Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Radare fixe pe autostrada A2

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpolter, on 20 martie 2013 - 01:32, said:

Cit timp ai aceste calitati si respecti legile fizici la volan nu ai probleme.
Domnu' rebel care a auzit de fizica (si ortografie) intr-un film la televizor: legile fizicii le respecti oricum. Si la volan si in pat si unde vrei tu. Poate ai auzit expresii gen "romanii nu respecta nici legile fizicii" - erau la misto.

#56
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008

View Postpolter, on 20 martie 2013 - 01:32, said:

Eu fac A1 ,A2 , A3 190 km/h de la un capat la altul ...problem?

P.S
   nu am avut accident pina acum si nici nu o sa am ,nici cind am urcat in primele zile de cind am luat permisul nu am avut stress.
Am facut primul drum pe autostrada la 2 zile  de cind am luat permisul Bucuresti-Tg-Jiu si ce am mai plimbat cazanul prin oras ,aproximativ 800km.
Daca e sa dai de soferi prosti pe strada ,nu scapi de accident.
Daca esti sofer prost, tot nu scapi de accident.
Daca ai luat permisul pe spaga sau nepotisme nu scapi de morga...
Daca ai bun simt si nu abuzezi de legile fizicii nu sunt probleme in ale condusului...

Acum urmeaza ceva important :
-nu toti sunt facuti sa conduca o masina ,nici dupa 1000 de ore la scoala de soferi.
-specimenele care tin strins colacul ,care tremura cind vad ca unul le taie calea sau vine spre ei prea repede ,care nu se pot stapini ,mai bine sa se abtina de la comentarii si sa nu vorbeasca de sofat ca nu au treaba cu viata asta mai zbuciumata si plina de surprize.

Volanul te tine in alerta non-stop cind esti pe drum sau asa ar trebui la un om cu cap.
Este musai sa ai reflexe sa ai o vede buna si o stapinire de sine foarte puternica sa nu te pierzi in situatii mai delicate.
Cit timp  la volan ai aceste calitati si  intelegi legile fizicii, nu ai probleme.
Normal ca nu treci pe linga o trecere de pietoni cu 120km/h ca nu ai cum sa opresti nici timp sa reactionezi ,dar aceste situatii se exclud aici din discutie ,pentru ca nu ai cap daca faci asa ceva.

Cit despre ce vrea politia ....nu e problema ,ne ajunge cutitul la os ,o sa iesim in strada si poate o sa-i linșăm asa cum s-a intimplat cu Ceausescu (acolo a fost o decizie gresita dar cu astia de la guvernarea din prezent ar fi decizie corecta....)

Nu mai pot sa dau edit sau nu stiu eu cum ,dar ca idee ,am incercat sa repar situatia ...
CIteste iar ,poate acum este mai usor de digerat textul de mai sus.
Cred ca se intampla si la case mai mari,cum ziceai si tu :ora ,neuronul...

Edited by polter, 20 March 2013 - 23:38.


#57
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
De fapt iti explicam ca te contrazici singur, mai exact "nu am avut accident pina acum si nici nu o sa am" cu de exemplu: "Daca e sa dai de soferi prosti pe strada ,nu scapi de accident." :)

#58
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View PostRealThing, on 20 martie 2013 - 23:45, said:

De fapt iti explicam ca te contrazici singur, mai exact "nu am avut accident pina acum si nici nu o sa am" cu de exemplu: "Daca e sa dai de soferi prosti pe strada ,nu scapi de accident." Posted Image


El nu circula pe strazile cu soferi prosti !

#59
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
Aici recunosc ca nu am formulat bine ,ideea este ca sunt situatii in care tu nu ai vina si nici nu poti evita accidentul ...
Acolo am vrut sa exprim ca nu o sa fac accident din vina mea ,stiu cum merg ,sunt destul de corect (nu depasesc aiurea ,folosesc semnalizarea tot timpul ,etc. )

Edited by polter, 21 March 2013 - 01:39.


#60
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
E mai sanatos sa-ti constientizezi limitele decat sa le ignori. N-ai facut absolut niciodata absolut nici o greseala la volan din care sa scapi doar pentru ca altii au fost atenti si te-au ferit sau pentru ca ai avut noroc porcesc? Daca nu, ori n-ai condus destul, ori nu le constientizezi, ori pur si simplu bravezi pe forum.

Edited by crz, 21 March 2013 - 01:55.


#61
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
S-a intimplat si asta ,dar nu au fost grave....

#62
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am fost azi la C-ta si inapoi.

Radarele sunt montate pe suport suspendat desupra soselei (de la Cernavoda la C-ta). Se lucra de zor la parcari, radare si afisaje.

Viteza se masoara ca pe DN1, adica un bucla inductiva ingropata in asfalt, iar camerele te iau din spate.
La TV vor zice ca sunt "nedetectabile", ceea ce e clar, avand in vedere ca nu emit nimic.

Camerele sunt mascate in fata de panouri de avertizare electronice.
Cred ca au si camere de vigneta.

Din ce am vazut eu, sunt 2 pe fiecare sens.

#63
bogdan2

bogdan2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2003
hmm...ia sa vedem...ce avem noi aici?
se pare ca majoritatea celor care au raspuns pe aici...tin cu ursul...
doar cativa stiu despre ce vorbesc, restul....mai documentati-va....traim in 2013
nu-mi vine sa cred ca totusi nu vedeti inaginea de ansamblu si va limitati la optica turmei...
din cauza celor cu creierii spalati precum majoritatea celor de aici, care sustineti ca e bine sa fie radare pe toate soselele
din cauza ca nu sunte-ti decat soferi de week-end si conduceti masini ruginite sau masini de facut piata pe autostrada
suntem obligati sa mergem in 2013 cu viteza incet si f incet....treziti-va!!!, nu mai suntem in epoca daciilor de la pitesti
autostrada e ptr masini care nu`s gandite sa mergi la piata cu ele....care detine-ti asa ceva si bate-ti campii pe aici ca e normal sa te limitezi la 130...stati pe banda 1
sau folositi variante ca DN-uri....nu mai intrati pe autostrada daca nu va place...
exista masini care merg cu 400km/h fara nici o problema...chiar asa de neinformati sunteti? , va uitati doar la antene? treziti-va, doar nu sunteti oi
chiar nu realizati ca in orice tara care aplica reguli de viteza mica pe autostrada, nu-i decat o sursa de venit ptr stat prin aplicarea de amenzi?
ok, sa amendeze pe cel care merge incet pe banda 2...noi soferii sa putem cere daune serioase administratorului de drum care nu inlocuieste
gardurile rupte, furate, si neinlocuite, firmelor care consuma motorina degeaba plimbandu-se incet pe banda de rezerva cautand caini morti si garduri rupte, care nu anunta
imediat problema inlocuiri gardurilor, ei sunt infractorii nu noi, ei traiesc pe spinarea noastra, isi iau salariile din taxele care ne obliga sa le platim degeaba
iar noi rupem masinile, din cauza gropilor, animalelor care ajung sa traverseze autostrada, eventual murim ii accidentam pe altii sau ii omoram pe altii.....din cauza lor
dar...statul e stat..el nu tre sa piarda,.va spune, : daca nu mergeai cu viteza nu loveai cainele, kiar si sub 130 , daca iei un caine sau o groapa, nu cred ca e cineva curios sa vada ce pateste...
totusi in caz ca nu stiati,...in germania exista autostrazi cu ....NO SPEED LIMIT....adica la aia nu e tot asfalt?, nu tot masini merg pe asfaltul ala? la astia de ce se poate?
asa ca atata timp cat platim ca ei sa faca ceva cu drumurile si autostrazile, pai sa faca mai intai ei si pe urma sa se ia de noi....cu alte cuvinte , daca balanta nu e egala,
ptr ca ei nu `s trasi la raspundere penala nu contraventionala ptr ca pun viata in pericol participantilor la trafic, nu mi se pare corect sa platesc taxe si sa fiu amendat
in fine, mai pe scurt, atata timp cat conduc o masina care imi permite sa conduc cu viteza la care a fost costruita, e treaba mea cu cat merg atata timp cat nu pun in pericol
viata altora din trafic, ma refer ca atunci cand nu e nimeni pe un segment de drum, e treaba mea daca vreau sa ma "sinucid" sau nu...calcand pedala
dar poate nu ma "sinucid" , poate nu conduc o masina ruginita sau gandita ptr a face piatza cu ea....asa ca domnilor politisti cu creieri spalati, care sustine-ti ca e bine sa fie radare peste tot, mai lasati-ne ca suntem deja satui de atata panda....castigati-va salariile in mod cinstit nu stand la panda, voi si cei ca voi, sunte-ti ca nishte capuse care
ne suge-ti banii, mai suge-ti si altceva ca ne-am saturat de voi...nu toti suntem oi
legea e gresita ca multe alte legi...la asta tre sa umblati, corectati legea, nu buzunarele si viatza care ne-o pune-ti in pericol
mai dati legi si ptr voi nu doar ptr noi , ca noi va platim!!!

#64
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Nu stiu cum e in roro, dar in UK esti avertizat ca urmeaza un radar incepand de la 500 de m. Sunt semnalizate clar. Tb sa fi ori prost ori adormit ca sa iei o amenda. Valabil si pt sistemele care masoara viteza medie. De asemenea, politisti care stau cu radarul in tufish in UK vezi doar pe la sate. Foarte foarte foarte rar mai stau prin alte locuri (autostrazi, drumuri nationale). Din toate cunostintele mele de aici (si am destule), una singura a luat amenda pt viteza fiind depistat cu un radar mobil :)

#65
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
domnule bogdan2 :
1. Invata sa scrii romaneste mai intai. Cu majuscula la inceputul propozitiei, cu conjugari corecte ale verbelor (suge-ti, pune-ti etc) si mai ales cu semne de punctuatie.
2. Respecta regulamentul forumului. Limbajul MIrc este interzis (kiar)
3. Daca tot stii cum e in Germania, ce taxe se platesc acolo? Daca exista limitare de viteza (chiar si pe autobahn) o depaseste cineva? Nope. La Romania limitarea e pentru prostii pe care ii invoci
4. Viteza aia de 400km/h sau nelimitata pe care ti-ai dori-o la noi ar implica folosirea ei si de catre masinile invocate de tine, din 1800 toamna. Accidentele provocate fie de tine fie de soferii de duminica duc la pierderi de vieti. Nu ma intereseaza dorinta ta de suicid, dar pe autostrada mai sunt si eu cu 2 copii in masina si circul cu o masina foarte sigura, dar la un impact cu tine ce mergi cu nelimitat nici eu nu am vreo sansa. Masinile sunt fiare, se pot defecta. Iar gumele pot exploda.
5. Nu neg neimplicarea autoritatilor. Mi se pare uriasa viteza de 130km/h la cate gropi sunt pe A2 sau A1. Administratorul drumului e vinovat, cu atat mai mult cu cat nici nu e semnalizat/restrictionat la cele mai multe dintre gropi. Dar pana la administrator daca tu vii cu nelimitat si intri in mine eu ajung in spital sau Doamne Fereste sub pamant

#66
bogdan2

bogdan2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2003
d-le morogan..:)
eram sigur ca cineva se va impiedica de felul cum intentionat am scris...(ma faci sa cred ca nu esti decat un carcotas).
comentariile de aici sau de pe oricare alt forum sunt doar comentarii si nu lectii de limba romana
pe net fiecare scrie cum vrea , altii cum stiu....important e ceea ce scrii...(punctul de vedere)
referitor la limbajul de mirc...aici iti dau dreptate, "kiar" asta chiar mi-a scapat...nu am avut intentia sa-l folosesc
referitor la punctul 3...am facut referire ca oriunde limitarile de viteza...(130 pe autostrada mie mi se pare prea putin, limita ar trebui sa fie undeva pe la 160) e doar o sursa de venit la bugetul de stat, statul stiind ca orice sofer cu o masina creeata ptr viteza va fi tentat sa calce pedala....si ...iata cum le vin banii...
la punctul 4...cei cu masini din 1900 toamna ar trebui sa fie inconstienti sa mearga tare cu un cazan...celor cu cazane ar trebui sa le fie interzis accesul pe autostrada, sau sa le faca banda separata
iar faza cu sinuciderea era o gluma daca nu te-ai prins...daca erai mai atent am scris exact asa...:"e treaba mea cu cat merg atata timp cat nu pun in pericol
viata altora din trafic, ma refer ca atunci cand nu e nimeni pe un segment de drum"
si nu toate masinile sunt fiare, ci doar unele masini sunt fiare...mai ales cele care trec ITP-ul pe spaga sau cele care au fost concepute ptr a merge la piata cu ele...
iar gumele pot exploda daca folosesti second hand-uri...sau le tii pe masina pana ajung la uzura maxima
crede-ma ca atunci cand merg mai tare inainte de a calca pedala sunt atent si pana la ce temperatura e afara...(a se retine ca nu merg tare in conditii neideale drum / vreme...etc)
ptr punctul 5....ieri am fost pe a2...si nu mai erau gropi...si nici cozi de 3 km la taxare cum au anuntat ca ar fi fost dimineata...la ora 7 dim aveam doar 1 masina in fata la taxare
daca erau 3 km de coada, de ce nu au aratat coada? o fi fost inainte sau dupa ce am trecut eu? dar totusi la tv nu au aratat coada...era doar o minciuna ca oricare alta
iar elicopterul care trebuia sa survoleze autostrada, era "parcat" pe la ora 13 in zona de taxare pe sensul de mers spre bucuresti...deci televizorul minte ca de obicei..
probabil era doar o diversiune ptr a convinge lumea ca si la noi pe litoral e activitate si sa nu te mai gandesti sa pleci la bulgari...asa ca iar am ajuns la o chestiune de bani care statul ii doreste de la noi pomana...
.

#67
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Flăcău, cu tot respectul... dă-i drumul de aici!

Tu faci comparație între Germania și Românica (supranumită și haznaua Europei).
În cazul în care vei apuca vreodată să treci prin Germania mai uită-te o data și cum se comportă respectivii în trafic, apoi ai tot dreptul sa vii cu "sefe-uri" de genul: fără radare și "no speed limit".

Edited by gumball3000, 02 May 2013 - 12:36.


#68
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si chiar si pe vestitele autostrazi nemtesti exista mai mult limite decit "nelimitat". Si chiar pe bucatile "nelimitate" viteza recomandata este de 130. E drept ca pentru romani "recomandat" ar insemna fix pix si pina nu vine careva cu radarul, bastonul si pistolul dupa ei nu se potolesc dar nu e peste tot la fel.

Oricum dupa cum am spus o mare parte din prevenirea accidentelor prin design-ul strazilor este impachetarea vitezelor intr-un range cit mai mic. Primul pas e sa faci sensurile separate fizic, astfel incit sa nu poti sa ai pe cineva venind spre tine cu o viteza relativa de 260 km/h (=2x130). Al doilea pas e sa interzici oprirea; relativ logic, daca unul e oprit si altul vine cu 130km/h probabil ca o sa aibe sanse mai mari sa intre in el. De asemenea exista (sau ar trebui) o viteza minima pe care sa o ai pe autostrada (daca mergi cu 5 km/h o distanta mai mare e destul de probabil sa te rada careva pe autostrada). Cum multe masini mari sint limitate la 80-90 km/h trebuie sa limitezi cumva viteza superioara daca vrei sa pastrezi intervalul suficient de mic. Si in fine, este Romania - acum poti sa mergi si cu 160 km/h si sa vina vreunul cu 200+ si sa-ti faca faruri de la juma' de km distanta ca vrea el sa te dai la o parte (desi evident n-ai unde); daca ar mari limita sa mearga toata lumea fara frica cu 160 (sau hai 170-180 ca "merge") sa vezi ce s-ar inmulti accidentele cu astia care intra in TIR-uri, autocare, matiz-uri, logane ca "nu s -au dat mai repede la o parte".

#69
bogdan2

bogdan2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2003
@gumball3000
se pare ca nu prea ai inteles nimic....treaba e ca atata timp cat statul iti cere taxe, si tu la randul tau tre sa ceri de la stat...da, eu unul vreau sosele si autostrazi ca in germania...noi platim si ei fura...sistemul e prost...sa-l revizuiasca...dar...cui ii pasa...celor ca tine care fac comparatii intre germania si romania? daca ei nu ar mai fura
nu am mai fi considerati hazna cum zici tu...haznale sunt ei nu noi care platim degeaba

@f300 - ai perfecta dreptate, dar ia gandeste-te daca autostrada ar fi avut 3 benzi pe sens sau mai multe in loc de 2? daca nu ar fura ar fi posibil? eu zic ca da...ar fi.
cum spuneam, sistemul e prost...tehnologia avanseaza, asa ca si soselele tre adaptate tehnologiei, dar...daca aduce bani la buget...ce-i intereseaza pe ei de tehnologie
sau de accidente?

#70
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Legat de libaj: noi pe aici avem un regulament. Cand te-ai inscris acum 10 ani ai fost de acord cu el. Este interzis sa scrii agramat.

#71
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Meanwhile, pe străzi: http://www.hotnews.r...eaza-trafic.htm

300 radare, probabil în zona super periculoase gen 100 km/h la 3 benzi pe A3 și 50 km/h pe DN cu 4 benzi în localitate. Se vede că vin Paștile și n-au făcut banii de miel încă...

#72
bogdan2

bogdan2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.10.2003
cata foame au astia...asa pe fata...montati o statie cb pe masina, si ati rezolvat problema...

Edited by bogdan2, 03 May 2013 - 17:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate