Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#6499
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
McJohn : "Trebuie sa ma mai uit încă o data la tipul din Grecia, căci el rezolvase problema !"

Pune linkul catre tamburii grecului ca sa ma uit si eu.

#6500
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 NickRvl, on 19 iulie 2018 - 07:31, said:

Nu am fost atent, adica 4 tamburi pe o motosapa?
Da, ai înțeles bine . Acum am 55 cm lățime.
Dar cu ceilalti voi avea 90 cm lățime.
Aceștia i-am făcut înguști, special ptr porumb.
Dar ptr rîndul de vie, trebuie să fac 2 drumuri pe rînd.
De ce ?
Dacă poate merge cu frezele cu 80 cm, oare cu tamburi nu va mai putea merge ?
Nu va mai intra la 15 cm în adincime, dar la 2 cm sau la 5 cm eu zic că e suficient !
Attached File  20180718_141031~01.jpg   159.57K   31 downloads Attached File  20180718_140958~01.jpg   130.95K   29 downloads

#6501
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 grifonul_alb, on 19 iulie 2018 - 10:14, said:

Pune linkul catre tamburii grecului ca sa ma uit si eu.
M-am uitat în istoric ! Sînt multe clipuri șterse. :(
Attached File  Screenshot_TubeMate_20180719-130656.png   401.89K   27 downloads
Acel clip, nu cred că mai este pe tube ! :(
Am să-l contactez în privat.
Am schimbat cîteva mesaje cu el, atunci cînd a fost adăugat clipul aici.
Din păcate ... nu-mi mai amintesc nici un cuvînt din discuția purtată la vremea respectivă pe forum, ca să dau o căutare.
Tot ce-mi amintesc este că tipul afirma că a dat cu motosapa printre măslini.
Ori noi, in România nu prea creștem măslini.
(Poate tipul era in Israel nu in Grecia ! Ce mai contează.)

#6502
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
L-am găsit pe tip.
Se numește "Mihai Mugur Stanciu". "Un alt tip de freze" se numește clipul.
Dar ... ori m-a blocat pe mine, ori și-a particularizat videoclipurile !?
În tot cazul, eu nu le pot vedea.
Dacă cineva le poate vedea, îl rog să descarce clipul și să mi-l trimită și mie. (Sînt zeci de metode.)
Attached File  Screenshot_Chrome_20180720-145519.png   203.66K   26 downloads Attached File  Screenshot_Chrome_20180720-145644.png   624.92K   30 downloads Attached File  Screenshot_Chrome_20180720-150249.png   250.61K   28 downloads


#6503
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
https://m.youtube.co...YLVZ08G0lmAekwg
Încercări sa vedeti la mine a mers.

Aia intra in pământ din greutatea ei.Are peste 200 de kg.Siesi diesel de 11 cai fortosi.

#6504
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
AceAcesta este linkul
https://m.youtube.co...?v=QMgwttUF9pE#

Incearca cu alt browser ori de pe alt telefon / tableta / calculator.

#6505
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 grifonul_alb, on 20 iulie 2018 - 20:43, said:

AceAcesta este linkul
https://m.youtube.co...?v=QMgwttUF9pE#

Incearca cu alt browser ori de pe alt telefon / tableta / calculator.
Da ! Am observat ulterior că versiunea de TubeMate pe care o aveam instalată nu deschidea nici un clip de pe tube.
Am făcut update și s-a reparat ! Acum îl pot vedea.
Am văzut și ceea ce spunea el că a sudat (este in primul minut).
Eu am să încerc să suedez două "C"-uri pe latura dintre grup și primul disc,iar acel "C" ar trebui să arunce iarba către exterior.
Am sudat cîteva puncte pe interiorul țevi, să-i dau o formă hexagonală. Ideea ar fi să nu se învîrtă pe ax.
Atunci toată forța se răsfrânge asupra bolțului și știu că Cipri a rupt cîteva bolțuri !
Peste găurile axului vreau să mai sudez 2 table (șaibe, piulițe), ptr că după 2 ore de utilizare, găurile deja sau olărit.
Unghiul de ascuțire al cuțitelor cred că trebuie micșorat. Eu le-am ascuțit la 45° dar am să încerc să-l aduc sub 30° (cînd voi avea timp).

#6506
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
El spunea ca are 4 cutite pe tambur.
Tu ai 5 cutite pe tambur.
Coroborat cu unghiul de ascutire a cutitelor, s-ar putea sa rezulte ceea ce s-a intamplat la tine.

Asa cum ai spus si tu, eu as micsora unghiul de ascutire a cutitelor.

Ce am mai observat eu este ca unghiul dintre un  cutit si tambur este mai mare fata de la tine. Ma refer la acel unghi format de cutit cu "talerele" si motosapa. La tamburii lui , acel unghi pare a fi mai mare si din aceasta cauza , la el, iarba este aruncata mai repede spre exterior, ori este taiata.

Oricum - felicitari ca ai reusit sa termini acesti tamburi. Pe parcurs tu mai imbunatatesti ce se poate pe la ei.

Cum este stabilitatea motosapei cu tamburi in randurile de porumb? Ca aici eu vreau sa folosesc acesti tamburi.

#6507
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Cositoarea asta merge pusa pe motosapa tip WM50/omac750 etc?
https://www.olx.ro/o...html#fd3374a345

Daca am cartita in gradina si pamant cu ceva pietricele, e nasol?

#6508
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Remorcuta de 400kg incarcata bine, 800-1000kg.
Rotile de Tico umflate la 2.5 se lasasera bine, pe asfalt se vedea mai clar.

Emotii mari pe teren inclinat, ca remorca asta nu are structura de rezistenta pentru eforturi laterale, inainte sa se rastoarne sigur s-ar fi rupt, daca o inclinam prea mult.

Am taiat putin din cupla ca sa intre in cupla tractorasului, dar uite ca tot a tinut.

Attached Files



#6509
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 til, on 23 iulie 2018 - 13:09, said:

Cositoarea asta merge pusa pe motosapa tip WM50/omac750 etc?
https://www.olx.ro/o...html#fd3374a345

Daca am cartita in gradina si pamant cu ceva pietricele, e nasol?


cosesc eu cu o bara de asta cand e iarba mare ...si taie musuroaie...taie pomi, stalpi, garduri...tot ce intra intre dinti...pietre inca n-am incercat e drept :-), daca reglezi mai sus sa nu o freci pe pamant direct, in mod normal intre dinti nu intra pietre (daca sunt suficient de mari, iar daca sunt suficient de mici nu raman fixate intre dinti, deci iar nu prea is probleme.... acuma n-as baga-o prin fierbetoane sau de astea, dar nu cred sa fie sensibila la musuroaie si crengi si pari de lemn uzuali.

mare atentie la picioare, cand e iarba mare lama e ingropata sub iarba si nu prea vezi marginile...asa, fara sa vad unde e capatul am taiat niste stalpisori de lemn (de 4x4cm aprox) si niste tevi de cupru de 20mm puse pe post de tutor la ceva pomisor... nici macar nu a scazut turatia la motor, nu s-o modificat zgomotu, nimic....taie ca prin unt, dupa ce am trecut am vazut ca o pica, si pomul si tutorul de cupru :-)  daca in loc de stalpisori is picioarele cuiva, se termina urat distractia, mie mi se pare mai periculoasa decat cositoarea rotativa...

Edited by l_stoian79, 23 July 2018 - 14:01.


#6510
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 grifonul_alb, on 22 iulie 2018 - 21:33, said:


Cum este stabilitatea motosapei cu tamburi in randurile de porumb? Ca aici eu vreau sa folosesc acesti tamburi.
Nu știu !?
Printre porumb nu am reușit să dau.
Am scris în trecut, eu pun rîndurile ls 0.8m. Deci o probă la mine ar fi inutilă.
Să încerc la vecinul/vecina din spatele meu (mor proprietarii acestui loc unul după altul. Să văd dacă am pe unde intra, să fac o surpriză ... cui a mai rămas.)

Edited by mcjohn, 23 July 2018 - 14:09.


#6511
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Bine punctat, legat de siguranta.
Acuma, banuiesc ca o chinezarie taie ceva mai prost decat a ta, dar da, e uimitor sa tai lemne cu ea :D

Se misca ambele raduri de cutite sau numai cel de sus?

#6512
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
depinde de lama.... la mine doar randul ala de sus...cred.... sincer nu mai stiu sigur 100%  Posted Image  sunt unele la care ambele randuri de dinti se misca, altele la care doar un rand se misca.
oricum 5CP are si moto meu, deci putere similara cu a ta...la mine bara are doar 86cm latime, asta de ai pus tu link e 120cm. Ca putere consumata mi se pare foarte lejer ptr motor sa bata din lama asta, indiferent cat e iarba de mare/deasa eu nu am sesizat vreo scadere a turatiei motorului, sau oricum e imperceptibila...in schimb la cositoarea rotativa efortul pt rmotor e mai mare, daca e iarba inalta/deasa il auzi cum ii scade turatia si gafaie...de aia zic ca bara asta nici n-o s-o simta moto, indiferent ce taie... iarba, lastari, stalpisori, picioare...

Edited by l_stoian79, 23 July 2018 - 14:43.


#6513
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014
Stoian , daca ea se prinde pe suportul de roata transport , ai posibilitati de reglat lungime curea ?

#6514
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
El are moto cu freza tractata grillo.

Nu stiu daca e cineva aici pe forum care sa aiba cositoare bara pe motosapa cu curele, daca e, sa dea o parere.
Eu am de gand sa iau una, poate chiar in August, trebuie sa vad si ce latime aleg.

#6515
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Pai probabil are exact sistemul cu rola intinzatoare de la cositoarele rotative cu talere. In poze se si vad niste fulii/role galbene

@til: lățimea alege-o in functie de cate obstacole ai de ocolit. La mine de exemplu nu as lua mai mare de 1m latime, ca sa pot trece printre pomi/tufe/ghivece si ce alte minuni mai am prin gradina. Daca cosesti faneara in camp.... ia de 2m :-)   daca duce motosapa..

Edited by l_stoian79, 29 July 2018 - 17:33.


#6516
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,647
  • Înscris: 31.01.2010

 l_stoian79, on 23 iulie 2018 - 14:00, said:

daca in loc de stalpisori is picioarele cuiva, se termina urat distractia, mie mi se pare mai periculoasa decat cositoarea rotativa...

Doar daca`s picioare scubilitice sa intre intre dintii ficsi, au si aia rolul lor.
Nici nu se compara aia rotativa cu asta cu lama ca periculozitate.
Rotativa te taie in doua!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate