Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Credinta in existenta sau inexistenta unei entitati creatoare ar trebui sa fie irelevanta

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
29 răspunsuri în acest subiect

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

Vizualizare mesajboxXxing_star, pe 10 martie 2013 - 20:39, a scris:

Sigur ca da. Deci omorul, furtul nu erau pedepsite inainte in societate? Oamenii nu isi respectau parintii? Ok. Alte vrajeli?

Singurul lucru nou a fost ca evreii sa nu creada in alti zei, sa creada in unul singur, ala a lor, "adevaratu". De parca cei care se inchinau la alti zei nu ii considerau "adevarati".

Si inca ceva, la a 10-a porunca zice ceva de genul "sa nu poftesti la robul aproapelui tau" printre altele. Deci era perfect acceptabil pentru Dumnezeu ca un om sa aiba ca sclavi alti oameni. In regula.
Tu ai citit VT sau ai chef de vorba?

#20
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.962
  • Înscris: 30.11.2008

Vizualizare mesajjeffy86able, pe 10 martie 2013 - 18:14, a scris:


Poti sa demonstrezi asta ?
Dar tu, poti demonstra contrariul?

#21
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 21.07.2011

Vizualizare mesajboxXxing_star, pe 10 martie 2013 - 17:21, a scris:


Sa presupunem ca are exista un Dumnezeu, in nemarginita Lui intelepciune si iubire de oameni, faptele ar conta mai putin decat credinta? Ateii care au dus o viata morala vor fi pedepsiti?


Nu inteleg indoctrinarile astea tampite ale religiei crestine.

Nu vetifipedepsit nicicum. Nuare cine s-o facă.
Popa însă trebuie să te motiveze cumva să-i plătești vila, mașina și traiul dulce.



#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.500
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajionut27, pe 10 martie 2013 - 22:21, a scris:

Dar tu, poti demonstra contrariul?

Nici nu trebuie, daca faci o afirmatie trebuie sa o demonstrezi.

Noi nu trebuie sa ne dovedim nevinovatia.

#23
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 349
  • Înscris: 29.06.2012

Vizualizare mesajboxXxing_star, pe 10 martie 2013 - 17:21, a scris:

Dar un prieten credincios mi-a spus ca nu e suficient sa-ti traiesti viata intr-un mod moral, ci trebuie sa si crezi in Dumnezeu. Imi poate explica cineva si mie asta? De unde aceasta perceptie?


Sa presupunem ca are exista un Dumnezeu, in nemarginita Lui intelepciune si iubire de oameni, faptele ar conta mai putin decat credinta? Ateii care au dus o viata morala vor fi pedepsiti?


Nu inteleg indoctrinarile astea tampite ale religiei crestine.
Crezi sau nu,tu doar traieste curat si fa bine tuturor si va veni ea credinta la momentul potrivit,nu iti poti impune sa crezi!!!E imposibil sa o faci daca nu ai gasit inca ceva de care sa-ti legi credinta,la cata nebunie este in jur cu religiile lui peste te si cred.Fii un exemplu pozitiv si nici macar nu gandi negativ si mai vorbim cand te va pali in moalele capului,de obicei se rezolva situatii fara iesire ca de la sine si incet incet subiectul realizeaza ca se intampla ceva ciudat ca in final sa realizeze ca cineva acolo sus il iubeste mai mult decat ar fi visat vreodata.Mult succes in a deveni un model pentru parazitii care vorbesc urat si fac rauPosted image

Vizualizare mesajYOUR_GOD, pe 10 martie 2013 - 17:56, a scris:

Prima parte mi s-a parut ca enunta orice, numaiun om nu. Ultima parte, pe care am si citat-o, este o gogomanie.
Cu regret te informez ca ce ai scris tu este gogomanie,daca habar nu ai pe ce lume traiesti,te voi ruga sa-ti masori cuvintele fiindca omul ala stia bine ce vorbeste,pe cand tu....mai ai de crescut pana sa deschizi gura.Adevarata credinta este cand te pui in slujba fiecarei creatii a Lui D-zeu,el vorbea acolo de altruism,notiune abstracta pentru tine,afla ca sunt milioane de fiinte care traiesc pentru binele semenilor si vor aparea inca si mai multi cand vor intelege inutilitatea vietii lor si vor descoperi fercirea daruind fericire.Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti nu sunt doar vorbe pentru multe fiinte si sunt fericita ca mai exista si oameni pe lumea asta,nu doar tzatze barfitoare pe la colturi.Daca o fiinta are o parere diferita de a ta nu inseamna ca spune gogomanii ci ca are suflet,ceea ce tu inca nu ai descoperit

Vizualizare mesajGonthar, pe 10 martie 2013 - 18:07, a scris:

Normal ca trebuie sa si crezi! Adica eu ma duc la Biserica, ma rog, aprind lumanari, merg la Sfintele Moaste, dau bani la preot,etc. degeaba???? Si pe urma un ateu obraznic care nu a fost in viata lui la Biserica sa ajunga si el in Rai doar pentru ca a dus o viata morala?
Mi se pare strigator la cer si o insulta pentru cei credinciosi sa fie pusi in Rai alaturi de atei!
Cine te pune sa faci ceea ce te vaiti mai sus?Nu te obliga nimeni si din fericire am cunoscut atei cu o viata mai curata decat a asa zisilor credinciosi care merg sa pupe idoli si barfesc tot ce misca,sunt foarte multi atei care nu pierd timpul prin biserici si sunt alaturi de fiinte aflate in suferinta,degeaba se fac plocoane si se platesc popi daca se intoarce spatele celor care plang pe strazi....daca nu-ti convine sa ai alturi in rai atei,nu mai face eforturi extraordinare si te va trimite D-zeu unde va crede de cuviinta....mie imi plac ateii fiindca nu spurca cu noroi ca ortodocsii mei

#24
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.456
  • Înscris: 12.10.2012

Vizualizare mesajionut27, pe 10 martie 2013 - 18:07, a scris:

Atunci, Hristos, de ce a mai fost nevoie sa vina si sa se rastigneasca, doar sa traiesti tu moral, sau pentru a ridica pe omul cazut si sa-l mantuiasca?


Asta e mai degraba o intrebare pe care e bine sa ti-o pui tie, daca esti crestin. Pentru un necrestin, Hristos nu a venit si nu a fost rastignit. Eventual poate accepta ca a existat un personaj istoric, sau poate de legenda, cu numele asta si ca el, la fel ca altii din vremea cand a trait, a fost rastignit. Un necrestin nu crede in invierea Domnului si nici in inaltarea la ceruri. Pentru un necrestin e suficienta viata morala sau viata traita in spiritul religiei lui, alta decat cea crestina. Mirarea asta a ta l-ar lasa rece.

Editat de AntilopaBongo, 31 mai 2013 - 16:44.


#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010

Vizualizare mesajmonica800, pe 31 mai 2013 - 16:44, a scris:

Cu regret te informez ca ce ai scris tu este gogomanie,daca habar nu ai pe ce lume traiesti,te voi ruga sa-ti masori cuvintele fiindca omul ala stia bine ce vorbeste,pe cand tu....mai ai de crescut pana sa deschizi gura.Adevarata credinta este cand te pui in slujba fiecarei creatii a Lui D-zeu,el vorbea acolo de altruism,notiune abstracta pentru tine,afla ca sunt milioane de fiinte care traiesc pentru binele semenilor si vor aparea inca si mai multi cand vor intelege inutilitatea vietii lor si vor descoperi fercirea daruind fericire.Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti nu sunt doar vorbe pentru multe fiinte si sunt fericita ca mai exista si oameni pe lumea asta,nu doar tzatze barfitoare pe la colturi.Daca o fiinta are o parere diferita de a ta nu inseamna ca spune gogomanii ci ca are suflet,ceea ce tu inca nu ai descoperit
Monicou, stai tu potol la locul tau luminat de Dumnezeul nomber one si lasa-ma pe mine ignorant si nestiutor in ale semanticii. Cat despre crescut, daca ne luam numai dupa ce scriem, macar eu am trecut de varsta science fiction-ului.
Ai scris o gramada de bazaconii cum ar fi lucrurile astea cu "iubeste-ti aproapele" pe care le stii, se vede bine, numai din carti, caci numai iubire de aproape si intelegere nu a reiesit din comentariul tau. Dar deh, suntem invatati. In numele aceluiasi Dumnezeu ignorant altii ca tine torturau si omorau si asta tot fix cu crucea-n dinti si cu gandul in Rai.
Prostia e prostie draga mea, de oriunde ar iesi. Despre deschis sufletul as spune multe, dar stiu ca nu poti intelege. Vezi, tu esti fiinta absoluta care traieste in comuniune cu natura si eu sunt omul negru.
Si Monico, citeste cu atentie cartile astea cu care dormi in san caci acolo spune clar ca sinuciderea e un pacat de moarte. Ei, nu-mi mai racesc gura de pomana. Diferenta dintre noi doi consta in faptul; ca eu imi cunosc lungul nasului, nu ma vad rupt din fusta lui Dumnezeu si nici nu astept tratament diferential dupa moarte. Poate ma insel, dar in ochii Dumnezeului tau, se poate ca un eretic asemeni mie sa nu dea tocmai rau.

#26
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 349
  • Înscris: 29.06.2012

Vizualizare mesajYOUR_GOD, pe 31 mai 2013 - 17:54, a scris:

Monicou, stai tu potol la locul tau luminat de Dumnezeul nomber one si lasa-ma pe mine ignorant si nestiutor in ale semanticii. Cat despre crescut, daca ne luam numai dupa ce scriem, macar eu am trecut de varsta science fiction-ului.
Ai scris o gramada de bazaconii cum ar fi lucrurile astea cu "iubeste-ti aproapele" pe care le stii, se vede bine, numai din carti, caci numai iubire de aproape si intelegere nu a reiesit din comentariul tau. Dar deh, suntem invatati. In numele aceluiasi Dumnezeu ignorant altii ca tine torturau si omorau si asta tot fix cu crucea-n dinti si cu gandul in Rai.
Prostia e prostie draga mea, de oriunde ar iesi. Despre deschis sufletul as spune multe, dar stiu ca nu poti intelege. Vezi, tu esti fiinta absoluta care traieste in comuniune cu natura si eu sunt omul negru.
Si Monico, citeste cu atentie cartile astea cu care dormi in san caci acolo spune clar ca sinuciderea e un pacat de moarte. Ei, nu-mi mai racesc gura de pomana. Diferenta dintre noi doi consta in faptul; ca eu imi cunosc lungul nasului, nu ma vad rupt din fusta lui Dumnezeu si nici nu astept tratament diferential dupa moarte. Poate ma insel, dar in ochii Dumnezeului tau, se poate ca un eretic asemeni mie sa nu dea tocmai rau.
Dupa modul de exprimare nu se vede ca ai fi trecut de acea varsta iar reactia ta demonstreaza ca esti unul din infumurati,daca tie nu-ti place sa ti se spuna ca scrii gogomanii,tu de ce iti permiti sa o faci?Felicitari pentru educatie,daca te-am apostrofat am facut-o fiindca e prea plina lumea de cei care nu-si vad lungul nasului si nu am facut atac la persoana,cat despre a creste,m-ai convins ca trebuie inca sa o faci dar se referea in a fi om inainte de toate,In ale semanticii stiu destule persoane pe aici ca las pe altii sa se dea mari,eu nu citesc absolut nici o carte si nu ma voi da desteapta ca tine.Nu critica pe altii pentru a nu fi criticat,mie imi placuse ce a scris omul ala,dar te-ai trezit tu mai destept...

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010

Vizualizare mesajmonica800, pe 31 mai 2013 - 21:56, a scris:

tu mai destept...
In sfarsit, putina apreciere. Multumesc pentru nimic!
Da tu dovada de intelepciune si accepta-ma si pe mine, sarac cu duhul asa cum sunt.

#28
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 349
  • Înscris: 29.06.2012

Vizualizare mesajYOUR_GOD, pe 31 mai 2013 - 21:59, a scris:

In sfarsit, putina apreciere. Multumesc pentru nimic!
Da tu dovada de intelepciune si accepta-ma si pe mine, sarac cu duhul asa cum sunt.
Cine se simte cu adevarat inteligent,nu are nevoie sa o demonstreze prin comentarii acide fiindca arata contrariul,am simtit inteligenta foarte multor fiinte pe aici dar am apreciat-o cand a fost insotita de bun simt.Imi cer scuze ca te-am deranjat,voiam doar sa intelegi ca nu ai voie sa faci gogoman pe cineva daca nu se ridica la nivelul asteptarilor tale si am incheiat,jignirile la adresa mea nu ma afecteaza,fiindca nimic din ce trece prin mintea ta luminata nu mai poate schimba felul meu de a fi....ceva ce nu stii,cine e foarte cu D-zeu,greu poate accepta nedreptatea,oricat de micuta ti s-ar parea...fii tu vedeta si lasa prostii sa traiasca asa cum simt,poate se vor destepta si ei la randul lor....deci te voi ruga sa-mi permiti sa fiu proasta in continuare fara sa te mai impiedici de mine.D-zeu sa-ti lumineze sufletul

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010

Vizualizare mesajmonica800, pe 01 iunie 2013 - 09:12, a scris:

cine e foarte cu D-zeu,greu poate accepta nedreptatea,oricat de micuta ti s-ar parea...fii tu vedeta si lasa prostii sa traiasca asa cum simt,poate se vor destepta si ei la randul lor....deci te voi ruga sa-mi permiti sa fiu proasta in continuare fara sa te mai impiedici de mine.D-zeu sa-ti lumineze sufletul
Exact ce am ingrosat spuneau acum cateva sute de ani unii ca pretext pentru a inrobi, arde pe rug, totul in numele fratelui (daca frate ai vrut sa spui) lor. Inteligenti sunteti voi, astia cu crucea-n san si nimeni nu mai e ca voi. Iar din imensa voastra marinimie, vreti sa dati si la altii de parca daca ne-ati duce pe toti in Raiul vostru, la 3 ati primi unul moca. Nu-mi vorbi de sus. Cunosc tahma bisericeasca mai bine decat crezi si oameni mai ai dracului decat cei mai credinciosi, nu exista. Am vazut bunatate in gesturile si faptele ultimilor oameni la care te-ai gandi. Am vazut respect, buna crestere si acceptare in locuri in care nu le-ai cauta. Dar bunatatea in oamenii bisericii nu a existat niciodata. Eu sunt un pagan, dar comentariilae late sunt mai apasatoare decat ale mele. Dumnezeul tau sa-si puna si xenoane, sufletul tau tot orb va fi.

#30
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 349
  • Înscris: 29.06.2012
"Nu-mi vorbi de sus"...spune inteligentul educat care jigneste....pentru cultura ta generala afla ca sunt impotriva bisericilor,popilor si tuturor religiilor asa ca te voi ruga sa-ti bagi tu crucea in fund ca asa poate vei fi mai putin intepat si vei invata bunele maniere.Pana atunci as prefera sa nu mai faci pe inteligentul cu cei de teapa mea,nu de alta,poate prostia a devenit molipsitoare...iar pentru sufletul meu nu trebuie sa-ti faci tu griji ca e pe maini bune

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate