi subiect ,pune-le pe toate in acelasi topic, e inutil ce faci tu (crearea de n topicuri pentru n intrebari)

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Cred ca principala problema poate fi o bicicleta prost reglata. Asta daca o folosesti timp indelungat asa. Poti intr-adevar sa-ti soliciti aiurea spatele, mainile, genunchii etc.

#6
GabrielSurpanu

GabrielSurpanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.03.2013

View Postpg-soare, on 23 martie 2013 - 07:40, said:

Salut,

O propunere : Nu mai face cate un subiect (topic) pentru fiecare intrebare. Are acelasi subiect ,pune-le pe toate in acelasi topic, e inutil ce faci tu (crearea de n topicuri pentru n intrebari)
Salut Pg-soare,
Eu am complet alta parère dar s-ar putea sa gresesc, gresec adesea si cand gresesc vreau sa ma corectez.
Nu cred ca e inutil pentru din 2 motive:
1.Raspunsurile nu sunt amestecate
2. Inca nu am toate intrebarile.

Oricum multumesc pentru opinie, si astept raspunsul tau.
O zi cat mai buna

View Postwirespot, on 23 martie 2013 - 10:20, said:

Cred ca principala problema poate fi o bicicleta prost reglata. Asta daca o folosesti timp indelungat asa. Poti intr-adevar sa-ti soliciti aiurea spatele, mainile, genunchii etc.
Salut wirespot.

Multumesc mult pentru feedback.
O zi cat mai buna si pedale multe !

Gabriel Surpanu

#7
raresdb

raresdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.07.2008

View PostGabrielSurpanu, on 23 martie 2013 - 00:39, said:

1. In opinia dvs. care sunt dezavantajele legate de sanatatea dvs. atunci cand mergeti cu bicicleta?

Multumesc,
Gabriel Surpanu

o fractura de cot in urma unei cazaturi :)

#8
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Daca intri in orice sala de kineto o sa vezi o bicicleta, ce-i drept medicinala dar principiul e cam aceleasi. Deci as putea spune ca ar fi unul din cele mai recomandate sporturi. Multi se gandesc poate la probleme la genunchi insa in cazul meu pedalatul cu moderatia m-a ajutat. Si o prietena care a avut o operatie de ligament a invatat sa mearga pe bicicleta la 30 de ani, tot la recomandarea doctorului. Binenteles vorbim aici de un sport practicat la nivel de amatori, daca ne referim la sportivii de performanta e normal sa apara anumite riscuri din cauza solicitarii la antrenamente zilnice ore intregi.

In rest e chiar greu sa ma gandesc la un dezavantaj atata timp cat ai grija bicicleta sa fie reglata pe masura ta, sa faci o incalzire la inceput si alte chestii care tin de orice sport, gen hidratare, repaus etc. Probabil ar trebui sa mentionezi daca te referi la utilizarea bicicletei in mod recreational, sportiv, utilitar...

Singurul lucru care imi vine in minte si care nu e normal dar este legat oarecum de intrebuintarea bicicletei este poluarea. De cele mai multe ori folosesti bicicleta pe drumuri unde sunt si masini, chiar daca e pista, tot trec masini pe langa tine si tinand cont ca faci efort, inima si plamanii lucreaza din plin si ai nevoie de cat mai mult oxigen si mai putin praf/noxe. Cand locuiam in capitala chiar ma gandeam sa-mi cumpar o masca anti-poluare dupa ce ajungeam la birou cu gatul iritat, 10 km de mers pe bulevardele cele mai aglomerate.

Edited by PhaseZ, 25 March 2013 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate