Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cat e ajutor si cat neimplicare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
422 replies to this topic

#415
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Ne-am lungit aiurea. Ideea principala pe care doream sa o transmit este ca e mult mai important felul in care iti petreci timpul cu copilul decat numarul orelor pe care le petreceti impreuna. Si ca mamele casnice pentru prea multa vreme sunt, in general, niste proaste care habar nu au ca rolul lor nu se reduce la a le da de mancare si a le oferi o casa curata copiilor.

#416
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
Bun, cu asta suntem de acord cam toata lumea.
Dar cu cele care cred ca pot fi continuu suplinite si vin si ele ,arunca doua vorbe si-o ciocolata si sunt mame model ??

#417
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu.

Dar concret, tu cum crezi ca ar trebui sa-si petreaca o mama timpul cu copilul? La ce ar fi bine sa fie suplinite si la ce nu?

Edited by catalina1, 06 March 2013 - 12:54.


#418
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
Sa faca ea ceea ce-i place si nu o epuizeaza si in rest, unde si cit isi permite sa fie suplinita in treburile de rutina care o obosesc.
Cred insa ca e mai ok, ca partenerii sa se ajute  si daca e posibil sa fie implicati si bunicii, pt ca nepotii ii adora.

Timpul ala dedicat copiluli, cit o fi el, sa fie dedicat, sa vorbeasca cu el, sa se joace cu el, sa se coboare-n mintea lui.

#419
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 ariadna_12, on 06 martie 2013 - 13:12, said:

Sa faca ea ceea ce-i place si nu o epuizeaza si in rest, unde si cit isi permite sa fie suplinita in treburile de rutina care o obosesc.
Cred insa ca e mai ok, ca partenerii sa se ajute  si daca e posibil sa fie implicati si bunicii, pt ca nepotii ii adora.

Timpul ala dedicat copiluli, cit o fi el, sa fie dedicat, sa vorbeasca cu el, sa se joace cu el, sa se coboare-n mintea lui.
Mai ok comparativ cu ce?
Eu as prefera sa platim pe cineva sa ne spele geamurile si sa calce camasi (singurele chestii pe care urasc sa le fac in casa ) si sa-mi las barbatul sa faca altceva.

#420
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
Pai daca nu poti plati ?? Nu e ok sa te ajute si sotul ? Tu poate preferi sa faci mincare iar el stringe prin casa,aspira.
Sigur pt o curatenie generala, multa lume isi poate permite un ajutor platit, dar sa intretii zilnic, nu cred ca e neaparat necesar.

Oricum imparteala asta de sarcini e specifica fiecarui cuplu, fiecare are regulile lui, important e sa se ajute unul  pe altul.

Nu esti o mama mai putin buna, daca iti iei femeie sa-ti spele geamurile si sa-ti calce hainele, daca asta vrei sa intrebi .

#421
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Credeam ca discutam despre oameni care isi permit un ajutor, altfel intrebarea din primul mesaj nu isi are rostul.

Quote

Tu poate preferi sa faci mincare iar el stringe prin casa,aspira.
Sigur pt o curatenie generala, multa lume isi poate permite un ajutor platit, dar sa intretii zilnic, nu cred ca e neaparat necesar.

Cat dureaza intretinerea zilnica? Juma de ora maxim, nu? Credeam ca nu despre asta vorbim. Un menajera care vine zilnic aduce cu ea alte probleme. Cred ca nimanui nu-i convine sa aiba un strain in casa in fiecare zi.

Eu as angaja pe cineva sa vina o data pe saptamana sa ma ajute la calcat (daca e nevoie la birou de camasi) Mie mama mi-a calcat camasile multa vreme. Stateam aproape si ma duceam la ea cu camasile si in timp ce ea calca eu ii faceam alte treburi pe care ei nu-i facea placere sa le faca. Win - win.
Intrebarea mea e: e ok ca barbatul sa nu fie de acord sa-i fie calcate camasile de altcineva? Nu zic povesti, mi s-a intamplat mie, lol.

Edited by catalina1, 06 March 2013 - 14:16.


#422
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 ariadna_12, on 05 martie 2013 - 10:33, said:

Sunt convinsa si o spun daca nu le lipseste nimic.
Nu cred ca o spun daca se simt neglijati.

Aici e vorba de ce-a zis catalina, cu preocuparea reala pt  nevoile copilului, calitatea timpului petrecut impreuna.
Si daca copilul intelege ca n-ai mai mult timp de 2 0re /zi pt el, dar atunci se simte ascultat, inteles, bagat in seama, probabil ca si apreciaza munca depusa pt a-i asigura si cele materiale.
Invers insa nu cred ca e valabil. La un punct, daca nevoile emotionale /afective nu-i sunt satisfacute, il doare in basca de citi bani faci.
E cazul multor copii care dau in acte teribiliste, doar ca sa atraga atentia asupra lor pt ca sunt neglijati de parinti prea ocupati.

ariadna, ba tocmai ca o spun daca se simt neglijati. Adica mie mi-a spus-o a mea, verde in fata: renunta la lucru pentru a te ocupa mai mult de mine.

Chiar daca incerc sa ma ocup cat pot si i-am explicat de "n" ori de ce e nevoie sa lucrez si eu, nu numai ta-su. Basca baga si santaje, cica daca stau la calculator n-o iubesc.

#423
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 catalina1, on 06 martie 2013 - 14:12, said:




Cat dureaza intretinerea zilnica? Juma de ora maxim, nu? Credeam ca nu despre asta vorbim. Un menajera care vine zilnic aduce cu ea alte probleme. Cred ca nimanui nu-i convine sa aiba un strain in casa in fiecare zi.


Io chiar vorbeam de menajera aia zilnica in primele postari.
Si tocmai ca nu dureaza atit intretinerea zilnica, mi se parea ca e fie orgoliu , fie comoditate excesiva.

 catalina1, on 06 martie 2013 - 14:12, said:


Intrebarea mea e: e ok ca barbatul sa nu fie de acord sa-i fie calcate camasile de altcineva? Nu zic povesti, mi s-a intamplat mie, lol.

Ok sau nu , fiecare are fixurile lui.
Daca nu pune mina sa te ajute la nimic, dar nu e de acord ca altcineva sa-ti preia din sarcini, cred ca nu e ok.
Am auzit si io de barbati care au un disconfort de a le umbla o femeie straina cu hainele, prin dulapuri, nu le place sa aiba acces persoane straina in casa, in general.

 Deria_Leena26, on 06 martie 2013 - 17:18, said:


ariadna, ba tocmai ca o spun daca se simt neglijati. Adica mie mi-a spus-o a mea, verde in fata: renunta la lucru pentru a te ocupa mai mult de mine.

Chiar daca incerc sa ma ocup cat pot si i-am explicat de "n" ori de ce e nevoie sa lucrez si eu, nu numai ta-su. Basca baga si santaje, cica daca stau la calculator n-o iubesc.

Citi ani are fetita ? Cind sunt la gradi mai au idei din astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate