Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 

Allview AX2 Frenzy

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#73
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postgeekos, on 17 ianuarie 2014 - 11:42, said:

Intrebare: atunci cand intru in setari vad 2 partitii : phone storage (~700mb) si SD card (~2GB). Am bagat un card de memorie de 32 GB, il vede dar nu pot transfera aplicatii din partitia tabletei pe card cu un manager de genul app2sd. Merge doar sa le mut cand conectez tableta la pc. La voi merge sa mutati aplicatiile de pe partitiile tabletei pe cardul extern fara pc?

View Postsorinsidesmoke, on 17 ianuarie 2014 - 22:04, said:

Pentru a muta aplicatiile pe SDCard extern...trebuie sa ai ROOT si pe acel card facuta si o partitie ext3 sau ext4 parca... :D

View Posteugen_b_e, on 17 ianuarie 2014 - 11:59, said:

Aplicatia app2sd nu  functioneaza cumva numai pe dispozitive android cu root ?

Deci am scris celor de la Allview si uitati proba de raspuns:
"Majoritatea aplicatiilor sunt destinate a se instala exclusiv in memoria interna.
Va recomandam sa instalati o aplicatie de profil ce permite mutarea aplicatiilor in memoria externa.
Un exemplu de astfel de aplicatie se numeste App2SD si poate fi descarcata din magazinul Google Play
."
Bineinteles ca am revenit intrucat nu este normal ca o tableta care are prevazut slot de card sa nu poata folosi acest feature decat daca se face root si deci se duce garantia (teoretic). I-am rugat sa studieze problema si mi-au raspuns ca "Situatia dumneavoastra va fi transmisa catre departamentul Cercetare, pentru ca pe viitor la urmatorul update sa se tina cont si de acest aspect."

View Postgeekos, on 17 ianuarie 2014 - 12:56, said:

O sa incerc cu total commander. Voi ce folositi?
Nu merge nici cu TC.

#74
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,436
  • Înscris: 16.03.2011
De unde sa tina,eu leam spus ca tableta speed city e setata pe conservativ si habar n-au ce e modul conservativ.


#75
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Am facut si eu update-ul de pe site si ce pot spune e ca se misca mai bine si e si putin mai stabila :D

#76
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
As vrea sa iau si eu o tableta de-asta, in principal sa o folosesc pe Skype. Ati incercat sa conectati o casca bluetooth la ea? Pot folosi Skypeul prin bluetooth? Multumesc.

#77
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Am "tunat-o" putin ! Posted ImagePosted Image:D

Attached Files



#78
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Salutare tuturor,am o tableta "autohtona" Allview AX2Frenzy(inca mai are garantie aproximativ 1 an si jumatate) si de c.c.a 1 luna jumatate are o problema cu acumulatorul.
Incarcarea a fost facuta exact cum scrie in manual,insa acumulatorul a decis ca e momentul sa isi dea obstescul sfarsit.Se "manifesta" ciudat,adica o incarc si nivelul batieriei arata 100%,in 10-15 minute ....arata 40-50-60%....apoi scade pana ajunge sa se inchida ca si cum ar fi descarcata,dar in cel mult 30 minute de la incarcarea completa.Daca o las ~5-10 minute si o redeschid o gasesc cu baterie aproape de nivelul la care trebuie (adica 80-90% depinde....) si face asa...de la 90 pana se inchide iar...tot in 30 minute cel mult...).
Eu vreau sa stiu daca o pot trimite la garantie sa imi schimbe bateria pentru ca nu e normal sa faca asa,stiu ca e Allview si nu trebuie sa ai mari pretentii,dar ea trebuie sa aiba o autonomie continua de cel putin 2 ore (cand era noua ducea 5-6-7 ore lejer doar browsing ca de jucat nu ma joc) si apoi sa se descarce complet nu sa faca asa din 30 in 30 minute.Daca nu o acopera garantia nu e problema dar vreau sa stiu daca pot sa platesc la service sa o schimbe ei.
Deci in concluzie cu cele descrise.....ar putea fi schimbata pe garantie sau trebuie sa o platesc? (nu e o problema asta,dar vreau sa stiu la ce trebuie sa ma astept).Sau pot sa gasesc un acumulator separat si sa il schimb eu dupa ce iese din garantie? (stiu ca ele la baza sunt Onda...dar nu stiu si ce model...poate stie vreunul din voi)...nu ar fi problema nici schimbarea ei...am ceva abilitati tehnice :D

#79
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
pierzi timpul pe aici....
suna la garantie !

#80
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Iti multumesc pentru raspuns .... asa am sa fac...vedem ce zic si ei :D

#81
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
citeste certificatul de garantie. probabil o sa ai surpriza ca bateria are termen separat, de obicei 6 luni.

#82
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
https://play.google....erydoctorrepair
PS Probabil "Perpetuum mobile ".. dar nu ai ce pierde

#83
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Va multumesc tuturor....am sa incerc aplicatia Battery Life Repair...si daca persista am sa sun la ei sa ii intreb.Va tin la curent :D

#84
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Allview-ul meu si-a dat obstescul sfarsit dupa 6 luni. Bateria scadea brusc de la 88 la 46. Am jurat sa nu mai cumpar prostii "autohtone".

#85
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Cam asa se manifesta si al meu scade brusc....pana cand se inchide....si daca o las 10 minute...gasesc iar un procent mare de baterie...si face asa...pana cand se descarca complet Posted Image)
Eu mai am si un telefon de la ei....cu care am avut o problema (s-a repetat de 2 ori intr-o scurta perioada de timp.....pur si simplu se strica motorasul care il facea sa vibreze) si am pus totul pe seama concidentelor pentru ca mai am prieteni cu produse Allview (am in jur de 9 cunostiinte care detin telefoane/tablete de la allview) si doar eu si inca unul am avut probleme minore :D
Sunt un fel de "loterie" produsele astea :D

Edited by sorinsidesmoke, 26 June 2014 - 13:32.


#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,779
  • Înscris: 07.02.2003
Acumulatorul se schimba in garantie, nu va mai pierdeti timpul pe aici.
Iar pe viitor pentru a nu strica acumulatorii, nu descarcati tableta sub 20-25% niciodata.

#87
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Si la mine face la fel, probabilzilele urmatoare o duc la garantie

#88
Dopeman

Dopeman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2014
Nu am semnal GPS...ma poate ajuta cineva?Ms

#89
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Instaleaza gps status&toolbox si vezi daca iti vede satelitii

#90
Dopeman

Dopeman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2014

View Postgeekos, on 05 iulie 2014 - 14:43, said:

Instaleaza gps status&toolbox si vezi daca iti vede satelitii
L-am instalat si de juma de ora cauta,dar nimic...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate