Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

RDS instaleaza Femtocell-uri in blocurile din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
De ce nu cumpara cativa sateliti si sa rezolve problema ?

Eu cred ca RDS are alte planuri, vrea sa ajunga precum thuraya, iridium in cativa ani. De la un femtocell la satelit nu este o cale atat de lunga ...

Attached Files


Edited by ad-bloc, 25 February 2013 - 22:54.


#74
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postvasilemadalincristian, on 24 februarie 2013 - 21:34, said:

As fi total de acord cu fixomobile blocate pe aceasta microcelula de scara (pe care sa se permita activarea abonamentului DIGITel National) in locul fixurilor clasice

Da' te-ai gandit daca s-au amortizat telefoanele fixe pe fir? Al meu dupa ani si ani cred ca nu s-a amortizat...

Edited by ParapantaFlavia, 25 February 2013 - 23:57.


#75
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Eu cred ca s-au amortizat. Telefoanele alea sunt 40 lei buc cu abonamentele de 1 / 2 euro in 6 luni se amortizeaza , iar echipamentul de pe scara... se instaleaza 1 pe fiecare scara. Cat poate sa coste echipamentu ala? Mai mult de 1000 lei nu cred.

P.S. Astea sunt preturile aprox de pe piata, insa RDS nu a luat la bucata, a luat en gros , si cu siguranta a primit un discount considerabil.

I-ar fi costat mult mai ieftin sa dea fixo-mobile blocate pe o celula, decat telefoanele fixe. In primul rand se foloseau de reteaua 3G gata construita, nu mai aveau nevoie de echipament special pe scara

#76
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postusd, on 24 februarie 2013 - 16:53, said:

Chiar rds surprinde cu ceva nou si placut destul de des. Au idei misto.

Mai bine m-ar surprinde si pe mine. Am -113 dB si ASU 0 in casa.

#77
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006
La mine in scara in Sibiu au bagat femtocell acum vreun an, intr-o cutiuta separata, la etajul 1; cutia de tv si net e la etajul 2 in bloc de 4 etaje. Nu cred ca stie niciun locatar care-i rolul acelui echipament. Au bagat in toate cele 6 scari din bloc.

#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Pe peretele din fundul casieriei din zona Teodoroiu-yahell din Slatina exista plasate unul sub altul un femtocell si un router Lynksys de tip OZN fara antena batz. Digi Mobil si Digi Wi-Fi Direct Login & Web Login.

#79
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Esti sigur ca e Femto Cell ? Ce scire pe echipamentul ala 3G ?

#80
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Este idem cu cele din pozele de aici, Alcatel-Lucent, mai mult nu se distinge ca n-am cum sa intru acolo.

Edited by Neaceasca85, 28 March 2013 - 18:56.


#81
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005
Tin sa adaug ca la metrou doar echipamentul de transmisiuni este Huawei in rest femtocell-urile sunt identice cu modelul din pdf-ul de pe prima pagina doar ca le-a bagat in cutie (probabil se furau).

#82
yahell

yahell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 26.02.2013
posibil, chiar am plåtit azi dar n-am observat și oricum nu må pricep așa bine ca tine la echipamente :P

#83
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Un asemenea echipament nu cred ca ajunge sa coste vreo 1000 de lei, dar 100 de euro cu siguranta costa.
E de apreciat o asemenea investitie, ca oricare alta investitie.
Mi-as fi dorit sa suporte di banda de 900 MHz, pentru o penetrare mai buna, dar cu siguranta ar fi fost mai scump echipamentul.

#84
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View Postjovan, on 28 martie 2013 - 20:04, said:

Tin sa adaug ca la metrou doar echipamentul de transmisiuni este Huawei in rest femtocell-urile sunt identice cu modelul din pdf-ul de pe prima pagina doar ca le-a bagat in cutie (probabil se furau).

La metrou e cu totul si cu totul alta solutie, este vorba de o solutie distributia BBU+RRU ca pe un pilon normal. RRU-urile, adica echipamentele de la metrou sunt conectate in BBU cu fibra optica. Un BBU agrega mai multe statii de metoru iar solutia asta e de 1000 de ori mai profi decat pocnitoarea aia de Alcatel Lucent.

#85
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postadrian001, on 28 martie 2013 - 21:52, said:


La metrou e cu totul si cu totul alta solutie, este vorba de o solutie distributia BBU+RRU ca pe un pilon normal. RRU-urile, adica echipamentele de la metrou sunt conectate in BBU cu fibra optica. Un BBU agrega mai multe statii de metoru iar solutia asta e de 1000 de ori mai profi decat pocnitoarea aia de Alcatel Lucent.
Atunci sunt curios ce model de RRU se afla in statiile de metrou de este invizibil pentru ca eu nu am vazut vreun feeder care sa vina din alta parte cum este la Vodafone/Orange/Cosmote.

#86
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Dar poate ne face cineva și ceva teste de viteză și ne spune ce suportă.

#87
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Femtocellurile se zice ca stiu HSDPA de 7,2.

yahell, iti aduci aminte ca din 2003 pana in 2009 era ditai nodul optic in acea casierie? Era pe peretele din stanga, un Magnavox din ala urat, gri, de care era si la sensul giratoriu.

#88
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
La metrou este solutia de la Huawei iDBS3800/iDBS3900 iar acele RRU-uri sunt defapt numite de Huawei pico RRU-uri (pRRU) si sunt modelul 3801. Hardware-ul suporta maxim 21.6 Mbps, dar  evident pentru treaba asta trebuie sa dai bani si deci la metrou la RDS s- activat doar 7.2 Mbps. Vitezele obtinute sunt foarte bune iar acoperirea este full end-to-end fara nici cea mai mica gaura in acoperire.

PS: Probabil metroul din bucuresti e singurul lucru in care Digi.Mobil exceleaza.

#89
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Parerea mea: inca un device radio, adica inca un device ce emite radiatii...
LA mine pe scara este montat de juma de an la etajul 1. Eu stau la 2 si tot o liniuta am la semnal pe telefon...Ori nu au dat drumul la jucarie ori e un bulshit de echipament

#90
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postadrian001, on 29 martie 2013 - 09:18, said:

La metrou este solutia de la Huawei iDBS3800/iDBS3900 iar acele RRU-uri sunt defapt numite de Huawei pico RRU-uri (pRRU) si sunt modelul 3801. Hardware-ul suporta maxim 21.6 Mbps, dar  evident pentru treaba asta trebuie sa dai bani si deci la metrou la RDS s- activat doar 7.2 Mbps. Vitezele obtinute sunt foarte bune iar acoperirea este full end-to-end fara nici cea mai mica gaura in acoperire.

PS: Probabil metroul din bucuresti e singurul lucru in care Digi.Mobil exceleaza.

Frumos asa ! Ce ma surprinde este cum Digi a reusit sa acopere atat de bine tunelele si la Vodafone/Orange (Cosmote nu am testat) iti pica semnalul mai tot timpul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate