Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Allview AX2 Frenzy

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Un nou model  in gama de tablete Allview – AX2 Frenzy. Preț – 599 lei.

AX2 Frenzy - Specificatii

General
Retea
2G: 900/1800/1900 MHz; 3G: UMTS 900/ 2100 MHz HSDPA

Lansare
Martie 2013

Limba
Romana, Engleza, Germana, Spaniola, Franceza, Olandeza, Rusa, Italiana, Bulgara, Maghiara etc.

Dimensiuni
198*122*9,9mm

Greutate
337,4 g

Display
Tip
TFT-LCD

Touchscreen
Touchscreen Capacitiv, Multitouch

Dimensiuni
7"

Rezolutie
800*480px

Format
16:9

Caracteristici
SO
Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich

CPU
Cortex-A9, 1GHz DUAL CORE

GPU
PowerVR SGX 531/OpenGL ES 2.0

GPS
Da

AGPS
Da

Functie de apelare
Da

Apelare video prin 3G
Da

VOIP
Da

Memorie Flash
4GB, 2GB disponibili

Memorie RAM
512 MB

Memorie externa
Pana la 32GB prin microSD card

Widget
Da

Multitasking
Da

Radio FM
Da

Design
Slim

Culoare
Carcasa spate argintie, fata neagra

Sunet
3.5mm jack
Da

Difuzor
Da, doua difuzoare stereo

Redare fisiere audio
Da

Tip alerta
Vibratie, ringtone audio

Video
Redare
Formate video HD cu rezolutia 1280X720p

Aplicatii
ES File Explorer, News, Stunel, ES Task Manager, Bitdefender, Office Suite Viewer

Camera
Rezolutie camera principala
3,2 MP
Rezolutie camera frontala
0,3 MP

Geotagging
Da

Foto 3D
Da

Date
3G
HSDPA 7,2 Mbps si HSUPA 5,4 Mbps

EDGE
Da, class 10

GPRS
Da, class 12

Bluetooth
Da, ver. 2.1 cu A2DP

WLAN
WiFi 802.11 b/g/n

USB
Da 2.0, micro USB

Senzori


G-senzor
Da

Compas
Da

Internet
Social networking
Da

E-mail
Da

Aplicatii
Da

Hotspot
Thetering prin Wi-Fi

Baterie
Capacitate
Li-Polimer 3000 mAh / 3,7v

Tip incarcator
DC 5V, 1500mA

Timp stand-by
400h

Timp functionare
5h

Continut pachet
Tableta, manual de utilizare, certificat de garantie, alimentator, casti, cablu de date USB.
Attached File  thumb.png   108.5K   33 downloadsAttached File  a.jpg   222.76K   30 downloads

#2
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Mureau daca puneau un ecran cu rezolutie mai mare si o baterie mai buna? 800X480 e o gluma proasta. Atata am pe un Xperia U cu diagonala fix la jumatate. Mi se pare o risipa de bataie de joc.

#3
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Da' daca puneau 1 Gb RAM in loc de 512 Mb mureau? Bine ca face poze 3D, de parca stai cu tableta cu o camera cu senzor de 2 bani sa pozezi in 3D.

#4
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca mureati voi daca puneau pretul dublu...Deci?

#5
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 prisonbreak, on 07 martie 2013 - 23:58, said:

Da' daca puneau 1 Gb RAM in loc de 512 Mb mureau? Bine ca face poze 3D, de parca stai cu tableta cu o camera cu senzor de 2 bani sa pozezi in 3D.
Pe-aia cu 512MB ram am ratat-o (bine, ei au ratat-o Posted Image).

 enoxcj, on 08 martie 2013 - 00:06, said:

Cred ca mureati voi daca puneau pretul dublu...Deci?

In niciun caz nu cred ca avea pret dublu. Mai scumpa, da, dar nu dublu.

Edited by filip.serban, 08 March 2013 - 00:08.


#6
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Pai si asa rezolutia e prea mare pt acel gpu,asa au facut si cu p5 s-au zgarcit la 256 mb ram si la un gpu.

#7
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
N-a pus nimeni mana pana acum pe jucaria asta?!

#8
awlex

awlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.02.2007
a cumparat cineva tableta ? cum se misca ? cum merge GPS`ul ? merge si gprs / edge pe ea ?

#9
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Daca merge pe 2G, sigur merge ce zici tu acolo

#10
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
Daca puneau alt Gpu si rezolutie mai mare bateria tinea maxim 2 ore. Cand chinezii vor gandi baterii de 10.000 mha pentru tabletele de 7 inch vor fi posibile multe. Daca intrati pe site-urile din China veti gasi ca acumulatorii mari sunt pentru tablete de la 10 inch in sus. Asa gandesc ei...spre nesansa noastra. As prefera sa tin tableta peste noapte la incarcat, dar sa tina toata ziua la utilizare moderata.

#11
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 lenzexe, on 22 martie 2013 - 13:36, said:

Daca puneau alt Gpu si rezolutie mai mare bateria tinea maxim 2 ore. Cand chinezii vor gandi baterii de 10.000 mha pentru tabletele de 7 inch vor fi posibile multe. Daca intrati pe site-urile din China veti gasi ca acumulatorii mari sunt pentru tablete de la 10 inch in sus. Asa gandesc ei...spre nesansa noastra. As prefera sa tin tableta peste noapte la incarcat, dar sa tina toata ziua la utilizare moderata.
Pai ca sa ajunga la preturile astea, trebuie sa taie e undeva: baterie, calitatea componentelor, controlul calitatii si optimizarea software (nu neaparat in ordinea asta).

#12
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 filip.serban, on 22 martie 2013 - 13:50, said:

controlul calitatii si optimizarea software (nu neaparat in ordinea asta).
As prefera sa taie din caracteristici hardware in favoarea optimizarii software si a calitatii, de multe lucruri ne putem lipsi la o tableta de la un consumator la altul; piata e suficinet de mare cat sa justifice economic mai multe modele. Orice s-ar spune eu consider in continuare ca piata tabletelor este  in pampers, mai are mult pana la maturitate.

#13
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Tableta este mai mult decat ok la cei 512 mb ram se misca NEASTEPTAT de bine.O bila alba pt optimizare.Rezolutia e foarte ok nu iti dai seama ca este doar 800x480.Totul merge struna de la gps la hotspot si camera este destul de buna.Acum scriu de pe tableta nu sunt dezamagit de alegerea facuta.Bateria tine in jur de o saptamana cu o utilizare de 2-3ore pe zi.Ce imi place mult este functia de apelare si ca are 3G si pot tine  cartela din stikul de la RDS cand nu sunt acasa sau unde pot avea wifi.Am testat jocuri destul de grele(asphalt 7 sau nfs most wanted etc) si nu agata deloc.Eu am luat-o mai mult pentru GPS 3g si internet.

#14
marcobun

marcobun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2007
Am cumparat tableta. In mare este OK. finisajul destul de bun, insa dintr-un plastic ieftin vopsit care se zgarie usor. Se configureaza automat cu cartela Digi Mobil din stick-ul RDS.
Parerea  mea este ca romul nu a fost suficient optimizat pentru acest device.
Face figuri la instalarea aplicatiilor cu widgets, pentru care nu creaza shortcut pentru a fi importat. Merg doar cateva aplicatii, ex. FANCZ WIDGET. I-an contactat pe cei de la Allview dar nu au o solutie, probabil un update va rezolva problema după ce clienti vor incepe sa reclame acest bug.
Semnalul WI FI slabut, cam ca la toate tabletele allview. Rezolutia si ea deranjanta. Bateria te tine daca o folosesti numa pentru net 3-4 ore.
Tot ce e OK e pretul, unul bun pentru o tableta cu 3G, GPS, etc.

#15
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 sorinsidesmoke, on 05 aprilie 2013 - 22:20, said:

Tableta este mai mult decat ok la cei 512 mb ram se misca NEASTEPTAT de bine.O bila alba pt optimizare.Rezolutia e foarte ok nu iti dai seama ca este doar 800x480.Totul merge struna de la gps la hotspot si camera este destul de buna.Acum scriu de pe tableta nu sunt dezamagit de alegerea facuta.Bateria tine in jur de o saptamana cu o utilizare de 2-3ore pe zi.Ce imi place mult este functia de apelare si ca are 3G si pot tine  cartela din stikul de la RDS cand nu sunt acasa sau unde pot avea wifi.Am testat jocuri destul de grele(asphalt 7 sau nfs most wanted etc) si nu agata deloc.Eu am luat-o mai mult pentru GPS 3g si internet.
Cred ca numai daca te uiti la ea tine o saptamana. Altfel nu are cum. Mai ales daca o si utilizezi 2-3 ore pe zi, nu cred.

#16
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Asa tinea la inceput acum tine cam 5-6 ore.Cel putin a mea asa tine.

#17
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013
Sorin,cum este cu cititul pe tableta?Ti se pare obositor?GPS-ul este ok?Merci!

#18
danoi72

danoi72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2009
unii o lauda exagerat iar altii o denigreaza tot exagerat.te cam ia rasul. va spun din punctul meu de vedere ca tableta se misca binisor in toate functiile dar cel mai mult ma mirat semnalul wifi f bun lam comparat cu un htc desire si un bb curve le bate de departe. si cineba pe aici spunea ca sta prostcu wifi??? probabil nici nu a pus mana pe una :)) gps mere bine 3g la fel. desigur ca are si cateva minusuri dar la naiba costa doar 6 milioane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate