Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Allview P5 AllDro custom ROM's

- - - - -
  • Please log in to reply
7235 replies to this topic

#7219
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Vorbim. Sunt câteva ore între avioane. PS: la nexus schimb kerneluri. La allview achimbam și rom

#7220
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am vazut cu ce va "jucati". Din cand in cand arunc un ochi si pe topicul pentru Nexus.:)

Eu am ramas 100% stock. Am adunat ROM-uri si kernel-uri de pe 4PDA/ XDA, dar nu am simtit nevoia sa experimentez.
Dai un semn, si stabilim. O seara placuta!:wave:

#7221
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
mai foloseste careva telefonul asta? ma refer la noi, astia mai vechi, care testam romuri!

#7222
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Slabe sanse! La sfarsitul lui februarie ~ inceputul lui martie, implinesc un an de cand am "dezmembrat" P5-ul...Posted Image

#7223
deny2006

deny2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.08.2007

 cristianraduca, on 13 ianuarie 2016 - 11:44, said:

mai foloseste careva telefonul asta? ma refer la noi, astia mai vechi, care testam romuri!

Salut, il mai folosesc eu, dar nu ca telefon(m-am dat pe windows phone) ci ca ceas desteptator :), dupa o incarcare tine cam 15 zile bateria deschis tot timpul dar in mod avion.

#7224
florindr84

florindr84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 07.04.2013
Am trecut la huawei p8 lite dupa ce am avut un s4 mini si un s3...intre timp. P5 e piese de vreo jumatate de an. Apropos: ecran lcd si placa de baza de vanzare.

Edited by florindr84, 04 February 2016 - 18:52.


#7225
cyborg

cyborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.11.2005

 cristianraduca, on 13 ianuarie 2016 - 11:44, said:

mai foloseste careva telefonul asta? ma refer la noi, astia mai vechi, care testam romuri!
Eu îl folosesc încă, cu Rom stock, mă ține bateria în jur de 2 zile folosit doar ca telefon. Dacă mă dau tare pe net, pe date, se descarcă într-o zi.
Apropos, deși am urmărit cu real interes postările voastre, nu am folosit niciun al rom decât cel stock. Am fost tentat, recunosc, dar citind părerile voastre, am renunțat.
După cam 4 ani de utilizare, sper să nu mă înșel asupra vechimii telefonului, arată și funcționează ca și cum ar fi scos acum din cutie. Nici nu i-am aplicat folia de protecție a ecranului livrată în cutie. Am lăsat-o pe cea cu care a venit pe el, aceea cu caracteristicile lui, pe care am „curățat-o” de inscripții cu ceva alcool isopropilic sau cam așa ceva.
Ce părere aveți despre asta?

#7226
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Felicitări. Și al meu e la wife încă. Darbil folosește cam rar pt Smart. Mai mult telefon.

#7227
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012

 cyborg, on 02 martie 2016 - 09:21, said:

Eu îl folosesc încă, cu Rom stock, mă ține bateria în jur de 2 zile folosit doar ca telefon. Dacă mă dau tare pe net, pe date, se descarcă într-o zi.
Apropos, deși am urmărit cu real interes postările voastre, nu am folosit niciun al rom decât cel stock. Am fost tentat, recunosc, dar citind părerile voastre, am renunțat.
După cam 4 ani de utilizare, sper să nu mă înșel asupra vechimii telefonului, arată și funcționează ca și cum ar fi scos acum din cutie. Nici nu i-am aplicat folia de protecție a ecranului livrată în cutie. Am lăsat-o pe cea cu care a venit pe el, aceea cu caracteristicile lui, pe care am „curățat-o” de inscripții cu ceva alcool isopropilic sau cam așa ceva.
Ce părere aveți despre asta?
Iti recomand sa treci pe ICS v3 a lui alex_ionut. Este cel stock, dar fara bloatware de la allview. Mie personal imi merge mult mai bine telefonul si scapi si de temele acelea oribile. Bateria tine chiar mai mult decat la stock la mine.

Chiar daca am trecut pe un samsung galaxy s4, pe allview il tin in mod avion, conectat permanent la wifi pt vreme, mail si cate o info din knd in knd, ca sa mai salvez bateria de la s4.

#7228
cyborg

cyborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.11.2005
Când și când, atunci când se mai „împotmolește” din cauza unor aplicații instalate, i-am dat o resetare la setările de fabrică și și-a revenit. Era bine totuși dacă producătorul s-ar mai fi ocupat puțin de acest model: măcar o actualizare pe an.

 trasabdcf, on 08 martie 2016 - 22:37, said:

Iti recomand sa treci pe ICS v3 a lui alex_ionut. Este cel stock, dar fara bloatware de la allview. Mie personal imi merge mult mai bine telefonul si scapi si de temele acelea oribile. Bateria tine chiar mai mult decat la stock la mine.

Chiar daca am trecut pe un samsung galaxy s4, pe allview il tin in mod avion, conectat permanent la wifi pt vreme, mail si cate o info din knd in knd, ca sa mai salvez bateria de la s4.
Pune un link pentru descărcare spre recomandarea făcută.

#7229
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Primul post al topicului, doar ca s-a dus butonul cu "Download" : http://forum.softped.../#entry12727833
Functioneaza daca dai click pe Posted Image. Te plimbi prin foldere si o sa ajungi si la V3: https://yadi.sk/publ...dM=:/ROM's/Mine

#7230
cyborg

cyborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.11.2005

 Lesbianu, on 10 martie 2016 - 11:59, said:

Primul post al topicului, doar ca s-a dus butonul cu "Download" : http://forum.softped.../#entry12727833
Functioneaza daca dai click pe Posted Image. Te plimbi prin foldere si o sa ajungi si la V3: https://yadi.sk/publ.../ROM's/Mine
Tu ce îmi recomanzi? Merită să pun Rom-ul ăsta? Știu că ești unul dintre experții în domeniu și sfatul tău este foarte important pentru mine!

#7231
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Hehe! La vremea lui, am frecat P5-ul de l-au luat dracii. Am castigat experienta, dar pana la expert... este cale lunga. Expert este alex_ionut, care, din pacate nu a mai dat pe aici.Posted Image

Daca vrei stabilitate si viata mai lunga la baterie, mergi pe V3. Daca vrei aspect si mai multe optiuni/ functii, mergi pe un ROM 4.1.2 (cel putin, asa era in urma cu 1 an si ceva). Nu stiu cum se mai comporta ROM-urile custom pe P5, dar sunt sanse sa intalnesti diverse hibe/ bube. Personal, nu m-am impacat aproape deloc cu ROM-uri 4.2.2 sau mai sus... Alegerea este a ta!Posted Image

#7232
placoterm

placoterm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.08.2013
Am instalat pe el JB_4.2.2_SlimHouse_v10 EDIT dar nu vreau sa folosesc p0ntru mail aplicatia de la google. Stie cineva o aplicatie de mail care sa nu necesite google services (i se aloca prea multa memorie si ii dau freez)? Am incarcat K9 dar in ultina vreme nu mai functioneaza.

#7233
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012

 placoterm, on 14 martie 2016 - 15:17, said:

Am instalat pe el JB_4.2.2_SlimHouse_v10 EDIT dar nu vreau sa folosesc p0ntru mail aplicatia de la google. Stie cineva o aplicatie de mail care sa nu necesite google services (i se aloca prea multa memorie si ii dau freez)? Am incarcat K9 dar in ultina vreme nu mai functioneaza.
Mai ai aplicatia de e-mail stock? Cea cu galben? Incearc-o pe aia. Altfel incearca-le pe cele de mai jos, desi eu nu le-am folosit, gmail mie imi merge foarte bine. Good luck!

http://www.greenbot....s-to-gmail.html

http://www.gottabemo...es-for-android/

http://www.androidau...ve-android-apps

#7234
placoterm

placoterm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.08.2013
Multumesc! Nu mai am aplicatia stock. O stersesem tocmai pentru ca avea nevoie de google services pentru a rula. Dupa ce am "terminat" telefonul cautand, am ramas la aqua mail. Nu e ceea ce caut dar macar e "slim" si usor de folosit. Totusi inclin sa cred ca problema cu K9 (pe care il recomand cu caldura tuturor celor care nu au mult spatiu de stocare si cu inclinati catre partea practica si nu estetica a emailului) tine de experimentele pe care le-am facut cu tel si nu de aplicatia in sine.

#7235
Corleone25

Corleone25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.07.2013
Salut baieti, imi spuneti va rog exista Android 5 sau 6 pt acest Allview P5 Alldro ca sa-l pot instala, mai are rost sa citesc paginile din urma sau nu. Astazi mi-a dat Reset la telefon nepotu-miu chiar daca are 2 ani, nu pot sa cred cum a facut asta, am turbat de furie cand am vazut tema de la Allview. Aveam versiunea stock de la Allview.
Multumesc.

Edited by Corleone25, 28 June 2016 - 13:01.


#7236
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Din pacate... mai mult de 4.4.2-ul ala Beta (care avea lag si bug-uri), nu cred ca a mai aparut ceva. Nu am mai trecut pe 4PDA, dar deja se cam asternuse linistea pe topicul pentru IQ441.
Ramai pe stock, era cel mai stabil si cel mai bland cu bateria. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate