Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cat e ajutor si cat neimplicare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
422 replies to this topic

#37
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 jeffy86able, on 26 februarie 2013 - 13:04, said:

Te indeparteaza lipsa asumarii responsabilitatii fata de ei . Ce ai spus tu acolo e cu totul alta situatie . Asta sau am inteles eu in gura .


Daca prin responsabilitate intelegi sa fii acolo la fiecare rahatel, s-ar putea sa fii foarte dezamagit cand or creste copiii. Conteaza mai mult sa vorbesti cu ei si sa te joci cu ei, decat sa le pui in fata blidul cu mancare si sa ii speli la fund. Iar majoritatea parintilor pe asta pun accent, pe blidul cu mancare, pe haine spalate si calcate si pe freza frumos facuta.

Edited by Enigel, 26 February 2013 - 13:10.


#38
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
genul asta de relationare independenta o comentez, si nu un ajutor oarecare.

#39
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 12:52, said:

Pai, totusi, vreau un argument lol. Daca e atat de clar de la sine, ar trebui sa existe nenumarate argumente.
Zi si tu, care-i sensul sa-l schimbi de cacat si sa-i faci papica vreo 40 de minute in bucatarie ( banuiesc ca nu-l tii pe langa aragaz sau ceva lol, eventual in chiuveta sa-ti tina companie ) cand poti sa stai relaxata si senina sa-i canti, zici povesti si sa te joci cu el/plimbi si sa te prostesti cu el prin pat si in acelasi timp eventual sa ai timp de chestiile tale si de amaratul ala pe care-l ai pe post de sot.

Zi si tu care-i sensul in a te juca cu el, a-l plimba sau a te stramba ca o maimuta la el, sperand sa-l faci sa rada. Cand ai putea sa faci chestii mult mai interesante, sa-ti cumperi pantofi, sa mergi la coafor sau sa-ti regulezi sotul inca tanar.
Acum uite care-i treaba, tu cauti argumente intr-o chestie mult prea evidenta. A explicat si sirius destul de bine, "la bine si la rau".

Chestia e ca nu poti sa spui ca ai crescut un copil cat timp nu i-ai schimbat scutecele, nu i-ai facut de mancare, nu l-ai leganat sa adoarma, nu i-ai schimbat lenjeria de pat plina de pisat sau alte chestii. E normal sa ai o bona cat timp muncesti (bine, mai nou s-a inventat cresa).

Dar daca vrei o bona care sa locuiasca cu tine zi si noapte (bine, presupun ca iti permiti si ca iti place sa auzi portugheza prin casa, in cazul vostru de londonezi), sa se ocupe de nevoile copilului zi si noapte, iar tu doar sa zambesti la el si sa spui altora "Uite ce plod adorabil am", atunci sa nu te mire daca, peste o perioada, plodul ii va zice bonei "mama".


 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:08, said:

Ba, jeffy, cum ar fi sa schimbi tu cacaciosul ala si sa-i gatesti tu?
De ce nu? Nu tu ai tot organismul ala ravasit dupa 9 luni de sarcina + o nastere, nu tu ai depresie postnatala ca arati ca ultima explodata, nu tie-ti sunt sfaramati sfarcurile, nu tu ai fost ultima oara fututa calumea pe vremea lui Pazvante.
Cum ar fi sa te ridici de pe curul ala lenes si in loc sa dai responsabilitati femeilor, ai sta de schimbat scutece si facut mancare.
Poate atunci ai vedea cat de neinteresant si fara mare insemnare pentru relatia ta cu copilul are si ai fi de acord c-o bona/menajera.

Jeffy e barbat. A inventat tot ce tine de tehnologie si stiinta.
I-a dat ocazia femeii sa isi verse nervii pe feisbuc si sa barfeasca pe mess.
I-a dat ocazia sa se uite la telenovele in HD.
I-a dat placa de par, aparat de epilat, aparat de masaj si tot felul de ustensile astfel incat sa nu arate ca ultima maimuta.
I-a dat ocazia sa stea la caldura gazelor sau a curentului electric, ca sa nu fie nevoita sa isi faca soba si provizie de lemne.
Desi Jeffy, ca barbat, gateste mult mai bine ca o femeie, nu trebuie sa o faca, intrucat femeia ii este inferioara. Trololol!

Nu trebuie sa dai in depresie postnatala ca esti grasa, trebuie doar sa fii atenta la ce mananci dupa.
Nu trebuie nici sa lasi plodul sa-ti rupa sfarcurile in 10, eventual doar sotul, ca Jeffy, barbatul, ti-a inventat si tot felul de formule (care cica ar fi mai sanatoase... sau asa am vazut eu in Weeds... decat laptele de mama in sine) bune pentru bebe ala.

Edited by RuneJaguar, 26 February 2013 - 13:13.


#40
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 Enigel, on 26 februarie 2013 - 13:08, said:



Daca prin responsabilitate intelegi sa fii acolo la fiecare rahatel, s-ar putea sa fii foarte dezamagit cand or creste copiii. Conteaza mai mult sa vorbesti cu ei si sa te joci cu ei, decat sa le pui in fata blidul cu mancare si sa ii stergi la fund. Iar majoritatea parintilor pe asta pun accent, pe blidul cu mancare, pe haine spalate si calcate si pe freza frumos facuta.

asta nu exclude vorbitul cu el, comunicarea.
e adevarat ca sunt destui care considera ca daca indeplinesc acele sarcini, sunt parinti model.
putem sa nu o dam in extreme ???

#41
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 13:04, said:

pentru voi. Pentru cacaciosul ala mic, pampersul plin, nasul infundat, durerea de cap sau indigestia, sunt dramele cele mai mari.

Nu vreau sa intram in discutii despre psihologia copilului, ce e important pentru el, ce lasa urme, marcheaza, traseaza drumul, sau influenteaza comportamentul si atasamentul de adult, e cum am spus, depinde de ce fel de relatie vrei sa ai cu copilul tau.

Analogiile au rostul de a usura intelegerea unui fenomen pe care nu il cunosti direct inca, prin comparatie cu ceva familiar.
Da, sunt dramele cele mai mari, atata timp cat nu se ocupa careva de ele. Crede-ma, io pe menajera n-am vazut-o ca fiind maica-mea sau cineva apropiat. Am vazut-o doar ca tanti aia care curata cacatul dupa mine si vasele putrezinde de sub pat lol si thank god ca ai mei au bani de ea.

#42
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
mie nu-mi plac femeile care devin gospodine si atit, ba odata cu copiulul n-au chef de sot, ala nu mai exista.
dar la fel de mult imi displac si femeile care fac un copil doar ca sa-l bifeze si apoi il dau in grija altora, moarte de frica sa nu-si scape din ochi sotul odata devenite mame.

ti se pare normal Iudith sa te ocupi de copil cind merge la scoala ?

in definitiv exista after school, ne putem degreva si de asta, sau platim profa.

#43
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 ariadna_12, on 26 februarie 2013 - 13:09, said:


asta nu exclude vorbitul cu el, comunicarea.
e adevarat ca sunt destui care considera ca daca indeplinesc acele sarcini, sunt parinti model.
putem sa nu o dam in extreme ???


A, nu, nu o dau in extreme, imi pare rau daca s-a inteles asta. Sa zicem doar ca am vazut multe mame prea epuizate de treburile casnice + serviciu ca sa mai aiba disponibilitate pentru nevoile reale ale copilului lor.

#44
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Da' ce se intampla cand se imbolnaveste bona?Posted Image

#45
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 12:58, said:

Ba, mai intreb de vreo 40 de ori de ce e necesar sa stau cu el cat e plin de cacat?

Bai, voi chiar sunteti atat de dusi la cap incat sa credeti ca el o sa-si aminteasca de aia care l-a sters la cur cat plangea in ultimele crize sinistre sau de frumoasa care-i canta, il plimba, se joaca cu el, il ia in brate, rade, il alinta?

Tu ai putea spune cu exactitate ce anume te leaga de mama ta si e diferit de legatura cu prima ta prietena? Mixul ala de sentimente care nu are legatura cu "nu m-a inteles niciodata!"?


 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:02, said:

De ce nu as fugi de responsabilitati cand pot sa fug si nu-mi aduc nimic benefic? In timpul ala pot face ceva de 30 de mii de ori mai util. Cum ar fi sa dorm! si sa ma trezesc proaspata si plina de chef.

Ba, ce pot intelege io e sa-l duc la scoala zi de zi si sa-l iau de la scoala. Uite, probabil vreo 30-60 de minute pierdute din viata care au un sens. Vorbim, radem, comunicam.

Dar de ce e necesar sa fiu langa el cat se caca imprastiat si sa-i fac eu de mancare, ma depaseste.

Pai poate din acelasi motiv din care daca pe sot/partener il doare un coi, tu nu pleci la film cu fetele.


Oricum, fiecare isi deseneaza cu propriul copil relatia pe care el crede de cuviinta sau o crede potrivita.

on topic
Una e sa gospodaresti in disperare si apoi sa te astepti la laude si aprecieri, ca si cum asta e singura ta calitate ca femeie in casa, si alta e sa te poti debarasa de lucrurile minore sau mai putin importante si sa te ocupi de alea importante. Daca pentru tine ca femeie e mai important sa gatesti 7 feluri, si sa te simti implinita cu asta, atunci asta e, dar nu te astepta ca si pentru ceilalti lucrul asta  sa aiba aceiasi mareata importanta. E cam acelasi lucru cu atitudinea fata de copil. Daca tu crezi ca ceea ce isi aduce aminte copilul sunt cele 7 feluri de mancare, s-ar putea ca nora-ta sa te cam injure.

#46
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 RuneJaguar, on 26 februarie 2013 - 13:09, said:

Zi si tu care-i sensul in a te juca cu el, a-l plimba sau a te stramba ca o maimuta la el, sperand sa-l faci sa rada. Cand ai putea sa faci chestii mult mai interesante, sa-ti cumperi pantofi, sa mergi la coafor sau sa-ti regulezi sotul inca tanar.
Acum uite care-i treaba, tu cauti argumente intr-o chestie mult prea evidenta. A explicat si sirius destul de bine, "la bine si la rau".

Chestia e ca nu poti sa spui ca ai crescut un copil cat timp nu i-ai schimbat scutecele, nu i-ai facut de mancare, nu l-ai leganat sa adoarma, nu i-ai schimbat lenjeria de pat plina de pisat sau alte chestii. E normal sa ai o bona cat timp muncesti (bine, mai nou s-a inventat cresa).

Dar daca vrei o bona care sa locuiasca cu tine zi si noapte (bine, presupun ca iti permiti si ca iti place sa auzi portugheza prin casa, in cazul vostru de londonezi), sa se ocupe de nevoile copilului zi si noapte, iar tu doar sa zambesti la el si sa spui altora "Uite ce plod adorabil am", atunci sa nu te mire daca, peste o perioada, plodul ii va zice bonei "mama".
Da, un fel de ai facut copilul ala, taci si sufera. Uita ca ai si tu o viata. Faptul ca vrei sa-ti cumperi pantofi/sa-ti vezi de ale tale te face o denaturata. Stai acolo la cratita si la sters cacat, ca asta-i menirea ta. :lol:

Astea-s spihologii de balta cu sa-i zici lu' nu stiu cine mama. Am 3 exemple extraordinar de apropiate ( printre care eu personal ) in care nimeni nu i-a zis altcuiva mama ci mamei ei.

#47
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Sirius_B, on 26 februarie 2013 - 13:15, said:

Da' ce se intampla cand se imbolnaveste bona?Posted Image


O sa-i maresti salariul cand se intoarce din spital :lol:

#48
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 13:16, said:

Pai poate din acelasi motiv din care daca pe sot/partener il doare un coi, tu nu pleci la film cu fetele.
Pai cine zice ca plec in penis cu satelitii, normal ca-s si io in casa si ma ocup de el. Dar in acelasi timp, poate sa se ocupe alta de facut mancare/adunat prin casa la tot pasul si sa-l stearga la cur cand se caca imprastiat.

#49
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 Enigel, on 26 februarie 2013 - 13:14, said:



A, nu, nu o dau in extreme, imi pare rau daca s-a inteles asta. Sa zicem doar ca am vazut multe mame prea epuizate de treburile casnice + serviciu ca sa mai aiba disponibilitate pentru nevoile reale ale copilului lor.

exact asta e tema, unde e echilbrul acela, de implicare fara a te epuiza.

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:19, said:

Pai cine zice ca plec in penis cu satelitii, normal ca-s si io in casa si ma ocup de el. Dar in acelasi timp, poate sa se ocupe alta de facut mancare/adunat prin casa la tot pasul si sa-l stearga la cur cand se caca imprastiat.

normal ca da, n-am spus sa faca doar ea,
sa faca si parintii cite ceva , nu pasam tot altora.

#50
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:08, said:

Ba, jeffy, cum ar fi sa schimbi tu cacaciosul ala si sa-i gatesti tu?
De ce nu? Nu tu ai tot organismul ala ravasit dupa 9 luni de sarcina + o nastere, nu tu ai depresie postnatala ca arati ca ultima explodata, nu tie-ti sunt sfaramati sfarcurile, nu tu ai fost ultima oara fututa calumea pe vremea lui Pazvante.
Cum ar fi sa te ridici de pe curul ala lenes si in loc sa dai responsabilitati femeilor, ai sta de schimbat scutece si facut mancare.
Poate atunci ai vedea cat de neinteresant si fara mare insemnare pentru relatia ta cu copilul are si ai fi de acord c-o bona/menajera.


Pai nu cred ca a spus cineva ca e exclusiv responsabilitatea femeii.

 RuneJaguar, on 26 februarie 2013 - 13:09, said:


Chestia e ca nu poti sa spui ca ai crescut un copil cat timp nu i-ai schimbat scutecele, nu i-ai facut de mancare, nu l-ai leganat sa adoarma, nu i-ai schimbat lenjeria de pat plina de pisat sau alte chestii. E normal sa ai o bona cat timp muncesti (bine, mai nou s-a inventat cresa).



Eu nu cred ca e important ce poti sa spui, ci mai degraba legatura care se creaza intre parinte si copil, Increderea pe care copilul o are ca parintii ii sunt aproape atunci cand lui ii este greu, ca stie fara sa o poata explica, ca daca are o problema cineva va fi acolo pentru el, orice ar face. Ori asta se creaza si se consolideaza in anii in care e doar un animal neconditionat educational sau social. Cand fara prea multe explicatii, el stie ca daca il doare burta sau viseaza urat, are cine sa il linisteasca, langa care sa se simta in siguranta, ori pentru el asta e important. Pe langa notiunile de atasament, sentiment, incredere, and so on.

#51
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
ca sa pun punctul pe i,
facem ceea ce e important pt noi ca adulti sau e cazul sa facem ceea ce e important pt ei la momentul respectiv ?
realizam diferenta asta daca dorim sa simta ca sunt intelesi , sa ne simta apropiati.?

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 13:25, said:


Eu nu cred ca e important ce poti sa spui, ci mai degraba legatura care se creaza intre parinte si copil, Increderea pe care copilul o are ca parintii ii sunt aproape atunci cand lui ii este greu, ca stie fara sa o poata explica, ca daca are o problema cineva va fi acolo pentru el, orice ar face. Ori asta se creaza si se consolideaza in anii in care e doar un animal neconditionat educational sau social. Cand fara prea multe explicatii, el stie ca daca il doare burta sau viseaza urat, are cine sa il linisteasca, langa care sa se simta in siguranta, ori pentru el asta e important. Pe langa notiunile de atasament, sentiment, incredere, and so on.


exact asta e explicatia de ce e impotant sa facem acele lucruri simple, noi parintii.

#52
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:17, said:

Da, un fel de ai facut copilul ala, taci si sufera. Uita ca ai si tu o viata. Faptul ca vrei sa-ti cumperi pantofi/sa-ti vezi de ale tale te face o denaturata. Stai acolo la cratita si la sters cacat, ca asta-i menirea ta. Posted Image

Astea-s spihologii de balta cu sa-i zici lu' nu stiu cine mama. Am 3 exemple extraordinar de apropiate ( printre care eu personal ) in care nimeni nu i-a zis altcuiva mama ci mamei ei.

N-ai inteles nimic.
Sa zicem ca tu, ca femeie, muncesti. Jeffy ti-a dat acest drept, multumeste-i! De la 9 la 5 sa zicem. Ajungi acasa pe la 6.Intrebari:
In acest timp lasi copilul la cresa sau cu bona?
Dupa ora 6 seara pana la ora 8 dimineata, ce faci cu bona? Ramane cu tine peste noapte, ii oferi o camera a ei?
Dar, in weekend, tot asa? O sa ai o bona non-stop?
Presupunand ca pleci la o cabana cu inca 2 cupluri, ce faci cu copilul, ramane cu bona, sau iei copilul si bona cu tine?

Eu n-am zis ca sunt anti-bona si anti-pantofi (desi as da o lege prin care sa nu aveti voie mai mult de 2 perechi de pantofi, de la 3 perechi in sus, sa fie vanduta la arabi, ca-i dau aia pantofi la greu), dar e normal sa existe un echilibru, sa ai si tu grija de el, sa stii cu ce se mananca chestia asta.

Un copil care ar sta peste 90% din timp cu bona, ar ajunge sa-i zica aleia mama sau sa o considere.
Nu stiu cat ai stat tu. Si aici vorbim de una care il sterge de rahat, se joaca cu el, il invata sa mearga, sa vorbeasca si toate alea.
Pai tu, ca mama, 3 sferturi din zi, esti la munca. Nu vii direct acasa, ca te duci sa-ti faci coafura si sa cumperi rahaturi. Ajungi pe la 8 seara. Iti vezi copilul ca e hranit si ca e bine, mananci si te culci ca sa ai aceeasi zi maine. In weekend, iarasi e reducere la pantofi, te duci la restaurant, lasi copilul cu bona. Cum Dumnezeu sa te considere ala mama cand te vede la fel de des ca aia de vin in vizita?

 FCBK, on 26 februarie 2013 - 13:19, said:

Pai cine zice ca plec in penis cu satelitii, normal ca-s si io in casa si ma ocup de el. Dar in acelasi timp, poate sa se ocupe alta de facut mancare/adunat prin casa la tot pasul si sa-l stearga la cur cand se caca imprastiat.


Aia e mai mult menajera si bucatareasa.
Bona are grija de copil, nu sterge praful si face mancare pentru adulti.

 pierre_de_timp, on 26 februarie 2013 - 13:25, said:

Eu nu cred ca e important ce poti sa spui, ci mai degraba legatura care se creaza intre parinte si copil, Increderea pe care copilul o are ca parintii ii sunt aproape atunci cand lui ii este greu, ca stie fara sa o poata explica, ca daca are o problema cineva va fi acolo pentru el, orice ar face. Ori asta se creaza si se consolideaza in anii in care e doar un animal neconditionat educational sau social. Cand fara prea multe explicatii, el stie ca daca il doare burta sau viseaza urat, are cine sa il linisteasca, langa care sa se simta in siguranta, ori pentru el asta e important. Pe langa notiunile de atasament, sentiment, incredere, and so on.

Si daca ma-sa nu e acasa, o face bona.

Edited by RuneJaguar, 26 February 2013 - 13:30.


#53
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Ari,felicitari pentru topic.

#54
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 ariadna_12, on 26 februarie 2013 - 13:25, said:

ca sa pun punctul pe i,
facem ceea ce e important pt noi ca adulti sau e cazul sa facem ceea ce e important pt ei la momentul respectiv ?
realizam diferenta asta daca dorim sa simta ca sunt intelesi , sa ne simta apropiati.?


Eu nu as putea suporta picior de bona/menajera prin preajma :D dar, teoretic, atunci cand nu sunt probleme de sanatate sau alt fel de probleme speciale care sa aiba nevoie doar de prezenta mea, cred ca treburile ar trebui impartite cu un ajutor atunci cand apare un copil. Si ma refer la gatit, curatenie, spalat, chestii din astea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate