Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Radare fixe pe autostrada A2

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Domnule bogdan2,

Mi se pare foarte tare cum admiri Germania si regulile pe care si le impun nemtii in tara lor, insa in acelasi timp dovedesti un "romanism" autentic atunci cand vine vorba despre respectarea regulilor, statului si a conationalilor tai.
Dupa cum incerca si @gumball sa explice, ei au ajuns sa nu mai aiba nevoia impunerii de limite tocmai pentru ca majoritatea sunt suficient de civilizati pentru a diminua riscurile accidentelor altfel. Ei nu mai au nevoie de autoritati sa stea cu pusca dupa ei, ci sunt suficient de responsabili sa conduca in limitele lor.

#74
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Daca tot stii cum e in Germania, ce taxe se platesc acolo? Daca exista limitare de viteza (chiar si pe autobahn) o depaseste cineva? Nope.

muahahaha, fain ar fi.

cand s-a facut o analiza in consiliul orasului Frankfurt pentru a pune limita de viteza pe A66 intre Eschborn si intersectia cu A5 pentru reducerea poluarii fonice, s-a hotarat 100 km/h.
cum s-a ajuns la 100 km/h? scrie in protocolul sedintei: initial vroiau 120 dar au pus 100 pentru ca, citez, "oricum toti merg cu limita +20 km/h".
Posted Image

Edited by Pengoon, 03 May 2013 - 19:26.


#75
moby007

moby007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am vazut 2 radare fixe. La km 161 si unul in jur de 210. Le vezi de la distanta pt a sunt niste arcade metalice pe deasupra autostrazii. Sper sa va fie de folos si sa scrieti si unde este al 3-lea.

#76
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 moby007, on 14 iunie 2013 - 04:58, said:

Eu am vazut 2 radare fixe. La km 161 si unul in jur de 210. Le vezi de la distanta pt a sunt niste arcade metalice pe deasupra autostrazii. Sper sa va fie de folos si sa scrieti si unde este al 3-lea.
E de folos, multumim; Asa stiam si eu, ca sunt 3.

#77
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Alea-s de rovigneta...

#78
moby007

moby007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.09.2006
Eu zic ca au si radar pt ca dupa ce treci de camere pe partea cealalta e cel care iti face poze.

#79
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 moby007, on 14 iunie 2013 - 15:19, said:

Eu zic ca au si radar pt ca dupa ce treci de camere pe partea cealalta e cel care iti face poze.
Parerea mea e ca nici nu isi avea rostul doar pentru rovigneta(trei, la intervale destul de mici), asa stiam si eu, ca au si radare; E drept, doar din auzite stiam, nu stiu pe nimeni pe care sa-l fi prins radarul acolo.

#80
mishulete

mishulete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2005
Si totusi daca subiectul topicului este "Radare fixe pe A2",
stie cineva de pe aici cam pe unde se afla?

Sa le pun si eu in GPS, nu de alta.
Din cate am vazut din articolul acesta
http://www.automarke...fixe-50177.html
sunt pozitionate intre Cernavoda si Medgidia, 3 pe un sens si 3 pe celalalt sens.

Niste pozitii GPS fixe, cineva? Sau Km care?

#81
vladraq

vladraq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2004

 mishulete, on 26 iunie 2013 - 13:42, said:

Si totusi daca subiectul topicului este "Radare fixe pe A2",
stie cineva de pe aici cam pe unde se afla?

Niste pozitii GPS fixe, cineva? Sau Km care?

Presupun ca este vorba despre radar fix VEGA 2H de la o firma italiana Tattile. Coordonatele si alte informatii gasesti in link-ul de mai jos

http://www.pdiromani...sg6575/#msg6575

#82
vladraq

vladraq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2004

Quote

Sistemul va fi functional in 10 zile, cand vor fi incepe sa fie amendati doar soferii care nu au roviniete sau conduc autotrenuri care depasesc masa legala admisa.

Sursa : http://stirileprotv....functional.html

#83
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 f300, on 13 martie 2013 - 10:36, said:

Nu iti trebuie cine stie ce tehnologie sa dai amenzi.
Adevarat iti trebuie doar un prost cu cascheta.

#84
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Radarele de pe A2 nu merg inca, dar le dau drumu in curand.

Ele sunt cu banda inductiva si pe langa viteza, masoara si greutatea vehicolului (pt tiruri) automat.
Sunt omologate si poti trece si cu 90+ Km/h ca imediat detecteaza si te trag pe dreapte politia pe dreapta (pt tiruri).

Camerele de vigneta merg.

#85
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
ceva noutati?
am citit pe un site de stiri ca ar fi in functiune si chiar a prins ceva "clienti" cu viteze de +200.

#86
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sunt foarte bune radarele astea, daca ar fi si vreo 20-30 de bucati (pe sens) pe A2 intre Bucuresti si Contanta ar fi super !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate