Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7250 răspunsuri în acest subiect

#6535
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Pai asta e, ca tocatoarea se umple repede, faci multe drumuri sa descarci cosul. Dar mai urat e ca da sa moara motorul in iarba mare sau in diferite smocuri. Deci trebuie sa intretii frecvent.
Mai e si terenul denivelat, ea nu are suspensii...  :lol: mi-e mila de ea

Apoi, cositoarea imi permite sa continui sa cresc iepuri, cu toate ca voiam sa scap de bataia asta de cap.

PS Topicul tau, chiar, vad ca am pierdut "abonamentul" la el.

#6536
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 23.05.2013
salut baieti!

apropo de cosit si defrisat

eu am la tractoras cositoare rotativa cu care am incercat sa cosesc ieri cartofii - dar buruienile sunt foarte mari si dese - de circa 2 metri inaltime si cositoarea mea e cu prelata si se infunda.

Ma gandeam la motosapa ruris pe curea de 7 cai frumosi sa ii fac o tocatoare de genul astuia mai jos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fXGMaZIaTNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sZOdVwIQcPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe care as vrea sa o folosesc si la  tocat iarba din livada. Oare ce latime de lucru ar merge?

#6537
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.094
  • Înscris: 24.02.2011
60 cm.

#6538
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Latimea ceva mai mare decat ecartamentul rotilor rurisului, altfel posibil sa ramana smocuri culcate de roti; apoi ar fi de optimizat lungimea ansamblului, astfel incat sa nu dai cu capul in crengi (cazul coroanelor joase), dar sa nu devina incomod la viraje ; trebuie tinut seama ca tot ansamblul va pivota pe rotile motocaprei; eu am coroanele pomilor destul de joase si cand "cosesc" sub ei, las motocapra libera 1-2m pana trece pe sub coroana, altfel imi ramane palaria in pom...avantaj livada in panta...

Cu stima,
Liviu

#6539
loby_34

loby_34

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 09.02.2010
Salutare prieteni.Ce plug reversibil de pe piata s-ar potrivi la un Zubr de 10 cp.va mulțumesc pentru un eventual raspuns

#6540
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Na ca mi-a venit randul si mie...mi s-a pus pata si am donat cositoarea cu talere pentru un eventual viitor proiect Frankenstein Posted Image ; s-au stricat iar axul si fulia de antrenare, asa ca...Rablenstein...
Deci am nevoie de un sfat: pentru cosit ( a se citi curatat, defrisat) livada in panta, diversi pomi fructiferi cu coroana joasa, sub 1m ( nu se va recolta absolut nimic in afara de "ceva de pofta", ceva dulceata, compot pentru uz personal sau eventuale donatii );
Total suprafete 4000mp; Ce scula sa iau? nu mai vreau cu antrenare pe curea; buget sub 2000 RON; si-asa mi se pare mult...Scopul de fapt si de drept este sa evit propasirea, dezvoltarea, inmultirea eventualelor lighioane mari sau mici, salbatice sau nu in perimetrul respectivelor livezi; orice recomandare pertinenta e binevenita si va fi studiata...

Cu stima,
Liviu

Editat de liviu9, 11 august 2018 - 23:05.


#6541
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
O turma de oi?

#6542
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 29.04.2016
Liviu, eu as incerca in primavara dupa lucrarile specifice, sapat, taiat, sa dai cu pompa o tura cu ierbicid, dupa care sa repeti la 14 zile, e cea mai ieftina interventie, omoara aproape tot. Asta dupa cum spui ca nu ai nevoie de iarba. Eu asa vreu sa fac printre randurile de vie, mi s-a luat si e greu cu motocoasa printre sarme, am mai atins si cateva fire din gresala.

Editat de calinus68, 13 august 2018 - 10:06.


#6543
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 21.10.2015
dacă dai cu ierbicid se usucă tot iar vara când e seceta o sa se usuce și pomii deoarece terenul se coace.  . Poate o motocoasa

#6544
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Multumesc baieti pentru raspunsuri; Til duc de un an munca de lamurire cu mama (e singura permanent acasa) sa-i cumpar o caprita, da nu vrea; oi nici atat; nici vecinul care are vaca nu e interesat ca i-am zis sa-si faca poarta sa ia si fanul si fructele; ce-i drept are si el mai mult decat poate munci;  Calinus ma feresc de ierbicide; 95% din productia livezii de prune, mere, pere ramane pe jos ingrasamant; la fel si iarba; deci 100% natural; cum spuneam recoltam doar consumul familiei si eventual daca mai vine careva din sat sa adune (pomana) cat poate lua in carca...

O sa ma mut pe topicul de motocoase, da intai tb sa-l citesc cap-coada, poate ma lamuresc...ce-mi trebuie vs. ce-mi permit.

Cu stima,
Liviu

#6545
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009
Daca o să lași pe jos poamele căzute din pomi, in 2-3 ani nu o să-ți ajungă banii pentru pesticidele necesare sa salvezi plantația.

#6546
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Treaba sta cam asa: au fost vremuri cand am vrut pamant, livezi, animale, etc; am cumparat pamant, am pus pomi, am crescut animale; acum nu se mai cauta nimic din astea, asa ca am renuntat la animale si treptat voi renunta si la livada, cand nu voi mai putea sa fac nimic prin ea; la pamant nu renunt ca a fost prea scump (1DM / m2) si are o istorie grea; daca ajung la fundul sacului, pun salcam si tot nu-l vand ca e mostenire de la parinti.

Cu stima,
Liviu

#6547
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 18.01.2016

View Postvasile59, on 14 august 2018 - 21:59, said:

Daca o să lași pe jos poamele căzute din pomi, in 2-3 ani nu o să-ți ajungă banii pentru pesticidele necesare sa salvezi plantația.
Care este explicația? Nu înteleg?

#6548
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Sigur se refera la lastarii care vor rasari ca peria...

Editat de liviu9, 15 august 2018 - 07:55.


#6549
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009

View Postliviu9, on 15 august 2018 - 07:53, said:

Sigur se refera la lastarii care vor rasari ca peria...
De lăstari mai scapă cumva dar de boli și dăunători mult mai greu.

#6550
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 18.01.2016
Ce boli? Ce daunatori?
Si eu am livada si nu pot sa culeg toate roadele, de asta intreb. Acu, parca si unele fructe se strică chiar înainte de coacere dar fiind multe nu dau importanța.
Dacă nu valorific producția nici nu ma interesează să producă mult, timpul meu fiinde alocat culturii mari.

#6551
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 617
  • Înscris: 19.02.2011
M-am uitat pe olx la cositoarele rotative si din ce am observat nu se potrivesc cu lc1200 sau lc90.Deci singura sansa ar fi direct de la o-macDistanta dintre gauri pe olx este 40 iar la mine este 60 la lc1200.Banui ca si la axul de antrenare nu se potriveste.Am dat jos aparatoarea de la axul de la priza de putere si am vazut ca axul este aplatizat si mai are in capat un surub.La pozele de pe olx se vede clar ca trebuie un ax cu canal de pana.
                     Poate cei care au lc90 au cositoare cu talere si imi spune de care are deoarece la o-mac sunt scumpe bine si as fi preferat sa iau de pe olx.

#6552
miytyi

miytyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 10.04.2009
Am achizitionat un Loncin 1200 (dupa ce am urmarit discutiile pe forum) si as dori sa-i iau si cateva accesorii (plug, roti metalice) si as fi interesat de cateva sugestii.Deasemenea, sunt interesat sa cumpar si un scaun la acest motocultor si as dori sa stiu daca imi va fi util (sau mai mult ma va incurca) si ce aceesorii voi putea atasa in acest caz.
Mentionez ca nu am mai avut vreun motocultor si nu am lucrat niciodata cu vreunul.
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate