Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Abtinerea de la placerile vietii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#1
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Specimen:

 EmaS, on 17 martie 2013 - 16:46, said:

Dragul meu,eu nu mai ascult alte melodii decat muzica crestina.Nici nu mai fac faptele pe care le faceam inainte.Dumnezeu m-a schimbat foarte mult.Eram foarte orgolioasa,mandra,iubeam dansul,distractia,machiajul si bijuteriile,modaetc.Dar lucrurile pe care inainte le iubeam acum nu le mai iubesc si lucrurile pe care nu le iubeam,biserica,Cuvantul,rugaciunea,cele sfinte acum le iubesc .Stii ce scrie Galateni5:Dupa roade ii veti cunoaste,dupa modul de viata,cuvintele si faptele chiar si atitudinea.

Zeului nu-i place dansul, machiajul, moda etc. Pe scurt nu-i place mai nimic din ce-ti place tie.
Tu nu doresti sa-l superi pe zeu, deci te abtii de la toate placerile astea. Faci asta ori din frica, ori din dorinta de a ajunge in rai (tot un fel de frica). Nu vad alta varianta aici. Daca exista, va rog sa mi-o ziceti si mie (motivul pt care ii faceti pe plac zeului).

Dar problema pe care vroiam sa o discutam e alta.
Sa presupunem ca ai totusi argumente intemeiate pt a respecta vointa zeului. Atunci de unde stii ca zeul vrea sa faci asta??
Te abtii de la niste placeri pt ca un intermediar ti-a spus ca zeului nu-i place dansul. Acel intermediar al zeului este un om ca si tine. Poate parintii, prietenii, proful de reli, popanii etc. Deci te abtii de la niste placeri pt ca asa ti-au zis niste oameni simpli (ca si tine) ca e bine.
Vreau sa inteleg si eu rationamentul religiosilor atunci cand aleg sa asculte de ei, desi instinctul le spune cu totul altceva.

Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Ai citit Biblia? Pare ca nu. Citeste-o si dupa raspunde-ti singur. Nu trebuie sa asculti de nimeni, credinta si relatia cu dumnezeu e ceva personal si ti-o manifesti asa cum simti, asta e toata ideea. Ca sunt multe traditii (unele total aiurea) in BOR asta e alta poveste.

#3
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
De ce trebuie de fiecare data sa ne legam de religie si de ce a zis unu sau altul?Posted Image  Asa nu o sa ajungem niciodata la un acord. Tot timpul ne vom contrazice.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
A dat de unu care i-a presat chirpicii fortat cu un phulan jegos si noduros si acum ii pare rau de viata sophistikata avuta anterior. Asa ca un rezumat mai nefericit.

Moderatia si bunul simt ( common sense ) sunt cheia, nu pisda la vedere si teancu de ieuroi neimpozitati.

Gizas ... cum ai curajul sa ii suporti pe toti si sa le ierti greselile tuturora?





#5
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
''Atunci de unde stii ca zeul vrea sa faci asta??'' > Dumnezeu a anticipat acest lucru si din cuvantul sau a fost scrisa Biblia prin profeti.

''Acel intermediar al zeului este un om ca si tine'' Da , este un om ca si tine  care iti zice ceva dar nu iti zice de la el , ci din Cuvantul lui Dumnezeu care este Biblia . Doar iti atrage atentia in legatura cu ceva .....dans , muzica etc.

''Deci te abtii de la niste placeri pt ca asa ti-au zis niste oameni simpli (ca si tine) ca e bine''   Dupa cum am spus si mai sus nu zice de la el din cap , citeaza anumite versete care fac referire la comportamentul tau cu scopul de a le indrepta dovedind ca nu este de la el.

''Vreau sa inteleg si eu rationamentul religiosilor atunci cand aleg sa asculte de ei '' Nu trebuie sa te increzi orbeste in om , el zice ceva , tu cauti dovada in biblie (facand referire la religie ) . Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu care ti-a lasat dovada cuvantul lui , poruncile lui pe care cred ca nu le-ai citit .

''Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor'' de aici deduc ca stau de vorba cu o persoana atee .Animalul este ''ghidat'' de instincte , omul este dodat cu rationament ca sa cantareasca faptele .

#6
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Am avut exact aceasta discutie, seara trecuta, cu bunica mea, "femeie cu frica lui Dumnezeu", cum suna un cliseu cretin.
Presupun ca stii care a fost rezultatul...

In alta ordine de idei, i-am prezentat urmatoarea idee: Marele Dumnezeu e laudat ca fiind cel mai bun, cel mai iubitor cu creatia lui, etc. In schimb, in viziunea religiosilor, nu poti face un lucru, in anumite circumstante, pentru ca "il superi pe Domnul", care, mai apoi, "te pedepseste". Din toata chestia asta, rezulta ca Marele El, atunci cand il supara careva, alege sa se razbune. Deci e bun, iubitor & shit, pana-l calci pe coada. Cam ca mine, cum ar veni. Adica-i la fel de om cum sunt si eu. Pai si atunci, zic, daca e egalu' meu, nu pot sa ma inchin la o poza cu mine? Ori cu bunicu'? Ori cu orice uman din peisaj?

Cat despre traditii si obiceiuri, "numai de bine". Unii sunt atat de cretini in respectarea unor ineptii la fel de mari pe cat le e ignoranta, incat iti vine sa pleci catre o alta planeta...

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Blue_Ivy, on 17 martie 2013 - 17:42, said:

Ai citit Biblia? Pare ca nu. Citeste-o si dupa raspunde-ti singur. Nu trebuie sa asculti de nimeni, credinta si relatia cu dumnezeu e ceva personal si ti-o manifesti asa cum simti, asta e toata ideea. Ca sunt multe traditii (unele total aiurea) in BOR asta e alta poveste.

dar si tu zici acelasi lucru - ca te abtii de la placeri pt ca asa scrie in biblie (?), biblia fiind compusa tot de om.

eu vreau sa stiu de ce preferi sa il crezi pe om, si nu propriul tau instinct.
am o banuiala ca e din cauza metodei clasice de indobitocire, dar eu vreau sa aud si explicatia dobitocilor insisi..
daca tot sustineti ca nu sunteti indoctrinati, ca nu va influenteaza altii, ca oricum ati fi stiut de zeu si daca nu existau altii sa va povesteasca de el etc. explicati de ce alegerea voastra coincide cu a celor pe care noi consideram ca v-au indoctrinat, si intra in conflict cu propriul vostru instinct.

#8
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

 ovidiu_ms, on 17 martie 2013 - 17:51, said:

De ce trebuie de fiecare data sa ne legam de religie si de ce a zis unu sau altul?Posted Image  Asa nu o sa ajungem niciodata la un acord. Tot timpul ne vom contrazice.

da deoarece nu avem un tipar dupa care sa ne modelam toti . se mai gaseste cate un ''Gica contra'' ........

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Bre, un om e cu atît mai evoluat cu cît e deasupra „pasiunilor” vieţii. Lucru întrevăzut de Eminescu în „Luceafărul”, cînd a zis „nemuritor şi rece”.

Nu trebuie să fii adeptul unei religii ca să-ţi dai seama că autocontrolul îţi aduce mai multe beneficii decît depravarea.

#10
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Draga nemensis , ''biblia fiind compusa tot de om.'' da este compusa de om , dar cum? din inspiratie divina !

#11
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 beku111, on 17 martie 2013 - 17:55, said:

''Atunci de unde stii ca zeul vrea sa faci asta??'' > Dumnezeu a anticipat acest lucru si din cuvantul sau a fost scrisa Biblia prin profeti.
de unde stii asta?

 beku111, on 17 martie 2013 - 17:55, said:

''Acel intermediar al zeului este un om ca si tine'' Da , este un om ca si tine  care iti zice ceva dar nu iti zice de la el , ci din Cuvantul lui Dumnezeu care este Biblia . Doar iti atrage atentia in legatura cu ceva .....dans , muzica etc.
de unde stii asta?

 beku111, on 17 martie 2013 - 17:55, said:

''Deci te abtii de la niste placeri pt ca asa ti-au zis niste oameni simpli (ca si tine) ca e bine''   Dupa cum am spus si mai sus nu zice de la el din cap , citeaza anumite versete care fac referire la comportamentul tau cu scopul de a le indrepta dovedind ca nu este de la el.
de unde stii ca versetele alea reproduc vointa zeului?

 beku111, on 17 martie 2013 - 17:55, said:

''Vreau sa inteleg si eu rationamentul religiosilor atunci cand aleg sa asculte de ei '' Nu trebuie sa te increzi orbeste in om , el zice ceva , tu cauti dovada in biblie (facand referire la religie ) . Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu care ti-a lasat dovada cuvantul lui , poruncile lui pe care cred ca nu le-ai citit .
de unde stii ca biblia reproduce vointa zeului, din moment ce a fost scrisa si revizuita de vreo 39503205834058345 de ori de oameni?

 beku111, on 17 martie 2013 - 17:55, said:

''Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor'' de aici deduc ca stau de vorba cu o persoana atee .Animalul este ''ghidat'' de instincte , omul este dodat cu rationament ca sa cantareasca faptele .
corect, si eu asta vreau sa stiu: "rationamentul" vostru. care este?

 beku111, on 17 martie 2013 - 18:01, said:

Draga nemensis , ''biblia fiind compusa tot de om.'' da este compusa de om , dar cum? din inspiratie divina !

de unde stii asta?

#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 Nemesis-, on 17 martie 2013 - 17:56, said:

dar si tu zici acelasi lucru - ca te abtii de la placeri pt ca asa scrie in biblie (?), biblia fiind compusa tot de om.

eu vreau sa stiu de ce preferi sa il crezi pe om, si nu propriul tau instinct.
am o banuiala ca e din cauza metodei clasice de indobitocire, dar eu vreau sa aud si explicatia dobitocilor insisi..
daca tot sustineti ca nu sunteti indoctrinati, ca nu va influenteaza altii, ca oricum ati fi stiut de zeu si daca nu existau altii sa va povesteasca de el etc. explicati de ce alegerea voastra coincide cu a celor pe care noi consideram ca v-au indoctrinat, si intra in conflict cu propriul vostru instinct.

Tocmai ce am insinuat ca eu cred in propriile trairi si nu in ce zice altcineva. Ce nu intelegi? Dumnezeu vrea sa te bucuri de viata, de aceea traiesti. Dar ce spune religia este ca trebuie sa fii cumpatat ca sa fii fericit si asa si e. Luam bautura spre exemplu. Nu spunei nimeni sa nu bei un pahar, dar nu o sticla. Si hai sa o luam altfel, daca bei o sticla ce rezolvi? Te simti bine ? In niciun caz, te imbeti si vomiti ca porcu si a2a zi te doare capu de nu stii pe unde sa o iei. Cheia fericirii e cumpatarea si o balanta a lucrurilor.

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Totusi care este rostul dansului? Te agiti acolo ca un capiat pe o muzica de iti vine sa vomiti, asta e mare placere?

#14
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 Blue_Ivy, on 17 martie 2013 - 18:06, said:

Dumnezeu vrea sa te bucuri de viata, de aceea traiesti.  
Cheia fericirii e cumpatarea si o balanta a lucrurilor.
Problema oamenilor este ca amesteca cererile , cuvintul lui Dumnezeu cu ce se cere in biserica , cuvint care nu-l cunoaste nimeni doar il interpreteaza si cine apasa mai bine pe cerinta acela e cel mai tare preot, predicator etc .
Una din cautarile de baza ale capilor bisericii este sa indoctrineze fameia pentru ca ea e capul nu barbatul , doar ele ne dau impresia ca noi suntem capul pentru a ne hranii orgoliul masculin idiot si a ne putea duce cum vor ele . Daca reusesti sa faci femeia sa creada totul e ca facut , ea aduce barbatul incet unde vrea , duce copii si ii educa cum i se cere , da , ea pentru ca are rabdare muult peste cea a unui barbat si pina la urma cu staruinta reuseste .
Nimic ce e in cantitate mare nu face bine la organism , de la cele ale gurii pina la invatatura .
Daca ar fi sa fim toti cumpatati si sa cintarim totul nu s-ar mai fi ajuns pe luna , nici pe fundul oceanului, am sta la luminare . Fericirea este un cuvint nestiut in reala lui valore axact cum spuneam de cuvintul lui Dumnezeu - nimeni nu-l cunoste ! instinctul ne spune ce si cit , important e sa-l auzi si sa-l recunosti.

#15
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Spune sincer : Tu crezi in Dumnezeu sau nu ?

Inteleg ca te astepti sa vina Dumnezeu la tine si sa zica ca El exista . Si nici atunci tu nu vei crede ........

Trebuie sa citesti Biblia in primul rand , sa corelezi fapte , istorisiri de acolo cu fapte dovedite de istorie si de abia atunci putem vorbi mai in aprofunzime . E ca si cum as face frectie la picorul de lemn daca tu esti 0 in ceea ce priveste religia .

Edited by beku111, 17 March 2013 - 19:09.


#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 Nemesis-, on 17 martie 2013 - 17:36, said:

Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor
Si-atunci ce ai de spus despre cei/cele care nu danseaza/machiaza/beau/fumeaza...etc, din pur instinct? Un raspuns prin care ai spune ca nu exista asa ceva, nu e acceptabil, pentru ca, chiar exista.

#17
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Gonthar: se vede ca nu stii sa dansezi, caci daca ai stii n-ai zice asa.

@Nemesis: nimeni nu zice sa te abtii de la "placerile vietii", ci sa le practici cu moderatie, fara sa te identifici cu ele.
Cand ai ajuns "dependent" de-o placere sau alta, nu esti mai sus decat cainele lui Pavlov.
Si trebuie niciodata sa uiti ca esti singura responsabila pentru actiunile tale.

#18
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Nemesis-, on 17 martie 2013 - 17:36, said:

Alegerea pe baza de instinct este cea mai pura forma de alegere. Practic alegi in functie de cum te-a programat natura, sau zeul in cazul religiosilor
Frica e o unealta de reprogramare a mintii. E ca soldatii de pe front care de la stresul prelungit al frontului, li se paradesc conexiunile cerebrale, devenind incapabili sa mai functioneze normal, sanatos, devin rebuturi.
Asadar, teroarea, frica de "flacarile iadului", ii paradeste pe "credinciosi", care devin niste jucarii stricate, pe care le pot manevra popi mari amatori de haine de matase cu fir de aur, coliva si vin ghiurghiuliu, si alte placeri ale vietii cu care se delecteaza in intimitatea conacelor monastice, la umbra, unde nu are acces enoriasul.

Edited by criztu, 17 March 2013 - 19:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate