Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cat e ajutor si cat neimplicare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
422 replies to this topic

#19
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 RuneJaguar, on 26 februarie 2013 - 12:47, said:


Nici nu cred ca e nevoie de argument in a arata cat de aiurea suna chestia asta cu "am un copil, cand e curat si satul, am timp si chef de el, cand e plin de cacat si cu stomacul gol, da-l dracu, sa se ocupe strainii".







Nici eu nu vreau, jeffy! Posted Image
Pai, totusi, vreau un argument lol. Daca e atat de clar de la sine, ar trebui sa existe nenumarate argumente.
Zi si tu, care-i sensul sa-l schimbi de cacat si sa-i faci papica vreo 40 de minute in bucatarie ( banuiesc ca nu-l tii pe langa aragaz sau ceva lol, eventual in chiuveta sa-ti tina companie ) cand poti sa stai relaxata si senina sa-i canti, zici povesti si sa te joci cu el/plimbi si sa te prostesti cu el prin pat si in acelasi timp eventual sa ai timp de chestiile tale si de amaratul ala pe care-l ai pe post de sot.

#20
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 ariadna_12, on 26 februarie 2013 - 12:01, said:

In agitatia vietii moderne trepidante, tot mai putin timp alocam familiei, copiilor, relatiei de cuplu .
Incercind sa ne degrevam de numeroase sarcini, pentru a cistiga timp pretios sau odihna, exista undeva pericolul de a fi absenti exact acolo unde ar fi nevoie de noi si nu de "inlocuitor".

Sa ne gindim putin !
Pentru sarcinile casnice, preferam menajere, pentru copii preferam bonele, apelam la tot soiul de servicii ca sa salvam timp.
Apoi intram in fobia, profesionistii stiu mai bine, sau vreau tot ce-i mai bun pentru copilul meu, deci platesc.
Nu mai stam cu ei impreuna la teme, avem after school, nu mai gatim pentru familie, exista catering, cantina scolii, meniul zilei.

Ok, nu fac elogiul femeii gospodine sau casnice, dar...
Nu cumva acele momente care string familia impreuna sunt de pret ?
Nu cumva serviciul profesionist nu include si afectiunea care se resimte cind ne ocupam de celalalt, cind pregatim , cind ajutam, cind facem acele sarcini impreuna sau unul pentru celalalt.


Cat e de folositor sa ajungem sa muncim mai mult sa platim toate astea , dar sa ne degrevam de bucuria de a fi impreuna cu partenerul, cu familia, cu copilul ?
Afectiunea, implicarea, dedicarea, sustinerea, intelegerea, empatia, se pot transmite prin servicii platite ??
Cat cantareste nevoia noastra de ajutor si cat e sustragerea, comoditatea, neimplicarea ?

Unde ar trebui sa tragem linie ca sa pastram interactiunea in familie, chiar si prin indeletnicirile de zi cu zi ?

Ba il faci si asta este foarte clar.

Timpul pe care il petreci in bucatarie pregatind 5 feluri de mancare care vor avea apreciere minima, nu il petreci cu copilul facand puzzle-uri sau iesind cu el la patinoar. Cu ce dracu e mai folositor relatiei cu familia ta?

Cred ca nu vrei sa afli cat de enervant este pentru toti, sot, copii, sa dai cu aspiratorul si sa speli pe jos cand sunt toti acasa, sau in week-end.

De ce sa nu fie astea facute deja?

#21
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 12:49, said:

Da. Care-i problema ta de fapt? Ca oamenii, unii, au bani sa dea pe bona si sa-si vada de ale lor si nu pe parturi si pireuri?

nu-i vorba de bani, e vorba de timpul dedicat lui.
ok, nu schimbi 15 scutece pe zi ca esti la servici, dar macar ii dai tu sa manince si-l speli seara.
undeva trebuie si e necesar sa interactionam cu copiii nostri, nu doar cind ne falim cu ei.

Edited by ariadna_12, 26 February 2013 - 12:57.


#22
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Sa facem un simplu exercitiu de imaginatie :

- nevasta-mea\prietena se imbolnaveste de gripa ( sau fi-miu , na ! ) . Gripa d-aia cu clantatnit de dinti si pisat pe ei ca nu sunt in stare sa se dea jos din pat . Io le arunc o cutie de algocalmin si plec la biliard . Pai nu e dreptu' lor sa ma injure de toti mortii ?
- situatia 2 : astia tot bolnavi - eu platesc un medic sa vina si sa aiba grija de ei , dupa care plec la biliard . O sa se lase cu priviri d-alea de caine batut si gandu' " puteai sa stai si tu , in pastele ma-tii de idiot egocentric " .
Daca gresesc va rog sa ma corectati .

Edited by jeffy86able, 26 February 2013 - 12:56.


#23
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 12:52, said:

Ba il faci si asta este foarte clar.

pot fi facute dar nu toate.
pot fi facute uneori dar nu tot timpul, asta spun.,

tindem sa exageram.
am vazut un documentar, cu gradinite la chinezi, unde sunt luati seara tirziu si nu apuca decit sa doarma acasa.
o data pe saptamina parintii sunt obligati sa aduca in castronele mincare facuta acasa, de mama.
e un intreg ritual si o bucurie nespusa pt copii cind mama a avut timp sa faca ceva pt ei.

mi s-a parut infiorator de trist.
parintii aia erau bogati, majoritatea medici, dar care nu au posibilitatea sa stea cu copilul si gradinita aia particulara e perfecta pt ei.

de aia intreb, unde e limita.
serviciile nu vin la pachet cu afectiunea.

Edited by ariadna_12, 26 February 2013 - 12:58.


#24
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 12:52, said:

Pai, totusi, vreau un argument lol. Daca e atat de clar de la sine, ar trebui sa existe nenumarate argumente.
Zi si tu, care-i sensul sa-l schimbi de cacat si sa-i faci papica vreo 40 de minute in bucatarie ( banuiesc ca nu-l tii pe langa aragaz sau ceva lol, eventual in chiuveta sa-ti tina companie ) cand poti sa stai relaxata si senina sa-i canti, zici povesti si sa te joci cu el/plimbi si sa te prostesti cu el prin pat si in acelasi timp eventual sa ai timp de chestiile tale si de amaratul ala pe care-l ai pe post de sot.

depinde ce fel de relatie vrei sa ai cu copilul tau. Tie ce iti intareste relatia cu sotul/partenerul? Sa fie numai momentele placute sau si momentele grele peste care reusiti sa treceti impreuna, va apropie si va consolideaza relatia?

#25
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 jeffy86able, on 26 februarie 2013 - 12:56, said:

Sa facem un simplu exercitiu de imaginatie :

- nevasta-mea\prietena se imbolnaveste de gripa ( sau fi-miu , na ! ) . Gripa d-aia cu clantatnit de dinti si pisat pe ei ca nu sunt in stare sa se dea jos din pat . Io le arunc o cutie de algocalmin si plec la biliard . Pai nu e dreptu' lor sa ma injure de toti mortii ?
- situatia 2 : astia tot bolnavi - eu platesc un medic sa vina si sa aiba grija de ei , dupa care plec la biliard . O sa se lase cu priviri d-alea de caine batut si gandu' " puteai sa stai si tu , in pastele ma-tii de idiot egocentric " .
Daca gresesc va rog sa ma corectati .



Eu cred ca ea se referea la chestii obisnuite, nu la imbolnaviri.
Na, daca iti permiti si daca gasesti pe cineva care sa asculte toate indicatiile tale, de ce sa nu scutesti timp de bucatareala si de spalat la fund si spalat/intins/calcat rufe, atata timp cat asta are ca rezultat linistea in familie.

#26
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 12:58, said:

depinde ce fel de relatie vrei sa ai cu copilul tau. Tie ce iti intareste relatia cu sotul/partenerul? Sa fie numai momentele placute sau si momentele grele peste care reusiti sa treceti impreuna, va apropie si va consolideaza relatia?
Sotul meu din fericire inca e destul de tanar incat sa nu se cace pe el sau sa borasca dupa fiecare masa. =)))

#27
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 12:52, said:

Zi si tu, care-i sensul sa-l schimbi de cacat si sa-i faci papica vreo 40 de minute in bucatarie ( banuiesc ca nu-l tii pe langa aragaz sau ceva lol, eventual in chiuveta sa-ti tina companie ) cand poti sa stai relaxata si senina sa-i canti, zici povesti si sa te joci cu el/plimbi si sa te prostesti cu el prin pat si in acelasi timp eventual sa ai timp de chestiile tale si de amaratul ala pe care-l ai pe post de sot.

'Sensul' e ca il iei cu bune si cu rele, nu fugi de responsabilitati.
Si din cate stiu bona e facuta sa aiba grija de el cand esti la serviciu sau ai alte treburi, nu vidanjor zilnic.

#28
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 12:58, said:

depinde ce fel de relatie vrei sa ai cu copilul tau. Tie ce iti intareste relatia cu sotul/partenerul? Sa fie numai momentele placute sau si momentele grele peste care reusiti sa treceti impreuna, va apropie si va consolideaza relatia?
Si din la fel de tristete ( care o fi expresia potrivita antonima cele cu din fericire ) probleme noastre grele is nitel mai complicate si complexe decat un cacat si ragaituri.

Dar ma amuza analogiile.

#29
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 12:58, said:

Ba, mai intreb de vreo 40 de ori de ce e necesar sa stau cu el cat e plin de cacat?

Bai, voi chiar sunteti atat de dusi la cap incat sa credeti ca el o sa-si aminteasca de aia care l-a sters la cur cat plangea in ultimele crize sinistre sau de frumoasa care-i canta, il plimba, se joaca cu el, il ia in brate, rade, il alinta?

hai sa trecem la alta virsta, lasa cacatul.
la fel se intimpla si mai departe.

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Enigel, on 26 februarie 2013 - 12:59, said:




Eu cred ca ea se referea la chestii obisnuite, nu la imbolnaviri.
Na, daca iti permiti si daca gasesti pe cineva care sa asculte toate indicatiile tale, de ce sa nu scutesti timp de bucatareala si de spalat la fund si spalat/intins/calcat rufe, atata timp cat asta are ca rezultat linistea in familie.
Mi se pare un lucru bun , dar , in timp , te va indeparta de copil\sot\cacat pe bat . Observ , nu dau cu paru' . ;)

#31
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
sa trecem la virsta cind copilul constientizeaza interactiune cu tine si tine minte.

#32
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
De ce nu as fugi de responsabilitati cand pot sa fug si nu-mi aduc nimic benefic? In timpul ala pot face ceva de 30 de mii de ori mai util. Cum ar fi sa dorm! si sa ma trezesc proaspata si plina de chef.

Ba, ce pot intelege io e sa-l duc la scoala zi de zi si sa-l iau de la scoala. Uite, probabil vreo 30-60 de minute pierdute din viata care au un sens. Vorbim, radem, comunicam.

Dar de ce e necesar sa fiu langa el cat se caca imprastiat si sa-i fac eu de mancare, ma depaseste.

#33
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 jeffy86able, on 26 februarie 2013 - 13:01, said:

Mi se pare un lucru bun , dar , in timp , te va indeparta de copil\sot\cacat pe bat . Observ , nu dau cu paru' . Posted Image


Te indeparteaza de sot si copil faptul ca ai pe cineva care gateste si spala/calca rufe in timp ce tu stai cu ei?

#34
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:00, said:

Si din la fel de tristete ( care o fi expresia potrivita antonima cele cu din fericire ) probleme noastre grele is nitel mai complicate si complexe decat un cacat si ragaituri.

Dar ma amuza analogiile.

pentru voi. Pentru cacaciosul ala mic, pampersul plin, nasul infundat, durerea de cap sau indigestia, sunt dramele cele mai mari.

Nu vreau sa intram in discutii despre psihologia copilului, ce e important pentru el, ce lasa urme, marcheaza, traseaza drumul, sau influenteaza comportamentul si atasamentul de adult, e cum am spus, depinde de ce fel de relatie vrei sa ai cu copilul tau.

Analogiile au rostul de a usura intelegerea unui fenomen pe care nu il cunosti direct inca, prin comparatie cu ceva familiar.

#35
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 Enigel, on 26 februarie 2013 - 13:03, said:



Te indeparteaza de sot si copil faptul ca ai pe cineva care gateste si spala/calca rufe in timp ce tu stai cu ei?
Te indeparteaza lipsa asumarii responsabilitatii fata de ei . Ce ai spus tu acolo e cu totul alta situatie . Asta sau am inteles eu in gura .

#36
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
exista tendinta de a economisi timp, dar nu neaparat cu scopul de a-l readuce in familie ci pt a-l dedica tot muncii, sau altor activitati relaxante petrecute diferit de catre parteneri.
ajungem incet-incet sa avem si cu partenerul tot mai putine activitati impreuna, nu e vorba doar de copil.

cu toate injuraturile aferente, dar daca tot fac un pireu acasa, ma mai prinde de buci trecind sa vada de ce striga copiii.
pe cind in varianta, el la servici pina tirziu, ia masa in oras, eu pap un iaurt, dupa copil mai vedem daca mergem.....

Edited by ariadna_12, 26 February 2013 - 13:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate