Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2179
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Uree granulata, a folosit cineva la plantarea tomatelor?

#2180
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014

 Boboiasi, on 01 mai 2017 - 12:23, said:

Insecticidul.Force 1,5G in doza de 1,5kg la 1000m\2 la Pregatirea terenului
Multumesc. Pe mine ma intererseaza acum cu ce sa-l atac...

#2181
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Eu pun pe randurile de plantare in sol granule de Corocid Forte. Conform descrierilor, Corocid combate coropisnita si viermele sarma.
Acum habar n-am ce sa le faci dar e bine de stiut pe viitor.

#2182
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 ascu, on 01 mai 2017 - 18:50, said:

Pe mine ma intererseaza acum cu ce sa-l atac...

Ai primit deja raspunsul! ... actioneaza!

 montebanat, on 01 mai 2017 - 14:30, said:

... novadim progres doza normala udat la radacina


#2183
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Intrebare.
Timpul ala de pauza la substante diverse are o relatie directa cu toxicitatea? (asa ar fi logic) Este o organizatie care decide timpul ala sau cum merge treaba?

#2184
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
da
in state " time to harvest " adica timpul de pauza este autorizat de EPA ( agentia pt protectia mediului ), care decide care este timpul in care reziduurile ajung la un nivel mai mic, conisderat de risc minim rezonabil
nu zero reziduuri, ci la un nivel la care considera ei ca sunt sanse mai mici sa fie toxice
in teorie

Edited by danr, 03 May 2017 - 06:17.


#2185
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Pentru combaterea viermelui sirma recomand TRIKA EXPERT. Este un insecticid din grupa piretroizilor de sinteza cu actiune rapida.Mai multe gasiti cu gogle.

#2186
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Si pana acum 2 ani cu ce îl mai anihilai

#2187
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Buna ziua!
Revin pe forum, dupa o pauza de doi ani din motive de sanatate.

As dori feedback-ul cuiva care a folosit uleiul de neem la stropit tomatele.

Eu am experimentat cu el in 2014 la ardei, castraveti, vinete, varza, morcovi, vita de vie si trandafiri.

Din experinta proprie pot spune ca e eficient, in special daca il folosesti inainte ca plantele sa inceapa sa aiba probleme.

Cand am stropit pe plante sanatoase, preventiv, 2-3 stropiri pe sezon au fost suficiente sa mentina plantele libere de boli sau insecte.

Cand l-am folosit la niste ardei si castraveti afectati deja de afide, au fost nevoie de 3 stropiri repetate la un interval de o saptamana ca sa scape plantele de insecte.

Nu am avut cantitati mari, in acel an, de ulei de neem asa ca nu l-am folosit la tomate, unde aveam 250 fire in acel an. Asta si pt ca am folosit ulei de neem pur si am facut eu solutia, folosind ca emulsificator un detergent (bland) bio de vase. Din acest motiv am avut o retinere sa-l folosesc la tomate.      

Eu l-am folosit in concentratie 1% ( 20 ml de ulei de neem la 2 L de apa + o lingura detergent de vase bio lichid ( fara parfum )).

Saptamana trecuta am facut prima stropire ( pe anul asta) cu solutie de neem la ardei, castraveti, vinete, vita de vie si as vrea, saptamana asta, sa stropesc si tomatele, dar m-ar interesa feedback-ul cuiva care deja l-a folosit la tomate.
Oricum, o sa experimentez, prima data, pe cateva fire.

#2188
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ce feedback iti mai trebuie? De ce crezi ca rosiile sunt mai cu mot?
Neemul e un repelent foarte eficient si are un grad mic de toxicitate pt plante si animale cu sange cald.

#2189
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pt ca fac eu solutia si pt ca rosiile nu au frunzele lucioase, ca ardeiul de ex, am avut o nesiguranta sa folosesc solutia de neem la tomate, mai mult din cauza detergentului care trebuie sa-l folosesc ca emulsificator ( de abea peste doua saptamani ajung sa cumpar sapun de potasiu care ar fi cel mai indicat pt prepararea solutiei de neem )

iar cu tomatele, nu prea am probleme cu insectele in solar, ci cu bolile funcige, asa ca eram curioasa daca imi poate oferi cineva feedback din experienta proprie

planul ar fi, sa alternez, la tomate, stopirile cu zeama bordeleza cu stropirile cu solutia de neem

tomatele au fost stropite o singura data cu un fungicid sistemic de bunica ( nu i-am retinut numele ), iar apoi 2 sau 3 stropiri cu zeama bordeleza

pt. ca, dupa ce incep sa fructifice, nu mai folosesc decat solutii bio, voi incerca si cu solutia de neem sa pastrez tomatele sanatoase  

( solarul e in acelasi loc de 15 ani, si din pacate, in ultimii 5 ani, in fiecare an nu am scapat de probleme funcige la tomate, dar le-am tinut sub control cu defoliere masiva, daca a fost cazul, si stropiri cu zeama bordeleza, si nu ne-a afectat prea mult productia; oricum producem pt consumul propriu al familiei largite)

Edited by peticel31, 11 May 2017 - 10:52.


#2190
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Sapun de potasiu am luat eu 1 litru. Putem imparti. Trimite-mi PM!

#2191
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Eu am stropit cu ulei de rapita, 2%. Ardeii s-au ars putin. Rosiile nu. Deci as zice ca daca ardeii au rezistat, rosiile sigur rezista. Contra afidelor e bun, as zice, dar doar ca inecator, nu cred ca are vreo actiune toxica.
Unde ai gasit neem ieftin? Mama o sa aiba sigur probleme cu musculita alba din nou.

#2192
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
ulei de neem:
http://www.elemental...=neem&results=3
50 ml=11,50 LEI
1L=127,00 LEI
sau la BebeTei, dar are doar la 50 ml

dar formula data de elemental pe site: "ca pesticid: se amestecă 50 ml de săpun neutru cu 100 ml ulei de neem și se completează cu apă caldă până la 1 litru; soluția se pulverizează pe frunzele şi trunchiul plantelor, şi pe sol, o data pe săptămână; soluția previne dezvoltarea larvelor, respinge afidele, acarienii şi diverşi gândaci dar nu afectează fluturii, buburuzele sau albinele" mi se pare prea concentrata; eu peste tot pe net am gasit concentratii de max 5% pt prepararea solutiei de neem

am gasit acum:

"Neem oil spray:
Thirty  millilitres of neem oil are added to the emulsifier and stirred well to ensure that the oil and water can mix  well.  After this, 1 litre of water is added and stirred well.  It  is very essential to add the emulsifier with the oil before  adding water.  It should be used  immediately, otherwise  oil  droplets will start floating."

http://unossc1.undp....opesticides.pdf

Voi testa si formula asta cu 30 ml de ulei de neem la 1L de apa pe cateva plante. ( Mi-a zis bunica ca a vazut niste fire de castraveti si ardei afectate de afide, asa ca voi experimenta duminica cand ajung la tara).

*Pt. actiune insecticida trebuie o formula mai concentrata a solutiei. Ca repelent/preventiv sau pt actiune funciga sunt suficiente solutiile cu concentratia 1%.

Edited by peticel31, 11 May 2017 - 12:41.


#2193
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
https://forum.softpe...8#entry21131837
Care ar fi problema de pe frunzele de mar ?



#2194
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Despre care leguma intrebati?!!!

#2195
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pot folosi milbeknock la rasaduri?

am stropit la inceputul saptamanii in solar cu milbeknock rosiile, ardeii si castravetii pt ca am avut cateva fire afectate cu afide, dar am in solar niste rasad de rosii prunisoare pt cultura II (repicate direct in pamant) si cateva cuiburi de castraveti (ce au abea doua frunze adevarate) si astea au ramas nestropite ( se terminase si solutia preparata pana sa ajung la ele ) si normal ca doamnele afide, ajutate de furnici, s-au mutat la rasadul meuPosted Image  

pe prospectul milbeknock scrie ca la castraveti se aplica "din momentul in care 9 sau mai multe frunze de pe tulpina principala sunt deschise"

#2196
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Contra afidelor as recomanda mai degraba Mospilan.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate