Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#6517
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
La mine nu sunt dintii aia de protectie mai lungi, dintii de sus misca stanga dreapta iar varful lor este la acelasi nivel cu dintii fixi de jos. O incerc sa fac o poza la un ciot de pom in care am intrat cu bara de cosire.... sa vedeti cum a taiat in lemnul uscat in 1-2sec pana am apucat sa trag ambreiajul :-(

Attached File  15328932102210.jpg   320.31K   61 downloads

Edited by l_stoian79, 29 July 2018 - 22:08.


#6518
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011
Sa inteleg ca totusi cind ai ierburi mari cositoarea rotativa ar fi mai ok?????Sunt in dilema si eu de care sa imi iau deoarece am niste ierburi de cca 2 m inaltime si trebuie sa rezolv problema.

#6519
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014

 horia100, on 30 iulie 2018 - 07:08, said:

Sa inteleg ca totusi cind ai ierburi mari cositoarea rotativa ar fi mai ok?????Sunt in dilema si eu de care sa imi iau deoarece am niste ierburi de cca 2 m inaltime si trebuie sa rezolv problema.

eu am rotativa. Am defrisat buruieni ( iarba de sudan , loboda, brusturi ) de aproape 2m si a mers impecabil.(wm500 de 7cp curea , cu fulie la cutia de viteza de 180 mm ptr. turatie mare viteza inaintare mica ) .
La cosit fan nu-mi place deloc .Lasa multe smocuri si dunga pe unde trec saniile .
Acum ma duc cu gandul , pentru fan ,sa-mi iau cu bara ...

Edited by podar_ioan, 30 July 2018 - 08:26.


#6520
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 horia100, on 30 iulie 2018 - 07:08, said:

Sa inteleg ca totusi cind ai ierburi mari cositoarea rotativa ar fi mai ok?????Sunt in dilema si eu de care sa imi iau deoarece am niste ierburi de cca 2 m inaltime si trebuie sa rezolv problema.

Eu am cositoare rotativa gen tocatoare (cutitul se invarte sub un "clopot" metalic si acolo toaca iarba, daca e iarba foarte mare/multa cutitul aduna prea multa iarba sub clopot si nu mai reuseste sa se invarta). Colegii au cositoare rotative cu talere, iarba nu se aduna niciunde.

#6521
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,087
  • Înscris: 24.02.2011

 horia100, on 30 iulie 2018 - 07:08, said:

Sa inteleg ca totusi cind ai ierburi mari cositoarea rotativa ar fi mai ok?????Sunt in dilema si eu de care sa imi iau deoarece am niste ierburi de cca 2 m inaltime si trebuie sa rezolv problema.
E mai ok dar are și asta o problemã care poate deranja și anume cã taie prea sus.

#6522
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011

 sandel1, on 30 iulie 2018 - 10:38, said:

E mai ok dar are și asta o problemã care poate deranja și anume cã taie prea sus.
                 Multumesc pt. sfaturi.Inaltimea ierbii nu ma deranjeaza in mod deosebit deoarece este vorba de livada.Ma gindeam sa o cosesc,o las sa se usuce si intru cu freza dupa o sapt. doua si am rezolvat problema.Cositorile de pe olx se potrivesc la loncin lc 1200 sau lc90.Eu am lc1200 si m-am uitat la o-mac si am vazut ca cositoarea lor este compatibila la ambele modele.Ma gindesc ca poate are cineva pe un lc90 o cositoare de pe olx.Am contactat 2 vinzatori dar nici unul nu a binevoit sa raspunda.Pe rog 135 sigur nu se potriveste

#6523
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Referitor la cositorile cu talere, pe curele - olx : belele, rezolvari, idei.

Sistemul de prindere original (platbanda cu 3 gauri) este gandit pentru monoax; pentru motosape trebuie adaptate; fara sudura ar merge cu 2 bucati cornier 50x50x5mm , lungime 10cm - prindere cu suruburi; cu sudura: platbanda 40x8 ori profil U.

Problema aparuta dupa cosit majoritatar balarii, lastari de pomi si lovit des cioturi : s-au deformat fulia de antrenare, axul si pana, astfel incat cositoarea a devenit inutilizabila;
Remediere: rectificat axul si confectionat alta fulie; schimbat modul de imbinare fulie-ax prin insurubare; fulia originala era din fonta, asa ca a ajuns la fier vechi.

Cu stima,
Liviu

#6524
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011
transmisia la loncin lc1200 este de la priza de putere.Ma gindeam ca merge fara alte adaptari.

#6525
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,087
  • Înscris: 24.02.2011

 liviu9, on 30 iulie 2018 - 20:09, said:

Problema aparuta dupa cosit majoritatar balarii, lastari de pomi si lovit des cioturi : s-au deformat fulia de antrenare, axul si pana, astfel incat cositoarea a devenit inutilizabila;
Remediere: rectificat axul si confectionat alta fulie; schimbat modul de imbinare fulie-ax prin insurubare; fulia originala era din fonta, asa ca a ajuns la fier vechi.
Sau sudatã de ax și nu mai ai treabã.

Edited by sandel1, 30 July 2018 - 21:48.


#6526
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Liviu, bine de stiut, ma gandeam la chestia asta, ca probabil accesoriile de pe olx sunt pentru tractoras monoax.

Ioan, tu de unde ai luat cositoarea pusa la WM500?

Bag seama ca asta rotativa e mai potrivita pentru tocat/defrisat decat pentru fan.
Deci pana acum nimeni cu cositoarea tip masina de frizer pusa la motosapa?

#6527
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
O sudezi Sandel, dar sudura trebuie făcută cu axul asamblat, adica la 1cm de rulment si doar pe o parte, adica iese o carpeala. Din fericire am un prieten foarte priceput si dotat cu strung, etc; când apelez la el, tot el alege si modul de rezolvare; eu doar i-am dus fier pentru fulia noua.

Cu stima,
Liviu

PS: Încă o experienta pentru motosapele fără diferential, e singura aplicatie unde rotile cu clichet mi-au părut utile 100%.

Păcat ca sunt exagerat de scumpe; eu apucasem sa le iau si eram ofticat pana sa cosesc...

#6528
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,087
  • Înscris: 24.02.2011
Așa da, eu n-am avut la cine sã apelez, nici timp, dar cârpeala ține de 2 ani.

#6529
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Daca te tine de 2 ani, pot doar sa laud sudorul; eu daca nu ma putea rezolva prietenul, aveam in plan sa cumpar alta...acelasi model; deja cumparasem inca un set de cutite pentru balarii.

Cu stima,
Liviu

#6530
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014

 til, on 30 iulie 2018 - 22:08, said:

Liviu, bine de stiut, ma gandeam la chestia asta, ca probabil accesoriile de pe olx sunt pentru tractoras monoax.

Ioan, tu de unde ai luat cositoarea pusa la WM500?

Bag seama ca asta rotativa e mai potrivita pentru tocat/defrisat decat pentru fan.
Deci pana acum nimeni cu cositoarea tip masina de frizer pusa la motosapa?

De la suceava (olx acum trei ani ) . Cureaua din Bv din magazin (originala era scurta).

#6531
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Multumesc.
Legat de problemele insirate de Liviu, ma astept sa nu fie minunata nici cositoarea cu bara, mi se pare mie sau fulia e din plastic?

#6532
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 til, on 30 iulie 2018 - 22:08, said:


Deci pana acum nimeni cu cositoarea tip masina de frizer pusa la motosapa?
De treaba asta vreau si eu sa stiu , desi vad ca nu se inghesuie nimeni sa ne lamureasca :(

#6533
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Inseamna ca o sa ma sacrific eu si apoi dau lamuriri :D
M-am saturat sa dau la coasa in gazon si nu-mi place sa-l toc cu masina de tuns gazon.

De fapt e o pajiste cu gazon semanat cam rar.

#6534
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@til: nu stiu despre ce suprafata vorbesti.... dar nu vorbi de rau tocatoarea ptr gazon, ca dupa ce treci cu aia e bun trecut, nu mai ai de lucru.... in schimb cu scula asta de frizer, dupa ce treci cu ea e posibil/probabil sa mai ai de adunat la grebla niste capite de iarba si chestia asta o sa dureze mai mult si a fi mai obositoare decat tunsul ierbii in sine :-)  vezi la mine pe topic cum caram iarba cu remorca dupa ce am barbierit toata gradina.

Eu zic ca astea 2 tipuri de cositori nu se exclud una pe cealalta, sunt complementare. Cu bara de cosire nu stau cu stresul ca daca e iarba mare trebuie sa cosesc de mana, stiu sigur ca tund tot rapid si uniform fara efort.... efortul vine dup-aia la adunat iarba.

Edited by l_stoian79, 03 August 2018 - 11:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate