Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Plantatie ARONIA

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
Va salut, as avea nevoie de cateva informatii in ceea ce priveste aceasta plantatie de  ARONIA Nero Melanocarpa , ce parere aveti despre aceasta planta, credeti ca este rentabila infiintarea unei asemenea plantatii, de unde m-ati sfatui dvs. sa cumpar butasii.De exemplu am gasit un pret avantajos la un domn de pe langa Bucuresti care mi ar da 70 de buc la pretul de 10 lei /buc pt cei de anul 3.Nu stiu ce sa fac pt ca nu am idee daca se vor prinde la noi in Romania tinand cont ca sunt adusi din afara cred ca din Germania , va voi atasa o poza cu un butas.Ce parere aveti dumneavoastra de unde m-ati sfatui sa cumpar?Va multumesc o zi cat mai buna si o primavara excelenta.

#2
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
http://www.micapubli...nia-995530.html
de aici intentionez sa cumpar

#3
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Buna ziua

Nu stiu cat de profitabile sunt pt ca nu le prea cunoaste lumea dar cert e ca am sa incerc si eu sa le produc din seminte . Am achizitionat seminte.

#4
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
intr-adevar nu prea sunt cunoscute aceste plante de aronia,dar vor deveni in timp f cautate ,ce parere aveti de acei butasi?

#5
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
la ce sunt bune?

#6
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
descrierea plantei cat si a utilizarilor boabei de aronia:
http://amorebio.ro/i...gradina-noastra
daca dispuneti de un petic de pamant nu ezitati sa plantati asa ceva.Merita

Edited by radhooo_20, 03 March 2013 - 21:37.


#7
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Buna ziua
Pentru inceput trebuie vazut daca se prind si daca le convine in terenul in care vrei sa faci plantatie. Nu e prea indicat sa faci o investitie mare fara  sa testezi terenu. nu?

#8
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
Da intr-adevar exista riscul de a nu da roade asa cum ar trebui , dar de prins se prind ( mai exista inca o plantatie de cca 1 ha pe langa Alexandria, de ce nu s-ar prinde si la mine tinand cont ca le plantez in acelasi judet).Nu e un risc foarte mare , pt cei interesati am sa pun aici cateva poze cu plantatia pe la sfarsitul lunii martie.

#9
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Si eu ma gandesc la o plantatie exact pe acest principiu am plecat cand am cumparat semintele deoarece pentru 400 - 500 arbusti sunt necesari ......... Dar pana atunci am sa testez terenul deoarece din cate stiu eu in Ardeal nu cred ca este vreo plantatie.

#10
i_a12

i_a12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2013
Buna ziua.
De unde ati cumparat seminte?
Si la ce pret?

#11
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
Nici eu nu stiu sa fie vre-o plantatie in Ardeal dar din cunostintele mele stiu ca aceasta planta nu este pretentioasa din pct de vedere al solului deci n-ar trebui sa intampinati probleme la inradacinare, nu stiu ce productie veti avea, nici eu nu stiu ce prod voi avea in Teleorman cu acei butasi de anul 3. Numai bine si bafta

#12
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Ei akum am semanat intr-o tavita aproximativ 100-150 seminte (acestea le tin in casa) restul pana la 1000 le voi planta afara numai sa ma lase natura (frigul).

#13
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
De unde ati cumparat semintele de Aronia?

#14
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
un prieten a cumparat fructe special pentru a lua semintele si am reusit sa ajung si eu in posesie. Din cate observ in romania nimeni nu vinde seminte. de ce?

#15
radhooo_20

radhooo_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2009
Extrem de putina lume cunoaste aceasta planta de Aronia din pacate, sper sa se faca cunoscuta si la noi in Romania ; in Germania si Spania este foarte cautata , ar mai fi o intrebare: De ce sunt atat de putini vanzatori de butasi de Aronia in Romania iar de plantatii nici nu mai vorbesc, de seminte nici nu avem de unde face rost.

#16
i_a12

i_a12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.03.2013
In general la insamantare se pierde din calitatea genetica a plantei, asta ca o paranteza. Probabil nu se merita sa aduca cineva seminte.
Iar vanzatori de plante aronia sunt destui de la 5-10 la 35 ron. De ce e asa mare diferenta intre ofertele de pret?
Lispa plantatiilor poate fi explicata f. usor, nu exista suprafete mari de teren irigate si nu a existat cerere pina acum.
Daca o sa creasca cererea o sa creasca si suprafata de teren cultivata, mai ales cu reclama facuta in ultimul timp pe net si la tv.

#17
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am o planta de aronia, am cumparat-o in toamna, ca sa fiu si eu in randul lumii, desi pana la urma ma intreb cat e de eficienta, ca in ultimii ani mereu au aparut tot felul de plante minune, care le vindeca pe toate, te mentin vesnic tanar si mai stiu eu ce. Asa a aparut si goji si alte cateva....

#18
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010

View Posti_a12, on 21 martie 2013 - 15:28, said:

In general la insamantare se pierde din calitatea genetica a plantei, asta ca o paranteza. Probabil nu se merita sa aduca cineva seminte.
Iar vanzatori de plante aronia sunt destui de la 5-10 la 35 ron. De ce e asa mare diferenta intre ofertele de pret?
Lispa plantatiilor poate fi explicata f. usor, nu exista suprafete mari de teren irigate si nu a existat cerere pina acum.
Daca o sa creasca cererea o sa creasca si suprafata de teren cultivata, mai ales cu reclama facuta in ultimul timp pe net si la tv.

Nu stiu ce sa spun cu privire la pierderea din calitati daca obtii planta din seminte. daca va uitati pe siteurile care vand asa ceva si au poza cu pepiniera de puiet o sa observati ca sunt semanate din seminte deoarece sunt iesite foarte foarte des (deci nu au cum sa le puna din butasi la asa distanta mica) - concluzie NU CRED CA-SI PIERDE DIN CALITATI. parerea mea

P.S. Sunt bucuros ca mi-a iesit lavanda (un soi din cele trei achizitionate) intr-un recipient care l-am pus de test.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate